ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от зуница »

Scutellator написа: Аз доколкото го схванах, се твърди точно обратното - че самия метод за сублимация (т.е. уреда/изпарителя) съвсем не винаги е съвършен и ако се прегори киселината, то се нанася по-голяма вреда, без да има някаква полза.
Това правилно си го разбрал.Остана да се изясним само дали използването на О.К. при всяко преглеждане, отваряне на кошера е препоръчително и разумно действие. :wink:
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от Майка »

candrov написа:Оксалова киселина на кристали поставена в изпарител (тези на 12 или 220 волта с нагревател или подгревна свещ),при температура около 100-120 градуса преминава в течно състояние,след което с увеличаване на температурата започва да се изпарява.Това го знам от опит.Знаейки,че сублимацията е процес при който твърди вещества стават газообразни,без да преминават през течна фаза,значи използвайки този метод на постепенно нагряване с изпарителите,ние не сублимираме киселината.Може би за да се сублимира трябва да се постави в среда предварително загрята до температура 150-160 градуса,за да се изпари веднага.Не съм запознат дали има разработени такива устройства или методи за третиране.Ако някой знае нещо по въпроса би било интересно да сподели.
В такъв случай това, което ползваме за третиране би трябвало да е изпарител, а методът да е метод на изпарение и правилно би трябвало уредите да се наричат изпарители.
А някъде в интернет и дори във форума имаше един изпарител, който беше с горелка, възможно е за нега да се отнася методът, наречен сублимация, който нанася повече вреда, отколкото полза.
??? Така ли е или не, не знам, опитвам се да си изясня нещата.
Имаше линк към този изпарител, сублиматор?, но не го намирам. Един пчелар с брада пушеше с ОК кошерите отгоре, през отвор на покривната дъска, смело без никакви предпазни средства.

Колкото до другите начини на третиране с напръскване и с накапване, още в началото на темата valvr e посочил източници, според които чрез напръскване и накапване трябва да се третира само еднократно едно поколение пчели.
TVB
Мнения: 101
Регистриран на: Вто Окт 28, 2008 2:45 pm
Местоположение: ДУПНИЦА - 15бр. ЛР

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от TVB »

candrov написа:Оксалова киселина на кристали поставена в изпарител (тези на 12 или 220 волта с нагревател или подгревна свещ),при температура около 100-120 градуса преминава в течно състояние,след което с увеличаване на температурата започва да се изпарява.Това го знам от опит.Знаейки,че сублимацията е процес при който твърди вещества стават газообразни,без да преминават през течна фаза,значи използвайки този метод на постепенно нагряване с изпарителите,ние не сублимираме киселината.Може би за да се сублимира трябва да се постави в среда предварително загрята до температура 150-160 градуса,за да се изпари веднага.Не съм запознат дали има разработени такива устройства или методи за третиране.Ако някой знае нещо по въпроса би било интересно да сподели.
Моите наблюдения се различават от тези на колегата. Използвам вече 4 години изпарител, който започва да изпарява на четвъртата минута от включване на напрежението /12 волта/. Изпаряването продължава около 1 - 1,5 минути без да се втечняват кристалите. След това настъпва втечняване и завиране на течността. При това завиране се образува нещо като пяна от финни кристали, които ако ги притисна към тялото на изпарителя се втечняват. Целия процес на изпаряване на 3 гр. ОК приключва за 4 - 4,5 минути. С времето за загряване общо за кошер ми отиват около 10 минути.
Вероятно започва сублимация и при надхвърляне на указаната температура се преминава към втечняване и изпаряване. Но все пак аз не съм нито химик, нито физик...
candrov
Мнения: 5
Регистриран на: Пет Окт 13, 2006 11:19 pm
Местоположение: гр.Своге

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от candrov »

При мен процеса протича по същия начин,само са различни минутите,в зависимост от температурната крива,тоест мощността на уреда.Втечняването идва на 100-120 градуса и тогава изпарението е значително по слабо.След което с образува същата ''шапка'',която според мен е обратно кристализирала киселина,заради отдалечаването и от мястото на нагряване.Ако не притискаш ''шапката'' към изпарителя,тя след малко се втечнява и започва процес на бързо изпарение,защото уреда вече е вдигнал температура 150-160 градуса.За около10-15 секунди след това всичко се изпарява,вдигайки се приличен облак пушек.Така,въпроса сега е да си изясним това изпаряване ли е или сублимация или по малко и от двете.Тогава вече може да се мисли,какво да се направи,за да се отиде към необходимият процес.И кой от двата процеса е по ефективен.А че този начин има ефект върху акарите,не се съмнявам.Наблюдавам резултатите вече 3 години.
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от Niki S »

Това е формулата за термичното разлагане на Оксалната киселина- дихидрат.
HOOC-COOH --t--> H-COOH + CO2 --> CO + H2O
100 - 130 градуса е температурата на разлагане на дихидрата - получава се безводна ОК.
125 гр. сублимира.
166 - 180 гр. декарбоксилиране до мравчена к-на и въглероден двуокис и впоследсвие до въглероден окис и вода.
Нас ни интересува точно сублимацията /от твърдо вещество - пари и при охлаждане - крайния продукт веществото отново в твърдо състояние/. Именно ОК която сублимира вътре в кошера и полепва /навсякъде/ убива акара. Навсякъде е във скоби защото трудно се постига, и това е проблема да не се използва масово. На практика парите веднага се охлаждат и ОК полепва близо до изпарителя. Добро решение съм срещал изпарителя да е съчетан със вентилатор за да се създаде турболенция вътре в кошера и да е ефективно третирането. Направих терморегулиран испарител за да не прегрява ОК но не ми хареса ефективноста и други проблеми които са недостатък на този метод.
http://www.pchelovod.info/index.php?sho ... t&p=915536
http://forum.xumuk.ru/index.php?showtopic=98917
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1% ... 0%B8%D1%8F

Това съм го писал на друго място във форума, може да е във помощ на темата.
tsc
Мнения: 159
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 6:58 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от tsc »

А какво ще кажете за идеята, ако върху нагрята до температурата на сублимация повърхност се пулверизират ситно(като пудра захар) смлени кристали на киселината? Би трябвало да имаме само сублимация. Интересно не могат ли да се получат нано кристали?
http://www.tscommunication.com - GSM устройства за охрана и управление на отдалечени обекти.
http://www.tscommunication.com/index.ph ... cts&view=5 - Комплексна система за охрана на пчелини - BeeG 13
TVB
Мнения: 101
Регистриран на: Вто Окт 28, 2008 2:45 pm
Местоположение: ДУПНИЦА - 15бр. ЛР

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от TVB »

https://www.youtube.com/watch?v=ARK2tyXFfrU
Италианците са го нарекли професионален сублиматор !? Когато започне изпаряването намалява градусите на пистолета за горещ въздух на 300. Но колко градуса е горещия въздух, който докосва кристалите? Нали по пътя от реотана до резервоара с кристалите се губи топлина. А колко ли са градусите на излизащите от уреда пари? Ако се постигне сублимация при 160 градуса в резервоара с кристалите и след това по пътя до кошера градусите паднат на долу, какво ще се получи? всъщност кои са обективните критерии по които да се прецени дали става въпрос за сублимация или за изпаряване?
tsc
Мнения: 159
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 6:58 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от tsc »

TVB написа:https://www.youtube.com/watch?v=ARK2tyXFfrU
Италианците са го нарекли професионален сублиматор !? Когато започне изпаряването намалява градусите на пистолета за горещ въздух на 300. Но колко градуса е горещия въздух, който докосва кристалите? Нали по пътя от реотана до резервоара с кристалите се губи топлина. А колко ли са градусите на излизащите от уреда пари? Ако се постигне сублимация при 160 градуса в резервоара с кристалите и след това по пътя до кошера градусите паднат на долу, какво ще се получи? всъщност кои са обективните критерии по които да се прецени дали става въпрос за сублимация или за изпаряване?
Браво на италианците!!! Снощи, след като написах поста си и легнах, се замислих как може да се реализира идеята и стигнах до същото решение - духалка, каквато ползваме масово в електрониката за демонтаж на чипове от платки с регулиране на температурата и индикатор за нея. Очевидно те опитно са определили температурите така, че да се получава чист сублимат и той да се задържа такъв докато влезе в кошера. В момента в който полепне по пчелите се охлажда и се получават микрокристали. Има ли информация кой произвежда сублиматора? "Духалки" в България се намират всякакви! Още веднъж браво за идеята и реализацията!!!
http://www.tscommunication.com - GSM устройства за охрана и управление на отдалечени обекти.
http://www.tscommunication.com/index.ph ... cts&view=5 - Комплексна система за охрана на пчелини - BeeG 13
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от Scutellator »

Sublimox -а е 7 пъти по-ефективен ( от гледна точка на времето необходимо за третирането на един кошер) в сравнение със Varrox -a, само че е към 400 евро. Вярвам че българския гений би могъл да измисли нещо по-добро, на по-ниска цена.
https://www.youtube.com/watch?v=Bby6r1qWxys
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
tsc
Мнения: 159
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 6:58 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от tsc »

Scutellator написа:Sublimox -а е 7 пъти по-ефективен ( от гледна точка на времето необходимо за третирането на един кошер) в сравнение със Varrox -a, само че е към 400 евро. Вярвам че българския гений би могъл да измисли нещо по-добро, на по-ниска цена.
https://www.youtube.com/watch?v=Bby6r1qWxys
Аз бих казал така - българския инженер, гений е силна дума. Само че как, когато ако потърсиш съвет от бългаски пчелар, той иска да му плащаш за това че го питаш какво му трябва? Как да има стимул да направи нещо добро и по-евтино, когато някои "вождове", яхнали вълната на пчеларското недоволство, са готови ""да го наврат в кучия гъз", за това, че е имал неблагоразумието да критикува техни технически недомислици, написани "на прима виста"? Как, когато една простакеса си създава клуб от подръжници във Фейсбук за издигането си в пчеларската иерархия, псуващи като хамали на ломското пристанище, може да те изхвърли от публичното пространство без никакво провинение или предварителна забележка? Тези хора ли ще стимулират работещите в полза на пчеларите разработчици и производители на модерно оборудване, на една по-достъпна цена??? Няма как да стане!
http://www.tscommunication.com - GSM устройства за охрана и управление на отдалечени обекти.
http://www.tscommunication.com/index.ph ... cts&view=5 - Комплексна система за охрана на пчелини - BeeG 13
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от зуница »

tsc написа:Аз бих казал така - българския инженер, гений е силна дума. Само че как, когато ако потърсиш съвет от бългаски пчелар, той иска да му плащаш за това че го питаш какво му трябва? Как да има стимул да направи нещо добро и по-евтино, когато някои "вождове", яхнали вълната на пчеларското недоволство, са готови ""да го наврат в кучия гъз", за това, че е имал неблагоразумието да критикува техни технически недомислици, написани "на прима виста"? Как, когато една простакеса си създава клуб от подръжници във Фейсбук за издигането си в пчеларската иерархия, псуващи като хамали на ломското пристанище, може да те изхвърли от публичното пространство без никакво провинение или предварителна забележка? Тези хора ли ще стимулират работещите в полза на пчеларите разработчици и производители на модерно оборудване, на една по-достъпна цена??? Няма как да стане!
Имаш възможност за изява. Проблем за решаване и възможност да го решиш.Научи всичко за третирането с О.К. При добро желание не е нужно някой да те води.А за другото си достатъчно възрастен човек за да си толкова наивен. :wink:
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
tsc
Мнения: 159
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 6:58 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от tsc »

зуница написа:
tsc написа:Аз бих казал така - българския инженер, гений е силна дума. Само че как, когато ако потърсиш съвет от бългаски пчелар, той иска да му плащаш за това че го питаш какво му трябва? Как да има стимул да направи нещо добро и по-евтино, когато някои "вождове", яхнали вълната на пчеларското недоволство, са готови ""да го наврат в кучия гъз", за това, че е имал неблагоразумието да критикува техни технически недомислици, написани "на прима виста"? Как, когато една простакеса си създава клуб от подръжници във Фейсбук за издигането си в пчеларската иерархия, псуващи като хамали на ломското пристанище, може да те изхвърли от публичното пространство без никакво провинение или предварителна забележка? Тези хора ли ще стимулират работещите в полза на пчеларите разработчици и производители на модерно оборудване, на една по-достъпна цена??? Няма как да стане!
Имаш възможност за изява. Проблем за решаване и възможност да го решиш.Научи всичко за третирането с О.К. При добро желание не е нужно някой да те води.А за другото си достатъчно възрастен човек за да си толкова наивен. :wink:
Ти ли ми я даваш тази възможност??? Поласкан съм от жеста! И защо по дяволите трябва аз да изучавам третирането с О.К? Вие най-добре си знаете какво Ви трябва, тук всички са с минимум докторска дисертация и доцентура по пчеларство. Аз съм прост и тъп инженер, който изпълнява поръчки. Искате изпарител, ще имате изпарител, искате сублиматор, ще имате сублиматор. И понеже не съм наивен, това ще струва пари!
http://www.tscommunication.com - GSM устройства за охрана и управление на отдалечени обекти.
http://www.tscommunication.com/index.ph ... cts&view=5 - Комплексна система за охрана на пчелини - BeeG 13
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от Майка »

Извинете, че попитах. :(
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от зуница »

tsc написа:Ти ли ми я даваш тази възможност??? Поласкан съм от жеста! И защо по дяволите трябва аз да изучавам третирането с О.К? Вие най-добре си знаете какво Ви трябва, тук всички са с минимум докторска дисертация и доцентура по пчеларство. Аз съм прост и тъп инженер, който изпълнява поръчки. Искате изпарител, ще имате изпарител, искате сублиматор, ще имате сублиматор. И понеже не съм наивен, това ще струва пари!
Последен опит да съм ти полезен.За да автоматизираш,управлявяш даден процес трябва да познаваш процеса.За да създадеш устройството за изпарение или сублимация трябва да си наясно за какво иде реч.А пчеларите са потребители и ако създадения от тебе продукт ги "омае" ще го търсят.
Ако пък искаш да се превърнеш в обикновен изпълнител на поръчки то пусни обява " Изпълнявам поръчки в областта на електрониката по разработка и документация на клиента".И понеже не си наивен, знаеш , че и интелектуалния труд по разработката струва пари.А относно възможността, учудвам се , че не си видял огромната информация, която споделят колегите и остава само да се възползваш от нея.С други думи, ако си видял пазарна ниша за подобен продукт, изпарител , не очаквай някой друг да го разработи и ти само да произведеш на ишлеме продукта.Е дано нещо си разбрал, защото с не пчеларските приказки съм до тук.
Последно промяна от зуница на Пет Дек 19, 2014 7:26 am, променено общо 1 път.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
tsc
Мнения: 159
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 6:58 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от tsc »

зуница написа:
tsc написа:Ти ли ми я даваш тази възможност??? Поласкан съм от жеста! И защо по дяволите трябва аз да изучавам третирането с О.К? Вие най-добре си знаете какво Ви трябва, тук всички са с минимум докторска дисертация и доцентура по пчеларство. Аз съм прост и тъп инженер, който изпълнява поръчки. Искате изпарител, ще имате изпарител, искате сублиматор, ще имате сублиматор. И понеже не съм наивен, това ще струва пари!
Последен опит да съм ти полезен.За да автоматизираш,управлявяш даден процес трябва да познаваш процеса.За да създадеш устройството за изпарение или сюблимация трябва да си наясно за какво иде реч.А пчеларите са потребители и ако създадения от тебе продукт ги "омае" ще го търсят.
Ако пък искаш да се превърнеш в обикновен изпълнител на поръчки то пусни обява " Изпълнявам поръчки в областта на електрониката по разработка и документация на клиента".И понеже не си наивен знаеш , че и интелектуалния труд по разработката струва пари.А относно възможността, учудвам се , че не си видял огромната информация, която споделят колегите и остава само да се възползваш от нея.С други думи ако си видял пазарна ниша за подобен продукт, изпарител , не очаквай някой друг да го разработи и ти само да произведеш на ишлеме продукта.Е дано нещо си разбрал, защото с не пчеларските приказки съм до тук.
Нека изясним нещата. Видях идеята на италианците и и се възхитих, нищо повече. Нито съм имал, нито имам намерението да правя подобни неща - нямам съответната компетентност. Относно информацията и оценката на инженерния и интелектуалния труд - казах какво мисля по въпроса преди твоите постове. Именно за да следя информацията посещавам форума и пчеларските групи и поддържам контакти на ЛС, Скайп и мейли с най-различни хора от бранша - от обикновени опитни пчелари-практици до Мария Габриел в Брюксел.
И последно - клиента не е необходимо да дава документация и материалите и да му се работи на ишлеме. Но той трябва добре да формулира това, което му трябва (защото го знае най-добре) и заедно с разработчика и производителя да направят заедно едно добро задание. За да няма после "Каква я мислехме, а тя каква стана".
http://www.tscommunication.com - GSM устройства за охрана и управление на отдалечени обекти.
http://www.tscommunication.com/index.ph ... cts&view=5 - Комплексна система за охрана на пчелини - BeeG 13
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”