Регистрация на пчелин

ludiqmaks
Мнения: 127
Регистриран на: Вто Юли 06, 2010 9:04 pm
Местоположение: Белослав

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от ludiqmaks »

Здравейте :D Заградил съм си малко пчелинче в гората и мисля на пролет да го регистрирам в общината :roll: Но като чета вашите коментари си мисля че нямя да бъде толква лесно :cry:
Вие какво мислите :?
Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от nikoko »

ludiqmaks написа:Здравейте :D Заградил съм си малко пчелинче в гората и мисля на пролет да го регистрирам в общината :roll: Но като чета вашите коментари си мисля че нямя да бъде толква лесно :cry:
Вие какво мислите :?

Да, определено няма да можеш, ако нямаш необходимите документи за собственост или наем.Но, можеш да направиш някакъв договор с горското или общината, заявиси чия собетвеност е гората.
geleto63
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Апр 21, 2009 6:56 pm

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от geleto63 »

знае ли някой -минималният брой кошери за да може да се регистрира като производител
kroum
Мнения: 70
Регистриран на: Пет Май 30, 2008 6:53 pm
Местоположение: Плевен

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от kroum »

Няма минимален брой. В регистъра на НВМС видях хора с 2 кошера, а първо от там трябва да минеш. Осигуровките, които дължиш са еднакви и за 2 и за 200 кошера.

В РВМС-Плевен са бетон за нотариален акт на мое име или наем на общинска земя за да регистрирам пчелин.Категорично Не признават договор за наем, ползване и прочие.
Диян Димитров
Мнения: 104
Регистриран на: Чет Апр 09, 2009 6:42 pm

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от Диян Димитров »

А ако си в държавен горски фонд, където имаш право да разположиш пчелин според закона за горите ?
kroum
Мнения: 70
Регистриран на: Пет Май 30, 2008 6:53 pm
Местоположение: Плевен

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от kroum »

За това не съм ги питал.
Диян Димитров
Мнения: 104
Регистриран на: Чет Апр 09, 2009 6:42 pm

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от Диян Димитров »

Аз съм го разположил в държавен горски фонд и нямам проблеми с регистрацията. Представих служебна бележка от Държавно ловно стопанство, че в отдел № ... на ДГФ притежавам пчелин. С тая бележка нямах проблем и при Заявленията за подпомагане по мярка 214 /агро екологични плащания/ - биологично пчеларство, в която програма съм от 2008 г.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от dimitarbonev »

kroum написа:Няма минимален брой. В регистъра на НВМС видях хора с 2 кошера, а първо от там трябва да минеш. Осигуровките, които дължиш са еднакви и за 2 и за 200 кошера.

В РВМС-Плевен са бетон за нотариален акт на мое име или наем на общинска земя за да регистрирам пчелин.Категорично Не признават договор за наем, ползване и прочие.
Искай да оформят писмено отказа и мотивите. След това го прати на министъра с обратна разписка или заведи дело. Нямат право да ти отказват регистрация.
Не знам кога най-после от НВМС ще престанат да вършат глупости. Такава липса на компетентност до сега не е имало.
Явно трябва поголовно да започнем да ги съдим с искове за нанесени щети и пропуснати ползи та да тазберат че не сме маймуни.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
apis1964
Мнения: 289
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 8:06 pm
Местоположение: гр.Габрово
Обратна връзка:

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от apis1964 »

kroum написа:Много Благодаря!

Аз все пак да кажа, че нищо не намирам из нормативните актове за статута на земята под кошерите(касаещо регистрацията в РВМС-след 6 часа четене). Даже колега ги е осъдил в Пазарджик, че се занимавали със статута на земята под кошерите и отказали (пре)регистрация, вместо да се занимават с ветеринарните си задължения...
http://www.admincourt-pz.bg/dela/201001 ... 161110.htm

Браво!
Статута на земята не е в правомощията на ветиринарните органи.
Прочети Решението на съда (линка по-горе )и действай смело.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от drone »

Бонев хубаво казва- искай мотивиран отказ за регистрация от РВМС и после ги праскаш с дело в съда. И друго дело за пропуснати ползи. Не им отваряй очите с решението на съда в Пазарджик. Те явно са толкова нагли ,че си мислят - само бог е над нас.
Иначе от горското винаги при възможност ти издават с удоволствие документи за отдаване на парцел за пчелин .Плащаш и съответния минимален по закон наем. Аз където си бях харесал място ,като ходих при тях да ми го дадат, при прегледа на района се оказа ,че не е тяхно , а общинско. Ще трябва да ида при селския кмет по въпроса. :roll:
kroum
Мнения: 70
Регистриран на: Пет Май 30, 2008 6:53 pm
Местоположение: Плевен

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от kroum »

Започнах набавянето на документи за регистрация в РВМС на името на баща ми, който е формалния собственик на двора. Замислям се да започна и регистрация на мое име(с договор за наем и ползване на земя за пчелин) след като приключи първата с цел да стигнем до съд. Писах и до разни началници на НВМС-София, всички пеят една и съща песен. Ето финалният им отговор:

Регистрацията на пчелините /които са животновъдни обекти/ се извършва по реда и при условията на чл 137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност /Обн.ДВ бр.87от2006 г. /. Съгласно сега действащият закон САМО собствениците/на земя и/ или сгради / могат да регистрират животновъден обект.
След извършването на тази регистрация Вие бихте могли да договаряте отношенията си със собственика на регистрирания пчелин.



Ако някой от членовете на УС на СБП мисли, че цялата ми кореспонденция с НВМС може да е от полза за пчеларите и Организацията мога да я предоставя.
TVB
Мнения: 101
Регистриран на: Вто Окт 28, 2008 2:45 pm
Местоположение: ДУПНИЦА - 15бр. ЛР

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от TVB »

[quote="kroum"] Писах и до разни началници на НВМС-София, всички пеят една и съща песен. Ето финалният им отговор:

Регистрацията на пчелините /които са животновъдни обекти/ се извършва по реда и при условията на чл 137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност /Обн.ДВ бр.87от2006 г. /. Съгласно сега действащият закон САМО собствениците/на земя и/ или сгради / могат да регистрират животновъден обект.
След извършването на тази регистрация Вие бихте могли да договаряте отношенията си със собственика на регистрирания пчелин.

/quote]
Смятам, че става въпрос за некомпетентност от страна на служителите на РВМС. Аз бих сезирал за случая директора на главна дирекция "Контрол на ветеринарномедицинската дейност" в НВМС. Ето тук:

ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ "КОНТРОЛ НА ВЕТЕРИНАРНОМЕДИЦИНСКАТА ДЕЙНОСТ"
Директор
Д-р Николай Лилов
Тел. 02/ 915 98 24
e-mail: nikolay.lilov@nvms.government.bg
Функции
Главна дирекция „Контрол на ветеринарномедицинската дейност” подпомага генералния директор при изпълнението на държавната политика във ветеринарномедицинската област. Координира дейността на специализираните структури и контролира дейността на териториалните звена за спазването на нормативната уредба при осъществяване на дейността им. Дирекцията разглежда искания и предложения от териториалните звена, свързани с осъществяване на дейността им и анализира ефективността на дейността на териториалните звена. Извършва проверки на сигналите, молбите и жалбите срещу незаконни или неправилни действия или бездействия на служителите от териториалните звена и представя подробни доклади на генералния директор.
mera1970
Мнения: 54
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 3:06 pm
Местоположение: гр.Средец обл.Бургас
Обратна връзка:

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от mera1970 »

Ако не ти е регистриран пчелина,няма да се извършват профилактичните преглиди.Това е в сила от 2010г.Озаконяването на земя е най-трудно,моят е извън реголацията на селото и успях.А да кандидастваш за субсидия трябва да имаш най-малко 10декара земя.
simeon karov
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 9:12 pm

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от simeon karov »

ben написа:Последователността при регистрация е следната:
Първо викаш участаковия ветеринарен лекар. Той ти дава един номер и ти попълва ветеринарен дневник и регистър на пчелина (тези документи седят при тебе и се попълват при всеки следващ преглед). С тоз номер отиваш в РВМС подаваш заевление и от там ти дават удостоверение за регистрация на животновъден обект с номера който ти е дал участаковия ветеринарен лекар(ако не са объркали нещо, а ако са объркали ти дават друг номер ). След това вземаш анкетан карта и формуляр за регистрация като земеделски производител от общинската служба по "Земеделие". Попълваш я. Картата и формуляра след като си ги попълнил ги носиш да ги подпишат: участаковия ветеринарен лекар; общинския ветеринарен лекар; кмета на населеното място където е пчелина и така попълнена и подпечатана я носиш обратно от където си я взел , а именно общинската служба по земеделие. Там ти дават входящ номер, регистрират ти анкетната карта и така регистрирана картата и формуляра ги носиш в областна служба по "Земеделие". От там ти ги приемат и след една седмица ти дават зелена карта за регистрация като земеделски производител. Същевремено така и така си ходил при кмета на населеното място, където се намира пчелина, за да ти подпише и подпечата анкетната карта и формуляра за регистрация като земеделски производител, може за да не се разкарваш пак да подадеш и една декларация с която кмета те завежда в един списък на пчеларите в населеното място.
По такъв начин пчелина ти е регистриран в РВМС с номер, при кмета на населеното място където е пчелина, а ти си регистриран като земеделски производител. След като получиш номера от РВМС същия този номер следва да го поставиш на предната страна от ляво на всеки капак на кошер, а от дясно номера на кошера - тире и броя на пчелните семейства в него. По този начин кошерите ти са маркирани по Наредбата. Също так аследва да сложиш и табела на оградата на пчелина според Закона за Пчеларството.
От там нататък си задължен веднъж пролет и веднъж есен да викаш участаковия ветеринарен лекар да ти прави преглед на кошерите и да ти даде протокол за прегледа, който протокол се разписва и подпечатва от лекаря и от кмета на населеното място. Също така при всеки преглед ветеринарния лекар ти попълва и ветеинарния дневни и регистъра на пчелина като се подписва и подпечатва.
Регистрацията като земеделски производител се подновява всяка година до 25 март и във седем дневен срок при всяка промяна на обстоятелствата по регистрацията.
Надявам се че съм ти бил полезен. Успех и се въоражи с търпение.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от tatu »

За първоначална регистрация на пчелин ми искат пътен лист за пчелните семейства откъде са дошли ,ами ако са били там каква е процедурата.
Публикувай отговор

Обратно към “Закон за пчеларството / Beekeeping law”