Земеделски производители данъци и осигуровки.

Публикувай отговор
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Земеделски производители данъци и осигуровки.

Мнение от Dinko »

Моля пишете по темата :idea:

Не пишете глупости, ако нямате добри идеи.
Не слагайте цитати.
Който използва нецензурни думи , ще си изгуби профила.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Земеделски производители данъци и осигуровки.

Мнение от Dinko »

Близо половин милиард лева на година са осигуровките, които сивата икономика крие, а 500-600 хил. души плащат по-малко, отколкото трябва. Това изчисление направи Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията. Организацията от години прави изследвания на сивия сектор в икономиката.

Анализът на експерта е заради актуалния дебат за дефицита в НОИ и исканията за увеличаване на приходите като част от решаване на проблема. Според Стефанов изходът е в увеличаване на контрола, но и в ясна перспектива.

Последните данни, които имаме за сивия сектор в плащането на социални осигуровки, дават възможност да се направят някои изчисления.

Има две големи групи осигурени, които не плащат пълния размер на осигуровките, върху това, което получават. Едната включва около 10 % от работещите, т.е. 300 000 души, които се осигуряват върху минималния осигурителен праг за съответната професия, но общата сума на възнагражденията им е по-голяма. С други думи получават "пари в плик".

Втората група - около 8%, или 250 000-260 000 души, се осигуряват върху сумата, вписана в договора им, над минималния осигурителен праг, но общата сума на възнагражденията им е по-голяма.

Хората от тази група впрочем са намалели значително - почти двойно - през 2010 г., но въпреки това остават твърде много. Общо тези две групи включват приблизително 500-600 хиляди души. Простата сметка при допускане, че средно тези хора получават по 200 лева над това, което е записано в договорите им, прави 36 милиона лева на месец укрити осигуровки. За година - около 430 милиона лева допълнително приходи за системата.

Излиза, че дори само 200 лева да се укриват на човек, изкарването им на светло би покрило дупката, която в момента съществува в НОИ.

Но нека видим мерките по пенсионния проблем и доколко те ще дадат резултат. Промяната, която се предлага в пенсионната възраст, едва ли е ефективно решение, защото то променя един маловажен параметър в системата и цели краткосрочно - за другата и по-другата година - да намали разходите на държавата. Какво трябва да се направи, за да не се задълбочи дългосрочно проблемът, да не се създаде допълнителен стимул хората да не се осигуряват?

Всъщност защо всички тези хора са в сивата икономика? Защо не споделят социалната отговорност на другите, които плащат? Зад поведението им има рационални причини. Ако някой започва работа на 25 г. и се пенсионира на 65 г., тази възраст е много близка до средната продължителност на живота при мъжете от 72 г. Оттук следва, че всеки мъж, който на 25 г. си направи сметката, трудно ще види смисъл да се осигурява в държавния осигурителен институт. А от друга страна, като види, че условията се променят много често, стимулите да се осигурява допълнително ще намалеят.

Друг аргумент, който тласка хора в сивата икономика, е качеството на обществените услуги. (Това е аргумент, който рядко се посочва в тези дебати, защото те са година за година, свързани са с конкретния държавен бюджет и рядко вземат под внимание дългосрочния елемент на една пенсионна политика.)

В България обществените политики са силно недофинансирани и това продължава вече поне 20 години. По конституция и закон на българите им се полага безплатно образование, безплатно здравеопазване, безплатна сигурност - трите основни пера, за които харчи пари държавата. Но те са недофинансирани - държавата през бюджета не си върши работата на равнище, което да позволи на хората да не правят допълнителни разходи от своя бюджет.

На гражданите и фирмите им се налага да правят значителни допълнителни разходи, за да допълнят тези обществени услуги с услуги от частния сектор, често нерегламентирани и неясни.

Това излиза в абсолютно всяко изследване на сивата икономика и корупцията.

Едно от възможните дългосрочни решения на пенсионния проблем е да се търси в това как тези отношения в частния сектор да се регламентират по-добре, как тези плащания да станат ясни и хората да имат стимул да ги обявяват.

Това не може да бъде постигнато от една година за друга.

От тази гледна точка изходът е както в последователно и ясно концентриране на контрола върху тези, които не плащат осигуровки, така и в подобряване на услугите, които предоставя държавата, даването на ясна перспектива на гражданите и бизнеса как ще се подобряват тези услуги.

Конкретно: какво ще стане след 2, 3, 5, 10 години. В момента единствено виждаме перспектива как ще имаме по-добра инфраструктура.

Задачата, за която говоря, не е никак лесна и не е по силите само на едно правителство. За подобна задача се изисква някаква форма на национално съгласие около това, че следващите 10 години ще се работи по този или онзи модел и той няма да бъде променян.

Общият извод е, че в икономиката има средства, които обаче по една ли друга причина не минават през националния бюджет.

И решенията трябва да са дългосрочни и комплексни - без анализи и съсредоточаване на административен ресурс няма как да стане.


Руслан Стефанов е директор на икономическа програма към Центъра за изследване на демокрацията. Центърът периодично прави проучвания за размера на скритата икономика в България.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Земеделски производители данъци и осигуровки.

Мнение от Dinko »

От НАП припомнят, че в началото на 2011 г. близо 3000 бензиностанции бяха задължени да осигурят дистанционна връзка с информационната система на НАП. Заради неизпълнение на изискването 269 обекта бяха запечатани или въобще не отвориха врати.
Статистическата информация на НАП показа, че независимо от намалялото потребление на горива в страната, след въвеждане на изискването беше отчетен ръст на декларираните обороти от бензиностанциите с 24 млн. лв.
На среща в Националната агенция за приходите вчера е бил обсъден графикът за изпълнение на изискването и техническите задачи, които трябва да се довършат преди края на март 2012. В дискусиите участваха представители на НАП и Министерството на финансите, Българския институт по метрология, Българската петролна и газова асоциация, представители на фирмите производителки на фискални системи, сервизни и браншови организации.
В същото време до края на март 2012 г. всеки търговец в страната, който приема плащания в брой, трябва да свърже касовия си апарат с приходната агенция.
"Виждаме, че до края на март 2012 г. близо 300 000 фирми трябва да свържат касовите си апарати с НАП. До момента това са направили около 50 000. Всеки, който реши да го направи в края на срока, рискува да бъде глобен с до 10 000 лв. и обектът му да бъде запечатан. Чакането на крайния срок означава гарантирани проблеми", е казал заместник-изпълнителният директор на НАП Стоян Марков.
beehoney
Мнения: 68
Регистриран на: Сря Авг 17, 2011 6:38 pm

Re: Земеделски производители данъци и осигуровки.

Мнение от beehoney »

Само не разбрах какво общо имат двата горни материала на Dinko с темата земеделските производители - данъци и осигуровки освен ако нечеи пчели не носят бензин и нафта и колегата вместо пчелин има бензиностанция а и близо 90% от пчеларите не плащат осигуровки като ЗП
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Земеделски производители данъци и осигуровки.

Мнение от Dinko »

Като ти поискат касов апарат ще разбереш :idea:


Пазарджик. Земеделци от 28 села в община Пазарджик се вдигат на бунт заради изискването да станат търговци. Това разказаха за "Стандарт" кметове на едни от най-плодородните населени места в общината. Стопани от селата Юнаците, Мало Конаре, Росен и още много други, масово се вдигат на бунт, а като отдушник използват новоизбраните си кметове.

Те от своя страна обявиха, че подкрепят протестите им, но вместо хаотични действия, организираха протестни подписки. В тях са се подписали стотици фермери и дребни стопани, които оспорват влизащото на 3 декември в сила изискване да водят счетоводство. Инициативата подкрепена от кметовете е срещу удара спрямо дребните производители, който ще ги унищожи, коментираха от кметство на Юнаците.

Стопаните едва оцеляват и сега от ударите на прекупвачи и скъпата земеделска работа, а касовите апарати ще ги унищожат, твърдят местните водачи. Дребните фермери ще трябва да заделят най-малко по 1500 лева ако с регистрират по търговския закон, за да си продават чушките, доматите, да не говорим за домашните ракия и вино, а това ще доведе до масови нарушения и смърт на местното производство, коментираха кметовете.

Напрежението започна да се усеща и на земеделското тържище в Пазарджик, където хората също са готови да протестират макар, че част от тях са прекупвачи. Търговците от своя страна също, а против Третодекемврийската наредба, тъй като усещат, че няма да могат да купуват плодове и зеленчуци на наложени от тях цени.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Земеделски производители данъци и осигуровки.

Мнение от valyo »

В последния пост виждам само позитиви. Щом търговци и прекупвачи са недоволни, няма как да е лошо за другите. Просто още не са го осмислили.
Все пак не може да се твърди че данъци + осигуровки трябва да са 0. Нещо трябва да се плати на държавата.

Аз бих казъл - хайде да формулиаме тук, ние, това което ни се струва справедливо да се плаща като данък и осигуровка. Всеки да си каже (наум) амии толкова изкарах, дали не е правилно 4% да идат и у държавата. Нали искаме и тя да е "наша".
Не може да искаме всичко на черно да се търгува. Така няма да имаме дъжава и след 1000 години.

Без държава няма и просперитет за пчеларите като маса. Ние разчитаме и искаме от държавата и субсидии и политика по отношение на въвеждането на стандарт за майки, отводки, кошери, лекарства, ГМО, пръскания, регулация на местата за пчеларстване, социална и здравна защита и всички останали неща нужни и на другите хора - не пчелари.
Тя няма интерес да ни слуша докато не вижда лев от нас.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Земеделски производители данъци и осигуровки.

Мнение от dimitarbonev »

Ами като се регистрираш като едноличен търговец за да можеш да излезеш на пазара и като си платиш и за касов апарат и по 180-200 лв месечно за счетоводител сложи и разходите по отглеждането на пчелите и тогава удари чертата да видиш, че си платил осигуровка върху заплата, която не получаваш и не само това а дори си яко в калта.
Ако си дребен и среден производител просто се трепеш, а дори и за насъщния няма да остава. Явно това правителство твърдо е решило да удари шалтера на тая държава. Има и друг проблем. Тези, които участват по "малките"програми на селските райони не могат да участват ако са регистрирани по търговския закон. Така излиза, че ако искаш да си продаваш продукцията на борсата или на пазара, отпадаш и от селските райони. И какво излиза?
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Аватар
shulio
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Май 31, 2009 11:28 pm
Местоположение: Аспарухово (Монтанско),10бр. ЛР

Re: Земеделски производители данъци и осигуровки.

Мнение от shulio »

Да ти кажа Вальо какво мисля аз за справедливо. Пример:

Президент на фирма внася осигуровка минимална 120лв от тях да кажем 20лв са здравни значи 100лв отиват за пенсия. Ако работи 45 години от 20 годишна възраст за да се пенсионира това прави 54000лв като прибавих лихви и други за тези 45 години да кажем 20% което е направо нищожно значи стават грубо 65000лв. Тоест аз съм дал 65000лв на държавата и тя трябва да ми ги върне след пенсия - нали така - мисля че е справедливо. Ако живея 10 години след пенсия (усреднено да го кажем) значи трябва да ми дават 540лв пенсия на месец, което лично аз не съм чувал някой да взема такава пенсия освен, минните работници и полковниците и генералите от армията.

Ето това ми се струва справедливо. Ама никой не го прави :). Аз тази осигуровка я плащам - ще видим накрая къв ще ми го дадат - ако доживея въобще да ми дават нещо :).

А да карат земеделците да стават търговци виждам скрит някъде разговор на високо равнище

- Абе дай да направим някакъв закон, че нещо счетоводните ни фирми и продажбите на касови апарати не върви
- Нема проблеми. Други ден го внасям закона

Като с табелките - Превоз за собствена сметка - ама голем смех :)

Напълно съм съгласен с Димитър
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Земеделски производители данъци и осигуровки.

Мнение от valyo »

Шулио, тази сметка може да е друга ако строителни работници, шофьори, пчелари и т.н. участват с вноски.... И ако има по-светла икономика.
Другия аспект е - ти имаш ли брат или сестра. А баща и майка? Знам че на един работещ в момента се падат повече от един пенсионер. Но тези хора са хора все пак.Ако ти си държава може ли да кажеш - нищо няма да ви давам щото като се разбушува демокрацията и вашите пари изгоряха? Както и да е. Знам твоята сметка, знам къде не е вярна, мисля че и ти знаеш, не искам повече да обяснявам и няма. Който чул- чул. Който разбрал -разбрал.
Току виж и аз си загубя профила. :)


Само да попитам конкретно за ЗП.

Следва ли от цитираните разходи че никой професионален ЗП не е в състояние да плати цитираните разходи без да занули печалбата. Ами естествения въпрос е тогава защо се занимава с губещ бизнес?
Само Бонев питам - Бонев, какво да правим. Ти ако си държавата Бонев, какво би направил. Ако имаше свободата да си отправиш предложенията какви биха били те?

натам ли отиваме: http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4333351
Аватар
shulio
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Май 31, 2009 11:28 pm
Местоположение: Аспарухово (Монтанско),10бр. ЛР

Re: Земеделски производители данъци и осигуровки.

Мнение от shulio »

Сметката не я правя за сегашния момент а по принцип. Сега може да се падат по няколко пенсионери на един работещ, но преди 15 години не е било така, а положението с пенсиите е било пак същото. И както човека от асоциацията е узнал чрез своето проучване - Българина не вижда смисъл с всички тези реформи всяка година. Някак си се размиват границите на реалното.

За да бъдеш част от нещо първо трябва да ти спечелят доверието, а те не могат. В момента само го губят с тези изисквания, изисквания, изисквания. Разбирам, че са поети някакви ангажименти пред незнам кой си и за пенсионната възраст и за яко данъци да се събира и за всичко са поети ангажименти и срокове и трябва да ги спазваме. Ама през това време народа ще мре ли кво ще прави - някой мисли ли изобщо или ние сме просто цифри в тетрадката на Дянков.

Ама така ги въртят законите, че да те запушат отвсякъде да те стиснат и ти само да плащаш както ще стане с пчеларите ( ако изобщо се регистрират по някакви закони )

А аз ако съм държава - Вальо - нямаше да допускам да се случи всичкото това. Не да се ус*ра пък после да мисля как да се търкам
Последно промяна от shulio на Пет Ное 25, 2011 10:11 am, променено общо 1 път.
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Земеделски производители данъци и осигуровки.

Мнение от светльо »

valyo написа:натам ли отиваме: http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4333351
А накъде да отиваме - колко още простотии трябва да изтърпят обикновените хора от властимащите, за да се вдигнат най-накрая?
И тези нашите до кога ще се надпреварват кой ще гепи повече от народа - много хубаво се събуждат нациите по света, ма ние още спим и живеем в някакви мъгляви бълнувания за светлото бъдеще, където ще стигнем "перфектно" уредения западен свят. (било то с данъци, било то с тънки сметки)
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
grand_pn
Мнения: 23
Регистриран на: Нед Ное 15, 2009 4:19 pm

Re: Земеделски производители данъци и осигуровки.

Мнение от grand_pn »

Не знам колко пенсионери се падат на един работещ,но със сигурност му се падат да гледа и поне по две ромчета,да и плаща тока и водатата да и плаща здравните осигуровки,а те накрая да си вземат помощите и да ги изпият.Затова и заради много други неща българите не искат да си плащат данъците и каквото могат да скатаят го скатават.Нека държавата един път се замисли не как да повиши данъците а как живеят хората и стигат ли и парите!
natnat
Мнения: 33
Регистриран на: Съб Яну 16, 2010 1:13 am

Re: Земеделски производители данъци и осигуровки.

Мнение от natnat »

вече си подадох данъчната декларация за 2011 и си платих данъка, но само дето бързах - тази година нямаме право на 5% отстъпка. такова право имали само тези, които са си платили авансово данъка през годината и то на тримесечие или в тримесечието, в което са получили дохода от продадената си продукция.аз им зададох въпроса за какво тримесечие говорят, като в повечето случаи ние получаваме веднъж или два пъти в годината доход. нямало значение.когато получим дохода, отиваме плащаме си данък, а после като подадем дан.декларация те щели да ни го върнат, ако сме внесли повече.
така че колеги, не бързайте.няма отстъпка.платих си целия данък
hakama
Мнения: 40
Регистриран на: Сря Апр 01, 2009 1:56 pm

Re: Земеделски производители данъци и осигуровки.

Мнение от hakama »

Аз да попитам, понеже искам да продавам меда и на сергия и по други явни начини. Ще се регистрира майка ми, понеже е пенсионер и ще плаща само ЗО, след като имота, на който се намира пчелинът е на мое име - как трябва да стане рег-ята? Имаме и 2дка овощна градина, може и с нея да се рег-ра като ЗП, но май ще е по-добре с пчелните семейства (17 на брой). След няколко месеца може и брат ми да се регистрира, заради някоя от програмите.

Смятаме да изграждаме нов пчелин на друго място, също и да произвеждаме инвентар - кои програми и мерки биха ни били от полза? Сещам се само за мярка 141, Нац. пр-ма за пчеларство.

Ето на това попаднах днес, направо ще дам линк към другата тема:
viewtopic.php?f=21&t=3267 :idea:
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Земеделски производители данъци и осигуровки.

Мнение от Dinko »

Направи договор за наем и тогава в общината и при ветеринарите.....
Вече освен пчели искат и нещо друго /може и овошки/.


Успех !!
Публикувай отговор

Обратно към “Закон за пчеларството / Beekeeping law”