Имам питане за наем на кошери

Prices - honey from bees, beebread from bees and beeswax from bees.
kokona
Мнения: 22
Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 10:07 pm

Re: Имам питане за наем на кошери

Мнение от kokona »

За 1100 дка (неизвестна култура) за пълноцнно опрашване са необходими около 550 пчелни семейства, разположени така че да не могат да летят до други цъфтящи растения.Има ли някой в България да изпълни тези условия?
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Имам питане за наем на кошери

Мнение от valyo »

Е, е, аз си мисля че добре развито семейство се справя с около 5 декара слънчоглед - тоест около 200 , 250 кошера или съвсем по силити на доста хора. Ако не им се местят всичките може да се съберат 2ма с по около 150 кошера и готово
търтейчо
Мнения: 22
Регистриран на: Съб Май 29, 2010 12:52 pm
Местоположение: 42.455486,25.698178

Re: Имам питане за наем на кошери

Мнение от търтейчо »

"Много често се подценява въпросът с опрашване на слънчогледа. Добре е в началото на цъфтежа в близост до посева на неповече от 200 м. да се поставят пчелни кошери. Слага се по един кошер на 5 декара за хибридите и по един на 10 декара за директните сортове слънчоглед. Пчелите навлизат 500-600 м. навътре в посева, поради което кошерите се разполагат според ширината на блока от слънчоглед."
http://agrosaveti.com/agro/otglejdane/1 ... ogled.html

Това са написали колеги в сайта "Агросъвети". Ако искате допълнете, за мен ограничението 500-600 метра навътре е несериозно, мисля че трябва да се поставят възможно най близо и да имат периметър / окръжност / до километър - два най много, и най важното е охраната на кошерите а не че няма да навлязат по навътре от 600 метра. :)))
kokona
Мнения: 22
Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 10:07 pm

Re: Имам питане за наем на кошери

Мнение от kokona »

Американският фермер иска за парите си(60 - 100$ на семейство) 5 кошера на 10 дка, разположени на групи по 30 семейства, на места определени от него.
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Имам питане за наем на кошери

Мнение от ivandespotov »

kokona написа:Американският фермер иска за парите си(60 - 100$ на семейство) 5 кошера на 10 дка, разположени на групи по 30 семейства, на места определени от него.
Колега, разбрах че си колега не колежка въпреки ника ти, защо трябва да сравняваме винаги американците с нас? Оставете ги, те са друг сой, друг стандарт и т. н.!Нека гледаме нашата чорба не чуждата!
kokona
Мнения: 22
Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 10:07 pm

Re: Имам питане за наем на кошери

Мнение от kokona »

Да, ама слънчогледа го направихме по техния стандарт, сега всички говорят колко е добър многокорпусния кошер(пак по техния стандарт). Е, коя чорба да гледаме, или ако е гореща да правим друго.
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Имам питане за наем на кошери

Мнение от ivandespotov »

kokona написа:Да, ама слънчогледа го направихме по техния стандарт, сега всички говорят колко е добър многокорпусния кошер(пак по техния стандарт). Е, коя чорба да гледаме, или ако е гореща да правим друго.
Има разлика между направиха и направихме аз не съм от тези които го направиха! Съжалявам но няма да играя по тяхната свирка! Който иска да играе!!!
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Имам питане за наем на кошери

Мнение от medar1967 »

Всички злини идат от Америка!!!Кеф ти колорадски бръмбари,кеф ти гнилец и вароатоза....Че колко растения има в два декара и колко пчели в един силен кошер....какви са тия глупости....сигурен съм че един силен нашенски кошер може да опраши 5 декара слънчоглед без проблем.... Сигурно техните кошери са някакви слаби отводки само за да изпълнят бройката.....нали гледаме в нета клипове.....да им имам кошерите - крепят ги с легени захарен сироп целогодишно....ние много обичаме да залитаме по американското - но едни от най-добрите пчелари които познавам дърат на стария изпитан Дадан-Блат и не съжаляват затова.....
berija
Мнения: 90
Регистриран на: Пет Май 28, 2010 7:38 pm

Re: Имам питане за наем на кошери

Мнение от berija »

ivandespotov написа:
draev написа:
yuri написа:Здравей draev. Много те моля сподели с нас дали някой се свърза с теб с конкретно предложение или поне за да се информира за твоята оферта. Не е нужно да огласяваш финансовата стойност. Това си е личен въпрос. Чакам коректния ти отговор и ще съм ти много признателен. Благодаря.
Отговарям веднага:Получих на ЛС един отговор в който ме питаха колко лева бих платил.Също и едно обаждане по телефона със същия въпрос.
Как да отговоря не знам.Мен като ме питат колко струва тон зърно,аз веднага отговарям конкретно.Не е задължително да направим сделка,но си казвам цената.Аз трябва да знам какво се иска за да мога да пресметна,дали мога да си позволя.
Поздрави: Стоян Драев :D :D :D
Ето една примерна ситуация: Имаме 1100 декара по среден добив около 250кг. равно на 275тона.Специалистите твърдят,че ако кошерите са в масива добива скача с около 40%, умножено по 275 тона прави още 110 тона по средна цена от 350лева=38500лв. Делкате на две и двамата доволни!! Това е само пример!
Като ще се правят така сметките - да вкараме в у-ето и др. неизвестни ,например каква ще е разликата в количеството мед ако кошерите са в непосредствена близост до слънчогледа ,сравнено с 5-6 км от него ,сложи в сметката и загубите които ще се претърпят от разполагането на кошерите в масива (1-2 дка минимум) ................................. та ползите според мен са взаимни (както и негативите) ,т.е. начина по който си направил сметката е меко казано аругантно алчен (поне според мен) :idea: Да допълня - така се правят сметките когато искаш учтиво да откажеш на някой дадена услуга ,в огромна ,част от случайте това е свързано с вътрешна несигурност ,че услугата може да бъде извършена качествено :idea:

За да не излезе ,че само критикувам ,ще изкажа и аз мнение относно цена на услугата - 30лв.+К=–+20%х30лв на кошер + поемане на транспорт и настаняване ,ЗАЩО - нормално е да се заложат загуби от транспорта (пострадали пчели и пр.) в рамките на 10-20%(в зависимост от растоянието) от стойноста на кошер+пчелно семейство (осреднено за страната) - това е около 150х15%=22,5лв. ,останалото до 30лв. е печалба ,К - коефициент на риска (според усмотрението на пчеларя ,като е добре да се вземе в предвид:доброто име на ползвателя на услугата ,обем на услугата ,дългосрочен лоялен клиент ли е? ,предлага ли защита от кражба на кошерите и др.) .Като се има в предвид и прогнозеруемо увеличения добив на мед ,според мен сделката ще е добра и за двете страни :!:


ПП Колега писаното от мен по-горе не е с цел да те засегна ,просто съм почти абсолютно несъгласен с начина по който правиш сметката ,т.е. от подобна инициатива са изключително за производителя на слънчоглед ,което според мен не е съвсем така.
Изображение
Аватар
bobmastar
Мнения: 106
Регистриран на: Пон Дек 01, 2008 1:10 pm
Местоположение: В.Търново 70 ДБ кошера

Re: Имам питане за наем на кошери

Мнение от bobmastar »

Колеги въпреки че съм начинаещ от 2 години с 30 кошера и нямам никаква подготовка за извозване на кошери кадето и да било ще кажа какво мисля-
Ако се разположат 100 кошера около блок 500-800 дк слънчоглед пчелите ще опрашат 80-90% от културата няма да потъпчете 2-3 дк и пчелите ще ходят предимно на слънчогледа, защото те не са глупави и отиват там, кадето пашата е най - обилна.

Разходи:
Или 100 кошера са 3 ремаркета на 50 км (примерно) с трактор = 150 лв. нафта-3 курса
загуби на семейство 10% или 12 лв на кошер = 1200 лв.
охрана 1/2 мин заплата за 1 пазач = 170 лв. за 2 седмици
Общо: 1520 лв.

Ако арендатора заплати удвоената стойност на разходите, което е 3040 разделено на 100 кошера по 30 лв на кошер за нашите условия е напълно нормално и взаимо изгодно.
- Лошото в България е че всички мъчат да е......... дявола и не им се плаща, не виждам кой в нашия край ще ти извади 3000 лева., като закараш кошерите предварително, иначе ще има да взимаш, а може да дойде да ги тегли, като си ги прибираш и да ти смята печалбата "от неговия труд", но като прибере двойно по-голям добив ще се покрие в дън земя за да не даде по голяма рента на хорицата и да не си признае че от теб и пчелите ти е имало полза.
Успех на всички.
berija
Мнения: 90
Регистриран на: Пет Май 28, 2010 7:38 pm

Re: Имам питане за наем на кошери

Мнение от berija »

bobmastar написа:Колеги въпреки че съм начинаещ от 2 години с 30 кошера и нямам никаква подготовка за извозване на кошери кадето и да било ще кажа какво мисля-
Ако се разположат 100 кошера около блок 500-800 дк слънчоглед пчелите ще опрашат 80-90% от културата няма да потъпчете 2-3 дк и пчелите ще ходят предимно на слънчогледа, защото те не са глупави и отиват там, кадето пашата е най - обилна.

Разходи:
Или 100 кошера са 3 ремаркета на 50 км (примерно) с трактор = 150 лв. нафта-3 курса
загуби на семейство 10% или 12 лв на кошер = 1200 лв.
охрана 1/2 мин заплата за 1 пазач = 170 лв. за 2 седмици
Общо: 1520 лв.

Ако арендатора заплати удвоената стойност на разходите, което е 3040 разделено на 100 кошера по 30 лв на кошер за нашите условия е напълно нормално и взаимо изгодно.
- Лошото в България е че всички мъчат да е......... дявола и не им се плаща, не виждам кой в нашия край ще ти извади 3000 лева., като закараш кошерите предварително, иначе ще има да взимаш, а може да дойде да ги тегли, като си ги прибираш и да ти смята печалбата "от неговия труд", но като прибере двойно по-голям добив ще се покрие в дън земя за да не даде по голяма рента на хорицата и да не си признае че от теб и пчелите ти е имало полза.
Успех на всички.
Колега гледам си от ВТ - това за мен е един от регионите с най-много мошенници съотнесено към броя „частниците" (това си го обяснявам с липсата на сериозна икономика и нуждите на „бизнеса" да живее на стандартите заложени от по-големите градове) ,т.е. коефициента на риска от 20% ще си напълно прав да го покачиш на 100% ,и обезателно поне половината от парите в аванс :wink:
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Цени / Prices”