Молец - идеи за предпазване

Модератор: Scutellator

Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от Niki S »

Мравчената к-на върши същата работа. Оцетната има двойно приложение и е трудно да се намери.
volen777
Мнения: 11
Регистриран на: Сря Юни 03, 2009 4:50 pm

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от volen777 »

Аз си купих оцетна кисилина от http://www.valerus-bg.com май 6лв. беше литъра от склада им в София, но съм поръчвал и по куриер тимол и боракс много са коректни.
Niko_38
Мнения: 7
Регистриран на: Пет Ное 11, 2011 4:48 pm

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от Niko_38 »

volen777 написа:Аз си купих оцетна кисилина от http://www.valerus-bg.com май 6лв. беше литъра от склада им в София, но съм поръчвал и по куриер тимол и боракс много са коректни.
A боракса за какво го използвате?
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от Майка »

Бораксът - против мравки, предполагам.
2 чаши гореща вода в която се сипват 1 ч.л. боракс, чаша захар и лъжичка мед. Разлива се в плоски чинийки или капачки от буркан и се поставят там където са забелязани насекомите. Рецептата е от Интернет и не съм я прилагала.
Тази рецепта не е подходяща за пчелина, защото може да унищожи пчелите заедно с мравките. Може би трябва да добавим в нея вместо захар и мед нещо друго.
RUSKOV3500
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Юни 08, 2008 10:21 pm

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от RUSKOV3500 »

Здравейте
Някои от вас пробвал и е B401 препарат за борба с восъчния молец.

B401 е концентриран разтвор на Bacillus thuringiensis подвид aizawai, един микроорганизъм, безвредни за човека и пчелите.

B401 разполага с до 100% ефикасност срещу ларвите на восъчния молец ( Galleria mellonella ).

B401 е 100% биологичен продукт, който не оставя следи в восък или мед, не променя вкуса на меда, и не уврежда околната среда. B401 е подходящ за биологично производство в съответствие с Регламент ЕИО № 2092/91 промяна на 24 юни 1991.Предлага се в пчеларски център южен Стара Загора.Интересно ми е дали някои е ползвал този прудукт и дали има ефект.
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от ттитто »

Преди време ми се наложи да избера между два варианта за съхранение на пити в склад. Единият беше да ги намажа в Б401, а другия беше да ги прекарам през фризер за няколко часа и после да ги подредя в корпуси в затворено помещение, чиито стени, под и таван са поръсени с разтвор на Biokill. Избрах втория вариант, защото е доста по-изгоден ценово. Освен това от всичко което изчетох за Б401 останах с впечатление, че молецът трябва да е във фаза ларва, която да погълне част от восъка, по който има тази бактерия и чак тогава ларвата да умре. Изборът ми се оказа доста ефикасен и не съжалявам.
Ако обаче искаш да съхраниш питите от молци, докато са в кошерите на пчелина, то като че ли Б401 няма алтернатива. Или по-точно алтернативата му е само силно пчелно семейство.
търтей Радко
Мнения: 27
Регистриран на: Съб Май 26, 2012 10:52 pm

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от търтей Радко »

Много е трудна борбата с восъчния молец.Аз прилагам следното,след изваждане на последния мед, не връщам рамките за дообиране от пчелите ( говоря за магазинни рамки Дадан-блат).Забелязал съм ,че рамките по които има остатъци от мед по - не ги нападат молците. Отделно имам и климатик в помещението където са магазините, който работи в "критичния" период. Подреждам магазините един върху друг, между всеки два слагам парчета найлон 80 на 80 см . Важно е да се отстранят рамки по които е снасяла майката пило - те са първо нападнати от молеца. Въпреки технологията- пак съм имал тук -таме рамки с лек рецидив от молеца, но погледнато от факта , че магазините ми са около 55 на брой с близо 600 рамки, да имам най-много до към 30-ина рамки понападнати , пораженията по тези тридесет са минимални и почти винаги рамките са годни .Явно наличието на мед по тях затормозява силно молеца. А рамките от плодника , които ползвам при пролетно подхранване , ги държа във 2 фризера-ракли и голям хладилник работещи на минимална степен (купени трета употреба :) ), само във времето , когато молците са активни . След това ги вадя и подреждам в корпуси нарядко, като комин и на разстояние от пода. Отдолу за подсушаване на рамките от остатъчна влага, работи един малък вентилатор около седмица.Засега е успешно :roll:
mihailov1976
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Яну 07, 2013 10:53 am

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от mihailov1976 »

Един колега от ,,с.-ВИНАРСКО-Ме посаветва да слагам при питите,,ИЗСУШЕНИ КОРИ ОТ ПОРТОКАЛ''-БЕЗ ХИМИКАЛИ,САМО ЕКОЛОГИЧНО''-мисля да опитам.И ДРУГО---Към захарния сироп за подхранване да прибавям отвара от жълт кантарион,за предпазване от болести,и повишаване на имунитета им .Някои чувал ли е такова нещо или се шигуват с младия пчелар.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от drone »

mihailov1976 написа:Един колега от ,,с.-ВИНАРСКО-Ме посаветва да слагам при питите,,ИЗСУШЕНИ КОРИ ОТ ПОРТОКАЛ''-БЕЗ ХИМИКАЛИ,САМО ЕКОЛОГИЧНО''-мисля да опитам.И ДРУГО---Към захарния сироп за подхранване да прибавям отвара от жълт кантарион,за предпазване от болести,и повишаване на имунитета им .Някои чувал ли е такова нещо или се шигуват с младия пчелар.
Портокала е майтап, за кантариона има полза,но не и за молеца. Молеца се плаши от студ и от течение. Затова ,ако нямаш възможност да оставиш питите за зимуване под семейството, което е най-сигурното средство ,прекарваш ги първо след очистването от пчелите през фризер и после ги редиш корпусите/наредени с по 2-3 рамки по-малко/ на висок комин с мрежа отдолу и отгоре. Вариациите се въртят около тези опции и всеки си прави негови манипулации съобразно наличностите.
ivan1
Мнения: 79
Регистриран на: Нед Мар 13, 2011 7:10 pm

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от ivan1 »

как използвате оцетната кисилина и какво е двоиното и действие
Джордан
Мнения: 13
Регистриран на: Вто Фев 14, 2012 10:33 pm
Местоположение: ямбол

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от Джордан »

Единственото спасение от молеца е с наименование"ДЕЛИЦИЯ"–Унищожава молеца във всички негови фази на развитие–яйце,ларва,гад,пеперуда.Не се натрупва във восъка, меда,прашеца.8 години без проблеми с молеца.Преди това и аз се залъгвах с разни шуми и с какво ли не.Те помагат само ако не са снесени яйцата,миризмата им прогонва пеперудите.Успехи през новата пчеларска година!!!
volen777
Мнения: 11
Регистриран на: Сря Юни 03, 2009 4:50 pm

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от volen777 »

С оцетна кисилина напоявах вълнени парцали с размери 10/10 см и ги оставях на дъното на кошери без пчели за да съхраня ДБ пити с мед през лятото, но трябва да се подновява оцетната кисилина поне на всеки 14 дни. По същия начин съхраних и магазинни пити без мед в един гардероб.
bai-Pe6o
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Мар 15, 2010 4:25 pm
Местоположение: Свищов

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от bai-Pe6o »

аз първо подредих плодниците един върху друг , като
върху всеки два плодника слагах микрофибърна кърпичка
напоена с оцетна киселина ( на два 12 рамкови ДБ плодника по
25 куб/см киселина)...
последният плодник покрих с плътен капак....
След около седмица пренаредих плодниците на комин върху
предварително подготвени дъна с отвори за вентилация ,
а най-отгоре слагам капаци , на който съм монтирал
вентилаторчета за принудителна циркулация на въздуха......
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
мързела - основен двигател на прогреса !
Krasio1980
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 10:07 pm
Местоположение: Добрич

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от Krasio1980 »

най -сигурно питите при пчелите,поражение нулево
пчеларството е проста работа за умни хора
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от зуница »

Прав си колега, Krasio1980.Това е абсолютно вярно, но за силни семейства. При слабичките непокритите пити с пчели са заплашени от молеца. Запазването на питите извън кошера си е проблем. Хареса ми идеята на ,bai-Pe6o.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”