ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Мнение от kolobus »

:D Майка,ще ти напиша съобщение провери си го.И да те питам аз толкова ли не запомни какво обяснявах?
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Мнение от Майка »

Колобус, може би съм запомнила нещо от обясненията, щом ми направи впечатление дозирането на HINAP.
Предположих, че при такова количество киселина, използва по-ниска концентрация или дозата е за по-голямо семейство.
felibetoboy
Мнения: 16
Регистриран на: Вто Сеп 08, 2009 6:51 pm

Re: ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Мнение от felibetoboy »

Сега може ли да се третира с мравчена киселина. Решил съм да си направя 60% МК да накапя по 25 ml върху парчета картон с размери 20*20 и да ги сложа върху рамките. Кошерите ми са с по два корпуса и магазин като пчелите са най-горе. Отгоре са покрити с найлон, а долу имат мрежесто дъно но е с найлон прелките са с мишипредпазители, стеснени, всеки корпус има отделно кръгла прелка но те са запушени сега. Смятам да стоят една седмица в кошерите. Какви забележки имате по идеята ми. Благодаря ви предварително, за първи път ще третирам с МК и не знам как да подходя.
srg
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 6:00 pm

Re: ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Мнение от srg »

И аз го правя по подобен начин, но август месец. Гледам температурите да не са много високи/мисля че оптималната беше 20 гр/.Киселината се изпарява за 2-3 дена и напоявам картоните повторно. Контролно следя на няколко кошера с хартия на дъното за ефекта, като предварително съм наясно за опаразитеноста на семействата.
Наясно ли си с това и защо искаш да третираш точно сега.
felibetoboy
Мнения: 16
Регистриран на: Вто Сеп 08, 2009 6:51 pm

Re: ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Мнение от felibetoboy »

Трябва да им направя някакво третиране защотохимат много акари щом ги виждам при преглед смятам че работата е сериозна. Миналата пролет и есента третирах с ленти варостоп както обикновенно но ефекта беше почти нулев лятото имах загинали отводки точно от акара/накрая бяха останали единични пчели с тре четири акара на пчела. И дъното с множество акари. Есента иссках да третирам с мравчена обаче това че мога дапзагубя майки и то точно есента не ми се стори добър вариянт. Сега исках с оксалова обаче с пеяявно може само без пило /нямам уред за упушване с ОК/ затова се спрях на мравчена защото тя можеби е по добра от ОК /убива акарите в пилото/. Но и за нея изчетох всичко форуми и книги вариянти много рискове също. За фурмитом не ми се дават пари много е скъп. Благодаря за отговора.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Мнение от Dinko »

Сега може да се третира с мравчена киселина.
Пробвай с 10 мл.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Мнение от Dinko »

Форбийвар гел е акарицид, който се използва за предпазване и лечение срещу ектопаразити Varoa jacobsoni и Acarapis woodi, акарите, които абсорбират телесните течности на възрастните пчели и пилото и довеждат до смъртта на пчелните колонии.
Форбийвар гел се прилага пролет и есен при околна темперратура 14 - 27 градуса. Гелът може да се прилага 2 - 3 пъти през седем дни. Поставя се по 2 гр / с размера на грхово зърна / на всяка пчелна рамка.

Състав : гел, който съдържа 65 гр мравчена киселина на 100 гр продукт.
Продуктът не трябва да попада върху пчелите или меда. Преди употреба отворете максимално прелките.
Една опаковка е достатъчна за 20 пчелни семейства
Цена: 17.00 лв.

http://pchelar.com/node/600
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Мнение от зуница »

Форбийвар гел, разрешен ли е за ползване в ЕС ?
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
алеко
Мнения: 16
Регистриран на: Съб Ное 14, 2009 9:56 am

Re: ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Мнение от алеко »

Аз не бих третирал точно сега с мравчена киселина. Температурата не трябва да пада под 15 градуса по време на третирането.
pacificbeebg
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Авг 19, 2009 11:12 am

Re: ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Мнение от pacificbeebg »

От споделеното тук, ще съм благодарен ако някой сподели опит кой начин на третиране с мравчена киселина намалява риска от поражения върху пчелите и майката, а именно:
1) третиране с 15-25 ml напоени плаки, където се третира за около 48 часа (от вечер до сутрин), но където изпаряването на киселината е почти неконтролируемо и зависи в голяма степен от температурата;
или...
2) третиране посредством изпарител, където явно изпарението е по-контролирано и изпарителя се държи 10-21 дена. Тук, при положение, че киселината стои и през деня, има ли нападение на майките поради неразпознаване?
Благодаря предварително и успех на всички.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Мнение от Scutellator »

pacificbeebg написа:От споделеното тук, ще съм благодарен ако някой сподели опит кой начин на третиране с мравчена киселина намалява риска от поражения върху пчелите и майката, а именно:
.
Мравчената киселина винаги причинява поръжения върху пчелите (имунната система). Избягвай я ако акарите ВЕЧЕ са станали прекалено много в кошера -третирането вместо да им помогне, може да ги довърши.

Вместо това може да ползваш ОК по ето тази рецепта: Трябва да се напръкат поне 2-3 пъти последователно всяка седмица за да се достигне ефективност сравнима с варостоп, например.

http://beehoneyportal.com/forum/viewtop ... 240#p45797
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”