Актуални цени

Prices - honey from bees, beebread from bees and beeswax from bees.
Публикувай отговор
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Актуални цени

Мнение от светльо »

Много зависи, къде си - в София и по-големите градове може и да продаваш на 8-10 лева, ала в малките градчета из по-дълбоката провинция, се радваш и на 6лв. И пак не може да става дума за цялата продукция - примерно 4-5 тона мед, ще има да чакаш да го продадеш на дребно пък, ако ще и на 3 лева да е.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Krasio1980
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 10:07 pm
Местоположение: Добрич

Re: Актуални цени

Мнение от Krasio1980 »

от един голям пчелар знам,който не е между нас вече....та ми каза дядото:-слушай мойто момче ти събери мед пък после теб ще те търсят не ти тях :) ....и знам случай,който човека отива да се пазари и не харесва цената и отказва....след няма и седмица камиона цъфва пред къщата му :)
пчеларството е проста работа за умни хора
beehoney
Мнения: 68
Регистриран на: Сря Авг 17, 2011 6:38 pm

Re: Актуални цени

Мнение от beehoney »

".... ти събери мед пък после теб ще те търсят не ти тях..."

лично за ментова е грешно мислене
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: Актуални цени

Мнение от DAN »

Така като чета коментарите излиза, че няма никакво повишение на изкупната цена. Това при толкова голяма загуба на пчелни семейства е направо ненормално.
Krasio1980
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 10:07 pm
Местоположение: Добрич

Re: Актуални цени

Мнение от Krasio1980 »

beehoney написа:".... ти събери мед пък после теб ще те търсят не ти тях..."

лично за ментова е грешно мислене
обоснови си твърдението,аз ти дадох действителен пример...и все пак смятам,че по-добре е човек да изчака ,а не да бърза да си продаде продукцията на безценица
пчеларството е проста работа за умни хора
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: Актуални цени

Мнение от Veselin »

DAN написа:Така като чета коментарите излиза, че няма никакво повишение на изкупната цена. Това при толкова голяма загуба на пчелни семейства е направо ненормално.
За сега няма -все още се ослушват прекупвачите -нека слухтят-Цената на полифлората започва от 6 лева за килограм. :wink:
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Актуални цени

Мнение от Boro »

Не думай, на едро ли? Миналата година по моя край акацията бе на петичка, рапицата на 3,60/3,70, останалия на 3,90-4 лева.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
търтей Радко
Мнения: 27
Регистриран на: Съб Май 26, 2012 10:52 pm

Re: Актуални цени

Мнение от търтей Радко »

И моя миналата година "замина" на 4.00 лв, ама тази година....ще видим как ще е . Пожелавам на колегите , да извадят и доволно количество мед, и да го продадат на реална цена, а не на 4 лв.Казвам ви , ако някой ми се подиграе с такава цена за труда ми и този на пчеличките ми.... :twisted: Ще го изгоня.
beehoney
Мнения: 68
Регистриран на: Сря Авг 17, 2011 6:38 pm

Re: Актуални цени

Мнение от beehoney »

на международните пазари нашия мед се търгува от 3 до 4 евро на едро (варели 300 кг)
Зарко
Мнения: 105
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 10:14 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Актуални цени

Мнение от Зарко »

beehoney написа:на международните пазари нашия мед се търгува от 3 до 4 евро на едро (варели 300 кг)
Да сме доволни и на 4 лв., а! Даже е много...
simple
Мнения: 19
Регистриран на: Вто Юни 22, 2010 6:37 pm

Re: Актуални цени

Мнение от simple »

на 4 лв , но това е добра цена за хора които имат до 20-30 кошера за подпомагане на бюджета.
а тези които се занимават професионално.... те какво ще кажат. аз с мойте 10 мога и да не го продам , но хората дето чакат на пари от меда и са на зор, те какво да правят. за съжаление всичко ни е така, и мляко, и месо. прекупвачите определят цените. за което сме виновни ние. и то защото сме бедни и пари трябват. и сме принудени да даваме на безценица това което произвеждаме с труд, много труд.
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Re: Актуални цени

Мнение от ттитто »

те какво да правят
Да се кооперират и да изнасят директно.
Аватар
shulio
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Май 31, 2009 11:28 pm
Местоположение: Аспарухово (Монтанско),10бр. ЛР

Re: Актуални цени

Мнение от shulio »

Да. Аз отдавна се чудя на хората, който с това си изкарват хляба. Защо не се обединяване по райони и да съберете да кажем 20-40 тона мед на едно място и тогава може да се пазарите за цена даже мисля, че на крак ще ви идват дори и да им е висока цената. Не е лесно да се събере да кажем 20 тона мед - да обикаляш ти по селата от тоя 300-400 кила от оня тон то горивото си върви. Та и на прекупвачите ще им е удобно пък и вие доволни. Ама по стар български обичай при нас задружна работа няма :)
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Актуални цени

Мнение от светльо »

shulio написа:Да. Аз отдавна се чудя на хората, който с това си изкарват хляба. Защо не се обединяване по райони и да съберете да кажем 20-40 тона мед на едно място и тогава може да се пазарите за цена даже мисля, че на крак ще ви идват дори и да им е висока цената.
не става - миналата година в Белене се събраха на едно място над 20 тона, че щеше да бъде 5лв., ма първо проби, па после чакане, па после няма да е 5, а 4,65, после още чакане и така мина половин година, докато успеят да го продадат на 4лв, че се бяха хванали за главата, дали ще успеят да го продадат изобщо, а пара трябва.

Зор работа е това - то трябва да си хем пчелар, хем майкопрозиводител, хем дърводелец, хем да си търговец .....кое по-напред, няма как да стане, защото човека е един и е лимитирано същество, няма как да бъде на 5 места едновременно. Истината е, че търговията у нас си прави без никакъв контрол каквото си иска - дори търговията команда политиката. Търговците имат яко пари - пука им на автобиографията, колко пари иска пчеларя, те предлагат толкоз, ако не щеш твоя си работа, те търгуват и със зеленчуци, с плодове, с месо, храсти, автомобили, наркотици, оръжия, без нашата стока няма да я закъсат, просто ще спечелят по-малко, а не че ще претърпят някакви загуби. А просто няма как да си търсиш сам реализация на стоката - ти си производител, ангажиран си, пчелите не можеш да ги пуснеш на нивата и да ги оставиш да си пасат, то не е патки, а пчели, може да не искат много работа, но си има неотложна работа, която не я ли свършиш, а ходиш да търсиш пазар на стоката си, в края на годината просто няма да имаш стока, няма да имаш какво да продаваш. Единствения шанс е да си толкова напред с материала - да речем да имаш 1000 кошера, че да можеш да си позволиш да наемеш работна ръка, която да бачка, а ти да се занимаваш през това време с търговията.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Аватар
shulio
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Май 31, 2009 11:28 pm
Местоположение: Аспарухово (Монтанско),10бр. ЛР

Re: Актуални цени

Мнение от shulio »

Това не е точно така. Стоката "мед" е една от стоките, които може да седи доста време без да се влоши качеството. Тоест имаш много време за реализация. Не е като при доматите например или краставиците. И при краставиците се иска доста работа, даже повече от при пчелите, ама хората си намират пазар някак си.

А и не е толкова трагично положението с времето. Ако работите като мене всеки ден по 12 часа да ви разбера, че няма време. Ама едва ли работата в професионалното пчеларство е 365 дена в годината по 12 часа на ден


Нищо не пречи след приключване на сезона да се съберете 5-6 човека да помислите как да станат нещата и на кои ще си предложите стоката и тази седмица един ще иде да търси пазар, другата седмица друг и така. То меда си стои не се разваля. Ама за целта трябва да се оставят пари настрана да можеш да ги застъпваш за да имаш мегдан да изчакваш пазара.

Ааааа и търговията не само у нас е така и не само у нас командва политиката.
Публикувай отговор

Обратно към “Цени / Prices”