ЗАКОН ЗА ПЧЕЛАРСТВОТО

valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

ще проверя и ще ти отговоря.мисля че има такъв вариант
joko
Мнения: 22
Регистриран на: Вто Юни 06, 2006 11:16 pm
Местоположение: с.Варвара обл.Пазарджик

Мнение от joko »

Много благодаря :D .Искам и друго да попитам.Може ли по някакав на4ин да се разбере от какво са отровени п4елите :?: .За6тото преди 4 дни пострадаха няколко ко6ера,и доста п4ели измряха.Най- ве4е и заради това искам да ги регистрирам.
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

joko написа:Много благодаря :D .Искам и друго да попитам.Може ли по някакав на4ин да се разбере от какво са отровени п4елите :?: .За6тото преди 4 дни пострадаха няколко ко6ера,и доста п4ели измряха.Най- ве4е и заради това искам да ги регистрирам.
Взема се проба в присъствието на ветеринар и с протокол се праща за изследване.
BatGoGo
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 11:58 pm

Важен проблем!

Мнение от BatGoGo »

Искам да попитам дали е законо да се отглеждат пчели в населено място( съседен селски двор, но собствениците на пчелите не живеят в него, а на друго място) и от това отглеждане на пчелите страдаме ние тяхните съседи и редовно получаваме "пчелен тормоз" и ужилвания, а също така имаме и малки деца(внуците), които не смеят да дойдат на гости поради тази причина. Ще съм безкрайно благодарен на някой, който ми помогне да се избавя от този проблем.
apis1964
Мнения: 289
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 8:06 pm
Местоположение: гр.Габрово
Обратна връзка:

Re: Важен проблем!

Мнение от apis1964 »

BatGoGo написа:Искам да попитам дали е законо да се отглеждат пчели в населено място( съседен селски двор, но собствениците на пчелите не живеят в него, а на друго място) и от това отглеждане на пчелите страдаме ние тяхните съседи и редовно получаваме "пчелен тормоз" и ужилвания, а също така имаме и малки деца(внуците), които не смеят да дойдат на гости поради тази причина. Ще съм безкрайно благодарен на някой, който ми помогне да се избавя от този проблем.
2. в населени места и вилни зони пчелините са на разстояние не по-малко от 5 м от границата на съседа, ако входовете им са ориентирани към него, и не по-малко от 3 м, ако входовете не са с лице към границите на съседния имот; при наличието на плътна ограда, висока над 2 м, или когато са разположени на склон и съседният имот е поне 2 м под нивото на пчелина, пчелините може да се настаняват и до самата ограда;

тази извадка е от закона за пчеларството-виж предната страница
asenov_h
Мнения: 4
Регистриран на: Чет Авг 24, 2006 5:13 pm
Местоположение: дулово

Мнение от asenov_h »

здравейте колеги,интересуваме някой запознат ли е каква сума трябва да се плаща на месец ако си регистриран като земеделски производител(ЧЗС)
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

asenov_h написа:здравейте колеги,интересуваме някой запознат ли е каква сума трябва да се плаща на месец ако си регистриран като земеделски производител(ЧЗС)
Около 200лв. на година.
asenov_h
Мнения: 4
Регистриран на: Чет Авг 24, 2006 5:13 pm
Местоположение: дулово

Мнение от asenov_h »

има ли значение че работя и ми се плащат всички усигоровки
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

asenov_h написа:има ли значение че работя и ми се плащат всички усигоровки
да че плащаш повече когато работиш и на друго място а иначе се осигуряваш на 200 а плащаш върху 50
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

asenov_h написа:има ли значение че работя и ми се плащат всички усигоровки
Преди 3 месеца бях в НОИ. 200лв. ако и да работиш на друго място. Ако желаеш да се осигуряваш в/у по-голяма сума - моля, не те спират.
Димкис
Мнения: 168
Регистриран на: Вто Фев 07, 2006 3:45 pm
Местоположение: Русе

Осигуряване

Мнение от Димкис »

Тази гдина вноските са 6%-зравно и 23% за пенсия върху 55лв.Ако желаеш може и върху повече,но ще има ефект за пенсията ако е върху средната раб.заплата и по нагоре.Иначе бъдещата пенсия пада много защото малките вноски смъкват коефициента.Попълват се и декларации за всяка вноска и една на края на годината -№6.Ако я пропуснеш глобяват-50лв.Най пълно се осведоми в НОИ.Там ти издават о осигурителна книжка.Доста време отнема.
asenov_h
Мнения: 4
Регистриран на: Чет Авг 24, 2006 5:13 pm
Местоположение: дулово

Мнение от asenov_h »

благодаря ви,
от утре ще тръгна по съответните инстанции ,за да се регистрирам но излиза че ще се дублират вноските понеже работата ми е такава че ми се плащат всички видове данаци и осигоровки. Просто се чудя има ли смисъл от всичко това и изобщо какво ще е за напред.
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: ЗАКОН ЗА ПЧЕЛАРСТВОТО

Мнение от buci59 »

Колеги,имам следния въпрос:В допълнителната разпоредба от закона за пчеларството чл 6 гласи: "Пчелно семейство" е цялата биологична и производствена единица (колония), състояща се от пчелна майка, определено количество пчели- работнички и търтеи (сезонно), настанени в кошери с необходимото количество восъчни пити. Пчелното семейство се смята за едно и когато основното семейство се подпомага от помощно, настанено в същия кошер".Ако в кошера са 2 с-ва едно в/у друго разделени с отделни дъна но са с общ покрив/капак/ значи ли това,че с-то е едно.Имам юридически спор и затова търся помоща ви.
rumen_zarkov
Мнения: 37
Регистриран на: Вто Сеп 09, 2008 9:01 am
Местоположение: Своге

Re: ЗАКОН ЗА ПЧЕЛАРСТВОТО

Мнение от rumen_zarkov »

buci59 написа:Колеги,имам следния въпрос:В допълнителната разпоредба от закона за пчеларството чл 6 гласи: "Пчелно семейство" е цялата биологична и производствена единица (колония), състояща се от пчелна майка, определено количество пчели- работнички и търтеи (сезонно), настанени в кошери с необходимото количество восъчни пити. Пчелното семейство се смята за едно и когато основното семейство се подпомага от помощно, настанено в същия кошер".Ако в кошера са 2 с-ва едно в/у друго разделени с отделни дъна но са с общ покрив/капак/ значи ли това,че с-то е едно.Имам юридически спор и затова търся помоща ви.
Колега, ако Вие живеете със своята съпруга и деца на първи етаж от една къща, а на втори етаж в същата къща е Вашият брат (хипотетично) със своята съпруга и деца тогава колко семейства живеят в тази къща???
Това, което описвате - с отделно дъно за мен си е чисто ДВУсемейно отглеждане.
Успех в спора.
petermar
Мнения: 233
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:12 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: ЗАКОН ЗА ПЧЕЛАРСТВОТО

Мнение от petermar »

buci59 написа:Колеги,имам следния въпрос:В допълнителната разпоредба от закона за пчеларството чл 6 гласи: "Пчелно семейство" е цялата биологична и производствена единица (колония), състояща се от пчелна майка, определено количество пчели- работнички и търтеи (сезонно), настанени в кошери с необходимото количество восъчни пити. Пчелното семейство се смята за едно и когато основното семейство се подпомага от помощно, настанено в същия кошер".Ако в кошера са 2 с-ва едно в/у друго разделени с отделни дъна но са с общ покрив/капак/ значи ли това,че с-то е едно.Имам юридически спор и затова търся помоща ви.
Няма нищо неясно в текста.
Ако имаш две "биологични и производствени единици" в един кошер се броят за две семества.
Ако имаш две "биологични" но в една "производствена" единица кошер се брои за едно.
Nil satis nisi optimum
Публикувай отговор

Обратно към “Закон за пчеларството / Beekeeping law”