ВСИЧКО ЗА АМЕРИКАНСКИ И ЕВРОПЕЙСКИ ГНИЛЕЦ

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от toko652003 »

Човеко всички те разбрахме, че с антибиотици е възможно да се подтисне АГ т.е ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ, но

само ти изглежда нас не защо НЕ трябва да се прави(поне засега в БГ.).


И не отговори на въпроса ми за риска.
toko6520035927(Skype)
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от DAN »

Стига сте спорили !
Който както иска така да постъпва.
И да ви припомня:
Темата е за практическо лечение на гнилеца и е важно за нас да се коментират методи за лечение. От това имаме нужда ние, които искаме да го лекуваме !
Много ще съм благодарен, ако някой знае нещо за лечението или се интересува от него да го сподели.
petermar
Мнения: 233
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:12 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от petermar »

DAN написа:Стига сте спорили !
Който както иска така да постъпва.
И да ви припомня:
Темата е за практическо лечение на гнилеца и е важно за нас да се коментират методи за лечение. От това имаме нужда ние, които искаме да го лекуваме !
Много ще съм благодарен, ако някой знае нещо за лечението или се интересува от него да го сподели.
Точно така всеки сам да си определи как да постъпва, но да го прави така че да не вреди на другите. Въобще ако ползвате антибиотици може рано на пролет или в късна есен, но в периода от април до септември не го правете - по този начин по-малко ще навредите на и без това закъсалия имидж на БЪЛГАРСКИЯ ПЧЕЛЕН ПРОДУКТ. Съвета ми е да прочетете книгата на Йово Кантар - "Със Здрави пчели в 21 век" - може да си извадите доста поуки и да си отговорите на много въпроси от практиката специално за употребата на антибиотици и имунната система на пчелното семейство.
Nil satis nisi optimum
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от toko652003 »

DAN написа:Стига сте спорили !
Който както иска така да постъпва.
И да ви припомня:
Темата е за практическо лечение на гнилеца и е важно за нас да се коментират методи за лечение. От това имаме нужда ние, които искаме да го лекуваме !
Много ще съм благодарен, ако някой знае нещо за лечението или се интересува от него да го сподели.
Никой не спори просто обсъждаме рисковете.

Дан ако мойте пчели са заразени и ги лекувам как ще предпазиш твоите които са здрави от кражби

освен ако не правя лечението пролетта т.е с по малка възможност за кражби.

В един метод на лечение влиза не само даването на антибиотик и процедурата по местенето в чист кошер и т.н.

За мен единствения вариянт за лекуване от АГ без рискове е ветеринарите да поставят карантина в радиус

от три километра и там всички пчелини да се третират с антибиотик здрави и болни, което е практически

невъзможно да се случи по ред причини затова казвам че няма смисъл от експерименти биле те по хуманни и с резултат. 8)
toko6520035927(Skype)
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от DAN »

Мога да ви кажа, че трябва да се радвате, ако комшията ви реши да го лекува. Защото това означава, че го е диагностицирал и е взел мерки за борба с него.
Хайде да видим, каква е действителността. Представете си, че сте пчелари в населено място където има около 30 малки или големи пчелини. Казвам ви: - Хората не разбират! Прегледи няма никакви! Няма кой да прави обучения! Пчеларството се предава от дядо на внук или се започва от някой който си мисли, че далаверата ще е голяма. Няма обмяна на информация! Няма действащи сдружения! Въобще пълна трагедия!
На някой от тия хора им умират всяка година по половин пчелин кошери и представете си никои не знае и няма да разбере от какво.
Вие в такава ситуация - Какво предлагате? Заразата ще е навсякъде около вас. Кошерите ви ще се разболяват един по един. Вие всичките ли ще ги изгорите?
И пак ви казвам: Ще сте истински късметлии ако комшиите ви разберат за наличието на американски гнилец и предприемат някави мерки за овладяване на болеста, защото това най-вероятно е да не се случи!
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от toko652003 »

За действителноста си прав.
Но за мен е по-логично при тази непросветеност да се овладее гнилеца с лесни и прости мерки т.е унищожение.
Антибиотика съвсем не е евтин предполагам и като се тегли една черта отдоло излиза че е по добре да се направят нови семейства а занимаването със болните е пълна загуба на време.
Не ме разбирайте погрешно възможно е да се подтиска гнилеца но това трябва да е мащабно в целия раион
но от друга страна търговците хиени само това чакат да стане пак гаф с тия антибиотици в меда и хоп цената надоло ще почне пак една пропаганда не ми се мисли.

p.s. наистина е по-добре да се вземат някакви мерки срещу АГ ,нищо да не се прави не е добре...
toko6520035927(Skype)
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от drone »

То е ясно ,че с антибиотика ще лекуваш условно здравите. За болните се разбра- ликвидиране. С тая забрана на употребата на антибиотици нашите ветеринари извадиха на гол тумбак ,чифте пищови. Абе аланкоолу, както казва един водещ, първо изгради действаща система с всички възможни сценарии и обезщетения, работеща доказано бързо и ефективно , пък после забранявай. В сегашния вариант те не търсят да спрат причините, ами прекратяват следствието от тях , което си е логически абсурд. Всяко действие срещу природните закони е предварително обречено и управляващите трябва да го знаят , ако са истински професионалисти. Ама те понеже са политически назначени мижитурки, правят това , което им наредят други по- големи политически мижитурки , без изобщо да им възразят дори да знаят какво е правилна. И това е най- страшното сега у нас- никой не се съобразява с мнението на професионалистите, докато не се сговняса и спече дотам , та да не се трае. Чак тогава може да се предприемат някакви полумерки, дето донякъде да оправят положението, ама не чак изцяло, щото иначе ония мижитурки няма да има какви други проблеми да оправят и ще трябва да си ходят.Не ,че няма други проблеми - ама те трябва да чакат по реда си. А за търговците хич да не ви дреме. Те , ако решат дори и да няма никакви проблеми , ще си измислят такива, че сами няма да повярвате на себе си какъв боклук им продавате, та да го продават на собствен техен риск на сияйните западняци. Пълни боклуци са те, ама какво очаквате от диви капиталисти.
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от DAN »

:D Много ги оплю !
:D Да не вземеш да ги засегнеш !
boxsi11
Мнения: 9
Регистриран на: Пет Окт 03, 2008 6:27 pm

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от boxsi11 »

Значи какво излиза?Според някой от Вас американският гнилец го има във всички кошери и благодарение на прополиса в голяма степен се подтиска?Ако го подтикскаме с антибиотик става страшно!Приятели според мен всичко е една игра-с антибиотик или без него.Важното е отношението към болестта.Наскоро говорис един приятел пчелар от Сандански.Той ми сподели че не познава тази болест защото я нама по техният край.Силно се усъмних и застраших,но това трябва да ни плаши!Вие скоро време били ли сте във Ветринарна лечебница???Ами там колеги е настанал потоп!Сградите стават общинска собственост,лекарите са набутани в две стаи и то става въпрос са по големите градове.Защото в по-малките те вече не съществуватТе са притеснени за своето съществуване,камо ли да развиват някаква дейност по лечение на пчелите.Не говоря за профилактични прегледи!!
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от toko652003 »

Ти явно не рабираш за какво иде реч!
Когато се намери антибиотик в меда и той е в търговската мрежа тогава става страшно.
Най-лесния начин е това да се случи когато започне да се подтиска гнилеца с антибиотици
ако се унищожи огнището с прости и ефикасни мерки тази опасност се изключва.

п.п. дори пчеларя да е добросъвестен вероятноста е пчелите му да нападнат кошер третиран с антибиотици е голяма и така всичко отива в меда и хоп
уж не си давал антибиотици а пробата ти е положителна.
toko6520035927(Skype)
llachkoo
Мнения: 12
Регистриран на: Вто Май 08, 2007 10:21 pm

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от llachkoo »

Есента имах кошер с американски гнилец.Беше изгорян в присъствие на двама ветер.лекари.Унищожихме всичко и кошера и семеиството.Имам още пет кошера.За първи път се сблъсквам с подобно нещо.Останалите кошери ги прегледах сама и не открих нищо .Учудиме това, че докторите не ги прегледаха.Казаха ,че нямат време.По стари пчелари ме посъветваха да дам профилактично антибиотик.Не съм убедена,че трябва.
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от DAN »

При всеки преглед независимо по какъв повод го правиш, ако имаш възможност хвърляй по един поглед на пилото. По него ще забереш много за състоянието на пчелното семейство и майката. Ако при прегледите не установиш някакви проблеми според мен може да не прилагаш лечение, но при създалата се ситуация трябва да ги преглеждаш редовно.
llachkoo
Мнения: 12
Регистриран на: Вто Май 08, 2007 10:21 pm

Re: Прошарено пило

Мнение от llachkoo »

Комисията оформи документите.Казаха ми ,че евентуално ще го изплатят след два месеца,значи през декември.Надявам се. Един познат ми каза около 100лв.
batrosko
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2008 10:20 am

Европейски, кисел и парагнилец!

Мнение от batrosko »

Здравейте!
Разгледах темите, касаещи болестите и не открих тема за тези три вида сходни гнилци. Темата за АГ предизвика доста противоречиви коментари, относно лечението му, и използването на антибиотици, затова си мисля, че е добре да се коментират и тези видове гнилец. ЕГ, КГ, и ПГ са болести предимно на незапечатанато пило /доброкачествени/. Според редица автори разпространението им е доста по-широко, отколкото АГ, затова според мен въобще не трябва да се пренебрегват. Другото, което е, че те доста трудно се откриват в ранен стадий, защото пчелите бързо почистват килийките от умрелите личинки, и по неопитните пчелари отдават прошареното пило на лошите качества на майката, както и бързото заглъхване на болестта при силните семейства. Затова е хубаво да се знае предварително, какви мерки трябва да се предприемат срещу тези видове гнилец.

Моля, тези от Вас, които знаят "рецепти" за справяне (със или без антибиотици) с тези коварни болести да ги споделят.

Благодаря предварително!
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Европейски, кисел и парагнилец!

Мнение от toko652003 »

Действаш като при АГ.
Единствено а кое открит в много ранен стадии има смисъл от лекуване.
Досега не съм имал Гнилец. Имал съм простудено пило което наподобява на гнилеца, чел съм че силното стесняване на семейството помага и смяна на майката, но за мен тези процедури си остават загуба на време, т.е по добре е да се създават нови семейства от здравите.
toko6520035927(Skype)
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”