Относно номерацията на кошерите

nitona
Мнения: 5
Регистриран на: Пет Авг 28, 2009 6:20 pm
Местоположение: Бургас

Относно номерацията на кошерите

Мнение от nitona »

Първо:Това ми е първата тема която отварям,така че не бъдете много критични.

Та според ЗАКОНА! в дясно трябва да е табелка с номера на кошера и броя пч. семейства,в ляво с номера на пчелина и т.н. и т.н. Сигурно познавате закона по добре от мен.
В последната 1 година изгледах много филми за пчели от цял свят-никъде не видях кошери с подобна маркировка,включително и във ВОДЕЩИТЕ три вестника в БГ.
Логично в мене изниква въпроса-нужна ли е такава сложна маркировка и на кого?Че не е печеливша не е,иначе Американци и Китайци отдавна да са я внедрили.
И една поправка:Номерация на кошерите трябва да има,но тя е измислена още с топлата вода.
apis1964
Мнения: 289
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 8:06 pm
Местоположение: гр.Габрово
Обратна връзка:

Re: Относно номерацията на кошерите

Мнение от apis1964 »

Най добре е според мен да има индивидуални пластмасови марки с номера ,както при животните,и ветиринарите да ги поставят на кошерите ,правиш 10 или 50 семейства -идва ветеринарния и готово ,номерата на марките не се повтарят,после да ги вписва в дневника на пчелина ,просто е .
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Относно номерацията на кошерите

Мнение от tatu »

Освен номера на пчелина и номера на кошера трябва ли да се пише и броя пчелни семейства в кошера ,ако във всички кошери има само по едно семейство.Може ли да се надписват с маркер или задължително трябва с боя.Какви са изискванията при кандидатстване по програмата за табелата на пчелина.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Относно номерацията на кошерите

Мнение от dimitarbonev »

tatu написа:Освен номера на пчелина и номера на кошера трябва ли да се пише и броя пчелни семейства в кошера ,ако във всички кошери има само по едно семейство.Може ли да се надписват с маркер или задължително трябва с боя.Какви са изискванията при кандидатстване по програмата за табелата на пчелина.
от лявата страна на капака се изписва номера на пчелина. От дясната страна се изписва поредния номер на кошера и с тире се отбелязва броя на семействата в него примерно кошер номер 14 има едно семейство обозначението е 14-1 ако е с две семейства 14-2
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Цеко
Мнения: 209
Регистриран на: Вто Мар 03, 2009 1:27 pm
Местоположение: с. Воднянци, Видинско

Re: Относно номерацията на кошерите

Мнение от Цеко »

Ето какви номера направих по спешност и от РВМС ги харесаха:
Изображение
на лявата табелка първото е ПК на населеното място, а второто е номера на пчелина, на дясната е поредния номер на кошера
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Относно номерацията на кошерите

Мнение от dimitarbonev »

Ако бяха спазили буквата на закона, можеше да ти направят проблем не заради вида на табелите, за заради не дотам точния текст в тях в дясната страна липсата на тире и броя на семействата в кошера. Ако участваш по програми го коригирай, защото може да се окаже достатъчно основание за да не ти платят.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
t.slavov
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Юни 15, 2010 12:26 pm

Re: Относно номерацията на кошерите

Мнение от t.slavov »

А някой знае ли дали има изискване за минимален размер на цифрите?
Защото моите ги направих както снимката в поста на Цеко, но са доста по-малки, защото никъде в нормативната наредба не намерих изискване за размер на цифрите..
Благодаря!
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Относно номерацията на кошерите

Мнение от dimitarbonev »

Няма посочено такова изискване така, че можеш да бъдеш спокоен.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Цеко
Мнения: 209
Регистриран на: Вто Мар 03, 2009 1:27 pm
Местоположение: с. Воднянци, Видинско

Re: Относно номерацията на кошерите

Мнение от Цеко »

По принцип тия номера не мога да разберем за какво са, дали да ми помагат на мен де се ориентирам в пчелина кой кошер къде е и в какво състояние е , или заради някакви бюрократични разпоредби които не ми вършат никаква работа и на всичко отгоре непрекъснато сменяват правилата :roll: :roll: :roll:
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: Относно номерацията на кошерите

Мнение от ivan5555 »

за ориентация на пчелите да не сбъркат града пчелина или номера на кошера :lol: :lol: :lol:
Цеко
Мнения: 209
Регистриран на: Вто Мар 03, 2009 1:27 pm
Местоположение: с. Воднянци, Видинско

Re: Относно номерацията на кошерите

Мнение от Цеко »

ivan5555 написа:за ориентация на пчелите да не сбъркат града пчелина или номера на кошера :lol: :lol: :lol:
еми тогава да си пишеме и номера на телефона :evil: :evil:
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Относно номерацията на кошерите

Мнение от ba4o_ivan1976 »

Цеко написа:
ivan5555 написа:за ориентация на пчелите да не сбъркат града пчелина или номера на кошера :lol: :lol: :lol:
еми тогава да си пишеме и номера на телефона :evil: :evil:
И данъчната декларация да преришем на капака на кошера !!!
И родословно дърво на собственика на гърба на кошера!!!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
Георги Кръстев
Мнения: 31
Регистриран на: Чет Фев 03, 2011 6:20 pm
Местоположение: Айтос

Re: Относно номерацията на кошерите

Мнение от Георги Кръстев »

Колеги, днес ми направиха проверка на пчелина от Ветеринарните служби. И ми казаха че трябва да имам табелки с номера на всеки кошер, от ляво номер на пчелина, от дясно номер на кошера. Като това трябва да е и на магазина и на капака....... Въпроса ми е дайте евтин и ефикасен начин за направата на такива табелки. Мислех да се направят от хартия и да се ламинират, но си мисля че ще изкарат 1 година и после пак нови....?
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Относно номерацията на кошерите

Мнение от kapaneca »

Колега твой те пчелни семейства със магазините ли зимуват. Това за магазина си е пълна "ПРОСТОТИЯ"
Георги Кръстев
Мнения: 31
Регистриран на: Чет Фев 03, 2011 6:20 pm
Местоположение: Айтос

Re: Относно номерацията на кошерите

Мнение от Георги Кръстев »

Да колега с магазините ми зимуват пчеличките. За първа година така зимуват, но нямаше как нещата бяха много екстремни...... Да съгласен съм, че да се номерира и магазин е простотия. Говорих с Доктора и му казах, че ако разменя магазините какво ще стане, той каза че няма да ми направи проблем, но така трябвало да бъде.
По-горе някой беше писал, че ако се измислят марки както при кравите и самите ветеринарни служби ги дават ще бъде много добре....

п.п. Разрових се в нета и намерих цифри за щамповане. Ще си набия номера като ще използвам алуминиеви листи от печатниците...... До 7 седмица съм събрал материала и инструмента и почвам!
Публикувай отговор

Обратно към “Закон за пчеларството / Beekeeping law”