Дайте ми съвет за третирането с оксалова киселина ?

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
rhinoceros
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Сеп 30, 2015 9:37 pm
Местоположение: Асеновград

Дайте ми съвет за третирането с оксалова киселина ?

Мнение от rhinoceros »

Четох много по нета за предимството на третирането с оксалова киселина чрез пулверизиране , пред третирането ОК чрез накапване.Миналата година в края на октомври и началото на ноември реших да опитам. Не се получи! В смисъл: изкарвайки питите една по една ,голямо количество раздразнени пчели ме нападат. Почернявам почти целия. За да се прехвърля на другия кошер, трябва да изчакам известно време. Но не само това е проблема,в предвид на хлаадното време час от излезлите пчели губят топлина и падат на земята. Вие така ли процедирате или аз някъде бъркам в технологията. Търсех клипове по темата ,но така и не намерих. Моля ,ако някои има опит в процедурата-нека сподели.
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Дайте ми съвет!

Мнение от Aleksey »

rhinoceros написа:Четох много по нета .
Това според мен НЕ е вярно.Ако беше чел,даже и малко,щеше да разбереш,че края на октомври-ноември се накапва.Демек питите не се изваждат.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Дайте ми съвет за третирането с оксалова киселина ?

Мнение от Dinko »

Ако времето е подходящо , и използваш меден сироп с ОК,
може би пчелите няма да са агресивни :D
rhinoceros
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Сеп 30, 2015 9:37 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Дайте ми съвет за третирането с оксалова киселина ?

Мнение от rhinoceros »

Третиането с ОК се извършва когато нямаме пило.При мен пило липсва от края на октомври,ноември,почти до края на декември.Освен ако не правя отводка,но този случай не го разглеждаме сега.Интересувам се от третирането на големите семеиства.
Aleksey сигурно е прав щом не ми се получава.Затова се обръщам към вас,за да ми покажете кой съществен момент пропускам .Да споделите опита си или са ме насочите към публикация в която е описан метода. Благодаря ви предварително за коректния отговор!

P.S. Според теб Aleksey кога се третира по указания начин (чрез пуверизиране )?
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Дайте ми съвет за третирането с оксалова киселина ?

Мнение от зуница »

Колега,rhinoceros,
Първия проблем може да е от агресивните пчели.В момента имам само едно семейство с лека до умерена агресия, но то е последно при каквито и да е дейности.Ако почна с него, подлудява всички семейства.
Септември изкъпах всички без нито едно ужилване.При добро време работя по къси панталонки и тениска. Пушалка ползвам основно при затваряне с цел да не премажа някоя пчела.
Второто е да избереш подходящо време за тая дейност.На ветровито и хладно не върви.
Третото е пулверизатора ти да прави "мъгла" ,а не капки."Мъглообразователят" прави ситни капчици и пчелите само леко се притискат към питите без да правят опити да излитат и нападат.
Като имаш първите три предпоставки остава при "къпането" да преместиш майката от питата, която обработваш и да и спестиш "препърлянето " с киселина.Обработката с О.К. не се препоръчва повече от веднъж на едно поколение пчели.О.К. и оксалатите влияят вредно на хитиновата обвивка на пчелите.
Аз работа с 2% разтвор на О.К. Предпочитам руската дозировка.
Е, има и колеги, които къпят непрекъснато (на всяко отваряне) с по-висока концентрация, но това е техен проблем.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Дайте ми съвет за третирането с оксалова киселина ?

Мнение от Scutellator »

rhinoceros написа:Четох много по нета за предимството на третирането с оксалова киселина чрез пулверизиране .....Миналата година в края на октомври и началото на ноември реших да опитам. .... изкарвайки питите една по една ,голямо количество раздразнени пчели ме нападат. ......Но не само това е проблема,в предвид на хлаадното време час от излезлите пчели губят топлина и падат на земята..
А не се ли притесняваш, че с омокрянето на пчелите, те губят топлоизолационност и при един студ има опасност семейството да се превърне в ледено блокче?
зуница написа:...Обработката с О.К. не се препоръчва повече от веднъж на едно поколение пчели. ....
За съжаление майките, в общия случай, няма как да избегнат това.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Дайте ми съвет за третирането с оксалова киселина ?

Мнение от зуница »

Scutellator написа:
зуница написа:...Обработката с О.К. не се препоръчва повече от веднъж на едно поколение пчели. ....
За съжаление майките, в общия случай, няма как да избегнат това.
Коректно е да се цитира точно , че "неволния пропуск" прилича на умишлена манипулация.
зуница написа:... остава при "къпането" да преместиш майката от питата, която обработваш и да и спестиш "препърлянето " с киселина.Обработката с О.К. не се препоръчва повече от веднъж на едно поколение пчели.О.К. и оксалатите влияят вредно на хитиновата обвивка на пчелите....
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Дайте ми съвет за третирането с оксалова киселина ?

Мнение от Scutellator »

Аз не разбрах точно?!? Препоръчваш майката да се премести в друг кошер, който предварително е бил обезпаразитен (или другия вариант да се сменят само питите със запечатано пило ) за да не се намира майката в кошера по време на третирането?
Това е което аз имах в предвид в "изключенията" ( наред и със смяната на майка всяка година)
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Дайте ми съвет за третирането с оксалова киселина ?

Мнение от зуница »

Scutellator написа:Аз не разбрах точно?!? Препоръчваш майката да се премести в друг кошер, който предварително е бил обезпаразитен (или другия вариант да се сменят само питите със запечатано пило ) за да не се намира майката в кошера по време на третирането?
Това е което аз имах в предвид в "изключенията" ( наред и със смяната на майка всяка година)
Така-а... Явно, както казваш всеки иска да прочете това което , му е изгодно.Предполагам ,че се чете от пчелари и никой за едно третиране няма да му мине през главата да си отнема, придава и размества майки из кошерите.Но при професионалистите може и да има такава практика .Знае ли човек?! :shock:
За тези с по-обикновено мислене идеята е "особено сложна". Ще пиша бавно и подробно.
1. Изваждаш питата.
2. Преглеждаш.
3. Ако няма майка пулверизираш.
4. Ако видиш майка я хващаш с "лулата" и задържаш затворена.
5. Обработваш питите с пулверизатора.
6. Когато обработиш питите може да пуснеш майката върху първата от която си започнал.
До тук, това гарантира , че няма да я залееш с киселина. Скрита е! :idea:
А за да намалиш вероятността да увредиш откритото пило с киселината пулверизираш под такъв ъгъл, че да не попада в килийките ,а само върху пчелите.Не е сложно да се съобрази.
Очаквам да опонираш с: "Майката ще се удави в някоя по голяма капка!". За да не стане това се пулверизира.
"...запечатано пило..."
До колкото си спомням твоя беше идеята да се обработва след сваляне на магазините.Да речем август.Независимо от наличието на пило.Целта беше да се намали чувствително количеството паразити в кошера преди излюпване на зимните пчели.Скритите в запечатаното пило паразити не са обект на това третиране.Всъщност, как беше? О.К. е най-ефективна, когато няма запечатано пило? :wink:Е, за такъв момент има обгазяване и накапване с О.К..Но те си имат собствени особености и не са обект на разискване сега. :)
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Грийнхорн
Мнения: 13
Регистриран на: Пет Апр 19, 2013 11:28 am

Re: Дайте ми съвет за третирането с оксалова киселина ?

Мнение от Грийнхорн »

зуница написа:
Scutellator написа:Аз не разбрах точно?!? Препоръчваш майката да се премести в друг кошер, който предварително е бил обезпаразитен (или другия вариант да се сменят само питите със запечатано пило ) за да не се намира майката в кошера по време на третирането?
Това е което аз имах в предвид в "изключенията" ( наред и със смяната на майка всяка година)
Така-а... Явно, както казваш всеки иска да прочете това което , му е изгодно.Предполагам ,че се чете от пчелари и никой за едно третиране няма да му мине през главата да си отнема, придава и размества майки из кошерите.Но при професионалистите може и да има такава практика .Знае ли човек?! :shock:
За тези с по-обикновено мислене идеята е "особено сложна". Ще пиша бавно и подробно.
1. Изваждаш питата.
2. Преглеждаш.
3. Ако няма майка пулверизираш.
4. Ако видиш майка я хващаш с "лулата" и задържаш затворена.
5. Обработваш питите с пулверизатора.
6. Когато обработиш питите може да пуснеш майката върху първата от която си започнал.
До тук, това гарантира , че няма да я залееш с киселина. Скрита е! :idea:
А за да намалиш вероятността да увредиш откритото пило с киселината пулверизираш под такъв ъгъл, че да не попада в килийките ,а само върху пчелите.Не е сложно да се съобрази.
Очаквам да опонираш с: "Майката ще се удави в някоя по голяма капка!". За да не стане това се пулверизира.
"...запечатано пило..."
До колкото си спомням твоя беше идеята да се обработва след сваляне на магазините.Да речем август.Независимо от наличието на пило.Целта беше да се намали чувствително количеството паразити в кошера преди излюпване на зимните пчели.Скритите в запечатаното пило паразити не са обект на това третиране.Всъщност, как беше? О.К. е най-ефективна, когато няма запечатано пило? :wink:Е, за такъв момент има обгазяване и накапване с О.К..Но те си имат собствени особености и не са обект на разискване сега. :)

Аз, втора година третирам кошерите с ОК чрез напръскване. Майките не ги пазя и до сега не съм имал проблем. Нямам умряла или спряла да снася майка след третиране с ОК.
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Дайте ми съвет за третирането с оксалова киселина ?

Мнение от зуница »

Грийнхорн написа: Аз, втора година третирам кошерите с ОК чрез напръскване. Майките не ги пазя и до сега не съм имал проблем. Нямам умряла или спряла да снася майка след третиране с ОК.
Това може само да ме радва , колега Грийнхорн. Още след първото "зимно" обливане със спринцовка на пролетта една от майките при мене спря да снася.Причините могат да са много , но подобни случаи споделиха и други колеги.За това предпочитам, когато мога нещо да опитам да предотвратя да го правя. "Прикрито мляко котката не го лочи!" А вредното влияние на киселината върху живите същества , не буди съмнение. Ако не вредеше , едва ли би унищожавала акара. Основното е да се ограничи вредата върху пчелите, в частност майката.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
chlink
Мнения: 11
Регистриран на: Пон Ное 23, 2015 8:51 am

Re: Дайте ми съвет за третирането с оксалова киселина ?

Мнение от chlink »

Здравейте. Имам въпрос за третирането с оксалова киселина.
Миналата година третирах с оксалова киселина и тази пролет
нямаше проблем. Въпросът е там, че лятото сложих от тези
новите ленти оксалова киселина с глицерин с удължено действие,
където много ги рекламираха.
Та, има ли смисъл сега в края на октомври да накапвам с ОК
тъй като активното вещество е едно и също и акара може да
е придобил резизстентност.
Благодаря за отговорите.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Дайте ми съвет за третирането с оксалова киселина ?

Мнение от Dinko »

Вие сте третирали , но някой не са.
Времето е хубаво .
Напръскай с 25 гр оксалова на литър сироп.
Отгоре върху рамките :idea:
Polad112
Мнения: 28
Регистриран на: Пон Авг 08, 2022 5:00 pm

Re: Дайте ми съвет за третирането с оксалова киселина ?

Мнение от Polad112 »

Използваш ли меден сироп с ОК
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”