!!! ОСИГУРЯВАНЕ !!!

Публикувай отговор
caby
Мнения: 41
Регистриран на: Вто Фев 28, 2006 11:01 am
Местоположение: Генерал Тошево

!!! ОСИГУРЯВАНЕ !!!

Мнение от caby »

Здравейте колеги
Наскоро станах земеделски производител с дейност -пчеларство.
Не ми е ясен проблема с осигуряването.Трябва ли да се осигурявам когато съм земеделски производител,или това не е задължително.
Предварително Ви благодаря
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Мнение от DAN »

Честита регистрация !
Загозил си мой човек. От осигуровките няма оттърване !
caby
Мнения: 41
Регистриран на: Вто Фев 28, 2006 11:01 am
Местоположение: Генерал Тошево

Мнение от caby »

А къде трябва да отида за да разбера как ще се осигурявам и каква ще ми е вноската
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Мнение от DAN »

В социалното дават консултации. Можеш да питаш и някой компетентен счетоводител. Има различия: от това дали работиш на друго място или не се определя размера на вноските.
Georgi Zhelev Georgiev
Мнения: 99
Регистриран на: Пон Дек 05, 2005 11:11 pm
Местоположение: Стара Загора / София
Обратна връзка:

Re: !!! ОСИГУРЯВАНЕ !!!

Мнение от Georgi Zhelev Georgiev »

caby написа:Здравейте колеги
Наскоро станах земеделски производител с дейност -пчеларство.
Не ми е ясен проблема с осигуряването.Трябва ли да се осигурявам когато съм земеделски производител,или това не е задължително.
Предварително Ви благодаря
Компетентен отговор можеш да получиш в Националния осигурителен институт.
Руслан
Мнения: 28
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 10:26 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Руслан »

ако работиш някъде и си осигурен или си самоосигуряващ се ще плащаш повече от колкото ако никой не те осигурява.
В първия случай авансово всеки месец внасяш осигуровки върху половин минимална заплата.На следващата година подаваш данъчна декларация , пишеш си дохода , приспадаш 70% разходи без документ и изравняваш осигуровките(ако имаш по висок доход от минималния необлагаем - довнасяш)
Честито!
Особено ако дохода ти от пчеларството през годината не е бил добър....направо си си назад с 200-250 лева :roll:
Руслан
Мнения: 28
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 10:26 pm
Местоположение: Русе

Re: !!! ОСИГУРЯВАНЕ !!!

Мнение от Руслан »

[quote="Georgi Zhelev Georgiev"][quote="caby"]Здравейте колеги
Наскоро станах земеделски производител с дейност -пчеларство.
Не ми е ясен проблема с осигуряването.Трябва ли да се осигурявам когато съм земеделски производител,или това не е задължително.
Предварително Ви благодаря[/quote]

Компетентен отговор можеш да получиш в Националния осигурителен институт.[/quote]

А това за компетентния отговор не е много сигурно!
Дреди няколко години ходих на консултация и с тези въпроси ги хвърлих в оркестъра.
Дано сега да са по- компетентни.
Другото нещо е , че ако си осигурен от друго място и се осигуряваш допълнително като земеделски производител , 5 години от това осигуряване добавят една година към стажа за пенсия.
Аз лично не разчитам на това- я камилата , я камиларя!
Руслан
Мнения: 28
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 10:26 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Руслан »

Всъщност е трябвало да проучиш въпроса предварително.
Зависи колко кошера имаш и колко мед изкарваш.
Сам можеш да си направиш сметката колко трябва да изкарваш за да си позволиш тези вноски!
По добър вариянт е да направиш регистрацията на пенсионер. :idea:
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

Руслан написа:Всъщност е трябвало да проучиш въпроса предварително.
Зависи колко кошера имаш и колко мед изкарваш.
Сам можеш да си направиш сметката колко трябва да изкарваш за да си позволиш тези вноски!
По добър вариянт е да направиш регистрацията на пенсионер. :idea:
14 дневен е срока за да се регистрираш в РУСО след което има глоба. Осигуровки плащаш, ако работиш и нещо друго в размер около 450 лв. на година.Трябва и бързо да си изкараш и булстад.
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Re: !!! ОСИГУРЯВАНЕ !!!

Мнение от valvrv »

Руслан написа:
Georgi Zhelev Georgiev написа:
caby написа:Здравейте колеги
Наскоро станах земеделски производител с дейност -пчеларство.
Не ми е ясен проблема с осигуряването.Трябва ли да се осигурявам когато съм земеделски производител,или това не е задължително.
Предварително Ви благодаря
Компетентен отговор можеш да получиш в Националния осигурителен институт.
А това за компетентния отговор не е много сигурно!
Дреди няколко години ходих на консултация и с тези въпроси ги хвърлих в оркестъра.
Дано сега да са по- компетентни.
Другото нещо е , че ако си осигурен от друго място и се осигуряваш допълнително като земеделски производител , 5 години от това осигуряване добавят една година към стажа за пенсия.
Аз лично не разчитам на това- я камилата , я камиларя!
:lol: :lol: :lol: :wink: :wink: :wink: :lol: :lol: :lol: :P :P :P :D :D :D :D :lol: :roll: :roll: :cry: :oops: :oops: :oops: :lol: :lol:
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от drone »

Земеделски производител в БГ - живо набутване ! Особено ако работиш другаде на трудов договор. Ебаси шибаната държава. И ние от ния ще чакаме дотации за пчеларството. Май ще ги видим на куково лято. :roll:
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

drone написа:Земеделски производител в БГ - живо набутване ! Особено ако работиш другаде на трудов договор. Ебаси шибаната държава. И ние от ния ще чакаме дотации за пчеларството. Май ще ги видим на куково лято. :roll:
Май съм съгласен с теб.
Руслан
Мнения: 28
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 10:26 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Руслан »

Колеги , не разчитайте на дотации!Това е илюзия , поне в близките години.До скоро и аз хранех някакви илюзии , но за нас остава онази конфигурация с преобладаващия среден пръст :x .
Дотациите за сега са за тези които отглеждат земя.
За тютюна също-политика , борим се срещу тютюнопушенето , но дотираме производството на тютюн.Нали се сещате какви акцизи гушва нашата държава(чиновниците ) от пушачите.
Какъв и е келепира от нас?Ако вземе да яде повече мед българина , ще вземе да не се разболява и какво ще правят тогава здравната каса и вносителите на лекарства!? :twisted:
Иван Киров
Мнения: 64
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 10:14 pm
Местоположение: Бяла ,Русенско

Мнение от Иван Киров »

Ако не си регистриран, което между впрочем трябва да става всяка година мисля до 25 март:
-не може да теглиш кредит за пчеларство
-според закона за храните търговците , които изкопуват меда ще искат такава регистрация
-няма супсидии
-ако пчелите ги дръсне някаква болест вероятно няма да получиш парична компенсация
-ако не си осигурен от друго място, като земеделски производител внасяш най- ниски осигуровки - но ще получаваш и най ниска пенсия
- ставаш "престъпник" от сивата икономика
ФЕРАРИСТ
Мнения: 135
Регистриран на: Пет Апр 07, 2006 3:58 pm
Местоположение: Ямбол, Ст. Загора
Обратна връзка:

Мнение от ФЕРАРИСТ »

Нито аз, нито който и да е от семейството ми не се осигурява от почти 94, е, майка кара известно време като учителка, но аз и бащата не сме внесли левче осигуровки на тая държава, лично аз мисля и така да я карам доколкото мога.....държавата гледа да ме унищожи отвсякъде, а аз да и слагам левчета в касичката.....да не ме е жилил търтей я.....
Публикувай отговор

Обратно към “Закон за пчеларството / Beekeeping law”