ВСИЧКО ЗА АМЕРИКАНСКИ И ЕВРОПЕЙСКИ ГНИЛЕЦ

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
batrosko
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2008 10:20 am

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от batrosko »

boxsi11 написа: През месец юли 2007 година установих ранен стадий на заболяване от американски гнилец в един от кошерите.Имаше само няколко килийки,от която пилото се точеше и миришеше на туткал.Лятото беше в разгара си,малко преди главният медосбор!!
По същият начин излекувах още три кошера на други пчелари.Което значи от 4 заболели-четири излекувани.
Boxsi11, интересно ми е дали и на другите пчелари си лекувал семействата преди и по време на пашата? Защото твоя метод в период на липса на восъкоотделяне е обречен на провал и по-лошото е, че вероятността болестта да се разнесе из другите семейства е мноооого по-голяма. А, ако тръгнеш да оправяш болните, като ги прехвърляш върху изградени пити от други семейства, да им даваш пити с пило и не на последно място, задължителната смяна на майката на болното семейство, то излиза, че е по-добре да си направиш или направо да си купиш отводка. Като опит за справяне с болестта не те упреквам, даже те поздравявам, но да не забравяме и, че голяма част от пчеларите в БГ не живеят при пчелините си, а при наличие на АГ в тях е твърде рисковано да се оставят и лекуват такива семейства.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от toko652003 »

boxsi11 написа::D Ех, ако върви така темата,то от нея няма смисъл...

...Никой не иска да се прави на голям герой или на откривател.Споделяйте!!
Aми споделяме както виждаш.
Но е ясно че има пречки за ''лекуването'' което предлагаш.
Единствения успешен начин без риск за другите пчели е да няма в радиус от пет километра кьорава пчела
до заразените семейства иначе си е чиста проба авантюра.
toko6520035927(Skype)
boxsi11
Мнения: 9
Регистриран на: Пет Окт 03, 2008 6:27 pm

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от boxsi11 »

Веднага отговарям на batrosko,майката не трябва да се сменява.Тя има най-голям процент да не е заразена!!Зато Ви споделям трябва да прочетете книгата! За Ваше сведение Ви предлагам някой интересни неща да прочетете още:
http://www.lecheniepchel.narod.ru/
КАто смъкнем страницата малко надолу, съзираме
ОКСИБАКТОЦИД ® - полоски (спасают от американского и европейского гнильца)
ОКСИБАКТОЦИД ® - порошок (спасает от американского и европейского гнильца)
Не може да бъде!!!!! - спасявало от американски и европ. гнильца!?!?!?!
И съдържал "составе эффективные антибиотики и вспомогательные вещества"......
Отново се споменава че се приема при ранна фаза на заболяване, а не когато цялото пило е станало на леш.....

http://www.beeland.ru/boleznipchel/bolezni1_1.html
Сваляме най - долу страницата и четем:
Лечение. Применяют те же антибиотики и сульфаниламидные препараты, которые рекомендуются для лечения американского гнильца.
Значи се дават същите АНТИБИОТИЦИ и прочее който се препоръчват и "для лечения американского гнильца"......значи нещо си, се препоръчва за лечението на нещото....
В същия сайт в любопитния сектор "Американски гнилец" пише :
Лечение. Для изыскания эффективных препаратов в лаборатории определяют чувствительность выделенных штаммов возбудителей к антибиотикам и сульфаниламидным препаратам. Больным пчелиным семьям дают лечебный корм. Для этого готовят сахарный сироп 1 : 1, к которому добавляют один из следующих препаратов: норсульфазол натрия—1—2г; хлортетрацик-лин — 500 тыс. ME; неомицин, тетрациклин, эритромицин, моно-мицин, окситетрациклин, канамицин —по 400 тыс. ME; стрептомицин — 500 тыс. ME на 1 л сахарного сиропа.

http://beekeeping.newhost.ru/Arhiv/a2003/n503_50.htm
КАто отидем на този линк и намерим абзаца отнасящ се за гнилците, четем:
Американский гнилец
Для лечения рекомендуется обработка пчел препаратом оксивит, который применяют весной до начала массового медосбора или летом в безвзяточный период при наличии клинических признаков заболевания. Перед лечением больные семьи перегоняют в чистые продезинфицированные ульи, заменяют маток на здоровых плодных. Препарат применяют в дозе 0,5 г на одну семью силой 10 улочек. Лечебные обработки повторяют 3–4 раза с интервалом в 6–7 дней до исчезновения клинических признаков заболевания.
Прочетох го два пъти, нищо за горене не видях......

- http://beekeeping.newhost.ru/Arhiv/a2002/n502_26.htm
да извадя следното - Группа ученых Всероссийского научно-исследовательского института ветеринарной санитарии, гигиены и экологии организовала в 1992 г. фирму "Апи-Сан" по производству препаратов для лечения пчел. За десять лет своего существования фирма разработала и предложила потребителям более 10 новых наименований лечебных препаратов, которые пользуются заслуженной славой и с большим успехом применяются далеко за пределами России.
Демек руски учени, през 1992, много след като някакви бележити американски светила през 19и незнамсикоя година правили и престанали да се занимават с нещо толкова дребно за знаменитата америк. икономика като гнилецd, както се отбеляза и изтъкна тук, че тия руски учени създали "оксивит" - нещо си което се прилага за лечение на гнилци.....имало изисквания при лечението, но тук говорим за принципа - ЛЕЧЕНИЕ.....а не изгаряне все пак.....значи според тях(учените) МОЖЕЛО......

http://www.fadr.msu.ru/rin/livest/zooclub/34.htm
Линка е малко разхвърлян, но малко преди средата на страницата виждаме:
Бактериальные болезни. Американский гнилец -
Лечат пчел антибиотиками и сульфаниламидными препаратами, растворенными в сахарном сиропе (1 часть сахара на 1 часть воды). Вначале готовят водный раствор препарата (необходимое количество растворяют в 100 мл теплой кипяченой воды и тщательно перемешивают), затем в подготовленную жидкость добавляют 900 мл сахарного сиропа.
На 1 л сахарного сиропа берут 1 - 2 г норсульфазола натрия, 500 тыс. МЕ хлортетрациклина; неомицина, тетрациклина, эритромицина, мойомицина, окситетрациклина - по 400 тыс. МЕ; стрептомицина 500 тыс. МЕ; канамицина 400 тыс. МЕ.
Пак изредени антибиотици и начин на лечение......

http://www.apis.euro-honey.com/modules. ... age&pid=80
http://www.apis.euro-honey.com/modules. ... ge&pid=237
Това са две също интересни статий едната е за някакъв си руски професор ли или нещо от сорта, който се е занимавал с гнилци от начало на века, малко след като това било открито, и мнението му за унищожението на пчелите.....

http://atanasov.alpobg.com/bolesti.php#2
Тука четем -
Терапия с алтернативни средства срещу болести по пчелите
Д-р Ст. Димитров
А) Американски гнилец
1. Изкарване на семейството в "гол" рой, когато заболяването е открито пролетта или началото на лятото. Когато заболяването е открито късно (август, септември) унищожаване на семейството (опастност от разнасяне на заболяването чрез кражби).
2. “Голият” рой се прехвърля в същия дезинфикциран кошер върху три-четири изградени пити. След три дни (отделяне на меда, който е в пчелите) се прехвърля върху восъчни основи в същия наново дезинфекциран кошер. Подхранва се със захарен сироп с един грам на литър натриев бензоат и витамин В-12 (500-1000 гами). Следи се за поява на заболяването
............................
Ако не ме лъжат очите, тук въпросния доктор(не новорбанец, а цял доктор)споменава само един вариант, при който пчелите се унищожават - наесен, предполагам защото тогава семейството е доста ослабнало, по - топло е отколкото напролет, а доколкото знам гнилеца вирее по добре на топло, и поради описаната от него вероятност за кражба.....
Останалите варианти не гласят изгаряне, а ако отидете на въпросния линк, ще видите че това стои на подточка (В), която е обозначена "в) Терапия (лечение)"......терапия,лечение....значи говорим за ЛЕЧЕНИЕ, нещо което проведено независимо как, може да даде резултат...МОЖЕ.........расъждавам праволинейно все пак да не се обърка някой....малко съм изненадан, защото все пак точно докторите са тези който най - много лобират и пропагандират за изгарянето при тия случай, незнайно точно защо, но това е друга тема....по която "старите кучета" могат да се замислят....

Мисля че примерите който са изброени по горе са достатъчни на един "новобранец", като мен в случая, който ако няма първоначален източник като настойник да речем да му обясни някой неща, да стигне до първоначалния извод, че гнилеца не е нелечим(в определени фази, в определени случай) като цяло, как става това е друг въпрос, тук иде реч не за начина, а за възможноста, търсих и някъде из интернет мнението на Господ че "Няма нелечими болести, има нелечими хора" за да разбера дали това се отнася и за животните, но не открих нищо за съжаление........но предполагам че е така......

http://www.pchelovod.info/index.php?showtopic=4355
Ето и уважаеми колеги, как руските пчелари дискутират това в един свой форум - те не се занимават с плоски спорове за това дали нещо е възможно, не скачат като на нова кокошка в кокошарник за това че е подхванала тема, която отдавна е с едно единствено решение в техните съзнания(и по принцип това е и най - лесното решение) и всичко друго е безплодни опити за прогрес в сфера която все още е неопозната напълно. Те обменят опит, те са експириментирали, те са пробвали това, пробвали са онова, били са традиционалисти, били са и новатори, били са отворени към нови неща, затова сега аз ходя из техните сайтове, и вадя примери в подкрепа на някаква теза, а не те да влизат в наши сайтове, и някой от тях да прави това като мен......Нали????

С настоящото мнение, аз изразявам своето мнение по този въпрос, нека то да не бъде възприемано като меродавно, всеки е свободен да направи свойте изводи като прочете и прегледа материалите по случая(нещо което също не е задължително), и всеки трябва да понесе сам отговорноста си за свойте действия, всеки е свободен и да изкаже несъгласие по темата, по възможност избягвайки дефинирането на знанията и опита на опонента си, изхождайки от древната Сократова синтенция - "Аз знам, че все още нищо не знам".....

Ех колеги дано да сте доволни сега!Давам Ви мнението на различни руски професори не кой да е , а пак повтарям професори които са се занимавали с това почти цял живот.Накрая :ПРОБВАЙТЕ БЕ ХОРА И ТОГАВА КОМЕНТИРАЙТЕ НЕЩАТА! ВИЖТЕ КАКВО ПРАВЯТ ПО СВЕТА! Ако някой има проблеми с руският език готов съм да помагам в превода
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от toko652003 »

To хубаво постарал си се да намериш информация, но питам аз ако съседа ти вземе да ''лекува'' едно две семейства а ти имаш над 100 семейства здрави, обаче нещо обърка просто човека е малко по назад в теорията и практиката и твоите пчели се заразят тогава какво правим? Ще му даваш ли пак съвети да лекува или просто да ги унищожи?
Това за което говориш(повече на книга) много от пчеларите няма да го направят точно и стриктно и вероятноста от заразата да пламне в целия район е голяма.
Не ме разбирай погрешно че съм против лекуването а съм за унищожаването просто заради риска който съществува не си струва експеримента макар и края му да е успешен.
toko6520035927(Skype)
boxsi11
Мнения: 9
Регистриран на: Пет Окт 03, 2008 6:27 pm

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от boxsi11 »

за колегата toko652003.Ще му помогна!!Каква е гаранцията че ако той е видял само един или два кошера и ги е изгорил, а всъщност има още два които да заразят твойте 100.Гаранция няма никъде!Аз например заболях от кошер на пчелар намиращ се на 500м от мен,който бе болен и занемарил цялото си стопанство!!
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от toko652003 »

Когато ти каже ще му помогнеш, но когато си мълчи не знам как ще стане
по простата причина че човека няма да знае(от неукост) че е объркал нещо, та мисълта ми е че
по лесно е и практически изпълнимо БЕЗ РИСКОВЕ И ГРЕШКИ е унищожението.

Според теб има или няма риск едно евентуално ''лекуване'' на АГ в близост до други пчели?
toko6520035927(Skype)
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от drone »

Болните семейства категорично трябва да се унищожават! Заедно с меда и питите. Кошерите в които са били- дезинфекция ! Останалите семейства след основен преглед - лечение ! Това за мен е правилната схема. Пробвал съм я и работи.
Големият проблем у нас е , че никой не е правил профилактични прегледи на наличните семейства , намиращи се у неграмотните пчеларите -мърлячи. Аз ги наричам медари , не пчелари. Там е заровено кучето и докато не се уредят профилактичните прегледи , ще сме вечно на тръни. По-страшно от безкрайния ужас е само ужаса без край.
batrosko
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2008 10:20 am

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от batrosko »

boxsi11 написа:Веднага отговарям на batrosko,майката не трябва да се сменява.Тя има най-голям процент да не е заразена!!
Майката, постоянно я почиства свитата от пчели и затова в книгите пише, че процента да е заразена е най-малък, но ти предлагам да се замислиш над следното:
В най-добрият случай, майката ще ти е от миналата година. Тази година /годината, в която си открил АГ/ я отпиши да събереш мед от този кошер. И да го излекуваш, при наличието на всички рискове, на другата год. майката вече ще ти е стара и най много да свалиш едно магазинче мед от този кошер, и то трябва да го центруфугираш в отделна центрофуга. Затова казвам, че е по-добре да си направиш отводка, от която на следващата год. ще извадиш най-малко 1 тенеке мед без да се притесняваш.
Все пак пчелите се гледат, за да получим някаква продукция от тях.
Има и друг момент: при всички видове гнилцови заболявания се препоръчва временно спиране на отглеждане на пило, което най-добре става чрез замяна на майката с маточник, и какво се получава- болна отводка, която трябва да се лекува.

А и нещо се сетих, за което са ми говорели преди години проверители от старата школа "Почти всички семейства болни от гнилцови заболявания в напреднал стадий си сменят майката чрез самосмяна".
Емилия
Мнения: 24
Регистриран на: Пон Сеп 22, 2008 6:17 pm

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от Емилия »

Като пишете за смяна на майки всяка година, че се сещам да питам (то не е за тази тема но...)Вие всяка година ли сменяте майките? Моите са миналогодишни. И как ги сменяте- купувате нови или убивате старата? :oops: Единия ми кошер беше с тазгодишна майка , а е най- слаб. Другите с миналогодишни.
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от DAN »

Разбрах от достоверен източник, че след проведени изследвания от аржентински учени, най-добре реагира срещу американският гнилец - ЛИНКОМИЦИН.
Дозата за един кошер е:
- 0,5 грама Линкомицин се смесват с 20 грама пудра захар. Поставят се в малко бурканче с пробита капачка. С така приготвената смес се поръсват питите в кошера от двете страни, като преди това заразените пити с пило се отстраняват. Третирането се извършва няколкократно с лечебна цел или еднократно пролет и есен с профилактична цел.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от dimitarbonev »

Но нека не забравяме, че това е антибиотик.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от DAN »

Разбира се, че е антибиотик. Какво сте се притеснили с тези антибиотици. Ако ги прилагате съвестно и професионално не виждам никакви проблеми. Мед от такъв кошер 2-3 години не трябва да се продава. С него се прави ракия. Всичко опира до манталитета и професионализма на пчеларя. В повечето от страните американския гнилец се лекува. Заради непрофесионализма на нашите ветеринарни ръководители, са преминали на принципа: Няма кошери - няма проблеми. Това е смешно. Ако наистина се лекува - Защо да си убиваме пчелите.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от dimitarbonev »

DAN написа: Ако ги прилагате съвестно и професионално не виждам никакви проблеми. Мед от такъв кошер 2-3 години не трябва да се продава. С него се прави ракия. Всичко опира до манталитета и професионализма на пчеларя.
Именно това имах предвид като писах,че да не забравяме, че това е антибиотик.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от DAN »

Прав си !
Аз си разглеждам нещата от своя ъгъл. За мен това не е проблем да го разбера, защото средното ми образование е ветеринарна медицина. Интересно ми е - Защо няма забрана например за пилетата да се хранят с антибиотици? Имах един колега, който се хвалеше, че когато консумира месо от пиле може да познае с какъв антибиотик са го хранили за да стане готово за продажба за 45 дни. И това го постига само от аромата на месото. Представете си какво ядем.
boxsi11
Мнения: 9
Регистриран на: Пет Окт 03, 2008 6:27 pm

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от boxsi11 »

ЕЕХ НАЙ- ПОСЛЕ ЕДИН ПЧЕЛАР ДА Е НА МОЕТО МНЕНИЕ. БРАВО Д А Н ! Ти май най-добре разбра смисъла на тази тема.Благодаря ти!!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”