прашец и заместители в сиропа (ВО)

dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

прашец и заместители в сиропа (ВО)

Мнение от dimitarbonev »

Тази пролет си купих една книжка "ХРАНЕНЕ ПРИ ПЧЕЛИТЕ". Там са разгледани доста варианти и направените по тях изследвания за заместители на цветния прашец. Аз лично експериментирах някои от тях и резултата беше изключително добър. Започнах да подхранвам в началото на март с питки и заместители на прашеца като вместо стартовит ползвах витамин В12. Така сложих 2 по една питка на кошер през 15 дни докато цъфнаха овошките. До 15 май в експерименталните кошери вече имах по 1 корпус новоизградени пити и по 12-14 пити с пило(За сравнение в останалите имах изградени по 4-5 пити иоколо6-7 пити с пило). Точно от тези кошери извадих основното количество мед (по 14-16 кг от ливадната паша през юни и то при положение, че в останалите нямаше и грам и още по 20 - 25 от бодила) По същия начин подхранвах и новозакупените отводки до средата на юни. Развиха се много добре и от бодила и от тях изкарах прилично количество мед. Общо взето пчелите ми изградиха средно по 15-16 пити, а тъй като използвам и дълбоки дъна изрязвах и далаци. За съжаление и тази година не можах да смогна да си направя прашецоуловители и догодина пак ще трябва да работя със заместители.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
korradi
Мнения: 255
Регистриран на: Съб Юни 03, 2006 7:23 pm
Местоположение: Смолян
Обратна връзка:

ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ

Мнение от korradi »

dimitarbonev написа:Тази пролет си купих една книжка "ХРАНЕНЕ ПРИ ПЧЕЛИТЕ". Там са разгледани доста варианти и направените по тях изследвания за заместители на цветния прашец. Аз лично експериментирах някои от тях и резултата беше изключително добър. Започнах да подхранвам в началото на март с питки и заместители на прашеца като вместо стартовит ползвах витамин В12. Така сложих 2 по една питка на кошер през 15 дни докато цъфнаха овошките. До 15 май в експерименталните кошери вече имах по 1 корпус новоизградени пити и по 12-14 пити с пило(За сравнение в останалите имах изградени по 4-5 пити иоколо6-7 пити с пило). Точно от тези кошери извадих основното количество мед (по 14-16 кг от ливадната паша през юни и то при положение, че в останалите нямаше и грам и още по 20 - 25 от бодила) По същия начин подхранвах и новозакупените отводки до средата на юни. Развиха се много добре и от бодила и от тях изкарах прилично количество мед. Общо взето пчелите ми изградиха средно по 15-16 пити, а тъй като използвам и дълбоки дъна изрязвах и далаци. За съжаление и тази година не можах да смогна да си направя прашецоуловители и догодина пак ще трябва да работя със заместители.
Ако не тайна , сподели какъв заместител на прашеца ползваше и в какво количество ,каква доза В12 ползваш за 1-на хранилка :?:
korradi
Мнения: 255
Регистриран на: Съб Юни 03, 2006 7:23 pm
Местоположение: Смолян
Обратна връзка:

Мнение от korradi »

dimitarbonev написа:Тази пролет си купих една книжка "ХРАНЕНЕ ПРИ ПЧЕЛИТЕ". Там са разгледани доста варианти и направените по тях изследвания за заместители на цветния прашец. Аз лично експериментирах някои от тях и резултата беше изключително добър. Започнах да подхранвам в началото на март с питки и заместители на прашеца като вместо стартовит ползвах витамин В12. Така сложих 2 по една питка на кошер през 15 дни докато цъфнаха овошките. До 15 май в експерименталните кошери вече имах по 1 корпус новоизградени пити и по 12-14 пити с пило(За сравнение в останалите имах изградени по 4-5 пити иоколо6-7 пити с пило). Точно от тези кошери извадих основното количество мед (по 14-16 кг от ливадната паша през юни и то при положение, че в останалите нямаше и грам и още по 20 - 25 от бодила) По същия начин подхранвах и новозакупените отводки до средата на юни. Развиха се много добре и от бодила и от тях изкарах прилично количество мед. Общо взето пчелите ми изградиха средно по 15-16 пити, а тъй като използвам и дълбоки дъна изрязвах и далаци. За съжаление и тази година не можах да смогна да си направя прашецоуловители и догодина пак ще трябва да работя със заместители.
Резултата от използвания заместител е отличен :lol: Защо не споделиш с нас :roll: : какъв заместител си използвал и в какво количество :?: и колко В12 се слага в хранилката и през колко време :?: Благодаря предварително :lol:
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от dimitarbonev »

Ще напиша точния състав на сместа, но трябва да си взема записките.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
ivan raynov
Мнения: 285
Регистриран на: Чет Яну 11, 2007 1:28 pm
Местоположение: русе 30бр. ЛР
Обратна връзка:

Мнение от ivan raynov »

[quote="korradi"][quote="dimitarbonev"]Тази пролет си купих една книжка "ХРАНЕНЕ ПРИ ПЧЕЛИТЕ". Там са разгледани доста варианти .... Бонев, то много Ти става но ако можеш кажи за В12 ЧЕ ТО КАКТО Е ТРЪГНАЛО,ще цъфнат овошките.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от dimitarbonev »

Много се извинявам. Снощи минах през село, но баща ми всел че преподредил всичко и не можах да намеря нити книгата нито записките. нямах време да ги търся, че щях да закъснея за работа. При първа възможност ще отида да ги потърся.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

Този витамин Б12 оставя ли остатаци в меда след употребата му???4увам 4е витамините са полезни за п4елите,но с тези новите изисквания......
valchev
Мнения: 37
Регистриран на: Вто Фев 28, 2006 9:33 am
Местоположение: Шумен
Обратна връзка:

СТАРТОВИТ

Мнение от valchev »

От няколко години ползваме с баща ми стартовит и има видим ефект.Ползваме го през пролетта.Произвежда се от "Примавет" http://www.primavet.com/,която произвежда и варостоп.При използването на стартовит при силни семейства е възможно да се предизвика роене.
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

Gojyto написа:Този витамин Б12 оставя ли остатаци в меда след употребата му???4увам 4е витамините са полезни за п4елите,но с тези новите изисквания......
Виж, не бързай с тези неща. Сложи си обикновин прашец и си си решил проблема. Поставянето на В12 освин чи изисква технология, е и свързана с определено състояние на семейството, качество на запасите , време и др.
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

Gojyto написа:Този витамин Б12 оставя ли остатаци в меда след употребата му???4увам 4е витамините са полезни за п4елите,но с тези новите изисквания......
Виж, не бързай с тези неща. Сложи си обикновин прашец и си си решил проблема. Поставянето на В12 освин чи изисква технология, е и свързана с определено състояние на семейството, качество на запасите , време и др.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

Не аз по принцип не оби4ам изкуствените неща и затова и не слагам.А доколкото стартовита,6те предизвика6 роене,ако не му саздава6 работа на семеиството....
valchev
Мнения: 37
Регистриран на: Вто Фев 28, 2006 9:33 am
Местоположение: Шумен
Обратна връзка:

Мнение от valchev »

Стартовита стимулира яйцеснасянето при майката.Доколкото знам съдържа кобалт и микроелементи.Преди години съм чувал от стари пчелари за използването на Б12.Според изследвания се увеличава с около 20% пилото,при правилно прилагане.
Росен Тенчев
Мнения: 108
Регистриран на: Вто Фев 28, 2006 8:54 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от Росен Тенчев »

valchev написа:Стартовита стимулира яйцеснасянето при майката.Доколкото знам съдържа кобалт и микроелементи.Преди години съм чувал от стари пчелари за използването на Б12.Според изследвания се увеличава с около 20% пилото,при правилно прилагане.
Така е . Но при рязка промяна на времето може да си направиш голяма беля "РОЕНЕ". И затова КОКО е прав като казва , че най-добрият вариант е с пчелен прашец . Защото в него се съдържат всички основни компоненти от които се нуждаят пчелите . Всепак те са си го събирали и са взели от природата точно това което им трябва нито повече нито по- малко . Така ,че е добре всеки пчелар да си събира прашец поне за свои нужди иначе изпада в ситуация много неприятна . Чуди се от къде да купи прашец и дали той не е заразен .
korradi
Мнения: 255
Регистриран на: Съб Юни 03, 2006 7:23 pm
Местоположение: Смолян
Обратна връзка:

Мнение от korradi »

korradi написа:Някой чувал ли е за поставяне на дървестна пепел в захарния сироп за предпазване от американски гнилец :roll:
Бях чувал само че пепелта се използва за лек и профилактика на гнилеца :roll: но сега го прочетох в сп."Пчелар" :) В темата "Лек от природата" е побликувана статия от руското сп."Пчеловодство" бр.5/2005 , където е цитиран руския пчелар Ю.Н.Куликов.Там той твърди че от десетилития търсил природни лекове с/у болестите в пч.семейство :roll: и установил че лугата(разтвор на пепел във вода) добавена в захарния сироп в началото на акт.сезон,като предварително в лугата разтваря прополис,лекува не само гнилеца, а и нозематозата и вароатоза :wink: Цитирам:"Провървя ми да намеря съвършено безвреден начин за освобождаване на пчелите от вароатозата в процеса на тяхното лекуване от нозематозата и гнилеца с помоща на луга.Благодарение на този начин на третиране на моя пчелин няма вароатоза :shock: :) :D
Росен Тенчев
Мнения: 108
Регистриран на: Вто Фев 28, 2006 8:54 pm
Местоположение: Пловдив

прашец и заместители в сиропа (ВО)

Мнение от Росен Тенчев »

korradi написа:
korradi написа:Някой чувал ли е за поставяне на дървестна пепел в захарния сироп за предпазване от американски гнилец :roll:
Бях чувал само че пепелта се използва за лек и профилактика на гнилеца :roll: но сега го прочетох в сп."Пчелар" :) В темата "Лек от природата" е побликувана статия от руското сп."Пчеловодство" бр.5/2005 , където е цитиран руския пчелар Ю.Н.Куликов.Там той твърди че от десетилития търсил природни лекове с/у болестите в пч.семейство :roll: и установил че лугата(разтвор на пепел във вода) добавена в захарния сироп в началото на акт.сезон,като предварително в лугата разтваря прополис,лекува не само гнилеца, а и нозематозата и вароатоза :wink: Цитирам:"Провървя ми да намеря съвършено безвреден начин за освобождаване на пчелите от вароатозата в процеса на тяхното лекуване от нозематозата и гнилеца с помоща на луга.Благодарение на този начин на третиране на моя пчелин няма вароатоза :shock: :) :D
korradi , и аз четох тази статия в неделя но в нея има много неизвестни. Няма данни за процентното количество дървесна пепел което трябва да се сложи нито точният период . Другото коетое от какви дървесни видове е пепелта ,защото различните видове натрупват различни количества минерални соли . А след изгарянето на дървесината се получават метални оксиди като твърда субстанция, които в комбинация с вода стават основи от кето следва , че ще работим с алкални разтвори и още ред други особености . Но това ме заинтригува и тази година ще пробвам на един кошер като дори съм избрал и вид дърво за тази цел .
Публикувай отговор

Обратно към “Райони / Coasts ”