прашец и заместители в сиропа (ВО)

Димкис
Мнения: 168
Регистриран на: Вто Фев 07, 2006 3:45 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Димкис »

До тук като чета оставам с впечатление ,че много колеги бързат да развият семействата.А главната паша е далеч.Така максимума на брой пчели ще бъде кигато няма какво да събират.А като има нектар няма да има рабстни пчели.
ivan raynov
Мнения: 285
Регистриран на: Чет Яну 11, 2007 1:28 pm
Местоположение: русе 30бр. ЛР
Обратна връзка:

Мнение от ivan raynov »

Да, идеята ечудесна КОИ КАВО ПРАВИ ДНЕС .Димкис, абсолютно си прав и така като споделяме стъпваме на земята, но деиствителност тези 5 бр от 24те които имам са така развити. А ако паправим една сметка до акацията ни трябват е, да не са 60000 но като се има в предвид ,че благоприятното време за събиране на нектар може да е 2 3 дни поне 40000 пчели ,а до тогава имаме 30 дни. Сега като имам 12рамки с пило плюс още 12 до към 20.04. /да имат време да иэкарат едно курсче по събиране на мед/ ,та 24 по 1200 максимум прави 30000.Като че ли никак не са много.Затова останалите се опитвам да ги групирам по двоики и после за акацията от 18 ще разчитам на 9.На един уважаван от мен колега от форума ,като му зададох въпроса дали фаворитите не трябва да ги лиша от подпудително подхранване за да не ги гоня из гората :?: тои каза:твоите упасения са не основателни все едно да спреш да си храниш прасето защото ще стане 200кг на место100 и ще ти трябват по вече касапи. Това ми хареса затова ще ги следя като трябва ще делим или ще храним но за акацията според мен трябват 10ки хиляди. hihi малко дълго стана но ще ме извините то е от мерак :!:
ice_1963
Мнения: 59
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 8:50 am
Местоположение: гр.Златица

Календар на пчеларя

Мнение от ice_1963 »

Харесаха ми доводите на" ivan rainov" и за прасето,и за пчелите...но ще трябва да следим пчелите.
На прасето ще му е по-трудно да избяга :lol: :lol: :lol:
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

toko652003 написа:Ок
да минем по същество сега какво правите или ще правите в близките 10-20 дни ?
Днес при нас е кофти време около 9-10 градуса и е облачно кани се да вали ,през ноща около нулата почти нищо не може да се прави по пчелина само косвени дейности , ако се затопли мисля да разширявам ще започна с една до три пити взависимост от състоянието на семейството и подхранване през 3-4 дни отначало със мед след това със инвертирал сироп .
Тук времето е добро и температурите са до 18 градуса.Приключвам с последното третиране с оксалова к-на, и правя поредното разширение. Вече с по две рамки,/там където нещата позволяват/ като семействата са по на 7-10 рамки ДБ, а рута, на него слагам втори корпус /на някои съм сложил/ и те изградиха първите рамки. Много е силен притока на прашец и вече дори ограничават майката, затова до ден два трябва да сложа и вътрешните прашецоуловителите. Семействата подхранвам засега с разпечатване на останали к-ва мед, захарно-меден сироп в рамките с които разширявам и пробвам на няколко прословутото подхранване със суха захар. Почиствам и подменям дъна. Работата е много, а акацията приближава. Подготвям и семейства за отглиждачи за производство на майки. Рано е още, но изискват особенни грижи.
Pa4o
Мнения: 139
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 6:54 pm

Мнение от Pa4o »

Ами да споделя и аз-----На прогнози за времето не разчитам. Тия не могат да познаят за утре, та камо ли за след две седмици.Начина на работа ми е различен за всеки кошер.От състоянието му,от количеството на прясно и запечатано пило, от покритието с пчели зависи с колко бр. и къде ще сложиш питите за разширяване при ДБ; Дали ще разшириш с няколко пити или с цял при ЛР,дали ще ротираш корпусите и т.н. Изобщо според мен за пчеларя всеки кошер трябва да е като детето му. Като го отвори трябва да усети какво му трябва и ако не може да му го даде , то поне да не му пречи. ОСНОВЕН ИЗВОД: От глупав човек пчелер не става. Затова колеги като видите, че някой се натиска за пчелар,а не притежава минимума природна интелигентност, го посъветвайте да си купи друг вид животни.Ако някой се е засегнал от думите ми -ДА ИЗВИНЯВА.Въпросът е принципен. Не на посл. място трябва да се съобразяваме с целите, които гоним, след колко време е гл. паша,ще правим ли отводки и т.н. ПОЗДРАВИ---ПАЧО
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Мнение от toko652003 »

Мда от всяко дърво свирка не става, но има един лаФ *рисъка минава, но мерака не ;))
Сигурен съм, че доста колеги са станали пчелари повече от мерак
после идва професионализма така че ''календарния справочник'' уместен или не ще е от полза за мераклиите във всички случаи .
Още повече ,че важи и приказката ''майсторлък не се дава а се краде'' .
Доста вярна и точна приказка
Като го отвори трябва да усети какво му трябва и ако не може да му го даде , то поне да не му пречи

и точно за това е темата да помага от вас със съвети кога и какво да се прави по пчелите , никой не се е родил научен ;))
Pa4o
Мнения: 139
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 6:54 pm

Мнение от Pa4o »

Taка е .Трябва да се помага. Ами който не знае да пита .И то конкретни въпроси.Все някой ще му отговори. То с питане един на комшията
жената.......... . А що се отнася до мераклийте , то на света те са най-много, а след тях са китайците.
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

Pa4o написа:Taка е .Трябва да се помага. Ами който не знае да пита .И то конкретни въпроси.Все някой ще му отговори. То с питане един на комшията
жената.......... . А що се отнася до мераклийте , то на света те са най-много, а след тях са китайците.
Пак стигнахме до ... жената! Па макар и на комшията. Ами забелязал съм, че ние пчеларите, като изговорим темата за пчелите стигаме .. до къде? Да темата за "майките". От професионална гледна точка или от друга..? Това е тема за психолозите.
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

ОСНОВЕН ИЗВОД: От глупав човек пчелер не става. Затова колеги като видите, че някой се натиска за пчелар,а не притежава минимума природна интелигентност, го посъветвайте да си купи друг вид животни.Ако някой се е засегнал от думите ми -ДА ИЗВИНЯВА.Въпросът е принципен. Не на посл. място трябва да се съобразяваме с целите, които гоним, след колко време е гл. паша,ще правим ли отводки и т.н. ПОЗДРАВИ---ПАЧО[/quote]

Някак си не приемам тезата, че пчеларите са нещо повече от да кажем тези отглеждащи биволи, или, че отглеждането на биволи е по-нискоинтелектуална дейност. В думите на колегата съзирам едно нездраво възвеличаване на собствената ни професия. Нека да сме по-скромни и земни. Нека приемем, че всеки човек иска дабъде по-близо до съвършенството /каквото за мен е пчелното общество/ и на всеки трябва да му се даде тази възможност, щом веднъж го е усетил, почуствал или нещо такова. Един ден той сам ще стигне до правилния избор. Така че, нека помогнем там където можем,така помагаме и на себе си, а и на пчелите. Не забравяйте, че има и друг момент. Всеки един новак може да ни научи на много, много интересни неща, макар и не съвсем пряко свързани с работата. Убедил съм се от личен опит и не подценявам никоя ЛИЧНОСТ.
ice_1963
Мнения: 59
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 8:50 am
Местоположение: гр.Златица

Календар на пчеларя

Мнение от ice_1963 »

Pa4o,от глупав човек всичко става,та дори и пчелар.
Колкото до целите които гоним:
"Който знае какво иска,или иска прекалено малко,или знае прекалено много"
За начина на работа си прав - за всеки кошер е различно,ама нали човек се учи докато е жив...и пак си отива ненаучен.
Pa4o
Мнения: 139
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 6:54 pm

Мнение от Pa4o »

Ne става въпрос за величаене на професията ни. Спред мен за да вървят работите Всеки трябва да прави това ,което най го може. Та нима в парламента няма достатъчно некадърници и демагози? То затова сме на такъв хал. Ако и можещите и неможещите станем професори по математика или парламентаристи, то кой ще ни храни тогава?
Що се отнася до помоща за начинаещите може би грешно съм разбран. ----Около мен винаги е имало и сега има млади пчелари,които почнаха от нулата, а сега имат по стотина кошера.
Всеки има в живота си призвание и трябва да си го намери.И когато хобито му съвпадне със занаята то всичко е ОК. Така мисля аз и не ангажирам никого с мнението си. ПОЗДРАВИ--ПАЧО
tihomir
Мнения: 16
Регистриран на: Пон Мар 26, 2007 2:05 pm
Местоположение: Vidin

Мнение от tihomir »

Във Видинският край тази седмица имаше усилен цъфтеж на различни дръвчета но вечер температурите са около 4 С . Лично мое мое мнение е че в момента разширяването няма да даде добър резултат. Времето ще покаже.
ivan raynov
Мнения: 285
Регистриран на: Чет Яну 11, 2007 1:28 pm
Местоположение: русе 30бр. ЛР
Обратна връзка:

Мнение от ivan raynov »

Днес ковах рамки и монтирах основи и се молех утре да се стопли ,че с тези мои прибързани разширения /ако сте прочели по горе/ ФОВОРИТИТЕ та не останат на опашката. Като получа инфо ще споделя но осъзнах риска.
Penko
Мнения: 62
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:29 pm
Местоположение: гр. Казанлък

Мнение от Penko »

С удоволствие бих споделил моят опит. Но в последният брои на в-кПчели един колега бе споделил своят опит които почти не се различава от това което правя аз. Седна разлика, че вместо корпус аз исползвам 2-магазина във които прехвърлям рамки със запечатано пило, а след това тези рамки като бъдат запечатани ги пребирам в склада си и наесен ги предавам на семействата при заземяването. А на тяхно място поставям магазинни рамки които пчелите запълват с мед. Миналата година в-к Пчели публикува една статия на сръбски пчелар които пчеларстваше с около 150 двумайчини семейства, по същия този метод . Аз лично работя с 7 двумайчини семейства от 25 кошера и вадя почти тройно повече отколкото с една майка -80-85кг -при добри години разбира се. Но чувствам затруднения при продажбата на меда и затова не развивам само двумайчино пчеларство. Ако случайно не си чел този брои на вестника, пиши ми и щети обясня от а до я за всичко което правяа аз. С приятелски поздрави Пенко.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Мнение от toko652003 »

Времето се оправи
от утре започвам плавно разширение с по две пити .
Публикувай отговор

Обратно към “Райони / Coasts ”