есенно третиране против вароатоза

Модератор: Scutellator

райна.в.йо.
Мнения: 26
Регистриран на: Вто Юли 17, 2012 1:30 pm

есенно третиране против вароатоза

Мнение от райна.в.йо. »

Здравейте! На 04,08,2013 г. поставих на пч.семейства Екостоп - по две плочки. След като ги махна трябва ли да третирам с друг препарат против вароатоза или плочките Екостоп са достатъчни за зимуването?
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: есенно третиране против вароатоза

Мнение от Майка »

Мисля, че трябва през ноември, след излюпване на пилото да третираш с оксалова киселина.
Ако третираш през ноември с оксалова киселина, няма да има нужда от пролетно третиране.

Между другото да попитам, тези плочки заедно ли трябва да седят или едно след друго трябва да бъдат поставяни в кошера.
Питам, защото някои семейства ужасно заклейват плочките и не знам дали има голяма полза от тях, ако непрекъснато, за период от около 20 - 30 дни не се подновяват в гнездата.
Зарко
Мнения: 105
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 10:14 pm
Местоположение: Ямбол

Re: есенно третиране против вароатоза

Мнение от Зарко »

Производителя дава доза до 3 плочки на семейство и според указанията едно третиране годишно е достатъчно. Тази година реших да пробвам с 15 семейства. Тях ги третирах сега с Екостоп, по две плочки и ще ги наблюдавам догодина дали няма да има проблем. Стоят в кошера 45 дни и така обхващат целия цикъл на развитие на акара.
danielita
Мнения: 44
Регистриран на: Съб Апр 07, 2012 7:19 pm

Re: есенно третиране против вароатоза

Мнение от danielita »

Зарко написа:Производителя дава доза до 3 плочки на семейство и според указанията едно третиране годишно е достатъчно. Тази година реших да пробвам с 15 семейства. Тях ги третирах сега с Екостоп, по две плочки и ще ги наблюдавам догодина дали няма да има проблем. Стоят в кошера 45 дни и така обхващат целия цикъл на развитие на акара.
здрвейте аз третирах с апилайф вар 1 плочка на 1 семейство разчупена на 4-ри тва напрвих на 1 август , по принцип следващо третиране трябваше да направч на 14 , 15 август но понеже беше мн. топло над 32 33 сложих 2-та плочка едва вчера наруших цикала и незнам дали не сум провалил всичко. Но след първото третиране имаше ефект след 7 дена престой извадих дьнната табла имаше доста акари и някои от тях бяха все още живи.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: есенно третиране против вароатоза

Мнение от Майка »

danielita написа:
Зарко написа:Производителя дава доза до 3 плочки на семейство и според указанията едно третиране годишно е достатъчно. Тази година реших да пробвам с 15 семейства. Тях ги третирах сега с Екостоп, по две плочки и ще ги наблюдавам догодина дали няма да има проблем. Стоят в кошера 45 дни и така обхващат целия цикъл на развитие на акара.
здрвейте аз третирах с апилайф вар 1 плочка на 1 семейство разчупена на 4-ри тва напрвих на 1 август , по принцип следващо третиране трябваше да направч на 14 , 15 август но понеже беше мн. топло над 32 33 сложих 2-та плочка едва вчера наруших цикала и незнам дали не сум провалил всичко. Но след първото третиране имаше ефект след 7 дена престой извадих дьнната табла имаше доста акари и някои от тях бяха все още живи.
Това второ третиране от производителя на Апилайфвар ли е препоръчано? Ако е така, би трябвало и при Екостопа да се прави такова ПОВТОРНО ИЛИ дори ПОТРЕТВАЩО третиране. Това са мои предположения.
Зарко
Мнения: 105
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 10:14 pm
Местоположение: Ямбол

Re: есенно третиране против вароатоза

Мнение от Зарко »

При Екостоп няма такава препоръка. Стои 45 дни и се маха и според указанията това третиране е достатъчно.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: есенно третиране против вароатоза

Мнение от Майка »

Зарко написа:При Екостоп няма такава препоръка. Стои 45 дни и се маха и според указанията това третиране е достатъчно.
Мисля, че трябва да ти светне червена лампичка при тези разминавания в указанията. Разбира се, ако са такива указанията за прилагане на Апилайфвар
danielita
Мнения: 44
Регистриран на: Съб Апр 07, 2012 7:19 pm

Re: есенно третиране против вароатоза

Мнение от danielita »

указанията са 3 пъти през седмица се третира :) а някой използвал ли е митак
на основата на амитраза
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: есенно третиране против вароатоза

Мнение от Veselin »

danielita написа:указанията са 3 пъти през седмица се третира :) а някой използвал ли е митак
на основата на амитраза
Народе внимавайте!!А ако се пропусне година без третиране какво ще стане? -ще умрат пчелите ли?С внасянето на повече и повече химизация в кошерите разбивате имунната система че и кой знае какво у пчелите.Не третирам напролет от години и все са ми живи пчелите,тази година ще третирам че пашата ми беше такава и спазвам съвети но мисля да оставя 5 семейства за проба -ако излезе успешна догодина изобщо няма да третирам.За една две бълхи не трябва да се убива кучето... :lol: :lol: Толкова ли е страшен акара посочен като враг номер едно?? :lol: Форумите също допринасят за внасянето на масовата психоза. И да третираме и да не третираме -все ще си го има.. :wink: Загивали са ми семейства от глад,от разделяне на гнездото ,преместване зад преградна и разбиване поради загуба на майка..но от акар не смятам.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: есенно третиране против вароатоза

Мнение от Scutellator »

Някои семейства оцеляват дълго време без третиране. За експеримента по-добре остави без третиране семействата с най-ниски нива на акарите. Не самите акари убиват семействата, а вирусите които разпространяват. Ако не са вирусите са нужни 200 -300% повече акари от пчелите преди да започнат да колабират, дотогава си работят напълно нормално, събират си мед и всичко. Някои семейства никога няма да позволят акарите да достигнат такива нива, други обаче го правят. Понастоящем ниво на опаразитеност което се счита за опасно е над 1 % ( заради вирусите), естествено устойчивите(дивите) популаци пчели (например приморски) в естествени условия поддържат акари около 2-3 %, което вече не е достатъчно. Разбира се има и пчели които са по-устойчиви на вируси от други.....
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: есенно третиране против вароатоза

Мнение от Veselin »

[quote="Scutellator"] Не самите акари убиват семействата, а вирусите които разпространявaт.
.............
И аз такова нещо ми минава през главата ..Поздравления колега скутелатор.за добрия пост.аз по принцип чета и пиша за това което ми е интересно из форума,по принцип съм практик а не теоретик -дали греша или не -тъпоглавието ми и наученето от стари пчелари в крайна сметка си казва думата,,като се замисля колко начини има без химия ,за третиране ,варовити пила ,..и не се сещам що още болести има -добре че отпадна вече проблема с търтовките..Все ОСНОВНИ проблеми! :lol: :lol: Значи тази година не мога да се нахваля просто (да оставим гаврата с ниската цена на меда) но ако и догодина се повтори това “““ще се замисля...И струва ми се правя грешка колега като не ликвидирам семействата които не достигнаха другите? Просто разсъждавам на глас.Не ме бива в писаното...просто искам да изкарам колкото си може повече без да вредя на пчелите..Всеки приятелски съвет е ценен -както и да ПОДЧЕРТАЯ мненията на колегата Жечев-той съвет не дава а пита като мене -в крайна сметка -си е за нас .Нека нестадарно мислещите да не се оплюват без почва защото може би пък и това да е решение..Кой знае да пише -кой не знае ..да замълчи и ръси глупости защото това е за нас-...мед на тонове а цена малка.... :wink: искам се да си закупя (чужди) майки -може и да са по-добри от нашите но на родни производители -честно казано не вярвам (много чета) :lol: едва ли ще са по-добри от моите.казах! :lol:
валко
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Апр 16, 2012 8:00 pm

Re: есенно третиране против вароатоза

Мнение от валко »

Начина по които се справят дивите приморски пчели с акара е голяма тема ,без варостоп и други химикали.Ловувам в този краи от години,знам десетки дървета в хралупите на които си живеят пчели ,някои от 8 -9 години правя им редовно прегледи от прелката никакви следи от акар ,нито една увредена пчела няма пълзящи дребосъци без крила.През 2-3 години зависи от пашата хвърлят рои и ако имам късмет го прибирам,настанявамго в кошер преглеждам го няма акар едри пчели едра маика ,следващата година ако даде природата се отплаща доволно.Правил съм експеримент и не третирам срещу акар някои горски рои , на 2рата година се появяват акари на другата не издържам и вземам варостопа,тои и роя няма да издържи, как я губи способноста да се бори с акара сам .Виждам че Скутелатор е много напред с материала,ако може да ме светне .
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: есенно третиране против вароатоза

Мнение от Niki S »

валко написа:Начина по които се справят дивите приморски пчели с акара е голяма тема ,без варостоп и други химикали.Ловувам в този краи от години,знам десетки дървета в хралупите на които си живеят пчели ,някои от 8 -9 години правя им редовно прегледи от прелката никакви следи от акар ,нито една увредена пчела няма пълзящи дребосъци без крила.През 2-3 години зависи от пашата хвърлят рои и ако имам късмет го прибирам,настанявамго в кошер преглеждам го няма акар едри пчели едра маика ,следващата година ако даде природата се отплаща доволно.Правил съм експеримент и не третирам срещу акар някои горски рои , на 2рата година се появяват акари на другата не издържам и вземам варостопа,тои и роя няма да издържи, как я губи способноста да се бори с акара сам .Виждам че Скутелатор е много напред с материала,ако може да ме светне .
Струва ми се че средата която обитават е причината. Когато са много сем. на едно място се заразяват едно от друго, общи поилки, налитане, обща паша и др.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: есенно третиране против вароатоза

Мнение от Boro »

А височината дали не играе съществена роля? Кошерът е на земята, а хралупата нависоко в дървото. Акара не хвърчи, а лази.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: есенно третиране против вароатоза

Мнение от Niki S »

Пчелите си го пидават една на друга, и ако падне някъде стои и чака следващата м/у другото акара е изключително пъргаво същество. Опитай да събориш някой акар от гърба на някоя пчела и ще се убедиш.
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”