Борба с пчелояди!!!

Модератор: Scutellator

valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от valyo »

:)
Мир!
Точно щото не се отъждествявам с американците гледам да не убивам без крайна нужда. И аз ям месо обаче, коля мъжки ярета и т.н. Но примерно пролетсен (точно по Благовещение, като им е деня на змии и гущери) бях излязъл да копна някоя липичка на едно сечище и оставих 2 пепелянки (този ден една и след няколко дни още една) да си пълзъзят изклонака - не ми пречат.

За пчелояда продължавам да мисля че не сме опитали още достатъчно други средства за да се ловим веднага за пушката. Особено ако не са ни кошерите в овощна градина, електронно плашило може да свърши доста добра работа. Някоя пчела ще я изядат като е на работа, но ще им се наложи да хапнат и друг бръмбар по къра - земни пчели, оси и т.н. И ще свалят доста тази цифра 700 на ден на долу.

Колобус - естествено че говоря за тези които си живечт при пчелина. Те могат да си имат жива птица там - не аз и не ти. А еколозите няма нищо да ти кажат за питомен сокол. Те самите го използват да гонят гълъби от градовете.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от drone »

Пчелояда е доказано,че няма естествени врагове в природата. :!: Вижте в енциклопедиите. Пък за соколи /предимно излюпени от ферма/ ,хабер си нямате колко ще ви струват/издръжката им/ на година.Повече от луксозна кола ! :idea:
За еколози пък няма смисъл да говорите - те са известни единствено с това, че могат да дават само безполезни и безсмислени съвети, нямащи връзка с реалността.Нещо като старите нацисти и комунисти.Затова към тях уважение и толерантност- нулева. Накрая не виждам причина да ликвидирате при възможност колкото пчелояда успеете- от това ще имате само полза.
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от ivandespotov »

Темата беше друга, а тя стана една..........! Ще ви кажа само едно,като не можеш д промениш ситуацията,променяш положението и нещата се оправят! Успех с пчелоядите!
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от ba4o_ivan1976 »

solaris60 написа:
kolobus написа:Извинете!Виноват! :oops: :oops:
Една от борбата с пчелояда е да си купуваш готови майки.И това не е никак лошо.Не ни трябва друго.Има и други начини,но това е най-ефтиния-да си купиш.Интересното е ,че когато си купуваш,може да ти дадат някоя грешка.И тя пак да не се върне.Самото чакане докато се оплоди и пронесе е дълът период и затова толкоз ни боли.Иначе проблем няма.Пчелоядите са част от нашата природа и няма как да ги избегнем.Имам наблюдения,че когато излезе рой с неплодна,още при настаняването в кошера майките излизат за оплождане.Така,че в природата всичко се прави бързо и щом се настани в хралупата семейството е с вече плодна.Това е с рояците ,но за отводките е съвсем друго.Въпрос на късмет. :lol: :lol:
При мен пчелоядите не ми пречат ,а лястовиците.Както започне облитането и започват да действат.В няколко отводки слагам вече трета майка.
слагаш трета майка - щото предните ги убиха ли??? /е гати отводкитеІ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: -
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от ivandespotov »

Соларис,как успяваш да разбервш точно по кой начин се е изгубила майката?
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от ivandespotov »

solaris60 написа:
ivandespotov написа:Соларис,как успяваш да разбервш точно по кой начин се е изгубила майката?
Като стоя в пчелина ги виждам как работят(лястовиците)-на 2-3 метра от мен и едно друго птиче което го има снимано тук във форума(не пчелояда)
Интересно колко е голяма България.При мен не съм забелязал инвазия на лястовици, на пчелояди да но на лястовици не!Всичко става на този свят!
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от valaz »

Не ми звучи убедително, пчелояда да няма естествени врагове. Нормално е това да са хищните птици. Друг е въпроса, ако човекът ги е унищожил.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от drone »

KostadinStoyanov написа:Аз мисля,че все повече колеги вече виждат пчелояда в истинската му светлина. Напаст божия! Много е лошо това, че няма естествен неприятел в природата. Имам въпрос към покровителите му: Какво прави човекът с мотиката, след като посее културни растения?
Знаете ли, че това лято направих дисекция на 5 птички и само в една намерих малко зелено бръмбарче, всичко друго беше пчели!
Към колегите на подвижно пчеларство,имащи разрешетелно за оръжие: на новото място се огледайте добре и премахнете дърветата със сухи клони, ако не можете, направете удобна пътечка до близко дърво и заковете нещо за упор на пушката. Аз използвам Бърно 2 /флоберка/, най-евтиния патрон е 10ст. Винаги ми е подръка.От 10-20м всеки изстрел е затворена човка. Мисля, че по този начин е възможно да се изгради някакъв инстинкт за самосъхранение у тях. Ужасът при мен настъпва през септември, когато съм вече в двора, там не мога да използвам оръжие. Махам се, за да не гледам.
Здрасти колега, виждам ,че сме от една порода ! :) Само че ,май освен с флоберката, трябва да наблегнеш и на чифтето. При един от септемврийски излет на пъдпъдъка тази есен, понеже кошерите ми са в двора на село, виждам сериозно ято мигриращи пчелояди да се въртят отгоре и да замезват яко. Заебах веднага пъдпъдъка, влизам в едни царевички наблизо за маскировка и понеже са на трасето на пчелите ,гадинките естествено летят отгоре. Понеже съм бивш състезател по ловна стрелба, все едно съм на скейтово стрелбище и пчелоядите падат един след друг. Изпразних патрондаша за 1 час, накефих се максимално ,щото свалих 30 броя, даже и познати ловци от селото дойдоха да видят да не съм набарал пасажен пъдпъдък. :lol: За едно си прав обаче- цената на патрона за чифтето е близо 5 пъти повече от ефтините арсеналски за флоберката. Но безопасността е много повече в или около населени места. Знаеш какво може калибър.22 и много ти препоръчвам да внимаваш с него. :!:
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от ivan5555 »

ако не е тайна как се справяш с тая напаст
Vitalii-BG
Мнения: 13
Регистриран на: Вто Апр 10, 2007 9:13 pm
Местоположение: гр.Ловеч

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от Vitalii-BG »

Поставих едно пюшено коте на капака и проблема го реших. От време на време го местя да несвикнат с него ,а есента е на някои клон и се клати и е като живо.Но при мен нашественика бе син калвач зашитен вин и съм в защитена територия . Варианта с пушката отпадна и по друга причина, животинката е много красива.
Виталий Велчевски
astraaa
Мнения: 34
Регистриран на: Нед Апр 03, 2011 1:19 pm

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от astraaa »

DSC00687 (640x480).jpg
Де да можеха котараците да летят!
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Krasio1980
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 10:07 pm
Местоположение: Добрич

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от Krasio1980 »

dtakov написа:От няколко дни пчелина ми го нападнаха ято пчелояди/около 30бр./,и гледката е меко казано неприятна. Ятото идва през около 10минути, лети точно над пчелина и ловят летящите пчели с такава скорост, че чак ме хваща страх. А и факта, че един пчелояд може да изяде до хиляда пчели на ден направо ме отчайва.

Ако някой има или е имал този проблем моля да сподели как може човек да се пребори с тази напаст!!!
по неволя ставаш ловджия :lol: за 5 дни продухах 100 фишека и пак кражът гадовете :evil: мисля,че няма отърване от тая напаст докато не отлетят на юг
пчеларството е проста работа за умни хора
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от Veselin »

astraaa написа:
DSC00687 (640x480).jpg
Де да можеха котараците да летят!
такива снимки определено ме радват
като знам какво е при мен ...ще ми се да се похваля но засега няма с какво..
Bojidar_qmbol
Мнения: 77
Регистриран на: Сря Авг 15, 2012 7:48 am

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от Bojidar_qmbol »

Пуцай куме :lol: :lol: :lol:
meho
Мнения: 23
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 2:33 pm

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от meho »

Kяму060.jpg
Kяму060.jpg
Kяму060.jpg
Bojidar_qmbol написа:Пуцай куме :lol: :lol: :lol:
И аз ги разреждам но са много
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”