есенно третиране против вароатоза

Модератор: Scutellator

Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: есенно третиране против вароатоза

Мнение от Scutellator »

Валко, всяка година ходиш в задсибирска Русия да ловуваш? Евала.

Имаше едно проучване на Том Сийли (Seeley) за устойчивостта на пчелите от гората Арнот (центръл парк, NY) към вароатозата. Преместени в пчелините, устойчивостта им била колкото и на всеки друг кошер. Моето лично предположение е че повече кошери на едно място означава по-голям селекционен натиск (т.е. повече предизвикателства от вируси, бактерии, паразити, трипазозоми....), подобно на разликата между мегаполис и някое малко селце. В горска среда семействата са до голяма степен изолирани, а вирусите могат да превърнат иначе и най-устойчивото на акари семейство (такова подържащо нивото на акарите близко до нулата) в техен развъдник ( някои механизми за усточивост могат да изчезнат)

И струва ми се правя грешка колега като не ликвидирам семействата които не достигнаха другите?

Кой да ти каже брат грешка ли е или не. Обикновенно най-устойчивите на акари и болести са тези които дават най-малко или никакъв мед и в друго отношение са напълно безполезни. Ако погледнеш назад, когато CCD-то удари някъде, това което съобщават пчеларите е че най-силните им семейства загиват, а мършите, тези които не си се надявал да оцелеят, остават.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: есенно третиране против вароатоза

Мнение от Veselin »

Niki S написа:
валко написа:Начина по които се справят дивите приморски пчели с акара е голяма тема ,без варостоп и други химикали.Ловувам в този краи от години,знам десетки дървета в хралупите на които си живеят пчели ,някои от 8 -9 години правя им редовно прегледи от прелката никакви следи от акар ,нито една увредена пчела няма пълзящи дребосъци без крила.През 2-3 години зависи от пашата хвърлят рои и ако имам късмет го прибирам,настанявамго в кошер преглеждам го няма акар едри пчели едра маика ,следващата година ако даде природата се отплаща доволно.Правил съм експеримент и не третирам срещу акар някои горски рои , на 2рата година се появяват акари на другата не издържам и вземам варостопа,тои и роя няма да издържи, как я губи способноста да се бори с акара сам .Виждам че Скутелатор е много напред с материала,ако може да ме светне .
Струва ми се че средата която обитават е причината. Когато са много сем. на едно място се заразяват едно от друго, общи поилки, налитане, обща паша и др.
има доста вярно в това -според мен поилките и налитането не са основен проблем -а пашата!Акара най- вече се принася при слънчогледовата паша,вероятно защото питите са по-големи и пашата е бурна и цветовете се посещават повече и от други пчели.
Колега скутелатор и това съм забелязал -не акара е основен проблем -не виждам защо се дъвче една съща дъвка по форумите-акара та акара,прав сте.Мисълта ми беше друга -според мен е добре е да се унищожават непродуктивните семейства въпреки че имат някаква защита от акар-това не е важно(поне така мисля)А защо пък и трябва да държим такива семейства в пчелините си? Между другото-разформировах още 5-6 семейства от които не съм доволен,то вярно че хората сме алчни ...но ми се ще с по-малко грижи да вадим колкото може повече,не съм прав -знам че пчелното семейство не за година ама пусти пари... :wink: :wink:
валко
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Апр 16, 2012 8:00 pm

Re: есенно третиране против вароатоза

Мнение от валко »

Приморски пчели кръстих живеещите в горите на юг от Бургас в близост до морето.До Русия на лов не мога да отида,тънки ми са терлиците,а и тук има доста животни за прибиране.За акара маи пак си прав,селско момиче като се пресели в голям град и губи защитните си сили , лепват го болести и паразити.
niki1313
Мнения: 90
Регистриран на: Съб Яну 05, 2013 12:31 pm

Re: есенно третиране против вароатоза

Мнение от niki1313 »

Здравейте,

Има ли опасности при третирането с окалова кисилина и какви са те?

Каква е дозата, която ще ликвидира повече акари и ще навреди по-малко на пчелите?

Какви методи са по-удачни за третиране с ОК? - Напръскване между рамките, пулверизиране или с изгаряне. Всеки носи своите предимства и недостатъци, но само един е по-правилен или по-добър.

За да е темата стегната и практична би било добре ако дадат мнение практиците и хора, които са работили с ОК.
niki1313
Мнения: 90
Регистриран на: Съб Яну 05, 2013 12:31 pm

Re: есенно третиране против вароатоза

Мнение от niki1313 »

-35 гр. ОК
-900 мл вода
-100 гр захар.
-Около 5 гр. разтвор на междурамие с пчели

Температура на въздуха - колко градуса?

Който е използвал такава пропорция имал ли е неуспехи - отслабване на семейството и слабо пролетно развитие; загуба на майката или нещо друго негативно
bpp_sg
Мнения: 16
Регистриран на: Вто Сеп 25, 2012 10:44 pm

Re: есенно третиране против вароатоза

Мнение от bpp_sg »

Аз третирах с ОК миналата година, в началото на декември, с пулвелизиране и без захар по рецептата и не съм отчел никакви видими лоши последици за пчелните семейства. Температурата на въздуха беше около +7 градуса.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: есенно третиране против вароатоза

Мнение от Dinko »

Правете по гъст разтвор 1 към 1 че им се
вижада кисел.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: есенно третиране против вароатоза

Мнение от Scutellator »

35 гр. ОК
-900 мл вода
-100 гр захар.
-Около 5 гр. разтвор на междурамие с пчели


50 мл за семейство - силно, слабо - без значение, иначе не действа. (знам какво ще попитате и отвоворът е НЕ)

Захарното съдържание служи за стабилизатор на киселинността (по-малко вреда за пчелите) и е точно толкова колкото разтвора да не бъде орално поглъщан, тъй като това им причинява стомашни проблеми.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
niki1313
Мнения: 90
Регистриран на: Съб Яну 05, 2013 12:31 pm

Re: есенно третиране против вароатоза

Мнение от niki1313 »

След добро есенно-зинмно обезпаразитяване с ОК, пролетта има ли нужда от третиране против вароатоза с каквито и да е средства.
Ако е ДА - Защо? и ако е НЕ -също защо?
Как е по-добре да се третира с ОК - с накапване между рамките; Напръскване с пулверизатор върху гнездото и рамките или изгаряне на кристали и опушване.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: есенно третиране против вароатоза

Мнение от Scutellator »

Ние не обезпаразитяваме през есенно-зимно-пролетния (след преустановяване на отглеждането на пило) период, третиранията трябва да бъдат вече приключили до излюпването на последното пило. "Зимните" пчели е добре да бъдат колкото се може повече освободени от влияние от хим. препарати.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: есенно третиране против вароатоза

Мнение от Майка »

Scutellator написа:Ние не обезпаразитяваме през есенно-зимно-пролетния (след преустановяване на отглеждането на пило) период, третиранията трябва да бъдат вече приключили до излюпването на последното пило. "Зимните" пчели е добре да бъдат колкото се може повече освободени от влияние от хим. препарати.
Кои сте "ние"? :)
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: есенно третиране против вароатоза

Мнение от зуница »

Ако накапваш очакваш пчелите да приемат сиропа през стомаха си.Затова и той е по-сладък (гъст).Ако пулверизираш очакваш парите на киселината да действат върху акара и по-слабо на пчелите.И двата начина си имат плюсове и минуси."Опушането" с О.К. е също обгазяване с пари на киселината, само , че по-интензивно. Аз предпочитам пулверизирането. Изборът е твой.
Пролетта аз ще поставя тимол. Ако случайно нещо дойде отвън да падне още на влизане.Едно пулверизиране с О.К. преди магазините няма да навреди.А и до тогава тимола вече ще се е изпарил (0,25гр/междурамие).Така си мисля.
Избираш, експериментираш и после биеш глава , ако си сгрешил.
А колкото до третирането след излюпване на последното пило. Мисля ,че това е най-удобния момент за атака на акара. Не е скрит в пилото, пчелите са по-малко и всичката гад е по тях и на открито.Пулверизирането с О.К. по рецептата на Scutellator не очаквам да навреди.А и процента на загиналите при падането си акари поради по- студеното време очаквам да е по-висок.
Ако пролетта видя акар собственоръчно ще го убия!
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: есенно третиране против вароатоза

Мнение от valaz »

Има три метода на третиране с ОК.
- през накапване. Пчелите поглъщат разтвора. Някои поглъщат повече, други по-малко. Той им действа вътрешно и това води до повече неблагоприятни странични ефекти върху тях.
- чрез напръскване на питите и пчелите. Действието на ОК е външно за пчелите. Пчелите са напръскани равномерно, предимно по гърбовете им. Страничните ефекти за тях са минимални, но третирането е по-трудоемко.
- чрез изпаряване с изпарител. Действието на препарата е външно за пчелите, т.е. с минимум странични ефекти и същевременно технологично и бързо. Този метод обединява предимствата на горните два метода. Аз третирам по този метод.
Пламен Керчев
Мнения: 43
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 11:05 pm
Обратна връзка:

Re: есенно третиране против вароатоза

Мнение от Пламен Керчев »

valaz написа:Има три метода на третиране с ОК.
- през накапване. Пчелите поглъщат разтвора. Някои поглъщат повече, други по-малко. Той им действа вътрешно и това води до повече неблагоприятни странични ефекти върху тях.
- чрез напръскване на питите и пчелите. Действието на ОК е външно за пчелите. Пчелите са напръскани равномерно, предимно по гърбовете им. Страничните ефекти за тях са минимални, но третирането е по-трудоемко.
- чрез изпаряване с изпарител. Действието на препарата е външно за пчелите, т.е. с минимум странични ефекти и същевременно технологично и бързо. Този метод обединява предимствата на горните два метода. Аз третирам по този метод.
С какво третираш чрез изпаряване и ако имаш отговор на следното, защо изпарителят не трябва да е изработен от мед.
http://www.lyublenbee.alle.bg
Всичко е добре, когато завършва добре.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: есенно третиране против вароатоза

Мнение от ba4o_ivan1976 »

valaz написа:Има три метода на третиране с ОК.
- през накапване. Пчелите поглъщат разтвора. Някои поглъщат повече, други по-малко. Той им действа вътрешно и това води до повече неблагоприятни странични ефекти върху тях.
- чрез напръскване на питите и пчелите. Действието на ОК е външно за пчелите. Пчелите са напръскани равномерно, предимно по гърбовете им. Страничните ефекти за тях са минимални, но третирането е по-трудоемко.
- чрез изпаряване с изпарител. Действието на препарата е външно за пчелите, т.е. с минимум странични ефекти и същевременно технологично и бързо. Този метод обединява предимствата на горните два метода. Аз третирам по този метод.
Предполагам изпаряваш киселината с така наречената пушка /горелка/ - как правиш разтвора и каква доза ползваш за пчелно семейство? И аз взех една такава но не съм я ползвал все още !
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”