ПЧЕЛАРСТВОТО КАТО БИЗНЕС

Prices - honey from bees, beebread from bees and beeswax from bees.
Публикувай отговор
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

apis1964 написа:Пчеларството като бизнес го виждам само на любителска основа.Повечето професионалисти доколкото има такива ,без да обидя някого,разполагат кошерите си близо до големи масиви с технически култури,без да се интересуват после какво продават,важното да има далавера.
Кажете дали има поне един професионалист-пчелар ,който да е засял поне 10 дка с медоносни култури.
Вече у нас няма селско стопанство,селата са почти безлюдни,полетата са пусти.
Мед само от бурени не се добива.
Да не говорим,че трябва да имаш собствено място и то доста за хубав стационарен пчелин,хубава сграда и т.н.
Трябват много вложения,които за съжаление ги няма,кредитите също са с убийственни лихви.
Само с ентусиазъм и собствен труд не става.
Темата е много обширна и смятам да спра до тук.Това е лично мнение и не ангажирам никого с него.
Колкото до броя на кошерите ,ще ги увеличавам още
надеждата крепи човека :!: :!: :!: :lol: :lol: :lol:
лично аз не съм вадил мед от 2 години от техническа култура макар че имам на близко около пчелина големи площи слънчоглед и малко памук.Явно сеят някакъв хибрит, но за сметка на това изкарвам детелина след тези дъждове тя не спря да цъфти миналата година.А по миналата кошерите ги бяхме преместили посредата на блоковете със слънчоглед имаше поне около 20 000 дк. около нас и куца пчела щеше да донесе мед.колкото до другите неша които изтъкна колегата съм 100% съгласен
p4elar
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Авг 29, 2006 2:11 pm
Местоположение: Генерал Тошево Добричко

Пчеларството е хубаво нещо.

Мнение от p4elar »

Гледам по този форум отдавна не е писано.Чета разни мнения и ме засърбя езика.Някой беше написал ,че нямало професионални пчелари?!?!?!Грешка!
За мен пчеларството е не точно бизнес защото парите не са много ,но със 100 кошера човек може да си докарва една заплата от около 1000 лв. на месеца.Не е много,но поне нямаш началник на главата.
Много е важно ако си съвсем начинаещ да започнеш с малко кошери - до към 20 за да се ошлайфаш, иначе ако почнеш с много рискуваш да изгубиш наведнъж доста средства.
Второто много важно нещо е избора на място за пчелин.Имам опит в Добруджа затова ще говоря за този район.За съжаление, англичаните наводниха селата и цените на селските имоти се вдигнаха, но все може да се намери нещо подходящо.
1.Задължително да е на завет, за да не ги издуха северняка през зимата или да ги затрупа снега и да не ги намериш.
2.Да е в пресечена местност.Из Добруджа това не е толкова лесно ,но има все пак дерета,където са подходящи за това, по възможност да са повече и с повече ливадна растителност.Да има акациева гора наблизо до 2 км. да има има и достатъчно обработваема площ,за да се сее слънчоглед,защото кой каквото иска да си казва,това е най-медоносната и с най-голямо значение за производството на мед култура в България.И меда от слънчогледа хич не отстъпва по качества на билковия или акациевия.Особено ако има и достатъчно необработваеми площи ,тогава слънчогледа задължително ще е примесен и с друг мед и става още по добре.
3.Да има по възможност на близо вода,от канал или от естествен източник.
4.Хубаво е да има ток, за да може да се ползва автоматична центрофуга и евентуално разпечатваща машина.
5.Необходимо е да имаш и подходящ транспорт.За Добруджанските пътища УАЗ или нещо от този род.
Ако успееш да съчетаеш всичко това можеш да си докараш по 50 кг мед от кошер.Ако имаш 100-120 кошера което е нормолно ако само с това се занимаваш то ще изкараш 5-6 тона мед.По цена дори от 2.00 лева ще изкараш 10-12000 лв.Сега някой ще каже ами разходите.Разходите в пчеларството са сравнително малко.Основно е труда, но той е твой за което накрая приходите ще ти останат като твоя заплата.
За тази бройка кошери 1000 лв. за разходи ще ти стигнат.Не говоря за начинаещ който трябва да купува инвентар и пчели а за хора с пчелини.
При по добри години се изкарва и по 60-70 кг а ако и цената е по свястна и приходите ще са по свестни
Това е проверено от личен опит!!!
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Re: Пчеларството е хубаво нещо.

Мнение от valvrv »

p4elar написа:Гледам по този форум отдавна не е писано.Чета разни мнения и ме засърбя езика.Някой беше написал ,че нямало професионални пчелари?!?!?!Грешка!
За мен пчеларството е не точно бизнес защото парите не са много ,но със 100 кошера човек може да си докарва една заплата от около 1000 лв. на месеца.Не е много,но поне нямаш началник на главата.
Много е важно ако си съвсем начинаещ да започнеш с малко кошери - до към 20 за да се ошлайфаш, иначе ако почнеш с много рискуваш да изгубиш наведнъж доста средства.
Второто много важно нещо е избора на място за пчелин.Имам опит в Добруджа затова ще говоря за този район.За съжаление, англичаните наводниха селата и цените на селските имоти се вдигнаха, но все може да се намери нещо подходящо.
1.Задължително да е на завет, за да не ги издуха северняка през зимата или да ги затрупа снега и да не ги намериш.
2.Да е в пресечена местност.Из Добруджа това не е толкова лесно ,но има все пак дерета,където са подходящи за това, по възможност да са повече и с повече ливадна растителност.Да има акациева гора наблизо до 2 км. да има има и достатъчно обработваема площ,за да се сее слънчоглед,защото кой каквото иска да си казва,това е най-медоносната и с най-голямо значение за производството на мед култура в България.И меда от слънчогледа хич не отстъпва по качества на билковия или акациевия.Особено ако има и достатъчно необработваеми площи ,тогава слънчогледа задължително ще е примесен и с друг мед и става още по добре.
3.Да има по възможност на близо вода,от канал или от естествен източник.
4.Хубаво е да има ток, за да може да се ползва автоматична центрофуга и евентуално разпечатваща машина.
5.Необходимо е да имаш и подходящ транспорт.За Добруджанските пътища УАЗ или нещо от този род.
Ако успееш да съчетаеш всичко това можеш да си докараш по 50 кг мед от кошер.Ако имаш 100-120 кошера което е нормолно ако само с това се занимаваш то ще изкараш 5-6 тона мед.По цена дори от 2.00 лева ще изкараш 10-12000 лв.Сега някой ще каже ами разходите.Разходите в пчеларството са сравнително малко.Основно е труда, но той е твой за което накрая приходите ще ти останат като твоя заплата.
За тази бройка кошери 1000 лв. за разходи ще ти стигнат.Не говоря за начинаещ който трябва да купува инвентар и пчели а за хора с пчелини.
При по добри години се изкарва и по 60-70 кг а ако и цената е по свястна и приходите ще са по свестни
Това е проверено от личен опит!!!
повярвай ми има много голяма разлика от пчеларството в добруджа и това в южна България
#ако 50 кг в севера е нормален добив в южна е по скоро исключение
#в южна старите хора от моя регион казват че силна акация се хваща един път на 7 години(туй е проверено)
#в южна семействата се развиват много по рано
#в южна има по малко нозематоза , по малко варовито пило
#на много места в южна е основна паша ливадната(ако искате ми вярвайте но аз търся места без селскостопански култури,по съм доволен на ливадната)
# и хората са различни по характер :wink:
# 2/3 от пчелните семейства са в северна същото важи и за професионалните пчелари

по мое лично мнение за да сравня доходноста от продажбата на мед (по специално) 100 бр кошери в добруджа=150 в южна
сметката ти е вярна казвам го от практика и познанство с други пчелари ако си добър 1000 лв са напълно възможни от тази бройка ако човек знае какво прави
p4elar
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Авг 29, 2006 2:11 pm
Местоположение: Генерал Тошево Добричко

Мнение от p4elar »

И в северна България или по точно в Добруджа 50 кг. от кошер не са съвсем често срещани,но са реално постижими при средна година и при поддържани семейства,разбира се и при пчелари които по-малко ровят из кошерите и по често вадят мед.
За акацията си прав, тя и при нас е трудна паша.Последната много добра акациява паша беше през 2003 г.Тогава излезе по 11-12 кг на кошер.
Тази година по около 7-8 кг.Някой може и до 10 да е хванал.
Признавам ,че не познавам пчеларството в под Балкана, и от разговор с колеги чувам че тази година добива е до 25 кг,което считат за среден добив.
Така сме ние на горе от Балкана от всичко и по много :lol: Шега!
ФЕРАРИСТ
Мнения: 135
Регистриран на: Пет Апр 07, 2006 3:58 pm
Местоположение: Ямбол, Ст. Загора
Обратна връзка:

Мнение от ФЕРАРИСТ »

apis1964 написа: Кажете дали има поне един професионалист-пчелар ,който да е засял поне 10 дка с медоносни култури.
Вече у нас няма селско стопанство,селата са почти безлюдни,полетата са пусти.
Мед само от бурени не се добива.
Това си има и свойте добри страни, преди 10 години при нас събота и неделя изведнъж се почваше едно жилене, едно напрежение, сега да речем това не е така, щото вече няма "граждани на село раждани" да идат и да пръскат като откачени.....
Погледнато от нашата камбанария, полето при нас не е пусто въпреки това, а бурените ако са приятно поляти с дъжд са мого добър източник на мед когато слънчогледа си замине, а той тази година може да се каже че даде ма-а-а-алко по - малко от миналата, което на общия фон си е добре.....
Но това както казвам е въпрос на местоположение и гледна точка....
ФЕРАРИСТ
Мнения: 135
Регистриран на: Пет Апр 07, 2006 3:58 pm
Местоположение: Ямбол, Ст. Загора
Обратна връзка:

Re: Пчеларството е хубаво нещо.

Мнение от ФЕРАРИСТ »

p4elar написа:Някой беше написал ,че нямало професионални пчелари?!?!?!Грешка!
За мен пчеларството е не точно бизнес защото парите не са много ,но със 100 кошера човек може да си докарва една заплата от около 1000 лв. на месеца.
Подкрепям - имаме 160, напролет не увеличаваме, а за главната паша обединяваме, и с това нещо мога да кажа че живеем точно на средното ниво трима човека, като доходите на жена ми са отделни, но равностойни на всеки от нас поединично.....в смисъл че основно с това се занимава бащата, аз и майка......
Pchelichka
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Апр 06, 2009 12:23 am
Обратна връзка:

Re: ПЧЕЛАРСТВОТО КАТО БИЗНЕС

Мнение от Pchelichka »

Здравейте,
много ми допадна тази ваша тема за пчеларството като бизнес и тъй като в момента се занимавам точно с изчислението на възможната печалба или загуба от гледането на пчели се опитах да вкарам данните, в един малък бизнес модел.
Знам, че много от вас са по-информирани и биха ми помогнали с определянето на реалните разходи по един кошер и пчелина като цяло.
Ето го и моделът както изглежда в момента:
http://www.pchelarstvo.com/pchelarski_b ... simulator/

Според вас реалистичен ли е? Как би могъл да се подобри?
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: ПЧЕЛАРСТВОТО КАТО БИЗНЕС

Мнение от dimitarbonev »

Малко свали разходите за боя, майки и хранилки на годишна база за кошер те са общо 15-20 лв. Завишил си средната продажна цена. Тя варира м/у 4 и 7 лв(едро/дребно). Към приходите добави производство на прашец и прополис. Завишил си средния добив. Последните години дори и при подвижно е около 25-30кг.Освен това в часта разходи, не си включил и първоначалните инвестиции. Средно живота на един кошер е 10 г. Той може да изкара и 50, но при лошо изпълнение може и 5 да не изкара.Не си включил разходи за съхранение, центруфугиране и разфасоване на меда. Те също са дългорочни вложения и също са доста голямо перо.Освен първоначалната инвестиция за сграда, Средно на 4-5 г трябва да се прави ремонт. Имаш центрофуга, вана за разпечатване, друга техника, която става необходима при нарастването на броя на коперите.Разходите за реализация на меда също не са малки. Така че ако сега започваш, приготви се първите 10 години само да инвестираш. След това ако е рекъл Бог и имаш добра организация можеш да разчиташ и на печалба. То затова пчеларството е по-скоро хоби отколкото професия.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Pchelichka
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Апр 06, 2009 12:23 am
Обратна връзка:

Re: ПЧЕЛАРСТВОТО КАТО БИЗНЕС

Мнение от Pchelichka »

Много благодаря на всички за бързите отговори. Наистина съм пропуснала разходите за центрофуга и съхранението на меда.
Ще помисля как точно да включа в модела центрофуга и тенекии за съхранение. За самото разфасоване има ли нещо друго като разходи, че не се сещам освен труда на пчеларя.
В инвестицията не съм включила също така наем или покупка на имот, но все пак това е само хипотетичен модел.
Цената и добивът на кошер могат да се променят с мишката и резултатите се променят съответно.
Между другото според данни на НСИ средният добив на кошер за последните 12 години е по-малко от 17 кг на кошер. Това не е ли доста малко?
batrosko
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2008 10:20 am

Re: ПЧЕЛАРСТВОТО КАТО БИЗНЕС

Мнение от batrosko »

Опитваш се да разработиш някакъв бизнес проект за пчеларство ли? Ако е така трябва много добре да се анализира движението на цените на инвентара и на продукцията поне 10 г назад и да се прогнозират за напред в същия период. Пчеларството е дългосрочна инвестиция с неизвестен край. Също трябва да се анализират и цените на меда в световен мащаб, защото нашият пазар силно зависи от тях. Защо включваш и разфасоване, за затваряне на цикъла ли? Тогава става още по сложно, ще е необходим и персонал най-вероятно, и разфасоващи машини. Ако действително разработваш проект, заложи първоначална крупна инвестиция за минимум 50 кошера, като отчиташ амортизация през годините. Липсват и разходи за данъци върху печалбата :D .
Pchelichka
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Апр 06, 2009 12:23 am
Обратна връзка:

Re: ПЧЕЛАРСТВОТО КАТО БИЗНЕС

Мнение от Pchelichka »

Липсват и разходи за данъци върху печалбата :D .
Доколкото знам доходите от пчеларство все още не се облагат с данъци. Плащат се само осигуровки за пчеларя.
Ако направим десетгодишна прогноза нещата ще станат твърде абстрактни. Просто моя модел иска да покаже какви са долу горе доходите на съществуващите дребни пчеларски стопанства и че те не са кой знае колко големи. Също така забелязвам, че дори при много кошери, ако добивът е нисък и цената средна се получава загуба без дори да сме сметнали труда на пчеларя.
Ако продължават така нещата... не знам дали ще останат пчелари.
batrosko
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2008 10:20 am

Re: ПЧЕЛАРСТВОТО КАТО БИЗНЕС

Мнение от batrosko »

Направил съм грешка в терминологията и си ме разбрала, че се облагат по ЗКПО, а в действителност са облагаеми по ЗДДФЛ. Дам, нещата отиват на зле с пчеларството, както с цялото ни животновъдство.
Pchelichka
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Апр 06, 2009 12:23 am
Обратна връзка:

Re: ПЧЕЛАРСТВОТО КАТО БИЗНЕС

Мнение от Pchelichka »

Последно трябва ли да се плаща някакъв данък или не? То както се казва, само и данък липсва.

В този закон, който си посочил уж пише, че не се облагат:
ЗДДФЛ
"Не се облагат с данък доходите от дейността на физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, включително извършващите дейност като еднолични търговци, за производство на непреработена растителна и животинска продукция, с изключение на доходите от производство на декоративна растителност."
iasen2
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Май 09, 2009 6:27 pm
Местоположение: Русе 20 многокорпусни
Обратна връзка:

Re: ПЧЕЛАРСТВОТО КАТО БИЗНЕС

Мнение от iasen2 »

За мен проблема е в лошата реклама на пчелните продукти .
Хората нямат доверие на разфасования мед в магазините и затова не се купува .
И не са убедени ,че една лъжица мед на ден ще ги предпази от много болести .


Сега се занимавам с правенето на онлайн магазин за бельо .
Имам идея да направя сайт , който да съдържа информация за производители на мед и всеки клиент да знае от къде може да си купи мед от пчелар .

В рекламата му е майката !
Поклон пред всички пчели ,геройски загинали в борбата с лошите пчеларски практики !
blex
Мнения: 1
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 11:48 pm

Re: ПЧЕЛАРСТВОТО КАТО БИЗНЕС

Мнение от blex »

Предполагам има хора в този форум които се занимават професионално с пчеларство. Ако има такива нека да споделят може ли пчеларството да бъде добър бизнес в България :roll:
Публикувай отговор

Обратно към “Цени / Prices”