Има ли нужда от повторно третиране

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
s_harizanov
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Окт 02, 2013 2:40 pm

Има ли нужда от повторно третиране

Мнение от s_harizanov »

Здравейте колеги,имам следния въпрос третирах пчелните семейства с Варостоп поставих лентите на 01.09. и ги свалих 07.10.,в момента не установявам наличието на акари. Преди дни коментирах с мои познати също пчелари и получих следните два съвета :
1.Първия ще третира повторно с оксалова киселина.
2.Другия ще третира с препарат в който се съдържа Амитраз
понеже нямам голям опит,отделно прочетох много отрицателни мнения за Амитраз-а питам има ли нужда от допълнително третиране?
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Има ли нужда от повторно третиране

Мнение от зуница »

Третирането с оксалова по рецептата на скутелатор няма да навреди.Ако имаш време и желание третирай.Аз ще го направя при окончателното подреждане, ако се налага, за зимата.
"Амитраз"-а го забрави, ако искаш да ти е чиста съвестта.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Има ли нужда от повторно третиране

Мнение от Scutellator »

Това е добър въпрос, от гледна точка на това че варостопа при теб може да действа може и да не действа, както е вече на много места в България.
Но дали има нужда от третиране само ти може да отговориш на този въпрос. В Америка някои професионални пчелари правят повече от 10 третирания на година ( поради загубата на ефективност на химикалите), а в Европа все още има такива които продължават както едно време по веднъж годишно. И в двата случая щом работи, значи е правилно ( или поне не е грешка).

Съветът ми е, прецени колко акари има в семейството ( не трябва да са повече от 1%), ако при преглед видиш дори една пчела с деформирани крила (по това време на годината!) значи трябва да третираш независимо какво е нивото на опаразитяване.

http://www.youtube.com/watch?v=PAQShZk1cic

Описанието на процедурата е написано в описанието към видеото.


Ако се налага третиране ( т.е. варостопа не действа - развитието на резистентност първата година започва само с един кошер!!!!, след това семейството умира и резистентните акари се разпространяват навсякъде ), та ако варостопа не действа, това означава че има вероятност и амитраза да няма голям ефект (кръстосана резистентност). В този случай единствената опция която ти остава от синтетичните препарати е или чекмайт или перицин (и двете са кумафос), независимо какво ще ти кажат хората, за теб ротирането на препарати вече не е вариант ( всичко останало са перитроиди - какъвто е и фаростопа). Кумафос, не ти го препоръчвам (особено ако имаш намерение тоя мед да го ядеш!), но ти си решаваш. За еднократна употреба е сравнително безопасен за пчелите (ако ще си произвеждаш майки, първо се убеди че си стръкал всички семейства които ще участват в процеса, върху основи преди това, най-вече бащините!).

Ако ти се налага третиране препоръчвам ти оксална киселина, още докато времето е топло, по начина който третираме ние( рецептата я има тък във форума)


Успех
Дони
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
s_harizanov
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Окт 02, 2013 2:40 pm

Re: Има ли нужда от повторно третиране

Мнение от s_harizanov »

Благодаря за съветите,мисля да използвам оксалова киселина.
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”