чл.13,ал.1,т.2 и чл.15,т.1

Публикувай отговор
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

чл.13,ал.1,т.2 и чл.15,т.1

Мнение от p4elar4e »

Привет на всички които четат това!
Аз съм на 25 години и още от преди 1 година имах голямо желание да си взема кошери с пчели,но едва преди г/д 1 месец ми се отдаде тази възможност.Купих си 2 кошера Фарар и малко по-късно 2 пчелни семейства.Настаних ги на възможно най-удобното за мен място,където да създават възможно най-малко проблеми на околните хора ( на покривната плоча на една постройка в задния ми двор ).Входовете на кошерите са разположени почти до границата на един мой съсед ( нито съседа ми,нито който и да било друг се движи там ).
Та този толкова "добронамерен" мой съсед,който от много години упражнява психичски тормоз върху мен и моето семейство,и постоянно търси причина да се заяжда преди няколко дни подал сигнал в кметството,че съм разположил неправомерно кошерите.
Това което го притеснявало,е че пчелите щели да нажилят хората,които щял да изпрати да му берат един малък орех който е на 5-6 метра от кошерите...
Въпросът ми е,ако тази жалба бъде оттеглена мога ли да оставя кошерите където са си или трябва да ги преместя на необходимото разстояние по чл.13,ал.1,т.2 ?

Друг мой съсед се явява детска градина.Тя е на повече от 20 метра от кошерите.
Въпросът ми е дали 2 кошера правят пчелин?И ако е така,може ли да има друга жалба по чл.15,т.1 (Чл.15. Постоянни и временни пчелини не се устройват на:
1. разстояние, по-малко от 100 м от административни сгради, училища, детски градини и болнични заведения)?

Благодаря предварително на всеки който пише по темата.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: чл.13,ал.1,т.2 и чл.15,т.1

Мнение от drone »

Първо ако си сигурен че са ти спазени разстоянията по чл.13 от закона / в твоя случай кошерите да са на ниво + 2 метра от границата/ , хич да не ти дреме за жалбите на съседа. Иди си регистрирай кошерите в кметството и при ветеринаря, ако вече не си го направил.Ако си го ретистрирал вече е по-лесно. Ще си траеш за детската градина щото там си в издънка. Ако кмета прочете закона няма да ти даде регистрация. Иначе само жалба от тяхна страна може да ти навреди.Не се занимавай със глупавия съсед да се жалваш и ти , щото май и неговия орех е засаден на незаконно разстояние от твоята граница. Само ще ти препоръчам да си купиш една туба формалин -5 литра и да я изсипеш около дънера на ореха му в тъмна доба.Веднага след това и една туба чиста вода ,за да слезе препарата и в дълбочина на корените. Даже няма да може да си събере и тазгодишните орехи.Процедурата можеш да извършиш по всяко време на годината - ефекта е сигурен. Според мен ореха трябва да го унищожиш на всяка цена при положение, че имаш такъв съсед -добряк. 8) От къде на къде само ти трябва да събираш ядове , че имаш криви съседи. Не се притеснявай да му вкараш нерви- той ще ви мрази и без това докато е жив. Кривия човек само ковчега го изправя- многократно е доказано.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: чл.13,ал.1,т.2 и чл.15,т.1

Мнение от p4elar4e »

Благодаря ти за отговора drone :D
Искам пак да уточня някой неща,за да е по-ясна ситуацията.
Според чл.13,ал.1,т.2 ,който гласи :
" в населени места и вилни зони пчелините са на разстояние не по-малко от 5 м от границата на съседа, ако входовете им са ориентирани към него, и не по-малко от 3 м, ако входовете не са с лице към границите на съседния имот; при наличието на плътна ограда, висока над 2 м, или когато са разположени на склон и съседният имот е поне 2 м под нивото на пчелина, пчелините може да се настаняват и до самата ограда;"

[img]
DSC00627a.JPG
[/img]
[img]
DSC00628a.JPG
[/img]

В ляво са моите кошери разположени на покривната плоча на една постройка която е точно на границата със съседния имот,а в дясно е постройка на съседа (надявам се всичко да се вижда на снимките).Кошерите са на височина 2,2 метра над съседния имот...Като се има предвид това,и че : "при наличието на плътна ограда, висока над 2 м, или когато са разположени на склон и съседният имот е поне 2 м под нивото на пчелина, пчелините може да се настаняват и до самата ограда;" ,имам ли законово право по написаното в чл.13,ал.1,т.2 да оставя кошерите както са си в момента - почти до границата на съседния имот с входове към него???
Моля,всеки който чете това да даде мнението си възможно най-бързо.Ако нямам ясен отговор ще се наложи до сряда да преместя кошерите с 3 метра и да променя ориентацията на входовете им :(
Благодаря предварително!
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: чл.13,ал.1,т.2 и чл.15,т.1

Мнение от p4elar4e »

Извинявам се за гигантския размер на снимките :oops: Неуспях да намаля размера им :cry: :(
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: чл.13,ал.1,т.2 и чл.15,т.1

Мнение от drone »

Понеже кмета може да е тъп или предубеден ,ако имаш възможност/разстояние/ ,дръпни кошерите на максимално възможното разстояние от оградата на съседа/ в случая по закон 5 м, когато прелките са насочени директно към неговия двор/. Нищо , че сега те излитат директно към него от височина 2,2 м. Дори и в това състояние ти си изпълнил законовото изискване и той не може да ти каже нищо и сега.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: чл.13,ал.1,т.2 и чл.15,т.1

Мнение от p4elar4e »

Благодаря ти отново за отговора drone :)
Преди малко написах писмо до кмета на ел. му поща,в което изразявам несъгласие с неговото предупреждение, и че съм спазил изискваното в чл.13,ал.1,т.2 от закона за пчеларството.
Дано повече да нямам проблеми...
Сега ми остава само да чакам някакво действие от тяхна страна и межувременно да си подхранвам пчеличките :D
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
valchev
Мнения: 37
Регистриран на: Вто Фев 28, 2006 9:33 am
Местоположение: Шумен
Обратна връзка:

Re: чл.13,ал.1,т.2 и чл.15,т.1

Мнение от valchev »

Ако кошерите са в населено място(регулация),броя на кошерите и отстоянията от съседски имот се определят от наредби на общината,съобразени със Закона за пчеларството.В много общини е приет максималния брой на кошерите да е до 5 ,като отстоянието от съседа е 2,5м или 5 м ,ако прелките са насочени към съседския имот.По една такава наредба се налоги да си премествам кошерите.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: чл.13,ал.1,т.2 и чл.15,т.1

Мнение от p4elar4e »

В писмото,което ми праща кмета се цитира точно чл.13,ал.1,т.2 от закона за пчеларството.Ако има такива наредби на общината,би трябвало да цитират тях...Както и да е,винаги могат да пратят още 1 писанце... :|
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: чл.13,ал.1,т.2 и чл.15,т.1

Мнение от p4elar4e »

Поздрави на всички които четат форума.
Искам да задам 1 въпрос и ако някой може да отговори моля да го направи.
Ако кошери са разположени на покривната плоча на гаражна постройка,висока над 2 метра и една от стените на която се явява граница между 2 имота,спазено ли е условието по чл.13,ал.1,т.2,което гласи "...,или когато са разположени на склон и съседният имот е поне 2 метра под нивото на пчелина,пчелините могат да се разполагат и до самата ограда;"
Когато направих опит да регистрирам пчелите в РВМС устно ми отговориха,че съм тълкувал грешно закона и нямам право да държа пчелите там и няма да ми дадат регистрация :( :? :cry:
Може ли постройката да се тълкува като изкуствен склон :?:
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
batrosko
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2008 10:20 am

Re: чл.13,ал.1,т.2 и чл.15,т.1

Мнение от batrosko »

Здравейте!
И аз имам подобен проблем с една съседка. Хора не се оповавайте на Закона за пчеларството, и по специално на този член, защото нещата, ако стигнат до съд винаги не са в полза на пчеларите. Затова гледайте кошерите да са на възможно най-голямо отстояние от съседите и улиците, както и не се заяждайте със съседите, като си мислите че "ЗАКОНА" ще ви защити.
valchev
Мнения: 37
Регистриран на: Вто Фев 28, 2006 9:33 am
Местоположение: Шумен
Обратна връзка:

Re: чл.13,ал.1,т.2 и чл.15,т.1

Мнение от valchev »

Когато кошерите са в населено място ,което е в регулация са в сила Наредбите на съответната община съобразени със Закона за пчеларството.В много общини съществуващите наредби ограничават броя на кошерите до 5 или пак се изисква писменото съгласие на съседите (такава е наредбата на територията на Община Шумен).Съседите подадоха жалба и съгласно тази наредба трябваше да си преместя кошерите.
Публикувай отговор

Обратно към “Закон за пчеларството / Beekeeping law”