Борба с каменното пило

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
Krasio1980
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 10:07 pm
Местоположение: Добрич

Борба с каменното пило

Мнение от Krasio1980 »

Здравейте,за първи път се сблъсквам с тая болест понеже още съм начинаещ.Каменно пило или сухия гнилец.....имам 1 сандък,който изнася пилото на входа.Как да го излекувам?Четох и други мнения и реших да се допитам и тук.Благодаря предварително!
пчеларството е проста работа за умни хора
ivoo0215
Мнения: 18
Регистриран на: Съб Апр 03, 2010 1:34 pm
Местоположение: Добруджа

Re: Борба с каменното пило

Мнение от ivoo0215 »

Здр, и аз от месец се занимавам с пчеларство и забелязах на няколко пъти изхварлени ларви на прелката и масово изгонване на търтеи от кошера.Незнам дали е нормално и ако има някой който е по запознат нека сподели мнение :)
Последно промяна от ivoo0215 на Вто Май 15, 2012 9:00 pm, променено общо 2 пъти.
iasen2
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Май 09, 2009 6:27 pm
Местоположение: Русе 20 многокорпусни
Обратна връзка:

Re: Борба с каменното пило

Мнение от iasen2 »

дай снимки, да видим какво "пило" изнася
По принцип това са болести на слабите кошери .


най лесния вариант е смяната на майката , но като няма от къде да я вземеш .................
сега е сезона на рояците, ако имаш възможност вземи роеви маточник от някой колега и смени майката .
Поклон пред всички пчели ,геройски загинали в борбата с лошите пчеларски практики !
алеко
Мнения: 16
Регистриран на: Съб Ное 14, 2009 9:56 am

Re: Борба с каменното пило

Мнение от алеко »

ivoo0215 написа:Здр, и аз от месец се занимавам с пчеларство и забелязах на няколко пъти изхварлени ларви на прелката и масово изгонване на търтеи от кошера.Незнам дали е нормално и ако има някой който е по запознат нека сподели мнение :)
Това е симптом за гладно семеиство! Снимай изхвърленото пило ако не те затруднява.
ianev
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Юни 24, 2011 10:58 am

Re: Борба с каменното пило

Мнение от ianev »

От скромния си опит мога да споделя че и аз имах такъв проблем с едно семейство миналата година. И как го оправихме. Смених с помоща на един колега майката до тогава не бях сменял. Подмених и 2 пити понеже бяха стари после смених още 2 (всички изградени) и семейството се оправи.
Krasio1980
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 10:07 pm
Местоположение: Добрич

Re: Борба с каменното пило

Мнение от Krasio1980 »

iasen2 написа:дай снимки, да видим какво "пило" изнася
По принцип това са болести на слабите кошери .


най лесния вариант е смяната на майката , но като няма от къде да я вземеш .................
сега е сезона на рояците, ако имаш възможност вземи роеви маточник от някой колега и смени майката .
нямам снимки,но кошера е 12 рамков ДБ и е силен...пилото е във вид на бучки,бяло и втвърдено.
пчеларството е проста работа за умни хора
ivoo0215
Мнения: 18
Регистриран на: Съб Апр 03, 2010 1:34 pm
Местоположение: Добруджа

Re: Борба с каменното пило

Мнение от ivoo0215 »

аз един комшия пчелар ми каза да им давам по малко сироп, и това ще направя от днес през ден по малко :)
Аватар
bobmastar
Мнения: 106
Регистриран на: Пон Дек 01, 2008 1:10 pm
Местоположение: В.Търново 70 ДБ кошера

Re: Борба с каменното пило

Мнение от bobmastar »

За мен това са болести на старите пити сменяйте питите на 2 години и гаранция че тази болест ще остане само в спомените ви. Нормално силно семейство трябва годишно да изгражда по 3 до 4 плодникови пити и 4-5 магазинни така за 2 години почти всички пити особенно в плодника се сменят старите се изместват към крайщата на кошера вадят се и се претопяват при корпусната технология е още по лесно, може да се вади цял корпус стари пити едновременно.
Успех и много мед.
stareca 77
Мнения: 1
Регистриран на: Чет Юли 07, 2011 11:26 am

Re: Борба с каменното пило

Мнение от stareca 77 »

четох стари статии успешно се лекува с лют пипер поръсваш директно по пчелите
и се оправя с две третирания
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”