двусемеен кошер и двумайчино семейство (ВО)

dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

двусемеен кошер и двумайчино семейство (ВО)

Мнение от dimitarbonev »

Някой знаели дали има някаква литература по въпроса.
Ще мисе да опитам следващото лято.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Мнение от saso »

Има много литература, но трябва да уточниш с какви кошери работиш.
Мога да ти посоча някои източници.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от dimitarbonev »

Работя с многокорпусни. В началото опитах с Дадамблат но не бях доволен от резултата. Сега за сравнение оставих два дадамблатови, но от тях пак почти нищо не извадих Нищо не сложиха в магазините. Докато при ЛР кошерите нещата не стоят така. Сега на пролет ще мина изцяло на ЛР и понеже кошерите не са много като бройка 25 въпрек и, че доколкото знам двумайчината технология е доста по-трудоемка смятам, че ще се справя. Още повече, че тази година имах едно семейство, което ми го подари съседа и което едва беше изкарало зимата. На пролет имаше две шепи пчели. Реших да му помогна и му дадох една пита със запечатано пило, но явно майката също не беше добра. Дадох му втора майка и оставих двете майки да работят заедно цяло лято. Ефекта беше много добър . Дори извадих мед а и зазимих силно семейството.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
34038
Мнения: 245
Регистриран на: Вто Мар 07, 2006 4:53 pm
Местоположение: Полски Тръмбеш 5180

Въпроси и отговори

Мнение от 34038 »

За какво става въпрос?Двумайчино семейство,двусемеен кошер или основно семейство+помощно семейство.Това са различни технологични групи.




.........

i]Модераторска бележка:
Получи се обърквация при сливането на две теми, сляха се много повече за което се извинявам предварително.
Нека използваме грешката за една обединяваща тема, а именно.

Тук можете да задавате въпроси свързани
с пчелаството и пчелите за, които няма отделен подфорум.
Идеята е да не се дублират темите(въпроси), което
понякога се прави от по-новите пчелари форумци.
Мисля, че ще е особенно удачнo за начинаещите пчелари
навместо да се лутат из целия форум могат да задават
въпроса си тук, а по-опитните да помогнат със съвет.
[/i]
Вярните пътища са най-къси!
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от dimitarbonev »

Става въпрос за двумайчино семейство.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
34038
Мнения: 245
Регистриран на: Вто Мар 07, 2006 4:53 pm
Местоположение: Полски Тръмбеш 5180

Мнение от 34038 »

dimitarbonev написа:Става въпрос за двумайчино семейство.
Това означава две майки да"работят"едновременно в семейство без никакви ханеманови решетки,разделителни табли и други приспособления.Просто си живеят,разхождат се по питите,снасят яйца и то продължително време-поне 2 месеца.Няма антагонизъм.Не съм го прилагал но знам че може.Боже помагай!Голяма дандания ще стане.Може и от форума да ме изхвърлят.За да изглежда като Коледно чудо ноу-хауто е българско и не е измислено и прилагано от тази сутрин.
Весела Коледа!
Вярните пътища са най-къси!
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от dimitarbonev »

34038 написа:
dimitarbonev написа:Става въпрос за двумайчино семейство.
Това означава две майки да"работят"едновременно в семейство без никакви ханеманови решетки,разделителни табли и други приспособления.Просто си живеят,разхождат се по питите,снасят яйца и то продължително време-поне 2 месеца.Няма антагонизъм.Не съм го прилагал но знам че може.Боже помагай!Голяма дандания ще стане.Може и от форума да ме изхвърлят.За да изглежда като Коледно чудо ноу-хауто е българско и не е измислено и прилагано от тази сутрин.
Весела Коледа!
Вярно е, че две майки работят едновременно, но те са отделени с ханеманова решетка, въпрек и че съм чел някъде из вестниците и за този метод, без решетка, но ми се струва доста нереалистично. А за двумайчините семейства съм чувал само хубави неща. За пръв път тук във форума чета мнения, че не си заслужава. Може и наистина да е така, но си заслужава човек да опита и сам да прецени. Нали все пак трябва да се развиваме.
ВЕСЕЛА КОЛЕДА!
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
34038
Мнения: 245
Регистриран на: Вто Мар 07, 2006 4:53 pm
Местоположение: Полски Тръмбеш 5180

Мнение от 34038 »

Българското ноу-хао е че няма никакви прегради.Никакви хан.решетки.Просто не две ,а дори 5 майки са заедно.В пълният смисъл на думата.Осъществявано от пчелар с 200 и повече семейства.
Използуванвто на помощни семейства при ЛР системата с Снелгроува разделителна табла е предпоставка за стабилни добиви.Във вариантите на Иван Венер всичко е познато но е така комбинирано че се получава ноу-хао.Но това е двусемеен кошер.
ВЕСЕЛА КОЛЕДА!
Вярните пътища са най-къси!
34038
Мнения: 245
Регистриран на: Вто Мар 07, 2006 4:53 pm
Местоположение: Полски Тръмбеш 5180

Мнение от 34038 »

dimitarbonev написа:
34038 написа:
dimitarbonev написа:Става въпрос за двумайчино семейство.

отделени с ханеманова решетка, въпрек и че съм чел някъде из вестниците и за този метод, без решетка, но ми се струва доста нереалистично. А за двумайчините семейства съм чувал само хубави неща. За пръв път тук във форума чета мнения, че не си заслужава. Може и наистина да е така, но си заслужава човек да опита и сам да прецени. Нали все пак трябва да се развиваме.
Пропуснал съм да отбележа,че това не е двумайчено семейство,а двусемеен кошер.Това е най-разрространената технология но вариянтите са много и са добре обосновани за конкретните условия.Може да продължим,ако искаш.
Вярните пътища са най-къси!
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

Zdraveite !!!I az sam zainteresovan ot tazi texnologiq na dvusemeinite ko6eri.Iskam da opitam tazi godina,no nqmam po4ti nikakva teoriti4na podgotovka po tozi vapros.4etox 4e v knigata Intenzivno p4elarstvo na Angel Gran4arov pi6e to4no po tozi problem,no ne moga da q namerq.Ako imate svedeniq dali tq vaob6te e izlqzla ot pe4at pi6ete pls......
34038
Мнения: 245
Регистриран на: Вто Мар 07, 2006 4:53 pm
Местоположение: Полски Тръмбеш 5180

Мнение от 34038 »

Книгата на д-рА.Грънчаров е в две части.Аз си ги поръчах с наложен платеж от"Апиинфоцентър"Котларски;тел.02/931 329 или E-mail
bees@dir.bg.
Първият том излезе през пролетта,а втория-в началото на тази година.Струват по 15 лв/бр.
Ще намерите интересни мнения по много въпроси,дори и такива които не сте си задавали.Включитело и интересуващият ВИ.Книгите отразяват определено ниво на модерната теория и практика.Но не са учебник по пчеларство в общият смисъл на думата.Има някои по-скоро терминологични неясноти.Казаното е много повече от малките неточности.
Изключително полезни книги,особено при добра подготовка на четящия.Но тя се добива.ЗАСЛУЖАВА СИ!
Ако ползувате руски език ще Ви изпратя разработка на проф.Емил де Ост/Франция/Като начало.
Вярните пътища са най-къси!
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

Благодаря за инфото!!!Ве4е си я порачах.....моля помогнете ми за един друг проблем,но в другата тема(РАМКИТЕ)
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

двусемеен кошер и двумайчино семейство (ВО)

Мнение от Gojyto »

КАто 4ета тази книга "ИНТЕНЗИВНО П4ЕЛАРСТВО", ми става ясно 4е един от основните на4ини за направата на двумаи4ини семеистева е ПЕЛЕТОВИЯ.При този вариант имаме 3 корпуса.В пьрвия корпус се оставя маиката с 2 3 рамки пило,втория е медови,над него има ХР и в третия е втората майка с останалото пило.Не ми стана ясно оба4е от какво то4но по сила семейство може да се сьздаде дмуай4ино.Защото мисля 4е едно семейство покрива6то 1 корпус и половина,ше му стане доста 6ироко изведнаж на 3.Там пи6е 4е вторият корпус се палнел с мед от акацията.При мен няма акация и незнам с какво 6те се напални.....Ваоб6те трябва ли да го слагам????Има доста неясности в тази книга....
34038
Мнения: 245
Регистриран на: Вто Мар 07, 2006 4:53 pm
Местоположение: Полски Тръмбеш 5180

за Gojito

Мнение от 34038 »

Обърнах внимание че книгите на д-р Грънчаров не са
учебници.Те са материя изградена хармонично достиженията на теорията и практиката.Независимо от
някои неща водещи до противоречия.За това предупредих за необходимоста от определено ниво на подготовка.
Прочетохте ли и двете части на книгаТа му?
Вярните пътища са най-къси!
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

Ами не.Имам само пьрвата 4аст.Наистина в тази книга има много неща,които са ми нови.Нямам кой знае какав опит,но и за това питам.Просто технологията не изглежда толкова трудна,но има неясноти в изпьлнението й.А то4но те ме тревожат.Та можете ли да ме светнете по моят проблем.....
Публикувай отговор

Обратно към “Райони / Coasts ”