Регистрация на пчелин

mea_
Мнения: 2
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 8:07 pm

Регистрация на пчелин

Мнение от mea_ »

Здравейте, искам да попитам какви документи са необходими за продажба на мед на пазар. Зная само за регистриране на кошерите и подаване на молба за производител. Изисква ли се нещо друго и какво - заплащат ли се някакви осигуровки в НОИ /ако-да-задължителни ли са?/, необходим ли е касов апарат, плаща ли се патентен данък, подава ли се данъчна декларация в края на годината и т.н. Благодаря предварително за отговорите Ви.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Производител - документи за легална продажба на мед

Мнение от toko652003 »

Започвам отзад напред.
Пчеларството е освободено от данъци, но трябва(малко са професионалистите пчелари които го правят) да се подава данъчна декларация, освен за стаистиката с нея се доказват и доходите за пред институциите.
Патентен данък не се плаща.Щом е освободено от данъци не би трябвало да има касов апарат, но затова не съм на 100% сигурен.Осигуровки се плащат, ако лицето е регистрирано, като земеделски производител ако не си остават за другата професия, ако е безработно само здравни.Най-важния документ според мен е за качеството на меда анализи и т.н.
toko6520035927(Skype)
kristinobal
Мнения: 216
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:37 am

Регистрация на пчелин

Мнение от kristinobal »

Здравейте, онзи ден от кметството ме върнаха като ми заявиха, че регистрация на пчелин се прави само при ветеринарния доктор а не в кметството. Миналата година ги регистрирах в общината но сега имало изменения.
Каква е истината?
ben
Мнения: 19
Регистриран на: Чет Мар 19, 2009 8:19 pm
Местоположение: Варна 50 кошера ЛР

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от ben »

Последователността при регистрация е следната:
Първо викаш участаковия ветеринарен лекар. Той ти дава един номер и ти попълва ветеринарен дневник и регистър на пчелина (тези документи седят при тебе и се попълват при всеки следващ преглед). С тоз номер отиваш в РВМС подаваш заевление и от там ти дават удостоверение за регистрация на животновъден обект с номера който ти е дал участаковия ветеринарен лекар(ако не са объркали нещо, а ако са объркали ти дават друг номер ). След това вземаш анкетан карта и формуляр за регистрация като земеделски производител от общинската служба по "Земеделие". Попълваш я. Картата и формуляра след като си ги попълнил ги носиш да ги подпишат: участаковия ветеринарен лекар; общинския ветеринарен лекар; кмета на населеното място където е пчелина и така попълнена и подпечатана я носиш обратно от където си я взел , а именно общинската служба по земеделие. Там ти дават входящ номер, регистрират ти анкетната карта и така регистрирана картата и формуляра ги носиш в областна служба по "Земеделие". От там ти ги приемат и след една седмица ти дават зелена карта за регистрация като земеделски производител. Същевремено така и така си ходил при кмета на населеното място, където се намира пчелина, за да ти подпише и подпечата анкетната карта и формуляра за регистрация като земеделски производител, може за да не се разкарваш пак да подадеш и една декларация с която кмета те завежда в един списък на пчеларите в населеното място.
По такъв начин пчелина ти е регистриран в РВМС с номер, при кмета на населеното място където е пчелина, а ти си регистриран като земеделски производител. След като получиш номера от РВМС същия този номер следва да го поставиш на предната страна от ляво на всеки капак на кошер, а от дясно номера на кошера - тире и броя на пчелните семейства в него. По този начин кошерите ти са маркирани по Наредбата. Също так аследва да сложиш и табела на оградата на пчелина според Закона за Пчеларството.
От там нататък си задължен веднъж пролет и веднъж есен да викаш участаковия ветеринарен лекар да ти прави преглед на кошерите и да ти даде протокол за прегледа, който протокол се разписва и подпечатва от лекаря и от кмета на населеното място. Също така при всеки преглед ветеринарния лекар ти попълва и ветеинарния дневни и регистъра на пчелина като се подписва и подпечатва.
Регистрацията като земеделски производител се подновява всяка година до 25 март и във седем дневен срок при всяка промяна на обстоятелствата по регистрацията.
Надявам се че съм ти бил полезен. Успех и се въоражи с търпение.
kristinobal
Мнения: 216
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:37 am

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от kristinobal »

Благодаря за бързия отговор.
Аз не исканм да се регистрирам като земеделски пройзводител, просто искам да ги регистрирам в общината съгласно акона за пчеларството.
Миналата година ги регистрирах така и ми издадоха номер от общинта и това бе.
Сега ми говорят за изменения но аз никаде не намерих изменения на закона за пчеларството, последното изменение, което е публикувано в държавен вестник е от април 2008г.
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от ттитто »

Понякога чиновниците наричат изменения процедури, които са били предвидени в закона, но не са били спазвани поради нареждане отгоре. В един момент, когато чадъра падне, и се прибягва до "измененията". Не знам до колко е законно да имаш кошери, но да не си земеделски производител. Какво правиш тогава с тези кошери - държиш ги да те жилят ли?
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от buci59 »

Колега,след като в общината ти правят номерца,просто се откажи да ги регистрираш и това е.Нищо не губиш.Пък и не печелиш.
kristinobal
Мнения: 216
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:37 am

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от kristinobal »

buci59 написа:Колега,след като в общината ти правят номерца,просто се откажи да ги регистрираш и това е.Нищо не губиш.Пък и не печелиш.

Докога така, нали закона е да се спазва, искам да го спазвам но чиновника не ми позволява.
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Въпроси и отговори

Мнение от mmm.1979 »

Kолеги какви са изискванията при регистрация на пчелин и по точно на какво разстояние мога да създам моя пчелин ако е в близост до друг за да нямам проблеми с регистрацията и с колегите.
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от toko652003 »

Щом е регистриран пчелина при ветеринарния доктор
общинарите нямат основание да отказват регистрация при тях. Можеби водят на отчет само тия които са регистрирани като земеделски производители а другите да са висящи и до колкото ми е известно самия ветеринарен носи справката при тях(кметството) и в областа, а пчеларя подава само заявлвние в два екземпляра единия остава в кметството другия при ветеринаря.
Ако говорим за национален номер на пчелина, законово май такъв дават само на земеделските производители,а другите имат само номер от ветеринаря.Логично е и на фирмите и на тия които не са земеделски производители да дават национален номер номер... :idea:
toko6520035927(Skype)
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от dimitarbonev »

Реда за регистрация е следния:
1. Подготвяш необходимите документи:
-Заявление до районната ветеринарномедецинска служба;
-Нотариален акт/договор за земята на която ще е разположен пчелина
2. Носиш документите в районната ВМС(а не както преди при ветеринаря), плащаш си данък регистрация на пчелин 1лв за всеки кошер и след известно време ти дават един номер. Единия екземпляр от документа ти го връчват, а друг изпращат при лекаря на района. От тук на татък подаваш една декларация в кметството и при всяка промяна на броя на кошерите в едномесечен срок подаваш декларация при кмета и ветеринаря. Никой не пита дали в съседство има друг пчелин. Но имай предвид, че не е добре на едно място да се струпват много кошери.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
mera1970
Мнения: 54
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 3:06 pm
Местоположение: гр.Средец обл.Бургас
Обратна връзка:

Регистрация на пчелин

Мнение от mera1970 »

Най трудно се доказва земята, особено ако е извън реголацията на населеното място. :?
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от mmm.1979 »

Благодаря за отговорите но ме претеснява това че в близост до моето място в момента се създава друг пчелин а аз все още не съм започвал да го заграждам и да работя по него а и пчелите ми са все още в двора.Земята е на горското стопанство .Но незнам дали няма да имам проблеми със съседния колега пчелар който е на 700-800м от мен понеже не съм запознат дали има някакво минимално разстояние между пчелините.Казаха ми че трябва да има поне 1-2км.м/у пчелините а в района където съм аз в радиус от 3-5км има 4-5 пчелина с по 100тина кошера и други с по 20-30сем. като мен.Знам че не е хубаво много семейства на едно място но нямам възможност да ги гледам по надалеч иначи има много по добри места но са на по 20-30км.Та ако ще имам проблеми да си търся друго място за пчелин. :( :(
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
natnat
Мнения: 33
Регистриран на: Съб Яну 16, 2010 1:13 am

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от natnat »

тази година си преместихме пчелите на друго място и от РВМС ни искат по 1 лв. на кошер, за да ни издадът нов номер на пчелин. това нормално ли е, при условие, че пчелите не са новозакупени, а стари, които се местят от едно място на друго.
от там ни отговарят, че няма значение и трябва да си платим всичко на ново, все едно регистрираме за първи път.
когато ги местихме си платихме на районния ветеринар същата такса, и сега пак
някой запознат ли е с такъв случай и какво можем да направим
пак ли да плащам по 1 лв. това са 100 лв.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от dimitarbonev »

(3) Регистрационният номер на пчелина се дава еднократно и остава постоянен независимо от промяната на броя на кошерите, пчелните семейства или промяна на собственика.
Така че това е незаконно освен ако пчелните семейства не са били пререгистрирани по новата наредба през 2008г.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Публикувай отговор

Обратно към “Закон за пчеларството / Beekeeping law”