ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
Niko_38
Мнения: 7
Регистриран на: Пет Ное 11, 2011 4:48 pm

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от Niko_38 »

volodq написа:
Niko_38 написа:А някой ползвал ли е ПИРЕЦИН? слагал се в сиропа. Моля някой колега ако е използвал да сподели.
Едно от най-ефективните средства за борба акара/не изгражда устойчивост/.На пазара се предлага Perizin/органо -фосдфорното съединение кумафос/ от Байер.
Благодаря ви колеги! а от къде в София може да се намери този така полезен-за пчеларите продукт на Байер. Благодаря предварително.
meho
Мнения: 23
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 2:33 pm

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от meho »

bobara написа:Колега от кьде мога да си купя перизин?Сьщо плочки еко стоп?Благодарско предварително. :?
Перицина го поръчвам на един приятел ветеринар-той има аптека и ми го доставя за една седмица.Екостоп плочките ги поръчвам директно от ПРИМАВЕТ ите ми ги пращат по куриер.
vankogos
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Авг 09, 2009 8:17 pm
Местоположение: Силистра

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от vankogos »

bobara написа:Колега от кьде мога да си купя перизин?Сьщо плочки еко стоп?Благодарско предварително. :?
Миналата година закупих екостоп от производителя Примавет,изпращат ги по куриер.А перицина потърси в интернет магазините.
http://www.pchelar.com/catalog/24/
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от Scutellator »

volodq написа:
Niko_38 написа:А някой ползвал ли е ПИРЕЦИН? слагал се в сиропа. Моля някой колега ако е използвал да сподели.
Едно от най-ефективните средства за борба акара/не изгражда устойчивост/.На пазара се предлага Perizin/органо -фосдфорното съединение кумафос/ от Байер.
Стой далеч особено от кумафос! Освен всичко останало, кумафос(остатъците от него) вреди на репродуктивните органи на пчелите. При употребата му се губят майки. При наличие на остатъци от кумафос в кошера и маточници, от тях се изюпват междинни форми на пчелата-майка (псевдо-майки), известно като the "Intermediate Caste Syndrome". Нещо което Байер упорито не споменават в описанието на продукта.

Освен това, твърдението че не изграждал резистентност у акара е далеч от истината - потърси в гуугъл, ако не ми вярваш.

БАЙЕР - зад това име в речника за всеки език трябва да стои "не им вярвай". И точно пчеларите би трябвало да знаят най-добре.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Niko_38
Мнения: 7
Регистриран на: Пет Ное 11, 2011 4:48 pm

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от Niko_38 »

Благодаря! за предупреждението. Чудя се вече към какво да се насоча, от лентичките(варостоп) не съм доволен. Пролетта използвах Варутом мравчена киселина, , в една опаковка 10бр.картончета - мисля, че вършат работа.
Последно промяна от Niko_38 на Чет Авг 02, 2012 8:37 pm, променено общо 1 път.
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от volodq »

Аз лично не го ползвам откакто го забраниха в България и спряха производството,но понеже колегата пита му отговарям какви са ми впечатленията, от онзи период - а и го /разрешиха/признават по програмите.
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от Scutellator »

Аз ползвам тимол в сиропа 1 гр на 5 л и...... нищо друго.

Оксалната киселина също е добър вариант.

900мл вода
100гр захар
35гр ОК

2-3 ( поправено: 50 мл)впръсквания с пулверизатор на семейство върху плодника са достатъчни. Може да бъде използвана по всяко време на годината и който иска - при всеки преглед.

За кумафоса - има няколко публикации. В тази която успях да намеря, вредните ефекти са погледнати от научна гледна точка и човек би си казал "абе не е чак толкова зле". На практика нещата са доста по-сериозни от това просто да се излюпят по-дребни майки, някои от тях да имат деформации или пък въобще да не оцелеят маточниците.
Освен това Кумафоса не се разгражда във восъка, а се натрупва. Според това проучване дозата на толерантност към него във восъка от пчелите е 100ppm, която във восъка на маточниците се превишава дори и при ниски дози (според друго проучване дори 1/4 лентичка)(при положение че препаратът се използва за пръв път!!!! - направете сравнение между нивата остатъчно вещество между флувалинат и кумафос). Когато във восъка вече има някакви остатъци от него (например в закупените основи или предходни третирания) си е рецепта за катастрофа. Предполагам че едва ли има пчелар който не знае коя е Марла Спивак, така че ви пожелавам приятно четене. http://www.culturaapicola.com.ar/apunte ... reinas.pdf
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от volodq »

Аз пролетта стимулирах с твърда храна с тимол/бях писал в един пост,че ще споделя/ и не съм използвал нищо друго против акара -нямам проблеми с акара ,а сега слагам варостоп/понеже не проверявам опаразитяването/ за всеки случай и октомври ще третирам с ОК.
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от Veselin »

Перицина е ефикасно средство за борбата с вароатозата,използвано е от над 20 години -знам ли може и повече и при това няма сведения за резистентност .Как тогава е продаван меда през годините като винаги е имало контрол и проби и износ и не са открити проценти от него в меда и восъка който е изкупуван?Или контрола е бил занижен? Всичко е търговска реклама ,целяща да се затрие родното -нали пак се продава сега но на безбожно висока цена и то в българия -но с надпис -байерн.При така описаните негативни мнения би трябвало да нямаме дори и пчели а и да не сме живи ако сме подложени на подобното "вредно" въздействие -но и едните и другите ги има :lol:
Niko_38
Мнения: 7
Регистриран на: Пет Ное 11, 2011 4:48 pm

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от Niko_38 »

Veselin написа:Перицина е ефикасно средство за борбата с вароатозата,използвано е от над 20 години -знам ли може и повече и при това няма сведения за резистентност .Как тогава е продаван меда през годините като винаги е имало контрол и проби и износ и не са открити проценти от него в меда и восъка който е изкупуван?Или контрола е бил занижен? Всичко е търговска реклама ,целяща да се затрие родното -нали пак се продава сега но на безбожно висока цена и то в българия -но с надпис -байерн.При така описаните негативни мнения би трябвало да нямаме дори и пчели а и да не сме живи ако сме подложени на подобното "вредно" въздействие -но и едните и другите ги има :lol:
Veselin вие как се борите с Варотозата? благодаря ви!
beehoney
Мнения: 68
Регистриран на: Сря Авг 17, 2011 6:38 pm

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от beehoney »

Дони в България има много пчелари които изобщо не са и чували за Марла Спивак... лично аз не виждал и една статия в някое от пчеларските ни вестничета което е много жалко но за сметка на това съм чел как се садят домати... Все едно да напишеш същото за Reza Shahrouzi

За онези който незнаят кой е Reza Shahrouzi - Иранец, един от малцината признати международни експерти по пчеларство. Работи към ООН и Апимондия. Близо 85 % от лекарствата в света срещу вароатоза преминават на тестове при него. Изледвал е и плочките "Екостоп" на Примавет преди да бъдат пуснати на пазара. Компании като БАЙЕР използват името му като гарант че препаратите им са ефикасни и безвредни. Публикациите му за различните видове лекарства и техните положителни и отрицателни ефекти са едно наистина интересно четиво. За съжаление напоследък се занимава само с пчеларството в Афганистан по линия на ООН...


Ако мога да допълня поста ти - Внимавайте с ТИМОЛА колкото е полезен толкова и вреден може да бъде. Спазвайте дозировките.
Последно промяна от beehoney на Пон Авг 06, 2012 4:43 pm, променено общо 1 път.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от Scutellator »

В САЩ кумафоса е регистриран през 1999г, тъй като по това време там вече на много места амитраз и флувалинат просто не действат. Първирте (доказани с проучване) сведения за резистеност към кумафос пристигат през 2001г от Мейн и Флорида. През 2000 година по-горните експерти (Марла Спивак, Том Глен (Glenn Apiaries), Б. и Т. Уивър (Weaver Apiaries) и др. ) започват проучване за вредните ефекти на кумафоса към пчелите. В края на проучватенто те излизат с препоръка "този препарат да не бъде използван" (там го пише), въпреки че по онова време още няма друга алтернатива.

Всеки който има намерение да го използва, нека първо прочететова:
http://pmep.cce.cornell.edu/profiles/ex ... s-ext.html

Просто е нужно малко да се поровите, тези неща и аз не ги знам на изуст.


И не за пръв път ще кажа - когато един препарат е регистриран за употреба на територията на дадена страна, то негови остатъци също са позволени ( в рамките на определени граници). Например: В Англия употребата на Фумидил за пчелите е разрешена (нищо че за целия останал ЕС антибиотиците за пчели са забранени) и следователно позволено е да има остатъци от него в меда и същия мед може да бъде продаван в целия ЕС. От друга страна, ако остатъци от същия този препарат бъдат открити в мед с произход България, то той не е годен за продажба.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от зуница »

Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
k_kalchev
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Май 27, 2010 4:20 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от k_kalchev »

Някой ползвал ли е този препарат против акар BEEVITAL HIVE CLEAN http://gordyan.wordpress.com/ Пише че може да се третира с него и през ноември/декември.Дали ще има ефект?
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от dimitarbonev »

Същия ефект ще постигнеш и с третиране с оксалова киселина;
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”