ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Мнение от tatu »

От години третирам с 60 процентна мравчена киселина и не е толкова страшна както си мислите най много да умре някоя по стара или калпава майка .Използвам парчета от шинел или вълнено одеало с размери около 20 на 20 сантиметра .Слагам тия парчета върху рамките и изливам върху тях 20 -25 милилитра МК според силата на семейството .Това го правя при дневна температура около 20-25 градуса.Ако стане случайно предозиране пчелите излизат от кошера за известно време така че ако е по студено има риск от изстиване на пилото .Внимателно плаката да не затвори хранилката защото пчелите които останат вътре ще умрат .След 48 часа изваждам парчетата плат за да ги запазя годни за следващо третиране иначе пчелите ги замазват с прополис ,киселината се изпарява буквално за няколко часа .Плаките на Фурмитома се вадят след 48 часа за да не се тормозят пчелите сами да ги чистят а не че ще се предозират пчелните семейства .
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Мнение от valaz »

Майка написа:Предполагам, без да съм сигурна, че при по-ниски температури изпарението на киселината е недостатъчно ефикасно и затова не се препоръчва.
Може би, ако все пак се третира при по-ниски температури, е по-подходящо да се третира с 85% мравчена киселина.
При по-ниски температури пчелите правят кълбо и парите на киселината не проникват в него, но аз не бих употребил 85% МК заради това.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Мнение от valaz »

На много места чета, че температурата на въздуха влияе на скоростта на испарение на МК и че третирането с плаки Фурмитом трябва да стане при температура 14 до 25 градуса. Говори се само за външната температура, а не за темепературата в кошера. Като разсъждавам логично, плаката се поставя вътре в кошера и именно вътрешната температура влияе на испарението. През пролетта, площите с пило са голями и температурата над него е близо 35 градуса, точно там, където поставяме плаката. Есента пилото е малко или липсва напълно и температурата в кошера е доста по-ниска, малко над външната. Дори кошера да е на слънце и времето да е топло, температурата в него трудно би достигнала 35 градуса. По силата на тази логика реших да третирам с МК през есента. Струва ми се по-безопасно. Въпреки, че киселината действа и на акарите в пилото, предполагам,че липсата на пило ще направи третирането по-ефективно.
колменеро

Re: ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Мнение от колменеро »

valaz написа:Струва ми се по-безопасно. Въпреки, че киселината действа и на акарите в пилото, предполагам,че липсата на пило ще направи третирането по-ефективно.
От практиката е доказано, че мравчената киселина уврежда и част от майките. Като третираш късно през есента, какво ще правиш ако семействата останат без майки или ако са само увредени, кога ще разбереш за това? Дали няма да е в най-неподходящия период (ранна пролет), когато семейството би трябвало да се развива интензивно. И ако стане така, от къде ще търсиш качествени майки тогава?
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Мнение от Niki S »

Струва ми се че е опасно да се третира късно есен защото семействата имат еднаква
миризма и много лесно може да се стигне до разграбване на семйствата.
За да се унищожи акара в пилото са нужни по големи концентрации и риска се увеличава.
Без мрежесто дъно ефекта е малък.
velikia7
Мнения: 32
Регистриран на: Пон Сеп 27, 2010 12:26 am

Re: ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Мнение от velikia7 »

Искам да попитам по запознатите по темата.Днес третирах с мравчена 100% или 98% разредих 1л с 600мл дист. вода.
След като поставих на плаки по 25мл на кошер.Температура мах 21
Кошерите ми се разглабят и дъната ги изчистих,като сложих плаката имаше даже и умрели пчели на дъното.Хванах и ги изхвърлих всичките плаки който бях поставил.Като отворих един майката тичаше по пойлката като луд.Чудно ми беше дали това се е случвало с още някой.
80бр.ДБ
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Мнение от OVanBASTEN »

При третиране с мравчена к-на често се получава.....загуба на майки.
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Мнение от ico_dok »

Колега, при това разреждане се получава концентрация на киселината 62.5%. Това е съвсем нормална концентрация и при тези външни температури би трябвало да няма никакъв проблем.
Някъде си допуснал грешка, за да се получи такъв силен ефект.
Слагал съм капачки с велпапе и 15мл. киселина вечерно време през август при температура 29-30 градуса и до сега не съм имал никакъв сериозен проблем(не препоръчвам прилагане при температури над 25, но тогава нямах друга възможност).
Да не би да е протекла киселина от плаките в кошера? Какво представляват тези плаки, опиши ги. Имат ли някаква подложка отдолу, така че да има изпарение само от горната страна? Търси причината.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Мнение от valaz »

Някъде съм чел, че при третиране с МК, входовете на кошерите трябва да са отворени максимално. Ако по дъната е имало единични умрели пчели. вероятно това е нормално. Всяко лекарство има странични ефекти.
velikia7
Мнения: 32
Регистриран на: Пон Сеп 27, 2010 12:26 am

Re: ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Мнение от velikia7 »

ico_dok написа:Колега, при това разреждане се получава концентрация на киселината 62.5%. Това е съвсем нормална концентрация и при тези външни температури би трябвало да няма никакъв проблем.
Някъде си допуснал грешка, за да се получи такъв силен ефект.
Слагал съм капачки с велпапе и 15мл. киселина вечерно време през август при температура 29-30 градуса и до сега не съм имал никакъв сериозен проблем(не препоръчвам прилагане при температури над 25, но тогава нямах друга възможност).
Да не би да е протекла киселина от плаките в кошера? Какво представляват тези плаки, опиши ги. Имат ли някаква подложка отдолу, така че да има изпарение само от горната страна? Търси причината.
Третирал съм миналата година с Фурмитом и са ми останали картончета,просто съм ги понамокрил без да капят.
Но входовете са на 3см.Явно е трябвало да ги третирам без летвите отпред
80бр.ДБ
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Мнение от valaz »

velikia7 написа:
ico_dok написа:Колега, при това разреждане се получава концентрация на киселината 62.5%. Това е съвсем нормална концентрация и при тези външни температури би трябвало да няма никакъв проблем.
Някъде си допуснал грешка, за да се получи такъв силен ефект.
Слагал съм капачки с велпапе и 15мл. киселина вечерно време през август при температура 29-30 градуса и до сега не съм имал никакъв сериозен проблем(не препоръчвам прилагане при температури над 25, но тогава нямах друга възможност).
Да не би да е протекла киселина от плаките в кошера? Какво представляват тези плаки, опиши ги. Имат ли някаква подложка отдолу, така че да има изпарение само от горната страна? Търси причината.
Третирал съм миналата година с Фурмитом и са ми останали картончета,просто съм ги понамокрил без да капят.
Но входовете са на 3см.Явно е трябвало да ги третирам без летвите отпред
При зазимяване се препоръчва входовете да се оставят на толкова см ширина, колкото пити покриват пчелите. При пролетното развитие, входовете следва да са по-широко отворени, защото пчелите са по-активни и има и пило, което също има нужда от кислород. А при третиране с МК, входовете следва да са отворени максимално. От това ти е дошъл проблема.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Мнение от Майка »

Бих искала да попитам редовно третиращите с мравчена киселина колеги, доволни ли сте от използването на това противовароатозно средство.

Използвате ли мрежести дъна при третирането с мравчена киселина?
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Мнение от Майка »

rulom написа:Изпарителите ги взех от магазина на Котларски, преди 4-5 год. ама сега вече ги има навсякъде.
Къде има такива изпарители, колеги?
HINAP
Мнения: 61
Регистриран на: Съб Дек 27, 2008 3:56 pm

Re: ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Мнение от HINAP »

Преди си правих изпарителите сам от велпапе.Сега ползвам дамски превръзки, като слагам 35 до 40 милилитра МК.Поне лесно се слагат с кабърче на страничните дъски в магазина.Но трябва да се внимава,че е опасна за кожата, направо изгаря и раната трудно заздравява.А иначе има и изпарители за многократна употреба,но трябва предварителна подготовка за поставянето и специална рамка,някъде по напред в темата е дадена какво представлява.Ефекта е същия.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Мнение от Майка »

HINAP написа:Преди си правих изпарителите сам от велпапе.Сега ползвам дамски превръзки, като слагам 35 до 40 милилитра МК... А иначе има и изпарители за многократна употреба, но трябва предварителна подготовка за поставянето и специална рамка,някъде по напред в темата е дадена какво представлява.Ефекта е същия.
Тези 35 - 40 милилитра, които слагаш, каква концентрация мравчена киселина са и на какъв обем или сила на семейството са, колко рамки, каква система кошери?
Колко пъти слагаш, през какъв интервал?
Ползваш ли мрежесто дъно?

Да, за този изпарител става въпрос, използва се за дългосрочно третиране. Дали някой е виждал напоследък такива изпарители някъде?
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”