ползване на пчелно семейство под наем

Prices - honey from bees, beebread from bees and beeswax from bees.
славов
Мнения: 119
Регистриран на: Пон Яну 04, 2010 8:24 pm
Местоположение: нова загора

ползване на пчелно семейство под наем

Мнение от славов »

Някой колега наемал ли е кошери примерно за сезон или повече от собственик и ака отговора е положителен срещу каква сума или плащане в натура?Благодаря предварително на отзовалите се с информация по темата.
Аватар
bobmastar
Мнения: 106
Регистриран на: Пон Дек 01, 2008 1:10 pm
Местоположение: В.Търново 70 ДБ кошера

Re: ползване на пчелно семейство под наем

Мнение от bobmastar »

Колеги не е ли много скъпичко една тенекия, гледането на пчели крие много други рискове, който наемателя поема. Според мен 15 кг от кошер си е по реална цена, някак не върви за наем да искаш цената на кошера за три или шест месеца ползване.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: ползване на пчелно семейство под наем

Мнение от ba4o_ivan1976 »

borislav aleksandrov написа:не съм наемал но съм давал за един сезон понеже бях извън българия - наемът беше по 1 тенекия мед от семейство или левовата равностойност оттам нататък каквото си изкара за наемателя, и всички разходи за захар, ленти бяха за негова сметка. Понеже човека излезе съвестен (а честно казано не очаквах и имах съвсем друга нагласа) и ги е гледал като свои и ми представи подробен отчет какво е свършил, плюс документите от продажбата на меда, му дадох и 10 от отводките които беше направил като бонус за труда.
Това мисля е много относително Борко. Незная по какъв критерий си го преценил но както всички знаем какви са последните години!!! НО ако има такива на твоите условия и аз бих се замислил да ги дам да ги гледат- :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
То тогава ще е приказка - оно ше ги гледа,храни ,обслужва ,лекарства и още други глупости - аз да ходя да му пребирам меда :lol: :lol: :lol: - Я измисли и нещо при загинало семейство зимата - няква глоба или наказание да му наложим- да му е пълна програмата да го цени :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: ползване на пчелно семейство под наем

Мнение от tatu »

Тоя бизнес е доста добре развит в Шуменско и е по 10 килограма мед на кошер .Това за тенекия на кошер звучи много наивно и шанса на втората година да няма какво да даваш под наем е огромен.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: ползване на пчелно семейство под наем

Мнение от ba4o_ivan1976 »

tatu написа:Тоя бизнес е доста добре развит в Шуменско и е по 10 килограма мед на кошер .Това за тенекия на кошер звучи много наивно и шанса на втората година да няма какво да даваш под наем е огромен.
10кг - разбираемо за нашия край но те там вадели по 70- 90кг за това !!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
славов
Мнения: 119
Регистриран на: Пон Яну 04, 2010 8:24 pm
Местоположение: нова загора

Re: ползване на пчелно семейство под наем

Мнение от славов »

благодаря за информацията ,но мен тия цени не ме устройват щото аз в най-добрите години вадя от кошер не повече от 20кг.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: ползване на пчелно семейство под наем

Мнение от ba4o_ivan1976 »

славов написа:благодаря за информацията ,но мен тия цени не ме устройват щото аз в най-добрите години вадя от кошер не повече от 20кг.
В по голямата част на страната е така!!!
Като се има в предвид че за България е признат среден добив около 17кг - мисля че беше!!!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: ползване на пчелно семейство под наем

Мнение от tatu »

Заради тия хвалби догодина ще ни сложат направо данък на кошер.Дянков ще ни прати проверки по складовете да търсят меда защото не сме декларирали по сто килограма от кошер.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: ползване на пчелно семейство под наем

Мнение от Майка »

tatu написа:Заради тия хвалби догодина ще ни сложат направо данък на кошер.Дянков ще ни прати проверки по складовете да търсят меда защото не сме декларирали по сто килограма от кошер.
Ами той, медът нека си е по складовете. Нали се облага само дохода от продадена продукция, а не количеството изваден мед. Изваденият мед може да остане непродаден през годината, а и през следващата. Може да бъде даден за подхранване на пчелите през следващите години. Не е ли така?
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: ползване на пчелно семейство под наем

Мнение от genata_fi »

Майка написа:
tatu написа:Заради тия хвалби догодина ще ни сложат направо данък на кошер.Дянков ще ни прати проверки по складовете да търсят меда защото не сме декларирали по сто килограма от кошер.
Ами той, медът нека си е по складовете. Нали се облага само дохода от продадена продукция, а не количеството изваден мед. Изваденият мед може да остане непродаден през годината, а и през следващата. Може да бъде даден за подхранване на пчелите през следващите години. Не е ли така?
Майче, моля те не пиши такива работи, че сега ще им щукне на данъчните цербери и това да направят, да ни искат данък за произведена продукция :lol: Ти си плати данъка на кг , пък после ако искаш и го подарявай...
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: ползване на пчелно семейство под наем

Мнение от Майка »

borislav aleksandrov написа:Поне според мен горните 4 коментара са излишни макар че се изкушавам да попитам за какви хвалби става дума и на свои ред да кажа че е много наивно това което сте написали... данъчните си нямат друга работа и цял ден следят кои какво е написал във този форум и си водят бележки ...
Е, не може само умни приказки да се говорят, може и някоя глупост между другото. И на мен ми се струват някои постове излишни, както и някои теми, но това е.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: ползване на пчелно семейство под наем

Мнение от tatu »

Колега Борислав тук става въпрос за дългогодишен договор ,а не за една година.Аз следя много внимателно твоите постове и сигурно най голямата смъртност в твоя пчелин беше след отдаването под наем срещу тенекия мед на кошер.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: ползване на пчелно семейство под наем

Мнение от tatu »

Ако през този период се случи една година като 2007 когато нямаше мед и трябваше доста захар за да се спасят пчелните семейства за какво обирджийство може да говорим от страна на наемателя.Има и друго района на пчеларстване ,най медоносния район е Добричкия затова при вас може и да искате по 25 килограма от кошер,но Шуменския е по слаб и затова искат по 10 килограма наем.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: ползване на пчелно семейство под наем

Мнение от genata_fi »

Говорите за неща, които все още не са регламентирани в България. Няма и как да бъдат, тук не е Америка или Русия с необятните си площи. Виж за Добричкия район, може нещо да се измисли, макар, че и там има под път и над път пчелни семейства, за какви кошери под наем говорите.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: ползване на пчелно семейство под наем

Мнение от genata_fi »

Да, Борислав е много прав.
Но за пчеларство с цел самоиздръжка всичко зависи от няколко неща.
Района - минах през Добруджа скоро и направо онемях, всичко обработено и засадено - като се почне от рапицата, после акацаията, липата, лавандулата, кориандъра, слънчогледа, резенето - РАЙ за пчеларстване. Познавам пчелар, който с 50 кошера, вади продукция все едно от 120 . ЕВАЛА.
Системата - не ми се вярва че с ДБ може да се прави промишлено пчеларство. В това отношение многокорпусната технология е доста по-добра.
Начина на работа с пчелите и грижата за тях, както и желанието и трудолюбието на пчеларя.
В полупланинските райони е трудно да се прави промишлено пчеларстване, при нас е такъв района и с голям късмет и много труд, може да се постигне среден добив от 25-30 кг от кошер. А и всяка година си е различна. Тази година имаше доста дъждове и това спомогна за добрите добиви.
Публикувай отговор

Обратно към “Цени / Prices”