Пререгистрация на пчелина. Кому беше нужно това?

dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Пререгистрация на пчелина. Кому беше нужно това?

Мнение от dimitarbonev »

Пререгистрация на пчелина. Кому беше нужно това?
С измененията и допълненията на наредба 27 беше наложено пререгистрирането на пчелините. Чиновника, кат няма работа търси начин да си я създаде и не само на себе си, а и на тези дето са зависими от това негово разпореждане.
Къде е парадоксът?
1. Съществуващите и надлежно маркирани кошери трябва да бъдат маркирани (идентифицирани както е по наредбата) отново и с нов номер. Това означава съществуващата идентификация да бъде заличена и да бъде направена нова съгласно новите разпореждания. Вярно е че новата идентификация е доста по-опростена спрямо досега съществуващите изисквания, но това е единственото добро нещо от цялата кампания. Аз лично съм направил маркирането един път както е по наредба и един път с по-едри цифри, които да се виждат от далече и които трудно да могат да бъдат заличени. Това е с цел за по-добра защита от посегателства. Операцията ми отне много време и усилия, защото при наличие на 40 кошера с по пет елемента всеки това прави 200 маркировки. Сега трябва да отделя двойно повече време и средства, за да залича тази маркировка. Кому беше нужно да сменя номерата на пчелините, за да добави още една цифра никому не нужна (няма населено място с над 1000 пчелина) и да създаде тези неудобства главно на тези пчелари, които са изпълнили изискванията на наредбата.
2. Изискването пререгистрацията да бъде направена в РВМС принуди много пчелари да пропътуват няколко пъти по стотина и повече километра, за да извършат пререгистрацията на пчелините си. Още една абсолютна недомислица на чиновника. Че кой ще накара бай Кольо дето е на осемдесет и кусур години и има 5-6 кошера да бие толкова път само за да си пререгистрира пчелите. Какви са последствията. Бай Кольо няма да си пререгистрира пчелина и такива като него ще са повече от тези дето ще отидат да ги вземат новото номерче. От това следва, че никой няма да контролира техните пчелини и така се създава опасност да пламне целия регион. То и без това сега ветеринарите не правят прегледи, защото не са в час или ги е страх, ама поне на места търсят съдействие от Пчелари Проверители (поне така трябва да бъде според изискванията). Сега те просто няма да имат какъвто и да е интерес да извършват прегледи на нерегистрирани пелини. А това е много опасно, защото точно такива пчелини обикновено са източници на заболявания. Въпросният бай Кольо не обръща особено внимание на пчелите си. Той гледа да врътне медеца и каквото стане. Нито слага ленти за акари, нито почиства и обгаря кошерите си, нито познава заболяванията по пчелите и сега вече няма и регистрация на пчелина си. Какви ще са последствията от това – трагични за цялото българско пчеларство. Излиза, че привилегията да маркираме само капака на кошерите си може да ни струва прекалено скъпо.
3. Общинските служби трябваше да информират за предстоящата кампания всички регистрирани пчелари, а те не го направиха. Така много пчелари останаха в неведение както за кампанията, така и за сроковете, в които трябваше да бъде извършена пререгистрацията. И ефектът е още по-отрицателен. Тези дето са изпуснали срока, като отидат все пак да пререгистрират пчелите си и им поискат по 20лв за регистрация до 15 кошера и още по левче за всеки кошер над 15 си казват ….. и се прибират без да извършат регистрация. Те също отиват към категорията на бай Кольо и също не подлежат на проверка от страна на органите на НВМС по места.
4. Защо трябва да се предоставят документи от типа нотариален акт и копие на лична карта. Това е предпоставка за злоупотреби с имущество. Този факт накара много пчелари да се усъмнят в действията на чиновниците и да се причислят в групата на нерегистрираните пчелини.
5.Защо отнеха правото да регистрират пчелини на районните ветеринари, същевременно тече процедура да получат правото те да регистрират животните след поставянето на съответната идентификация.
Фактически се имитира работа, дето веднъж е свършена и то много добре, а сега се прави нещо, дето не само е безсмислено, но и ще има катастрофален ефект.
Какво излиза в крайна сметка. Чрез тази простотия написана от ръката на невеж чиновник, контрола на заболяванията по пчелните семейства се свежда до няколко пчелина в населено място и то точно на тези, дето получават подобаващи грижи от пчеларя, което честно казано е безсмислица.
Казвам всичко това, защото вчера се срещнах с районния ветеринар. Оказа се, че само аз за сега съм му предоставил новите номера на пчелините. Оказа се, че повечето пчелари в селото дори не знаят за пререгистрацията на пчелните семейства и след като разбраха, че сега ще трябва да платят за това казаха …. И оказва се, че вместо пререгистрация държавните чиновници дефакто извършват ликвидация на българското пчеларство. А уж им бяха уврели главите, че пчелите все пак са национално богатство. Вятър работа. Единственото, което ги интересува е как да направят по-сложен живота на хората, които по някакъв начин зависят от тях и по какъв начин да им съдерат по още една кожа, ако може.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: Пререгистрация на пчелина. Кому беше нужно това?

Мнение от DAN »

Някой в държавата като го сърби да се почеше, а не да ни занимава нас ! За пчеларите никой не мисли. При нас нито знаят какво са това прегледи, нито пък каквото и да било. За какво тогава да ме регистрират ? За да ме бройкат в статистиката ли ? Не меси ! Този път без мен ! Извинявам се, че мисля така, но за съжаление такава е ситуацията в момента !
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: Пререгистрация на пчелина. Кому беше нужно това?

Мнение от DAN »

Я вижте Митко ! Претрепал се е човека да маркира и сега какво - всичко наново. Това си е жива подигравка. Все пак вътрешно се гордея с него като виждам, че има съвестни и изпълнителни пчелари.
kasaba
Мнения: 15
Регистриран на: Чет Мар 29, 2007 7:34 pm
Местоположение: гр.Септември

Re: Пререгистрация на пчелина. Кому беше нужно това?

Мнение от kasaba »

митак нужно е на ветеринарите по някъкъв начин чиновниците от НВМС са измислили да приберат левчета от евро фондовете , някои да е видял жив проверител в пчелина си или ветеринар аз несъм без да смятам себе си,но като подадеш заявлението за пререгистрация ти поднасят и формоляр за преглед...... ето къде бил ключа на бараката някои хора ще се нагушат от регистрацията пък ние ще си пишем и дълбаем номера докато ни писне....
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Пререгистрация на пчелина. Кому беше нужно това?

Мнение от dimitarbonev »

Така утре статистиката ще отчете, че в България има 500 пчеларя със 20000пчелни семейства. Сектор без реална перспектива. За какво да отпускаме финансиране.Ветеринарите няма да се интересуват от останалите и с право това няма да им е задължение.А гнилеца ще довърши това което чиновниците не са успели. И изчезването на пчелите в БГ вече е факт макар и само на книга, а в обозримо бъдеще и фактически. И всичко това заради тъпите глави на неграмотни чиновници.
Къде бяха "национално представените организации" и какво направиха. Новите тарифи на НВМС са факт събират си ги и хич не им пука, а бай Ганчо утре пак ще се тупа в гърдите какви подвизи е извършил в името на пчеларството.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: Пререгистрация на пчелина. Кому беше нужно това?

Мнение от DAN »

Стига сте хулили чиновниците. Те са изпълнители. Те провеждат държавната политика по места. А държавната политика се определя от политическите партии, които са на власт. А правителството съставено от овластените партии сме си го избрали ние. Причината да не са добре нещата е в нас самите и в изгнилата партийна система.
honeyed
Мнения: 124
Регистриран на: Чет Окт 30, 2008 11:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Пререгистрация на пчелина. Кому беше нужно това?

Мнение от honeyed »

DAN грешиш и най-малкия чиновник може да ти отрови живота.В голямата си част са мижитурки ,които зад бюрото получават самочувствие на великани.Да недаваГоспод да си зависим от някой такъв.Тези в министерството не са по различни.
Колкото до бай Кольо ако е съвестен и добър пчелар ,какво като не е регистриран ,щом цялата процедура е да ти вземат парите,ида ти изгубят времето.Добре че пчеларите не са като чиновниците.
Според мен спасението е в здружаване по региони и самоконтрол .
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Пререгистрация на пчелина. Кому беше нужно това?

Мнение от drone »

Не се притеснявайте за регистрацията. И да я направите , и да не я направите - все тая.
И в двата случая ще я отчетат като успешна, дори и 2 % от пчеларите у нас да са се регистрирали. Аз нямам никакво намерение да се регистрирам ,щото няма посмъртно да им дам копие от нотариалния акт на имота. Те нашите ветеринари продължават да лекуват животните по най-неефективния начин- с химикал и лист хартия .Такова лечение или помощ на мен не ми е необходима и нямам намерение да им улеснявам живота. Когато видя жив и любознателен ветеринар да се навърта около пчелина ми неколкократно и да настоява да ми направи безплатен профилактичен преглед на семействата с було и пушалка, както си му е редът , ще си направя регистрация светкавично. Засега да духат супата ! :wink:
honeyed
Мнения: 124
Регистриран на: Чет Окт 30, 2008 11:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Пререгистрация на пчелина. Кому беше нужно това?

Мнение от honeyed »

Съгласен съм с drone.Аз също няма да се регистрирам защото е абсолютно безмислено.Тези който са взели или се надяват да вземат някакви пари от оперативните програми те просто нямат избор.
Колеги какво да правим с немарливите"пчелари"?Аз лично познавам един такъв за съжаление,който миналата година остави лентите за акари да престоят цяла зима в кошерите.
Смятам да отворя нова тема "За немарливите пчелари и опасноста от тях"пък биле те регистрирани или не!
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Пререгистрация на пчелина. Кому беше нужно това?

Мнение от dimitarbonev »

Е, с "бай Кольо"(не че имам нещо против Кольовците, но в моя район са 4-ма немарливи пчелари с името Кольо) просто съм нарекъл тези немарливите пчелари дето не са един или двама по селата. В нашето село са поне 10-тина. Не само че оставят лентите, а някой въобще не си поглеждат кошерите. И ако пламнат неговите със сигурност ще изгорим и ние. Аз лично прегледах кошерите на двама такива, дето хем не знаят, хем вече не могат и да научат нищо, хем се напъват, щото меда им излизал без пари уж. Така излиза стига да има някой да се грижи за пчелите им а те само да въртят меда. Да ама не. Сложих им от моите ленти, че много опърпани пчели имаше в кошерите, а те се стискат дори и за това. А като им гледам запасите надали ще изкарат зимата.жалко за пчелите, ама не мога да си позволя да им допълвам и техните запаси, а те даже и за това се стискат. Обрали са ги до шушка . Не може да ходиш на пчелите два пъти в годината да им обереш меда и да наричаш себеси пчелар. Миналата пролет (в началото на март)един приятел ми се обади, че на сливата му има рояк. То се оказа че това е избягалият кошер на един "бай Кольо" дето наистина се казва така. Оплака ми се на другия ден. Нямам навика да събирам такива пчели, щото не се знае какъв дявол ще излезе от там. Та моят приятел понеже го е страх им беше видял сметката набързо. Ето заради такива пчелари има и гнилец и други заразни заболявания. Ама в БГ няма кой да спазва законите. НВМС хем няма ресурс да извършва прегледите, хем не дава това право на обучени пчелари проверители. Защо - Ами много просто това са пари, дето сега си ги взимат ей така. Защо да ги дават на друг. Честно казано не зная сега като са пререгистрирани само една малка част от пчелните семейства как ще си взимат парите. И все си мисля, че ще стане пушилка. Май скоро пчеларите ще трябва да излезем като животновъдите. Само дето няма воевода да ни поведе.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
honeyed
Мнения: 124
Регистриран на: Чет Окт 30, 2008 11:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Пререгистрация на пчелина. Кому беше нужно това?

Мнение от honeyed »

Трудна че да не кажа невъзможна е тази мися(пчелари на протест).За90%от нас пчеларството е допълнителен доход.За мен даже е хоби,вложил съм повече пари отколкото съм получил от продадения мед.Обаче "бай Кольо"който държи лентите по 6 месеца в кошерите,съхранява питите с нафталин,си е продал меда,защото има клиенти от години.Явно тях не ги интересува какво купуват,или няма как да разберат за какво става дума.Когато в България се изгради потребителска класа, която си дава парите само за качествени стоки,тогава с"бай Кольовците"е свършено.ДАНО СТАНЕ ПО-БЪРЗО!
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Пререгистрация на пчелина. Кому беше нужно това?

Мнение от dimitarbonev »

Днес след двуседмично чакане си взех листчето с новата регистрация. Понеже им бях набрал много реших да се заям с тях. Освен разправията за забавянето заради която ме разкарваха 3 пъти ги попитах ги и каква е целта на цялата тази кампания - отговора на инспекторката или както там я наричат, беше питайте шефа. Шефа вдига рамене и казва нова наредба нови правила питайте министъра. Министъра нов не знае и битият бит .....
Като се замисля малко то смисъла от маркирането е никакъв. Капака е най-евтината част от кошера. Лесно се сменя и по този начин измамите не могат да ги спрат. Нито пък кражбите. Надписа с боя лесно се сменя,а стикера се сваля също лесно. Нищо съществено. То накрая ще излезе, че тази наредба е направена пак за да стане далавера с 4-5хил. кошера дето някой е взел пари за тях пък ги няма. Да се съберат от кол и въже само по един капак ще им сложи. Минава уж проверката всичко е ОК. Получава парите и пчелина изчезва. Нищо ново. На следващата пролет Ще хване ветеринаря срещу някой лев да му пише че ги е изгорил заради гнилец и чиста работа. Изниква още един хотел или МОЛ или нещо от този род Щото тези пари трябва и да се изперат
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
honeyed
Мнения: 124
Регистриран на: Чет Окт 30, 2008 11:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Пререгистрация на пчелина. Кому беше нужно това?

Мнение от honeyed »

Честито!Ако не получаваш субсидия ,или не ползваш пари по оперативни програми,за какъв дявол ти е тази регистрация.Така само спомагаш да се осъществи далаверата описана от теб много точно.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Пререгистрация на пчелина. Кому беше нужно това?

Мнение от dimitarbonev »

Мисля че най накрая трябва да си променим манталитета. Европейците са добре защото са се научили да спазват правилата и законите. Трябва да се научим да мислим по европейски. Надявам се скоро далавераджиите да излязат от играта. Надявам се, че скоро и държавата ни да се европиезира, т.е. държавните жени и мъже да почнат да мислят като европейци, а не като ориенталци. Е сега такива са мандатоносителите, ама всеки народ си заслужава управлението.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
honeyed
Мнения: 124
Регистриран на: Чет Окт 30, 2008 11:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Пререгистрация на пчелина. Кому беше нужно това?

Мнение от honeyed »

Аз също се надявам. Ще се радвам час по-скоро да видя пчелин без ограда,истински мед в супермаркетите,обяви за купуване на мед на нормални цени.Да гледм по телевизията не протести на зърнопроизводители,млекари,металурзи,а новини за реално осъдени корумпирани политици,чиновници и мафиоти.Колкото до манталитета,при добри закони,ясни правила,и кадърни/не крадливи/политци бързо се изгражда.Засега трябва да изчакаме, тези които сега са на власт да отидат там където им е мястото.Наближават избори дано новите/ако има такива/са по-добри от сегашните.
Публикувай отговор

Обратно към “Закон за пчеларството / Beekeeping law”