ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
roli
Мнения: 10
Регистриран на: Вто Авг 18, 2009 1:25 pm

Re: Как се приготвя 60% разтвор на мравчена киселина от 85% ???

Мнение от roli »

Майка написа:
roli написа:Мисля, че това пресмятане на Майка е вярно, ако МК е 100%-на, а нашият колега разполага с 85%-на МК...
Пресмятането съм го правила според 132-ра стр. на Здрави пчели в XXI век /виж по-горе, качих пак страницата/. Може да се пресметне и ако се ползва някой учебник по химия от гимназията, но ползвайки тази книга се надявам, че авторът не би написал нещо непроверено или заблуждаващо.
Уважаеми колеги включили се във форума по темата-Майка;Asen 74;mmm.1979 ; TVB и Toshevataka.
Много разширихме темата, но последно искам да кажа, че изчисленията на Майка са абсолютно верни, както и изчисленията на автора в книгата(не знам кой е) са също много верни и много объркващи(можете да се оправите само, ако много внимателно ползвате таблицата).Това което съм написал като начин на пресмятане и приготвяне на разтвора от 60%-на киселина е абсолютно вярно и можете да го установите, ако направите малко "математическа гимнастика".Вярно е и твърдението на TVB за 25 части, но дест.вода,а 85%-ната киселина трябва да е малко повече:например 100 части и тогава общото количество ще стане 125 части, за съжаление колегата ни Toshevataka не е точен и следва да си провери изчисленията има нещо, което не е по реда си.С тая тема ме накархте да се върна 35 години назад във времето и да си потърся учебниците по аналитична химия и да проверя на ново как се приготвят разтвори.Благодаря Ви все пак-хубави спомени!
TVB
Мнения: 101
Регистриран на: Вто Окт 28, 2008 2:45 pm
Местоположение: ДУПНИЦА - 15бр. ЛР

Re: Как се приготвя 60% разтвор на мравчена киселина от 85% ???

Мнение от TVB »

Просто тройно правило.rar
колеги, нямам куража да споря, защото химията не ми е силата. Учили са ни да получаваме разствори с определена концентрация по метода на т.н. "просто тройно правило". В прикачения файл е показано схематично. За разреждане на ракия е пробвано многократно - действа точно и безотказно :lol:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
TVB
Мнения: 101
Регистриран на: Вто Окт 28, 2008 2:45 pm
Местоположение: ДУПНИЦА - 15бр. ЛР

Re: Как се приготвя 60% разтвор на мравчена киселина от 85% ???

Мнение от TVB »

Просто тройно правило.zip
Просто тройно правило.zip
Просто тройно правило.zip
TVB написа:
Просто тройно правило.rar
колеги, нямам куража да споря, защото химията не ми е силата. Учили са ни да получаваме разствори с определена концентрация по метода на т.н. "просто тройно правило". В прикачения файл е показано схематично. За разреждане на ракия е пробвано многократно - действа точно и безотказно :lol:
СЪЖАЛЯВАМ ЗА ДОПУСНАТАТА ГРЕШКА, ДАНО НЕ СЪМ ПОДВЕЛ НЯКОГО !!!! схемата на просто тройно правило е коректна, но съм разменил местата на /25 части../ и /60 части../ верния вариант е в този прикачен файл. Още веднъж съжалявам и моля за извинение !
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Angel_A
Мнения: 77
Регистриран на: Чет Фев 05, 2009 8:10 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Как се приготвя 60% разтвор на мравчена киселина от 85% ???

Мнение от Angel_A »

Колеги, вчера си направих консултация за получаване на небходимата концентрация МК с един магистър фармацефт който ми каза, че формулата е само една и е следната:
1000 ml. (1 L.) X 85 (%) = 85000
85000 : 65 (%) = 1308 ml. (общ обем на МК), от който изваждаме 1000 ml. първоначалните 85%
1308 ml. - 1000 ml. = 308 ml. следователно трябва да добавим 308 ml. вода.
Формулата е една (твърда) и може да се прилага към всяка произволна концентрация на течности до получаване на необходимия %.
Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.
stonit
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Апр 23, 2008 9:35 am
Обратна връзка:

Re: Как се приготвя 60% разтвор на мравчена киселина от 85% ???

Мнение от stonit »

намерих един материал по темата за мравчена кисилина и е много подробно е описано всичко за мравчена кисилина

http://dox.bg/files/dw?a=d9cf891821
Последно промяна от stonit на Пет Яну 29, 2010 5:46 pm, променено общо 1 път.
Изображение
p4elar
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Авг 29, 2006 2:11 pm
Местоположение: Генерал Тошево Добричко

Re: Как се приготвя 60% разтвор на мравчена киселина от 85% ???

Мнение от p4elar »

колеги, някой може ли да каже от къде може да се купи изпарител за мравчена киселина и евентуално колко струва :?:
p4elar
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Авг 29, 2006 2:11 pm
Местоположение: Генерал Тошево Добричко

Re: Как се приготвя 60% разтвор на мравчена киселина от 85% ???

Мнение от p4elar »

колега, снимките са хубави но нестава ясно от къде да си купя изпарителя,нещо телефон за контакт или адрес :?: Благодаря предварително!
данко пейчев
Мнения: 190
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 6:36 pm
Местоположение: Добрич-90 бр.ЛР и дб

Мравчена кисилина

Мнение от данко пейчев »

Ползвал ли е някой мравчена к-на против акара? В какви количества и как се използва? Какъв е ефекта? Благодарности на всички взели отношение по въпросите!
да правим каквото трябва,да става каквото ще.
данко пейчев
Мнения: 190
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 6:36 pm
Местоположение: Добрич-90 бр.ЛР и дб

Re: Мравчена кисилина

Мнение от данко пейчев »

Попитах някой ако е ползвал да отговори а статиите по вестници и книги и аз съм ги чел нищо че някой дето се наричат доктори само ги препечатват и си изкарват хляба.
да правим каквото трябва,да става каквото ще.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Мравчена кисилина

Мнение от Майка »

Аз третирах с мравчена киселина миналата пролет. Използвах таблицата за приготвяне на необходимата концентрация разтвор от "Здрави пчели в 20 ти век", както и се съобразих с всичко написано за мравчената киселина в тази книга. Т. е. третирането трябва да е съобразено с прогнозата за времето и да се извършва в определени температурни граници, които да се запазят поне първите 4 часа след третирането. Дозирах с мерителна епруветка. Изливах отмереното количество мравчената киселина върху целулозни домакински гъби, поставени директно върху рамките /слагам целулозните гъби, 3 мм дебели, разделени на 2 части, по 1/2 част на кошер и изливам разтвора върху тях/. Работих с латексови дебели ръкавици.
В момента не мога да кажа как определях дозата за всеки кошер, вече забравих, но съм дозирала според прочетеното в книгата, само мога да кажа, че използвах 80 или 85 % мравчена киселина и я разредих до 60 % с дестилирана вода, работих на открито.
Тази пролет пак ще третирам.
Някъде във форума бях качила страниците от книгата. Ако ги няма, мога да ги кача пак.
данко пейчев
Мнения: 190
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 6:36 pm
Местоположение: Добрич-90 бр.ЛР и дб

Re: Мравчена кисилина

Мнение от данко пейчев »

Ака желаете може да ги качите и то не само заради мен но предполагам и други се интересуват от това защото мравчената кисилина е евтина.Открих я в една борса за химикали във Варна на цена 4.20 лв. за 1л. само не погледнах процентното съдържание.
да правим каквото трябва,да става каквото ще.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Мравчена кисилина

Мнение от Майка »

Да, при първа възможност. Имам ги сканирани, но са PDF формат и не могат да се качат в този формат. Ще ги сканирам отново и ще ги кача.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Мравчена кисилина

Мнение от valaz »

Споделете практически впечатления за испарители за МК. По пътя на логиката и имайки предвид факта, че парите на МК са по-тежки от въздуха, предполагам, че при испарителите, които се поставят вертикално до последната пита с пило, парите на МК ще се спуснат вертикално надолу в съответното междурамие и останалите междурамия практически няма да бъдат третирани.
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Мравчена кисилина

Мнение от medar1967 »

само не разбрах при употреба на фурмитом дали плаката се вади от пликчето и се поставя или плика само се отваря и се слага заедно с плаката?!?
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”