колко кошера са необходими

Prices - honey from bees, beebread from bees and beeswax from bees.
Публикувай отговор
Angel_Zhelyazkov
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Окт 18, 2009 5:30 pm
Местоположение: Svilengrad

колко кошера са необходими

Мнение от Angel_Zhelyazkov »

Здравейте колеги !!!Според вас и от практика на някой колко кошера са необходими за да се изхранва 4 членно семейство. За да е като работа 300 - 400 - 500 - 600 и повече ли кажете вашето мнение . Макар и да се продава на едро . Какви разходи за година имате мерси
Бог забавя, но не забравя!!!
Angel_Zhelyazkov
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Окт 18, 2009 5:30 pm
Местоположение: Svilengrad

Re: колко кошера са необходими

Мнение от Angel_Zhelyazkov »

Ми да бада по точен аз и баща ми ще се занимаваме доходите са за 4 членно семейство .за момента стационарен в южна българия до гърция и турция .Само на едро ще се продава .дадан блат кошери само производство на мед.500 кошера възможно ли е
надявам се да бях ясен за да получа отговора .мерси предварително колеги. :D
Бог забавя, но не забравя!!!
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: колко кошера са необходими

Мнение от valaz »

При струпване на много кошери на едно място, добивите намаляват. Колкото и добра да е пашата, повече от 50 кошера на едно място е нежелателно. При слаба година, нектара се разпределя между повече семейства и добивите падат повече, отколкото, ако кошерите са по-малко.
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: колко кошера са необходими

Мнение от mmm.1979 »

Angel_Zhelyazkov написа:Ми да бада по точен аз и баща ми ще се занимаваме доходите са за 4 членно семейство .за момента стационарен в южна българия до гърция и турция .Само на едро ще се продава .дадан блат кошери само производство на мед.500 кошера възможно ли е
надявам се да бях ясен за да получа отговора .мерси предварително колеги. :D
Колега толкова кошери на едно място няма да стане .Ще се наложи да направиш поне 3 пчелина в медоносни райони на поне 10-15км един от друг за да бъдат добивите добри.И най малко 4-5 човека ще трябват за 500 кошера.Но това е голяма инвестиция за кошери семейства и др. инвентар на тази стегнация на пазара.Моят съвет е да пробваш първо с100-150 за да видиш за какво става въпрос и от там нататък увеличавай.
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: колко кошера са необходими

Мнение от dimitarbonev »

Ако досега не си се занимавал с пчеларство, моят съвет е започни с 10-тина кошера, за да придобиеш малко опит, познания, и да свикнеш с работата. 100 кошера не са шега работа искат доста време и усилия. При стартиране с голяма бройка кошери рискуваш да унищожиш голяма част от тях поради липса на опит и невъзможност да се справяш с работата. Иначе бих те посъветвал по-добре се занимавай със 100-150 кошера на подвижно пчеларство, отколкото 300 на стационар. Вярно разходите са малко повече, но добивите са доста по-сериозни и компенсират.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: колко кошера са необходими

Мнение от nikoko »

Angel_Zhelyazkov написа:Здравейте колеги !!!Според вас и от практика на някой колко кошера са необходими за да се изхранва 4 членно семейство. За да е като работа 300 - 400 - 500 - 600 и повече ли кажете вашето мнение . Макар и да се продава на едро . Какви разходи за година имате мерси
Да възможно е. Ако се съобразиш със забележките на колегите,ако си се занимавал с пчелите поне 3 години и .... ако ти е в кръвта.
Важно е също, да си наясно, каква е според теб сумата, необходима за изхранване на едно четеричленно семеиство- 1500, 2000 или 3000.лв на месец.
И не бързаи с изводите.
milko_enev
Мнения: 55
Регистриран на: Пон Авг 17, 2009 6:00 pm
Местоположение: русе

Re: колко кошера са необходими

Мнение от milko_enev »

а ако се повтори добива от 2007г.какво щеправите?
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: колко кошера са необходими

Мнение от drone »

Човека тук е дал много малко подробности за себе си,какво е работил, на колко е години , дали сега се е занимавал с пчеларство. Въобще от едно питане тука, дали може да се храни семейство с пчеларство и колко кошера са необходими е много условно и всичко зависи от самия човек. Ще ви кажа една случка от моето близко минало ,преди 7-8 години може би ,за да видите какво става понякога в живота и как не се знае от коя трънка може да изскочи заек Та така, излизам си от поредния Пловдивски панаир, където в палатата имаше щанд на Котларски и където се рекламираше прочутата Родопика в стъклен кошер и корпусната системата кошери с дълбоко дъно и Алпийския кошер. На щанда продаваше мед Георги Гочев от Поморие , Котларски също се мотаеше и даваше разяснения. Видях каквото ми е необходимо и понаучих някои дреболии , излезнах от панаира и отидох през подлеза към магазина на Иванка Хосейни наблизо/пловдивчани го знаят/ ,да взема някакъв дребен инвентар. Та докато се мотаех в магазина, видях едно младо момче да пита какви кошери да си купи за да се захване с пчеларство сериозно. Явно си нямаше изобщо хабер от пчеларство, но искаше да се занимава сериозна. Иванка, като върл търговец ,веднага се опита да му хлъзне наличните в магазина кошери ДБ. Аз обаче му казах да излезе отвън да му кажа две приказки. Казах му ,че не трябва да вярва на всеки търговец ,който гледа единствено да си пласира стоката,да събере колкото може повече мнения от опитни и напредничави пчелари, препоръчах му корпусна система ,без значение Лангстрот,Фарар или Алпийски. Изпратих го в панаира, като му казах какво има в палатата да вземе мнение от сериозни пчелари и освен това да търси мнения различни ,преди да вземе решения с необходимата отговорност.Момчето каза ,че ще иде в палатата за съвети и тръгна натам. Оттогава всяка година виждам този човек, как се издига в пчеларството по-полека в началото, но сигурно , много стабилно и силно впечатляващо вече. Името му е Борис Бормалийски от Хисар- пчелар № 1 за 2008 г на България.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: колко кошера са необходими

Мнение от toko652003 »

drone Интересна случка, все пак за да успее в пчеларството освен съвети и умения, трябва да има и мерак.
Казано е че сам човек може да се справи със 100 пчелни семейства
оттам нагоре му трябват помагачи.
Та според мен бройката на кошерите трябва да е над 200 пчелни семейства за да може човек да изхрани четиричленно семейство, което естествено му помага.
Това е възможно при добри или при много добри години откъм паша,но ако се заредят слаби години
тогава става трудно.
toko6520035927(Skype)
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: колко кошера са необходими

Мнение от mmm.1979 »

Според мен не е само до умения и мерак а трябва да се финансово стабилен и да вложиш много пари че да направиш 200 семейства за няколко години и да се издигнеш като голям пчелар щото само с мерак не става :)
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
dina_georgieva
Мнения: 8
Регистриран на: Нед Сеп 13, 2009 8:19 pm

Re: колко кошера са необходими

Мнение от dina_georgieva »

"Пчеларска ферма "Бормалийски" води началото си от 1942 г., когато Борис Борисов Бормалийски започва да се занимава с пчеларство. Той създава два пчелина от общо 60 пчелни семейства, разположени в полите на Средна гора над град Хисар.
В момента фермата се управлява от неговия внук Борис Бормалийски и наброява над 600 пчелни семейства."
Цитат от страницата му.
Линк http://www.apibor.org/
Човек може да живее без храна един месец, без вода един ден, без въздух една минута, а без акъл - цял живот.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: колко кошера са необходими

Мнение от toko652003 »

mmm.1979 написа:Според мен не е само до умения и мерак а трябва да се финансово стабилен и да вложиш много пари че да направиш 200 семейства за няколко години и да се издигнеш като голям пчелар щото само с мерак не става :)
Ясно е че и пари трябват, но през последните години всички сме свидетели, как някои хора наляха сериозни пари, дори наеха работници, но резултата е плачевен.
За мен един пчелин дори и да е голям си остава личен или семеен започнат ли да ти се бъркат чужди(работници) хора в кошерите съвсем сигурен съм, че пчелина е обречен на провал.
Пчеларството е ''занаятчийска'' професия, трябва лично око да види и ръка да пипне. :wink:
toko6520035927(Skype)
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: колко кошера са необходими

Мнение от mmm.1979 »

Колега toko652003 апсолютно си прав.Затова всеки трябва да се съобразява с възможностите си колко семейства може да отглежда.Имам няколко такива примера с познати които преди години хвърлиха яки пари за по 100-200 кошера и накрая нищо.Първата година добри добиви но издънка при зазимяването понеже липсва опит и практика и през зимата 40% смъртност пролетта слаби семейства добивите също слаби и моят човек се върна в първи клас.Сега се скита из чужбина за да възвърне парите че не са малко.Затова си увеличавам кошерите постепенно от 3 до 6-7бр.
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
Димкис
Мнения: 168
Регистриран на: Вто Фев 07, 2006 3:45 pm
Местоположение: Русе

Re: колко кошера са необходими

Мнение от Димкис »

Колко кошери?..... -Колкото си работлив.След това трябва :познаване на пчелите,умение,организираност и малко пари плюс повече години.Ако притежаваш това и работиш 16 часа на ден през лятото и поне 8 през зимата то 500 кошера ще ти осигурят един среден стандарт на семейството.
Публикувай отговор

Обратно към “Цени / Prices”