Търся съвет за пчелин на километри от града

Публикувай отговор
vasilev_59
Мнения: 1
Регистриран на: Нед Яну 11, 2009 11:37 am

Търся съвет за пчелин на километри от града

Мнение от vasilev_59 »

Преди 6 години изнесах кошерите от двора, и направих пчелин на километри от града.Регистрирах пчелина, регистрирах се като земеделски производител, и кошерите станаха основен доход.Местото за пчелин избрах така, че радиус от 1.5км. няпаше кошери.Преди 3г.колега пчелар се настани на 300м от мен.Тази година друг купи лозе до мен и реши да гледа кошери.Закупи 22стари сандъци и рояци и ги докара на лозето.Учи го пчелар на които редовно измират пчелите.Имам въпрос.Към коя от инстанциите да се обърна за прилагане на закона и след като те не са регистрирани закона за пчеларство важи ли за тях.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Търся съвет за пчелин на километри от града

Мнение от ba4o_ivan1976 »

vasilev_59 написа:Преди 6 години изнесах кошерите от двора, и направих пчелин на километри от града.Регистрирах пчелина, регистрирах се като земеделски производител, и кошерите станаха основен доход.Местото за пчелин избрах така, че радиус от 1.5км. няпаше кошери.Преди 3г.колега пчелар се настани на 300м от мен.Тази година друг купи лозе до мен и реши да гледа кошери.Закупи 22стари сандъци и рояци и ги докара на лозето.Учи го пчелар на които редовно измират пчелите.Имам въпрос.Към коя от инстанциите да се обърна за прилагане на закона и след като те не са регистрирани закона за пчеларство важи ли за тях.
Можеш да напишеш жалба в общината за колегата който се е нанесъл до теб. - и ако не реагират адекватно ги съди по закона за пчеларството !!!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Търся съвет за пчелин на километри от града

Мнение от valyo »

Не можеш да забраниш никому да гледа пчели. Дори да се регистрира във ветеринарната служба после може да си ги гледат пчелите на същото основания като теб. Ако се плашиш от болест по-добре се разбери с човека да му обясниш ти как да ги гледа за да нвма болести.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Търся съвет за пчелин на километри от града

Мнение от ba4o_ivan1976 »

Има действащ закон все още за пчеларството просто го прочетете без да правите тълкувания кво може и кво не може. И въпреки това /дали закона е добър или не / Трябва да се радваме че го има - защото до сега да са ни изхвърлили от населените места !!!!!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Търся съвет за пчелин на километри от града

Мнение от Dinko »

Стига пишете глупости.
Като регистриран земеделски производител
ми искат нотариален акт от мястото на пчелина :idea:

Трябва да се уважаваме и разбираме като колеги.
Старият пчелин трябва да има предимство ,
и новия да се направи на 2-3 километра.
Вие ако не се разберете , кой ще ви помогне?
mera1970
Мнения: 54
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 3:06 pm
Местоположение: гр.Средец обл.Бургас
Обратна връзка:

Re: Търся съвет за пчелин на километри от града

Мнение от mera1970 »

От пчелин до пчелин трябва да има разтояние 1км.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Търся съвет за пчелин на километри от града

Мнение от ba4o_ivan1976 »

mera1970 написа:От пчелин до пчелин трябва да има разтояние 1км.
2.5км- по закона за пчеларството - РАДИУС- Извън регулация- когато е в населено място е въпрос на време кога ще стане изхвърлянето навън!
На мен също ми е неприятно да ни изхвърлят извън населените места но е факт!!!
Не е нормално 200 кошера в селото- съгласете се !!! Още повече ако е по навътре в селото!!!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Търся съвет за пчелин на километри от града

Мнение от toko652003 »

Има села(населени места) в които хората се броят на пръсти.Изнасянето на пчелините извън населените места пак ще излезе нескопосана ''работа''.

Двата ми пчелина са извън регулация. Единия в гората,а другия е на 500 м извън насeленото място. Има ток и вода, съвсем човешки условия, като база и т.н.

В гората или на полето нещата са съвсем други... струва си заради по-добрата паша, но работата
и неудобствата са повече.


Обърни се към Общината, но за неригистриран пчелин мисля глобата е много малка около 50лв.
20-30 семейства не би трябвало да са проблем за пренаселеност по-скоро откъм здравен статус трябва да се внимава. Ако не се разбираш със съседитеи те са дебели глави наистина си е голям проблем.
toko6520035927(Skype)
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Търся съвет за пчелин на километри от града

Мнение от drone »

Мисля си че този закон е направен само за да има някакъв що-годе действащ регламент относно пчелите и всичките тези цифри, радиуси и бройки кошери на едно място са за парлама. Няма как и скоро да стане извеждането на кошерите извън населените места, щото няма кой да контролира нито кражбите, нито подходящите места за пчелини и раздаването им на желаещи за да стане както във всяка нормална държава.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Търся съвет за пчелин на километри от града

Мнение от ba4o_ivan1976 »

drone написа:Мисля си че този закон е направен само за да има някакъв що-годе действащ регламент относно пчелите и всичките тези цифри, радиуси и бройки кошери на едно място са за парлама. Няма как и скоро да стане извеждането на кошерите извън населените места, щото няма кой да контролира нито кражбите, нито подходящите места за пчелини и раздаването им на желаещи за да стане както във всяка нормална държава.
По нашия край за създаването на пчелин изън регулация се гледа от общината разстоянието от други пчелини и ако е по малко не го регестрирват!
Освен ако се разбереш с другите собственици да няма проблем-тогава става!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Търся съвет за пчелин на километри от града

Мнение от drone »

ba4o_ivan1976 написа:
drone написа:Мисля си че този закон е направен само за да има някакъв що-годе действащ регламент относно пчелите и всичките тези цифри, радиуси и бройки кошери на едно място са за парлама. Няма как и скоро да стане извеждането на кошерите извън населените места, щото няма кой да контролира нито кражбите, нито подходящите места за пчелини и раздаването им на желаещи за да стане както във всяка нормална държава.
По нашия край за създаването на пчелин изън регулация се гледа от общината разстоянието от други пчелини и ако е по малко не го регестрирват!
Освен ако се разбереш с другите собственици да няма проблем-тогава става!
Чакайте малко да се разберем какво става с регистрацията на пчелин.
Доколкото знам ,съгласно закона за пчеларството това се прави във ветеринарната служба ,а не в общинската. Те ти събират необходимите документи и после ти издават номер за регистриране на животновъден обект. Допускането на 50 броя кошери ставаше в радиус от 2,5 км, с изключение на подвижно пчеларство по време на цъфтеж на силен медонос в определен времеви момент,където това ограничение не важи. А пък какво общо има да се разбереш с други собственици на пчелини в близост,ако има повече от 50 кошера в законовоустановения радиус,значи при евентуална регистрация това си е нарушение на закона и то от компетентния орган по изпълнението.Пак не би следвало да има регистрация от тяхна страна,макар и да имате договорка с колеги-пчелари в съответната местност. Затова и ви казвам ,че този закон се изпълнява на кой както му отърва ,правен е от ентусиасти поръчково и затова е гола вода. Аз нямам регистрация и не смятам да я правя при сега наложените условия от ветеринарните.Щото на никой от властимащите не им пука,дали има или няма регистрирани кошери в района им, още повече пък им пука за дереджето на пчеларите.
TVB
Мнения: 101
Регистриран на: Вто Окт 28, 2008 2:45 pm
Местоположение: ДУПНИЦА - 15бр. ЛР

Re: Търся съвет за пчелин на километри от града

Мнение от TVB »

ЗАКОН ЗА ПЧЕЛАРСТВОТО Глава трета.

РЕГИСТРИРАНЕ И НАСТАНЯВАНЕ НА ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА

Чл. 8. (1) В кметствата се води регистър на пчелините, включително пчелните семейства.

(2) Собствениците на пчелни семейства в 15-дневен срок от тяхното придобиване подават заявление за регистрация по ал. 1.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г.) В едномесечен срок от регистрацията по ал. 1 кметствата изпращат информация за регистрираните пчелни семейства в областните дирекции "Земеделие" и Националната ветеринарномедицинска служба.

(4) За извършване на регистрацията по ал. 1 не се заплаща такса.
Публикувай отговор

Обратно към “Закон за пчеларството / Beekeeping law”