Цена на отводка ?

Prices - honey from bees, beebread from bees and beeswax from bees.
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Цена на отводка ?

Мнение от mmm.1979 »

Колеги реални ли са цените на отводките?Звъннах на няколко обяви за записване на отводки и всички бяха между 50-60 лв .Според мен това са малко множко пари за отводка при положение че едно семеиство с кошера струва между 90-110лв /в зависимост състоянието на кошера/ и ще извадиш мед от него още първата паша.Вярно че всеки си цени стоката но все пак ........Според вас реални ли са тези цени :?:
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
ahmed
Мнения: 157
Регистриран на: Чет Окт 29, 2009 8:06 pm

Re: Цена на отводка ?

Мнение от ahmed »

mmm.1979 написа:Колеги реални ли са цените на отводките?Звъннах на няколко обяви за записване на отводки и всички бяха между 50-60 лв .Според мен това са малко множко пари за отводка при положение че едно семеиство с кошера струва между 90-110лв /в зависимост състоянието на кошера/ и ще извадиш мед от него още първата паша.Вярно че всеки си цени стоката но все пак ........Според вас реални ли са тези цени :?:
младене за 60 кинта мога да ти натравя най малко 120 отвотки ако те интересува обади се. :lol: :lol: :lol:
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Цена на отводка ?

Мнение от medar1967 »

Къде са тия кошери по 90-100 лева с пчелата барабар....вие нещо се майтапите....
Цеко
Мнения: 209
Регистриран на: Вто Мар 03, 2009 1:27 pm
Местоположение: с. Воднянци, Видинско

Re: Цена на отводка ?

Мнение от Цеко »

Миналата година април месец продаох няколко одвотки на 4 пити с миналогодишни майки от нуклеусите по 60 лева/бр., тази година имам заявка за още доста подобни одводки и ако сичко е ОК на пчелина няма да пропусна тази възможност.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Цена на отводка ?

Мнение от Scutellator »

mmm.1979 написа:Колеги реални ли са цените на отводките?Звъннах на няколко обяви за записване на отводки и всички бяха между 50-60 лв .Според мен това са малко множко пари за отводка при положение че едно семеиство с кошера струва между 90-110лв /в зависимост състоянието на кошера/ и ще извадиш мед от него още първата паша.Вярно че всеки си цени стоката но все пак ........Според вас реални ли са тези цени :?:

Стар кошер с пчели може да се намери за 70 , че дори и за 50 лв.

Въпреки това цена между 50 и 60 лв за отводка на 3 рамки е повече от реална. За да се пресметне цената има два начина - да се пресметне себестойността ( направените разходи) или пропуснатите ползи ( печалбата която ще получиш ако си го загържиш или го реализираш по друг начин). Втория начин дава реалната пазарна цена на продукта.
Ето и моите сметки :
себестоност на 1 рамка с пчели : 1 лв за рамка с основа + себестойността на пчелите . След като е прието , че за отглежднето на 1 пчеличка е нужно 1 килийка с мед , следва че за цяла пита пило е нужно пита с мед ( или 3 кг). Отделно е нужно и 1/4 от това количество да е от прашец. Приемаме ,че за отглеждането на пчелите използваме вместо мед , захар. 3кг х 1,5 = 4,5 . Цена общо 4,5 + 1 = 5,5 лв себестойност (грубо).
Ако приемем че това количество пчели би ни осигурило поне една рамка с мед при използването им в медопроизводително семейство , 10 лв за рамка са напълно справедливи.

себестойност на 1 майка :

в зависимост от използвания метод на отглеждане - самосменен или роеви цената е различна.
Роеви метод - две семейства се обединяват в едно , по 2 кг разреден мед ( грубо 1 кг мед = 5 лв) дневно. Десет дена за подготовка (преди поставяне на маточниците за отглеждане) и още 6 за до запечатване = 16 дни х 5 лв = 80 лв. за партида от 60 маточника . За това количество маточници е нужно 2 кг прашец ( или половин кг за летва с маточници) . 2 кг х 50лв/кг = 100 лв. От 60 маточника се получавт средно 40-45 оплодени качествени майки ( има процент на неприети личинки, след запечатването има и умрели или недоразвити ларви , след оплождането има некачествени майки , които се отстраняват) . 80 лв мед + 100 лв прашец = 180 / 45 маточника = 4 лв за маточник.
И понеже този метод е подходящ само за една партида и след нея семейството се разформирова трябва да се сметне и загубата на мед , която иначе бихме получили . Понеже за формирането му са използвани 2 семейства , които средно биха дали по 20кг мед ( това е приетия среден добив , въпреки че от тези семейства би бил повече) = 40 кг мед х 5 лв = 200 лв / 45 маточника = още 4,5 лв за маточник или общо 8,5 лв.

самосменен метод (отглеждане на маточниците в отделено с ХР отделение) - за качествени майки може да се използва само при липса на паша или при наличие на слаба . Не е нужна специална подготовка и се запазва целостта на семейството, като семейството може да бъде използвано многократно . За 30 маточника са нужни по 2 кг разреден мед (грубо 1кг мед) до запечатване или 6 дни и 1 кг прашец. 6кг мед х 5 лв + 50лв/кг прашец = 30 +50 = 80 лв за партида. От 30 маточника се получават средно 20 качествени оплодени майки. 80 лв / 20 = 4 лв за маточник.

Всеки нуклеус се нуждае от 0,5 кг медо-прашецова смес (кърмова маса = 1,5 лв) за изхранване на младата майка през й първите дни . По 300 мл сироп ( 200 гр захар) през 5, 6, и 7-ия ден след излюпване ( тези дни варират при различните раси) за да се осигури едновременно излитане на брачен полет. 0,6 кг захар х 1,5 =0,9 лв +1,5лв кърмова маса = 2,4лв само за изхранване на майките . Тази храна обаче е недостатъчна за изхранването на самия нуклеус , още повече че майките трябва да останат поне 4 седмици след пронасяне (до пълното им развитие) . Разходите зависят от големината на нуклеуса и от наличието или не на паша.

За голямо количество майки са нужи и специално отгледани търтеи.
За 50 майки са нужни 500 търтея . За тяхното отглеждане са нужни 7 кг прашец и по 1 кг мед за период от поне 40 дни ( от снясяне на яйцето до половото съзряване) 7 кг х 50 лв + 40 кг х 5 лв = 350 + 200 = 550 лв за търтеи.
За оплождането на една майка илиза , че 12 лв са нужни за търтеите .

Общо взето това са цените по себестойност. Ако трябва да ги купувате , трябва да платите другата цена. Не смятам че тук има толкова неспособни , че да не могат сами да си направят отводка. Така поне цената не трябва да се плаща на ръка .
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Цена на отводка ?

Мнение от ivandespotov »

Scutellator написа:
mmm.1979 написа:Колеги реални ли са цените на отводките?Звъннах на няколко обяви за записване на отводки и всички бяха между 50-60 лв .Според мен това са малко множко пари за отводка при положение че едно семеиство с кошера струва между 90-110лв /в зависимост състоянието на кошера/ и ще извадиш мед от него още първата паша.Вярно че всеки си цени стоката но все пак ........Според вас реални ли са тези цени :?:

Стар кошер с пчели може да се намери за 70 , че дори и за 50 лв.

Въпреки това цена между 50 и 60 лв за отводка на 3 рамки е повече от реална. За да се пресметне цената има два начина - да се пресметне себестойността ( направените разходи) или пропуснатите ползи ( печалбата която ще получиш ако си го загържиш или го реализираш по друг начин). Втория начин дава реалната пазарна цена на продукта.
Ето и моите сметки :
себестоност на 1 рамка с пчели : 1 лв за рамка с основа + себестойността на пчелите . След като е прието , че за отглежднето на 1 пчеличка е нужно 1 килийка с мед , следва че за цяла пита пило е нужно пита с мед ( или 3 кг). Отделно е нужно и 1/4 от това количество да е от прашец. Приемаме ,че за отглеждането на пчелите използваме вместо мед , захар. 3кг х 1,5 = 4,5 . Цена общо 4,5 + 1 = 5,5 лв себестойност (грубо).
Ако приемем че това количество пчели би ни осигурило поне една рамка с мед при използването им в медопроизводително семейство , 10 лв за рамка са напълно справедливи.

себестойност на 1 майка :

в зависимост от използвания метод на отглеждане - самосменен или роеви цената е различна.
Роеви метод - две семейства се обединяват в едно , по 2 кг разреден мед ( грубо 1 кг мед = 5 лв) дневно. Десет дена за подготовка (преди поставяне на маточниците за отглеждане) и още 6 за до запечатване = 16 дни х 5 лв = 80 лв. за партида от 60 маточника . За това количество маточници е нужно 2 кг прашец ( или половин кг за летва с маточници) . 2 кг х 50лв/кг = 100 лв. От 60 маточника се получавт средно 40-45 оплодени качествени майки ( има процент на неприети личинки, след запечатването има и умрели или недоразвити ларви , след оплождането има некачествени майки , които се отстраняват) . 80 лв мед + 100 лв прашец = 180 / 45 маточника = 4 лв за маточник.
И понеже този метод е подходящ само за една партида и след нея семейството се разформирова трябва да се сметне и загубата на мед , която иначе бихме получили . Понеже за формирането му са използвани 2 семейства , които средно биха дали по 20кг мед ( това е приетия среден добив , въпреки че от тези семейства би бил повече) = 40 кг мед х 5 лв = 200 лв / 45 маточника = още 4,5 лв за маточник или общо 8,5 лв.

самосменен метод (отглеждане на маточниците в отделено с ХР отделение) - за качествени майки може да се използва само при липса на паша или при наличие на слаба . Не е нужна специална подготовка и се запазва целостта на семейството, като семейството може да бъде използвано многократно . За 30 маточника са нужни по 2 кг разреден мед (грубо 1кг мед) до запечатване или 6 дни и 1 кг прашец. 6кг мед х 5 лв + 50лв/кг прашец = 30 +50 = 80 лв за партида. От 30 маточника се получават средно 20 качествени оплодени майки. 80 лв / 20 = 4 лв за маточник.

Всеки нуклеус се нуждае от 0,5 кг медо-прашецова смес (кърмова маса = 1,5 лв) за изхранване на младата майка през й първите дни . По 300 мл сироп ( 200 гр захар) през 5, 6, и 7-ия ден след излюпване ( тези дни варират при различните раси) за да се осигури едновременно излитане на брачен полет. 0,6 кг захар х 1,5 =0,9 лв +1,5лв кърмова маса = 2,4лв само за изхранване на майките . Тази храна обаче е недостатъчна за изхранването на самия нуклеус , още повече че майките трябва да останат поне 4 седмици след пронасяне (до пълното им развитие) . Разходите зависят от големината на нуклеуса и от наличието или не на паша.

За голямо количество майки са нужи и специално отгледани търтеи.
За 50 майки са нужни 500 търтея . За тяхното отглеждане са нужни 7 кг прашец и по 1 кг мед за период от поне 40 дни ( от снясяне на яйцето до половото съзряване) 7 кг х 50 лв + 40 кг х 5 лв = 350 + 200 = 550 лв за търтеи.
За оплождането на една майка илиза , че 12 лв са нужни за търтеите .

Общо взето това са цените по себестойност. Ако трябва да ги купувате , трябва да платите другата цена. Не смятам че тук има толкова неспособни , че да не могат сами да си направят отводка. Така поне цената не трябва да се плаща на ръка .

браво колега,сигурно си счетоводител аз никога не съм си правил тези сметки.65лева 4 рамки ДБ или ЛР който му изнася купува който не си прави.и един въпрос който не е за тук но се изкушавам да поставя:кой от вас е виждал как,къде,кога,и със чий търтей се съешава майката?
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: Цена на отводка ?

Мнение от ivan5555 »

по 3 гд програма ги продават по 110 лв. мисля че 60 лв. за отводка е напълно приемлива цена и то на 4 рамки . акой печели от 3гд. програма? прост отговор майко производителите после ми говорят че тая програма била за пчеларите
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: Цена на отводка ?

Мнение от ivan5555 »

адаш като е висока цената по малко пчелари ще се включат в програмата .според теб това е нормано 110 за отв. 130 за кошер ако гледаме реално си е висока. в добрич за отв. и кошери са одобрени 10 тина .твърде малко . по новата програма казват че парите ще са двойно . но пак няма да стигнат до всички.ще се наложи пак да спим пред РА.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Цена на отводка ?

Мнение от toko652003 »

Ще станат, но трябва да си разбие пчелина.

От около 40 редовни семейства с повече късмет може и да успее.

А цената е относителна при по-голямо количество съответно може и пазарене
зависи и кой какви мераци има. :)
toko6520035927(Skype)
ahmed
Мнения: 157
Регистриран на: Чет Окт 29, 2009 8:06 pm

Re: Цена на отводка ?

Мнение от ahmed »

bars_i написа:
yuri написа:ahmed явно е почнал да ми прави отводките, никакъв го няма. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
120 отводки как ще станат от 60 кошера незнам. :P
барси за пари ги прайвам като стой та гледай.
ahmed
Мнения: 157
Регистриран на: Чет Окт 29, 2009 8:06 pm

Re: Цена на отводка ?

Мнение от ahmed »

yuri написа:
ahmed написа:
mmm.1979 написа:Колеги реални ли са цените на отводките?Звъннах на няколко обяви за записване на отводки и всички бяха между 50-60 лв .Според мен това са малко множко пари за отводка при положение че едно семеиство с кошера струва между 90-110лв /в зависимост състоянието на кошера/ и ще извадиш мед от него още първата паша.Вярно че всеки си цени стоката но все пак ........Според вас реални ли са тези цени :?:
младене за 60 кинта мога да ти натравя най малко 120 отвотки ако те интересува обади се. :lol: :lol: :lol:
Явно се налага да обясня. Според това изказване: ahmed ще направи най-малко 120 отводки за 60 лв. общо, не по 60лв. за отводка. Е аз искам 120 отводки за 60 лв общо. :mrgreen:
:lol: :lol: :lol: юри носи кошерите :lol: :lol: :lol:
И аз му разбирам
Мнения: 60
Регистриран на: Нед Яну 10, 2010 6:35 pm

Re: Цена на отводка ?

Мнение от И аз му разбирам »

цена на отводка според БДС от едно време според мен е 100 лв
търтейчо
Мнения: 22
Регистриран на: Съб Май 29, 2010 12:52 pm
Местоположение: 42.455486,25.698178

Re: Цена на отводка ?

Мнение от търтейчо »

yuri написа:Абе цели 3 дни никой друг не пожела. А и ahmed каза, че прави всиско за пари :mrgreen: . Е аз му давам цели 60 лв :lol: , даже и ще почерпя. Но си запазвам правото на първия. :twisted:
:lol: Здравейте, за "цели 60лв." може да не се навие по добре на две места по 30 :)
простете за коментара но не се сдържах :lol:
а за бройката - наистина е впечатляваща, аз бих бил по скромен, ако може да говорим за 12 отводки за 6 лева.
Това е нещо поносимо за моя скромен опит и бюджет. / евентуално може да се навия дори на обратния вариянт 12лв. за 6 отводки./ за почерпката - имаш я и от мен....
ludiqmaks
Мнения: 127
Регистриран на: Вто Юли 06, 2010 9:04 pm
Местоположение: Белослав

Re: Цена на отводка ?

Мнение от ludiqmaks »

Здравейте :D Нов съм и съм си поръчал кошер от полестерол ДБ и ще ми трябва одвотка :P
от окрак Варна съм някой ако има вазможност да ми продаде :D
Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.
ludiqmaks
Мнения: 127
Регистриран на: Вто Юли 06, 2010 9:04 pm
Местоположение: Белослав

Re: Цена на отводка ?

Мнение от ludiqmaks »

ами 50-60лв. :D
Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.
Публикувай отговор

Обратно към “Цени / Prices”