Можем ли да заобиколим прекупвачите на мед

Import - export - honey from bees, beebread from bees and beeswax from bees.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Можем ли да заобиколим прекупвачите на мед

Мнение от tatu »

Тоя кравар от къде се пръкна във форума много прилича на георги иванов от булмед дето говореше за себестойност на меда .При една гладна година и ако някой такъв индустриалец ти докара до теб кошери с АГ пет години след това не можеш да се възстановиш.
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: Можем ли да заобиколим прекупвачите на мед

Мнение от Veselin »

От дъжд на вятър влизам вече в пчеларските форуми но по -нагло мнение от това на Матеев не съм чел.Поредния професор който попрочел нещо и хоп-веднага е капацитет...Като за начало да вземе няколко кошера а защо не и повече и да стане лидер в бранша.Подобни изказвания за опита на колеги с 20-30 годишен опит са жалък опит да се прави на велик и да принизи опита и труда им .Как може да говори за себестойност след като не разпознава оса от пчела??Абе отворко -я си кажи направо към коя прекупваческа фирма си? Напоследък огладняхте понеже меда е малко тази година и търсиш под вола теле господин кравар,тоест-поредния опит да врътнеш някого с мнението си за да му изкупиш меда на безценица??Я си напиши кой си и откъде си и фирмата-ще ти се отговори достойно.
srg
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 6:00 pm

Re: Можем ли да заобиколим прекупвачите на мед

Мнение от srg »

Аз мисля че цели някаква нагла провокация.А ако си вярва просто не трябва да му се обръща внимание.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Можем ли да заобиколим прекупвачите на мед

Мнение от drone »

Ей ,веднага го налазихте тоя Матеев ,като че си нямате ваши проблеми за решаване. Той хубаво е чел много и много изводи си е извадил. Нека да вземе първо да стане индустриалец със има няма 3 хиляди кошера какъвто мерак има , пък после да стане и прекупвач -даже и монополист. Явно човека има размах на мисълта и суперидеи за бизнеса. Нека стане милионер от пчеларството. Ние в сравнение с него сме обикновен пърхут, хлебарки, ларви на домашната муха и такива ще си останем. Само за едно го моля- да не става в никакъв случай стратег или държавен чиновник в сектора. Да не се занимава със законотворство и държавно ръководство. Щото тогава може да направи наистина големи бели на много хора. Та така Матеев, дерзай и дано постигнеш галактически успехи в супериндустриалното пчеларство. Ама за да натрупаш първо опит ,иди на първо време да го поработиш в САЩ, па тогава след някоя годинка се върни тука да ни учиш. Ние цървулите и тарикатите ще сме пак на място и ще чакаме.
syzi
Мнения: 289
Регистриран на: Нед Авг 03, 2008 3:27 pm
Местоположение: Русе, 280 бр. ДБ
Обратна връзка:

Re: Можем ли да заобиколим прекупвачите на мед

Мнение от syzi »

Mateev написа:... Внимателно изчетох почти целия форум, както и други форуми в страната. Изчетох и доста литература. Запознах се и с настроенията в бранша и веднага ми се наби в очите къде греши и в какво се заблуждава мнозинството.
Интересно как си прочел целия форум, (като знам колко информация има) като си се регистрирал на 16 ,а си писал мнението си на 17.02. Има доста още да почетеш,за да започнеш да мислиш по друг начин за пчелите.А и доста жила трябва да опиташ,за да станеш ПЧЕЛАР!
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Можем ли да заобиколим прекупвачите на мед

Мнение от Scutellator »

За мен истината е че всички тия неща само можем да си ги мечтаем.
В България няма условия те да се случат.
На гол Г.. , чифте пищови.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Можем ли да заобиколим прекупвачите на мед

Мнение от светльо »

Mateev написа: Според мене субсидии трябва да има само за тези производители на мед, които прилагат индустриални методи и способи за производство. И които имат фирми с над 50 000 оборот, за да са регистрирани по ДДС. И които имат специализирани високохигиенични помещения, отговарящи на строгите изисквания за хранително-вкусовата промишленост. И които имат автоматизирани високопроизводителни линии за разпечатване, центрофужене, преработка и разфасовка на мед. И които имат поне по 2-3 хиляди пчелни семейства. И които сами са си износители на меда и т.н и т.н. Та именно на тези фирми себестойността на меда ще бъде много по-ниска отколкото на техните първобитни колеги с по 5-10 кошера.
т.е. субсидиите трябва да се спрат, щото такива пчелари в България няма - не, че не си прав по изброените 6 точки, но относно икономическите ти възгледи си двойкаджия, то е лесно да критикарстваш на едро, хайде сега като си ербап дай да те видим, ти какви ще ги свършиш т.е. почвай от сега със снимки и видеоматериали, да даваш за пример себе си, как ще почнеш от нулата и ще стигнеш до върховете на професионалното пчеларство, а ние ще ти пожелаем успех и ще си сипваме по една ракийка, докато наблюдаваме новостите около теб и професионалната ти кариера.
Mateev написа:И доказателство за това е, че медопроизводителите са 50 000 човека, а фирмите-износителки са по-малко от 10.
това е доказателство, че в България има монопол умнико, а не че е лесно/трудно да си търговец - а дали е лесно или трудно да си пчелар, ще разбираш тепърва ..... ако изобщо разбереш де.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Можем ли да заобиколим прекупвачите на мед

Мнение от toko652003 »

Mateev труда на пчеларя свързан с манипулации вътре в кошера, никоя машина не може да го замени дори и ВИСОКО ТЕХНОЛОГИЧЕН РОБОТ. Тия хуморески за един час работа по пчелно семейство са за наивници.
Има невидими неща в пчеларстването, които само човек може да свърши, предвиди и т.н.
Ако беше възможно обратното досега да се е индустриализирало всичко.

Според мен при пчеларска ферма с над 500 семейства започва да се губи ренрабилноста независимо, какви технологии ще се вкарат.Важен е човешкия фактор.
toko6520035927(Skype)
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

оффтопик

Мнение от toko652003 »

Ако беше толкова лесно както при краварите досега да е вкарана идустриализация и при пчеларите.Дори се забелязва обратно т.е връщане към еко и био(първобитно) пчеларстване.

п.п. при работа само с корпуси пак си е всичко ръчно освен товаренето.Личното ми мнение че при не пипане на рамки рано или късно пчеларя ще е обречен на неуспех.
toko6520035927(Skype)
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Можем ли да заобиколим прекупвачите на мед

Мнение от Gojyto »

Матеев всеки си има убежденията и различното мислене,но истината е само една, а ти си много далеч от нея.За това ,4е трябвало да им 200 300 едри пчелари,които да отворили нови работни места ......човек аз съм на 25 години и ти казвам ,че за тези работни места в тази държава заплащането ще е 400 500 лв.Да ти пикая на едрите контрагенти и новите работни места.И ако не си съгласен с това прати твойте лапета да работят за тия пари.
Второ 90% от пчеларите в БГ са тръгнали от 2 3 5 ко6ера и с капитал 0 лв.Не можем всички да сме милионери( ако бяхме няма6е и да гледаме пчели).Да оставим настрана колко 4аса работа са нужни на ко6ер на година.Питам те кога този човек при продажбата на продукция 4 лв за кг ще събере пари да инвестира да увеличи бройката до 1000?????И кога ще събере да си купи поточна линия ? ТИ между друго каква марка е твойта поточна ???
Трето скутелатора ти го каза точно и ясно В ТАЯ ДЪРЖАВА ТОВА НЯМА КАК ДА СТАНЕ !
А за сусбсидийките...си много объркан.Субсидия за хора над 300 400 бройки въобще не трябва да има и ще ти кажа за6то.Защото както казва6 ти,ако има субс за големите рибоци 1000 2000 3000 ко6ера какъв е ефекта от тази работа ???? Не те няма да ги изпият и изядат като обикновенния 4овек с 20 ко6ера.Те ще си купят новата S класа,което разбира се е по важно.Това става и при нашите земеделци в момента.В северна бг 3 човека взимат около 70 милиона субс.Единия има 9 коли и не са лади или москвич повярвай ми.
Според мен първо европа трябва да ти отпусне субсидия на теб и с нея максимално бързо да си запи6е6 4ас при психиатър.
Ruslan
Мнения: 6
Регистриран на: Пон Окт 10, 2011 4:20 pm

Re: Можем ли да заобиколим прекупвачите на мед

Мнение от Ruslan »

Човека се е информирал от "чичко Гугъл", какво очаквате?
Байно, тук е Европа, не Америките и Австралия!Какви 2-3 хиляди семейства!Правиш ли разлика между опрашване и добиване на мед!?
Щом боравиш с "чичко Гугъл", направи една справка за структурата на пчеларството в Европа.Провери дали е така, както го описваш.
Разбира се, че трябва да се модернизира и това трябва да стане с помощта на субсидии, както ги има и за другите сектори.
Видно е къде в земеделието има напредък- там където се изсипваха парите до сега- в зърнопроизводителите.Останалите сектори са живи-умрели.
Ако има такава помощ и за пчеларството, сектора ще се модернизира и ще има големи стопанства.
Само, че с по 2-3 хиляди :lol: - на друг континент!
Я само си представи къде ще местиш 2-3 хиляди в България :roll: "200-300 контрагента", започват да си местят 2-3 хилядите семейства из България да търсят паша :lol:
И последно, това което ти предлагаш е начин да бъде унищожен българския мед.Защото при описаната от теб картинка, меда вече ще е "технически"(както се изцепи един друг умник), индустриален и ще става само да се влага в производства!
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Можем ли да заобиколим прекупвачите на мед

Мнение от светльо »

Mateev написа:.......
колегите вече обясниха, но все пак и аз да допълня, може и да разбереш, колко много грешиш - основната ти грешка идва от там, че биеш общ калем, под една каша, забъркана от различни неща.

Майкопроизводство, медопроизводство и отглеждане на пчели за опрашителна дейност (включително и за добив на прашец), са три различни аспекта на занаята пчеларство, и едва ли някъде, някой професионален пчелар се занимава и с трите - да речем, че има все пак и такива, но те са изключения. Съотвено цените на различните продукти и услуги, се определят от различни фактори. В индустриализираното пчеларство, за което четеш в развитите страни, основния доход идва от опрашване, а не от цената на меда - съответно високия добив на пчелен мед, там е с по-слаб приоритет, за това и времезаетоста им по кошерите е по-ниска, дали ще изкара 50-60 или 70кг. мед за тях не е от толкова съществено значение, парите от продажбата на мед, ги считат за бонус. Капака на ситуацията е, че дори като такъв, цената на меда им е в пъти по-висока от цената в България, където - както сам се досещаш - основния ни доход е от добива на мед, а за пари от опрашване, все още само си мечтаем. Просто помисли - тука колкото и да съкратим човешкия труд, дали това реално ще окаже ефект, в крайната печалба и ако "да", то колко ще е този ефект, при средна цена от 4лв.

Българския пчелар не го мисли, колко труд е вложил - ние не сме глезените западняци, потта и жегата не ни бъркат, нито ни увеличават разходите толкова драстично, че една съвременна индустриализация да ни реши проблемите, това са стотинки, дали ще си продам меда на 4лв. или на 4,20лв. при днешните цени, данъци, такси и прочие, хич не ме грее, все тая, дори вече съм спрял да се пазаря толкова с търговците, разхода на нерви, не може да ми се компенсира с 10-20 стотинки, халал да им е. Състоянието на пчеларския занаят в България е толкова зле, че фактически, човешкия труд изобщо не го смятаме - просто няма смисъл, така че този фактор, съвсем не е лъжа да се каже, че не влияе на цената на меда при нас, нито на доходите ни. За да се случи тази механизация и индустриализация, за които говориш, се иска основа, която в България липсва - машини излизащи десетки хиляди левове, не могат да се обезпечат при такива ниски цени, просто е несъстоятелно, а субсидирането само по себе си не може да ги компенсира, това е все едно да нямаш кинти за бензин, но да си купиш висок клас автомобил или да нямаш пари да си платиш сметката на телефона, но апарата да ти струва 1000лв.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Можем ли да заобиколим прекупвачите на мед

Мнение от drone »

Стига се занимавайте с Матеев ,той човека ви учи на мегабизнес, вие му се сърдите. Е, верно, че е само на теория, ама ще почакаме да видим как се справя и с практиката.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Можем ли да заобиколим прекупвачите на мед

Мнение от Gojyto »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Да вЕрвам ти.Ако имаш 1 000 000 за хвърляне може и да станат работите,но аз съм сигурен,4е ги нямаш,защото те такива в този форум няма.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Можем ли да заобиколим прекупвачите на мед

Мнение от Gojyto »

Аз веднага ти отговарям защо някои хора успяват ,а други не .КАПИТАЛ батка капитал.Едни го имат ,други не.
А ако имам 500 К и моята камбанариика ще е различна и аз ще гледам под различен ъгъл.
Публикувай отговор

Обратно към “Внос - износ / Import - export”