Молец - идеи за предпазване

Модератор: Scutellator

ApiAnt
Мнения: 33
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2011 1:42 pm
Местоположение: Ст.Загора

Молец - идеи за предпазване

Мнение от ApiAnt »

Съхранявам питите си в камера(стая) направена от термо панели и охлаждана с кондиционер до 13 градуса С. Но нали лятото се проточи и е доста горещо, реших да ги съхранявам известно време в така наречения комин(в магазини на открито в които има течение на въздуха). Уж метода бил 100% сигурен. Ама не. Навъдиха се молци. Прибрах ги в камерата и реших да пробвам с нагряване. Всички източници които прочетох гарантират, че ако се загрее на 46 градуса 80 минути молците загиват във всички фази. Аз за да се презапася загрях до 52 градуса 120 минути. След това включих охлаждането. След 3 дни отидох молците се навъдили още повече. Цайтнот. Пак нагрях тоя път 4 часа до 52 градуса. Върху питите сложих 2 съда с мравчена киселина и един съд с формалин. Дано загинат тоя път. Страхувам се да опушвам със сяра, понеже имам запасни пити с мед и прашец които след опушване със сяра стават негодни. Когато се поставят лавандула, орехови и всякакви други листа молеца се въди още повече. Дори с лавандулово масло съм пробвал предни години. Нищо не помага. Засега само охлаждането помагаше, но сега и с него не става при тези високи температури. Някой има ли някаква идея, нещо изпитано, че май ще изхвърлям питите тази година.
И най-дългият път започва с една крачка.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от valyo »

Май не е най-доброто което си правил. Молеца със сигурност заминава при охлаждане на питите във фризер на по-ниски от -10 градуса Целзии. Аз такива пити ги минавам през фризера (иамам един празен, ракла)
Комина ако го направиш от плътно прилепващи корпуси с мрежа отдолу и горе няма да влезе молец. Аз ги сложих тази годна така и за сега е ОК. Никакви други начини на съхранение не са ми помагали досега, освен да си стоят в кошера.
Едно пале най-отдолу (махнал съм средните му дъски ...) за да може да влиза въздуха, капачка отрова за мишки на земята под комина, ситна мрежа захваната с кабърчета отдолу на най-долния, ситна мрежа отгоре на най-горния и за сега съм доволен. Сухи и почистени пити така се пазят.
ApiAnt
Мнения: 33
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2011 1:42 pm
Местоположение: Ст.Загора

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от ApiAnt »

Това за комина наистина помага, ама веднъж завъдят ли вече е късно. А аз сложих питите нагъсто и явно не можа да се осигури течение. Във фризер не става - 400 пити са. Въпроса е след като вече са завъдили какво да ги правя. Само да не е сяра.
И най-дългият път започва с една крачка.
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от dimich87 »

Аз миналата година ги съхранявах с листа от орех и лавандула. Но ефекта беше нулев. Тази година сложих смачкан чесън и до сега нямам никакви поражения.
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от dimich87 »

Колега цеко, това което го правиш работи. Но не на всеки му е удобно така. Аз с 2 кошера не мога да го приложа. Ползвам кошер който го затварям и вътре спокоино се събира в плодника питите с мед, а в магазините над него си слагам празните пити. Питите с мед как го съхраняваш.
Аз немам опит и сега експериментирам. Миналата година ми казаха като е запечатана цялата пита, няма да хване молец. Да ама, при мене хвана. Сега с чесъна, нямам проблем с молеца. Нито при питите с меда, нито при празните.

Само да те попитам, над кумините имаш ли навес, за да не ги вали дъжд и сняг?
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от valaz »

Аз поставям магазините с празните и полупразните пити над плодниците на кошерите, като между плодник и магазин поставям парче найлон с 2-3 см пролука от задната страна. Пчелите обират остатъците от мед от питите и ги пазят от молци, докато времето се поразхлади през септември. След това ги прибирам на склад. Този метод съм го научил от Юри и засега дава отлични резултати.
georgi_an64
Мнения: 166
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 2:11 pm
Обратна връзка:

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от georgi_an64 »

valaz написа:Аз поставям магазините с празните и полупразните пити над плодниците на кошерите, като между плодник и магазин поставям парче найлон с 2-3 см пролука от задната страна. Пчелите обират остатъците от мед от питите и ги пазят от молци, докато времето се поразхлади през септември. След това ги прибирам на склад. Този метод съм го научил от Юри и засега дава отлични резултати.
Колеги ,при третиране срещу Varroa destructor няма ли опасност част от активното вещество на препарата да попадне и на магазинните пити ? Нека да припомня как действа варостопа.
Варостоп представлява ленти от фурнирно дърво, върху които е нанесено активното вещество флуметрин.

Флуметрин е синтетичен пиретроид, който действа контактно акарицидно срещу акара Varroa destructor и не предизвиква вредни реакции при пчелите, пилото и пчелната майка.
Лентите се поставят /провисват/ между рамките в корпуса.
При облазването им пчелите поемат върху тялото си /крайници, власинки, крила/ от активното вещество и го разнасят из целия кошер. За унищожаването на акарите е необходимо минимално количество от активното вещество.
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от зуница »

Здравейте,
От това което съм чел ,остава винаги от химическите препарати във восъка на питите.Затова и една от препоръките е да се извадят всички лентички и да се прекратят третиранията най-малко 20 дни преди поставяне на магазините.Целта е намаляване на попадналите химикали в питите за мед.Тук проблема е при многокорпусната технология.За чист мед са необходими корпуси ползвани само като магазини,без досег с лекарства.Другата е пити на най-много 3 години ,натупаните количества отрови в тях са по-малко.От гледна точка на чистотата на меда излиза и въпроса за третирането по време на медосбора с разните киселини и тимол. Това като отговор на колегата georgi_an64.
Празните пити винаги съм съхранявал на "комин" затворен от две страни ,като между магазините поставям отгоре и от и отдолу по 9-10 орехови листа.Проблем до сега не съм имал.Сега, в събота, за пръв път видях пеперуди между капака и горната възглавница на няколко кошера.Поставих на всички орехови листа ,но вчера отново видях няколко пеперуди.
Ако пак в видя в сряда значи тези молци са друга порода която не бяга от орех .И става интересно!?
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
georgi_an64
Мнения: 166
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 2:11 pm
Обратна връзка:

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от georgi_an64 »

Колега зуница, или не следиш темата или аз не съм се изразил добре. Става въпрос дали пчелите няма да пренесът активното вещество в магазинните пити които са отделени от плодника с найлон и е оставена пролука за да се качват в магазина , а в същото време в плодника са поставени лентите . Според мен няма начин да не качат горе активно вещество .
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от ba4o_ivan1976 »

Цеко Сифоня написа:Това с найлона не го знам колега- все така си карам ,може и да е по-лесно но никога не съм го прилагал.А иначе и за мен е добре -не знам коги ще се изтърся от стълбата некой ден :lol: :lol:
Само че тогава ще има друг проблем свързан с излишна хамалогия! При всеки преглед на кошера трябва да сваляш магазина /корпус/ на земята - поради тази причина смятам ча този вариант е приемлив до 10 тина кошера!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от зуница »

Здравейте,
Отговора ми за отровите е принципен.Щом пчелата има достъп до лекарство и е предвидено тя да е разпространител на веществото отвора през който минава е без значение.Не се наемам да смятам колко пчели минават през една 2см. дупка и колко отрова пренасят в магазина.Отговора е ,щом преминават значи пренасят.Всеки решава колко от нея може да поеме с меда по-късно и дали си заслужава.По принцип лекарства за пчели под всякаква форма са несъвместими с продукта МЕД.Лекарства само след отделяне на магазина от кошера.По-ясно не знам как да е.
Въпрос на обсъждане е как ще се промени микро климата в кошера след покриването с найлон и доколко ще влияе на развитието на семейството.
Ако целта на найлона е пчелите да почистят магазините ,по лесния и чист начин е след центрофугиране питите да се изпръскат с пулверизатор с чиста вода.Пчелите за ден-два изсушават магазинните пити.Магазина може да се съхранява отделно и плодника е свободен за лекарства.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от valaz »

georgi_an64 написа:
valaz написа:Аз поставям магазините с празните и полупразните пити над плодниците на кошерите, като между плодник и магазин поставям парче найлон с 2-3 см пролука от задната страна. Пчелите обират остатъците от мед от питите и ги пазят от молци, докато времето се поразхлади през септември. След това ги прибирам на склад. Този метод съм го научил от Юри и засега дава отлични резултати.
Колеги ,при третиране срещу Varroa destructor няма ли опасност част от активното вещество на препарата да попадне и на магазинните пити ? Нека да припомня как действа варостопа.
Варостоп представлява ленти от фурнирно дърво, върху които е нанесено активното вещество флуметрин.

Флуметрин е синтетичен пиретроид, който действа контактно акарицидно срещу акара Varroa destructor и не предизвиква вредни реакции при пчелите, пилото и пчелната майка.
Лентите се поставят /провисват/ между рамките в корпуса.
При облазването им пчелите поемат върху тялото си /крайници, власинки, крила/ от активното вещество и го разнасят из целия кошер. За унищожаването на акарите е необходимо минимално количество от активното вещество.
Ако поставя варостоп в плодника, част от пчелите ще преминават в магазина и ще пренесат част от химикала там. Все пак, повечето пчели си остават в плодника. Поради такива съображения, аз третирам с Екостоп-плочки с тимол и ментово масло, докато магазините са над гнездото. Но при класическата многокорпусна технология, този проблем съществува в по-голяма степен. Там тазгодишните плодникови пити, догодина стават медови. И ако пчеларят е поставял в плодника варостоп? Леле мале ... Имам три ЛР кошера. Мисля след екостопа да им сложа по една плака с мравчена к-на допълнително. По-скъпо излиза, ама не ща да ям химикали.
georgi_an64
Мнения: 166
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 2:11 pm
Обратна връзка:

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от georgi_an64 »

Колега valaz, след направеното от теб пояснение с какво третираш вече съм съгласен с този метод на съхранение на питите. Зададох този въпрос защото за мен е недопустимо синтетичен пиретроид да бъде в досег с пити за стоков мед.
TVB
Мнения: 101
Регистриран на: Вто Окт 28, 2008 2:45 pm
Местоположение: ДУПНИЦА - 15бр. ЛР

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от TVB »

[quote="ApiAnt" Страхувам се да опушвам със сяра, понеже имам запасни пити с мед и прашец които след опушване със сяра стават негодни. [/quote]
Моля за извинение, ако въпросът ми изглежда глупав; защо опушените със сяра пити, които съдържат мед и прашец стават негодни ?
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от зуница »

Серните окиси получени при горенето с влагата образуват киселини които увреждат меда и восъка.Най-общо казано.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”