ВСИЧКО ЗА АМЕРИКАНСКИ И ЕВРОПЕЙСКИ ГНИЛЕЦ

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: Европейски, кисел и парагнилец!

Мнение от DAN »

За европейски гнилец лечението е както съм описал при американския гнилец с Линкомицин.
batrosko
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2008 10:20 am

Re: Европейски, кисел и парагнилец!

Мнение от batrosko »

toko652003 написа:Действаш като при АГ.
Единствено а кое открит в много ранен стадии има смисъл от лекуване.
Досега не съм имал Гнилец. Имал съм простудено пило което наподобява на гнилеца, чел съм че силното стесняване на семейството помага и смяна на майката, но за мен тези процедури си остават загуба на време, т.е по добре е да се създават нови семейства от здравите.
Не само простуденото пило наподобява на ЕГ, а също така и прегрято, отровено от химична токсикоза, както и силно опаразитено от вароатозата. То хубаво да се правят нови семейства, ама лошото е, трудното откриване на болестта,/АГ лесно се открива/, и най-вероятно, докато стане това ще е пламнал целия пчелин. За това допринася еднаквото боядисване на кошерите, както и поставянето им на близко разстояние един от друг. А да не говорим, за прехвърляне на пити и ваденето на мед.

Ето защо при ЕГ, не съм много съгласен да се закриват семейства, които могат да се излекуват, и е хубаво да се знаят различни варианти за лечение.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Европейски, кисел и парагнилец!

Мнение от toko652003 »

Има една поговорка ''след дъжд качулка''. Та за мен лекуването е да се слага ''качулката'' навреме
т.е да се потдържат само силни семейства. Едно семейство ако не е наред винаги му личи важно е да може пчеларя да гледа. :wink:
toko6520035927(Skype)
batrosko
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2008 10:20 am

Re: Европейски, кисел и парагнилец!

Мнение от batrosko »

toko652003 написа:Има една поговорка ''след дъжд качулка''. Та за мен лекуването е да се слага ''качулката'' навреме
т.е да се потдържат само силни семейства. Едно семейство ако не е наред винаги му личи важно е да може пчеларя да гледа. :wink:
Съгласен!!! :mrgreen:
Pa4o
Мнения: 139
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 6:54 pm

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от Pa4o »

а какво ще кажете за профилактиката. не е лошо и тук да споделим мнения.
the_crow
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Ное 26, 2008 10:49 am
Местоположение: Шумен

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от the_crow »

Колеги, а какво ще кажете за дезинфекцията с водореден прекис ? Предполагам, че той действа и на други спори, а и мисля, че не е скъп...
Удачен ли е за профилактично третиране на ремонтираните стари кошери ?
ivan raynov
Мнения: 285
Регистриран на: Чет Яну 11, 2007 1:28 pm
Местоположение: русе 30бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от ivan raynov »

Pa4o
Мнения: 139
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 6:54 pm

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от Pa4o »

Колеги, тук се говори само за дезинфекция на старите кошерища. Но представете си следната ситуация-- Млад пчелар мераклия ,направил си пчелинче за чудо и приказ Примерно 25 ЧИСТО НОВИ КОШЕРИЩА със закупени отводки от лицензиран производител.И в един красив момент се оказва, че през три къщи от него имА 5-6 занемарени кошера и то с АМ. ГНИЛЕЦ. и КАКТО СИ ГИ ПРЕГЛЕЖДА МОМЧЕТО ВИЖДА ПРОШАРЕНО ПИЛО. ПАНИКА. Тича при по стари пчелари ,вземат се проби ,доказва се болеста,прунуждават го да ги изгори, а понеже е млад пчелар даже не са застрахопвани.Пък и застрахователнита комп. не искат да застраховат за заразни за болявания. И ЗА ТОЯ МЛАД МЕРАКЛИЯ ВСИЧКО Е ПРИКЛУЧИЛО.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от drone »

Мисля, че щом вече си сложил отводка примерно в нов кошер, той вече е стар още на другия ден. Така,че дезинфекцията си е като при старите кошери.Не виждам причина да гори кошерите ,даже и някой да го принуждава да го прави. Няма и законово основание да ги гори дори и семействата да са болни от АГ и който го е подтикнал да го прави ,значи е некомпетентен престъпник. Единствено , ако му е платил кеш предварително за новите кошери и отводките ,може да иска да ги изгорят, но не виждам такъв да се е родил още в нашата мила родина.Така,че човека е постъпил глупаво меко казано ,като не е събрал информация предварително какво прави и как да постъпи като дойде болест. А пък в края на краищата АГ не е СПИН и не е толкова страшен. Пък родните ни застрахователи изобщо ги няма в пчеларския сектор и понеже са гола вода и откровени мошеници, им пожелавам от все сърце да духат супата. Не си е струвало според мен човека да се отказва от пчелаството.
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от buci59 »

Преди 12-13 год.в 1 кошер открих АГ.И тъй като не знаех как точно да постъпя се допитах до стар пчелар,който ми каза да изгоря цялото с-во.Бях готов да го направя,когато съдбата ме срещна с една статия на шведски пчелари които практикували стръскване на пчелите върху ново изградени пити и унищожаване на старите.След около 20дни следва ново стръскване но този път върху основи.След обгаряне на кошера направих всичко това съпроводено с обилно подхранване със сироп.Семейството се оправи,успя да се запаси с мед за зимата и на другата година беше едно от добрите с-ва.droneе прав-АГ не е толкова опасен има и по-страшни неща.Така,че не слушаите какво е казал някой който практикува методите на дядо си отпреди 100 г.Затова сме тук -да споделяме опита си и да си помагаме.
Pa4o
Мнения: 139
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 6:54 pm

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от Pa4o »

Точно затова го дадох тоя пример, защото винаги съм бил против жестокоста към пчелите.Навремето съм работил в пч. предприятие и много пъти съм се срещал с АГ.Според мен добрата и разумна прафилактика дава чудесни резултати.Лечението също е напълно възможно, но също трябва много,много внимателно с медикаментите.
stonit
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Апр 23, 2008 9:35 am
Обратна връзка:

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от stonit »

снимки на семейства заболели от американски гнилец
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Изображение
stonit
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Апр 23, 2008 9:35 am
Обратна връзка:

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от stonit »

още снимки
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Изображение
stonit
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Апр 23, 2008 9:35 am
Обратна връзка:

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от stonit »

и още
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Изображение
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от Gojyto »

Добре де,има ли някой в тоя форум,който си мисли 4е в момента в ко6ерите му няма АГ.Ако има такива жестоко се лажат.... :D :D :D .Просто не са до6ли удобните условия за неговото проявяване.Или друго.Той може би се проявява но ние не го виждаме,за6тото п4елите го 4истят.А и друго.В един слан4ев ден п4елярят Иван4о проверява ко6ерите си и установява АГ в един от тях.Вие мислите ли 4е АГ е от този слан4ев ден в ко6ера му ???Дали не е пренесал ве4е милиони или милиарди спори4ки по другите ко6ери 4рез рамкоповдига4а,4рез пу6алката,4рез прехварляне на пити, и 4рез много други об6ти работи и инвентар за п4елина?Демек ако октрие6 АГ в п4елина си,и ако слу6аме тука хората,които казват да горим само ко6ерите,и ако както казват следва6тата година и саседните са заразени,зна4и направо си горете п4елините и се отказвайте.Оба4е незнам кой един пат направил примерно 100 ко6ера 6те запо4не да прави наново 100????? :arrow: :arrow: :arrow: А и относно антибиотиците.Еми аз всеки ден консумирам яйца,мляко,месо които идват от животни които непрекаснато се третират с антибиотици.Пилетата о6те като се родят им се дават,кравите са6то,прасетата да не говорим.Ваоб6те има ли животно дет да не се третира,та и 4овека,и вси4ки растения...... и кво излиза,4е п4елите са богове и са UNDEADS демек немартви.Тва са филми дет ги прожектират тарговците и изкупва4ите на мед.И когато те ми дадат 20 лв на едро за БИО мед,с които пари 6те си покрия загубите от болните изгорени семейства(ако ваоб6те е вазможно) е тогава няма да слагаме антибиотици.
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”