ПЧЕЛАРСТВОТО КАТО БИЗНЕС

Prices - honey from bees, beebread from bees and beeswax from bees.
Публикувай отговор
Shalom
Мнения: 43
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 7:01 pm
Местоположение: Стара Загора

ПЧЕЛАРСТВОТО КАТО БИЗНЕС

Мнение от Shalom »

Предлагам нова тема ПЧЕЛАРСТВОТО КАТО БИЗНЕС, в която не само да дискутираме пчеларството, като източник на основен доход, но и да се учим чрез опита, който ще споделяме за това как да го направим печеливш бизнес.
И като начало искам да ви дам насока за размисъл, чрез един въпрос: Как бихте оценили или какъв според вас трябва да бъде критерия за да кажете дали един бизнес е печеливш или не, конкретно пчеларството - ако цената на меда е 3лв./кг., ако е 5лв./кг, ако си изкарал по 30кг/кошер или 70кг/кошер през годината, ако от 30 си направил 60кошера и т.н. Как оценявате своята работа дали е успешна или не?
Ще се радвам, ако откликнете на тази тема. Благодаря ви.
Между другото ЧЕСТИТО РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО, макар и с малко закъснение. Господ да благослови Вас и вашите семейства и да Ви даде мирна и успешна НОВА ГОДИНА.
Гост

Мнение от Гост »

Как бихте оценили или какъв според вас трябва да бъде критерия за да кажете дали един бизнес е печеливш или не, конкретно пчеларството - ако цената на меда е 3лв./кг., ако е 5лв./кг, ако си изкарал по 30кг/кошер или 70кг/кошер през годината,

Според мен цената на меда е "плаваща константа" и не би могла да бъде критерий за това, дали пчеларството е печеливш бизнес или не.
Според мен въпросът не е поставен правилно, или може би не е формулиран достатъчно конкретно.
но и да се учим чрез опита, който ще споделяме за това как да го направим печеливш бизнес.
Надали в момента ще има човек с достатъчно опит, който честно би сподилил "тънките моменти", които правят пчеларството печеливш бизнес,но няма лоша да се опита.И друго:Ако той е основен доход, би трябвало да предположим,че е печеливш/в по-малка или по-голяма степен/.
По скоро според мен тука стои въпроса/ако вече сме се захванали с този бизнес/- Как да направим пчеларството по печелившо? и ака сега ща започваме - Дали да се захващаме въобще с пчеларство?
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Мнение от toko652003 »

Da p4elarsvoto e vseo6te pe4eliv6o ,ne nemoga da kaja 4e e biznes,po skoro e zanaiat4iiska profesia i mojebi tova mu e hubavoto . 8)
Shalom
Мнения: 43
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 7:01 pm
Местоположение: Стара Загора

Мнение от Shalom »

toko652003 написа:Da p4elarsvoto e vseo6te pe4eliv6o ,ne nemoga da kaja 4e e biznes,po skoro e zanaiat4iiska profesia i mojebi tova mu e hubavoto . 8)
Това е един от проблемите, много хора си мислят, че бизнес е нещо лошо, а занаят нещо хубаво. А истината е че те са едно и също нещо. Занаят е умението да правиш нещо и това нещо да носи полза някому, на теб или на хората около теб. Бизнес е същото, от англ. работа или занятие, което носи полза на човека, който го практикува и на обществото.
Shalom
Мнения: 43
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 7:01 pm
Местоположение: Стара Загора

Мнение от Shalom »

Да направиш пчелаството свой бизнес не е лошо.
Напротив, като всеки труд той е достоен за уважение. Но не просто труд заради гимнастиката, а за да носи полза някому.
Иначе е доста егоистично, не мислите ли. Да пчеларстваш само заради удоволствието. Тази професия изисква доста време, ако ме питате мене бих посветил това време на семейството си, ако имам избор.
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

СЪГЛАСЕН.Човек сам трябва да реши дали пчеларството ще бъде за него хоби, или бизнес от който ще се изхранва/в по-малка или по-голяма степен/.Всъщото време за пчеларите, които са на границата м/у полу и професионалното пчеларство, ще им бъде все по- трудно да работят поради високите изисквания на пазара.Те ще бъдат поставени пред дилемата или да станат професионалисти,/и съответно да вложат повече средства/ или да се откажат и да сведат количеството на кошерите си до минимално ниво.
Shalom
Мнения: 43
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 7:01 pm
Местоположение: Стара Загора

Мнение от Shalom »

Съгласен съм с теб, Коко.
Дано повече хора го разберат това. А в бъдеще ще става още по-трудно и интересно. :D
Shalom
Мнения: 43
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 7:01 pm
Местоположение: Стара Загора

Мнение от Shalom »

Връщам се на критериите - кога един бизнес е печеливш и конкретно пчеларството.Според мен, най -простия отговор е: когато приходите за определен период от време са повече от разходите, т.е. има генерирана печалба.Разбира се това е първото стъпало. Оттук идва втория въпрос: Дали генерираната печалба е достатъчна за да се поддържа бизнеса и да се развива. Понякога 50 кошера могат да бъдат достатъчни за да се самоиздържа бизнеса, а друг път и 100 кошера могат да не са достатъчни. Тук могат да окажат влияние и доста външни фактори като: пашата, годишния добив на мед от 1 кошер, изкупните цени на едро на меда, болести по пчелите и т.н.
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

Може би от тази печалба трябва да се отделя и една известна сума за капитални вложения./Особенно сега, когато започват да навлизат и новите изисквания/
Според мен трябва много внимателно да се изчисляват и разходите, като в тях не бива да се изключва и вложения труд.
Освен това, един пчелар трябва да се насочи към производството на поне два вида пчелни продукти ,за да може да се повиши икономическата ефективност на съответния пчелин.В същото време, когато се прави рекапитулация ,трябва да се взема един по-дълъг период от време-например 3 години, за да може все пак изледването да е представително или по-точно реално.
Shalom
Мнения: 43
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 7:01 pm
Местоположение: Стара Загора

Мнение от Shalom »

Вървиш в правилна посока, Коко!
Когато казвам разходи имам предвид и заплати(труд) и някои инвестиции без които не може. А за периода за който да се пресмята доходността - трябва да се прави най-малко годишен отчет, а след това 2,3,5 годишен и т.н. Разбира се не всяка година ще е като предишната - някой път може да си с малка печалба, друга година да си с доста над очакванията ти дори. Но ако го управляваш умно бизнеса и си информиран, той ще ти се отблагодари, повярвай ми.
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

Вярвам ти и работя по въпроса.Всеки един детайл е от значение, но понякога се пропуска.Именно това ми харесва тук, че човек може да си свери часовника и да си попълни "мозайката" на пъзела.
Shalom
Мнения: 43
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 7:01 pm
Местоположение: Стара Загора

Мнение от Shalom »

Желая ти успех, Коко! Аз излизам от форума.
Shalom
Мнения: 43
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 7:01 pm
Местоположение: Стара Загора

Мнение от Shalom »

Колеги, изпращам ви оферта на бразилски мед, на която попаднах преди малко. За съжаление цените са доста ниски, а и става въпрос за новата реколта която е 01-02.2005г при тях.

HONEY NEWS
OFFERS



WILD FLOWER HONEY
02 Containers
colour < 34 mm

Shipment: January / February

Price: US$ 1.650/T - FOB Santos

Payment: CAD






WILD FLOWER
LIGTH AMBAR HONEY
02 Containers
Shipment: January / February

Price: US$ 1.350/T - FOB Santos

Payment: CAD





WE CAN ACCOMPLISH ALL OF THE DEMANDS OF QUALITY OF THE EUROPEAN COMMUNITY, WITH EXEMPT HONEY OF ANTIBIOTICS AND NITROFURANES



Gilmar Cordeiro

Exporter

Apiarios Lambertucci

Rio Claro – S?o Paulo - Brazil

Phone: 55193524-8060 / Fax: 55193524-8004
Homepage: http://www.apiarioslambertucci.com.br

Email: export@apiarioslambertucci.com.br
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Мнение от toko652003 »

Shalom написа:
toko652003 написа:Da p4elarsvoto e vseo6te pe4eliv6o ,ne nemoga da kaja 4e e biznes,po skoro e zanaiat4iiska profesia i mojebi tova mu e hubavoto . 8)
Това е един от проблемите, много хора си мислят, че бизнес е нещо лошо, а занаят нещо хубаво. А истината е че те са едно и също нещо. Занаят е умението да правиш нещо и това нещо да носи полза някому, на теб или на хората около теб. Бизнес е същото, от англ. работа или занятие, което носи полза на човека, който го практикува и на обществото.
Ne si me razbral pravilno ili poskoro az ne sam se izrazil dobre iskah da kaja 4e e ostanalo v sianka ot edria biznes i 4e poskoro e individualna profesia ,a kolkoto do men ve4e 15 godini sam izcialo v 4astnia sektor i znam za kakvo stava duma :wink:
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Мнение от toko652003 »

V momenta p4elarstovoto e mnogo neperespektiven biznes makar 4e e takav saveta mi e uveli4avaite ko6erite i ne se otkazvaite ot p4elarstvoto 8)
Публикувай отговор

Обратно към “Цени / Prices”