ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от valvrv »

Vaporisation/Изпаряване
един от най ефикасните методи за борба против акара незнайно защо малко използван в българия.Третирането става ччрез напръскване или изпаряване изпаряването е значително по ефективно до 99% смъртност на акара .Не вреди на пчелите и майката лесна направа на изпарител самото третиране идва около няколко стотинки на кошер.По принцип за максимална ефективност се използва когато няма пило използва се до 5 гр оксалова киселина на гранули на кошер.
Давам сайт с едея за лесна и евтина направа на изпарител всеки може да си го направи.задължително е да се използват методиката за безопасност ;очила ,ръкавици и маска.
http://bwrangler.madpage.com/bee/goxa.htm
Изображение
и още
http://www.beedata.com/apis-uk/newslett ... uk0503.htm
Изображение
Последно промяна от valvrv на Сря Апр 26, 2006 11:34 am, променено общо 1 път.
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

същия би могъл да се направи и с нагряване на ток и така споойно човек може ако има 10 заготовки да третира около 100 кошера за половин час никак не е зле.Аз лично задължително ще изпробвам нещо подобно :lol: :lol: :lol: :lol: СМЪРТ НА КЪРЛЕЖИТЕ :lol: :lol: :lol:
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

вариант за електрически изпарител на оксалова киселина на 12 волта
http://www.dalcolapiaries.com/acid.html
Изображение
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

методика на работа : използват се когато няма медобер и не се събира прашец за да няма остатъчни колкичества в меда и прашеца.
1-с напръскване оксаловата киселина се разтваря във вода и захар(в момента нямам рецептата) след което се напръскват питите с пчели трябва да няма пило тъй като не действа на акарите в запечатаните килийки НО МОЖЕ ДА СЕ ИЗПОЛЗВА САМО ВЕДНЪЖ ПРЕЗ ГОДИНАТА тъй като след намокрянето на пчелите те започват да се почистват една друга като се облизват и тази субстанция попада в стомаха им от което съответно живеят по малко ,което е важно при зимните пчели.Използва се като второ третиране при по голяма доза на грамовете на оксаловата киселина в литър може да се наблюдава и самосмяна на майката(старата не умира но пчелите правят самосмяна)
2-с накапване пак като горното но се накапва м/у рамките.
3-с изпаряване прави се чрез електрическа или с горелка изпарител (каквито съм дал в по горните мнения)слагат се от 2 до 5 гр кристали оксалова киселина при нагряването те се топят и се изпаряват в кошера като се разпръскват като миниатюрни капчици по вътрешноста на кошера.В този случай може да се третира многократно без да се вреди на пчелите или да има загуби на майки.При наличие на пило се третира няколко пъти през седмица за да се унищожат и излезлите след третирането акари Когато няма наличие на пило 1 път е достатъчно .ЕФЕКТИВНОСТА Е ОКОЛО 99%
Трябва да се има в предвид че загряването на изпарителя трябва да става при около 180 градуса тъй като ако е за кратко време при много висока температура в кошера ще влезнат по малко пари на оксалова киселина и повече на водна пара,въглероден окис(Co), и въглероден двуокис(Co2).При нормална употреба при 100 градуса се изпарява водата и след това при 180 градуса се получават оксалови изпарения,изпаряването става за около 3 минути .Начина на влияние върхо кърлежа е че унищожава въжможноста да смуква и той умира от глад.ДА СЕ НОСЯТ ПРЕДПАЗНИ СРЕДСТВА-ОЧИЛА,РЪКАВИЦИ И МАСКА ГАЗОВА ПРИ НЕСПАЗВАНЕ НА ПРОЦЕДУРИТЕ ПО БЕЗОПАСНОСТ МОЖЕ ДА СЕ СТИГНЕ ДО МЕДИЦИНСКИ УСЛОЖНЕНИЯ КАТО КАМЪНИ В БЪБРЕЦИТЕ И РАК НА БЪБРЕЦИТЕ.
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

колеги помощ как да стане

Мнение от valvrv »

колеги трябва ми помощ за направата на изпарител за оксалова киселина срещу акара.Характеристиките на който трябва да отговарят на следните неща:
#нагревателя да е електрически(по възможност 12 V)за да може да се ползва където няма ток чрез акумулатор(аз самият имам стартиращо устройство за кола)
#да нагрява до 160 °C и да поддържа тази температура не повече не по малко(допуска се до няколко градуса ±)
#да е евтино изпълнението :wink:
причини за второто искане:
Оксаловата киселина dihydrate съдържа 2 молекули вода захванати за всяка оксалова молекула(надявам се превода да ми е технически правилен)
водата се изпарява при 101.5°C
при 157°C оксаловата киселина преминава от твърдо в газообразно състояние именно с този газ се третира семейството.
при 189°C оксаловата киселина се разгражда на мравчена киселина и въглероден оксид.
при правилно третиране с оксалова киселина тя унищожава всички акари които не са в запечатаното пило.С други думи при ползването и в период когато няма пило край с акарите в кошера без странични ефекти върху майката и пчелите,не се наблюдават загоби на майки при третиранията.
Примерно нещо подобно но да се нагрява с ток
Изображение
Изображение
Изображение
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

метода е силно ефективен но човек при ползването му трябва да е наясно с защитните правила
#да се носят предпазни очила
#предпазна маска с филтър
#гумени ръкавици
неспазването им може да доведе до увреждане на бъбреците
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Мнение от ттитто »

незнам дали ще стане с метален затворен съд който загряваш с тока (както се загряват теловете на рамките при поставяне на основа). ри продължително нагряване може и да се достигне тази температура. Един контактен термометър ще помогне. Съда трябва да е поставен в друг, термоустойчив съд и трябва да е с нисък коефициент на температурно разширение. Сега ми хрумва, че гледах едни шейкъри за коктейли в кауфланд оня ден в отдела за 50% намалени стоки. Бяха евтини и от иноксимат похлупак с тесен отвор, в който може да се постави термометър или термодвойка и изходно маркуче за парите. Остава ти само да го държиш с готварски ръкавици ;) или да го носиш в по-голяма купа да не те опари.
Ако не беше писал, никога нямаше да ми хрумне!!!
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

въпроса е че температурата трябва да е голяма 160 градуса.Мислех си за варианта да навия един реотан около тръбата над него да сложа ламарина и отгоре да го затворя с гипс примерно и на долния край на тръбата да сложа терморегулатор които да включва и изключва при определената температура.
по принцип хич ме няма с електрическите работи но на Димитровградския пазар в неделя този за колите има сумати джаджи втора употреба за малко пари може и да взема нещо от там и да приспособя :wink:
Росен Тенчев
Мнения: 108
Регистриран на: Вто Фев 28, 2006 8:54 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от Росен Тенчев »

Можеби има някакво решние . Трябва ти звънчев трансформатор и прекъсвач с честота 50 хрца така ще генерираш ток от 220 волта . Тази щуротия я направих когато бях в 4 ти клас.
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

Росен Тенчев написа:Можеби има някакво решние . Трябва ти звънчев трансформатор и прекъсвач с честота 50 хрца така ще генерираш ток от 220 волта . Тази щуротия я направих когато бях в 4 ти клас.
росене на български росене :x :oops: :cry: :wink: :wink: :wink: все едно ми говориш на танганайски :wink:
Росен Тенчев
Мнения: 108
Регистриран на: Вто Фев 28, 2006 8:54 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от Росен Тенчев »

valvrv написа:
Росен Тенчев написа:Можеби има някакво решние . Трябва ти звънчев трансформатор и прекъсвач с честота 50 хрца така ще генерираш ток от 220 волта . Тази щуротия я направих когато бях в 4 ти клас.
росене на български росене :x :oops: :cry: :wink: :wink: :wink: все едно ми говориш на танганайски :wink:
Стига , аз мисля , че това е родният ни език . Виж как говорят политиците . В неделя ако искаш ела на село и ще ти обясня . :!:
Димкис
Мнения: 168
Регистриран на: Вто Фев 07, 2006 3:45 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Димкис »

Прощавайте,но не схващам защо ви е това оборудване след като има вече много по лесен начин за унищожаване на акарите.
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

Димкис написа:Прощавайте,но не схващам защо ви е това оборудване след като има вече много по лесен начин за унищожаване на акарите.
и какъв е той :?:
между другото който се интересува може да поразгледа чуждите форуми и ще разбере за какво става въпрос.Това е метода с най голям процент успеваемост 98-100% за унищожаване на акара но трябва да се направи по правилния начин.За да се определи успеваемоста на друг метод било то препарат,киселини или друго се използва Оксалова киселина за да паднат и останалите акари.
Мисля че причината да не е толкова разпостранен у нас(имам в предвид метода чрез изпарение) е тази че се изискват познания които не всички любители пчелари имат,освен това се извършва в период когато няма пило началото на зимата и ги е страх от загуба на майката в този късен период.
Използва се накапване и напръскване с Оксалова киселина но дори то понякога не се прилага правилно поради липса на достатъчно информация,примерно много хора не знаят че тези два варианта се използват само по веднъж годишнотъй като по честото им използване вреди на пчелите и дори го използват когато има пило като по този начин все едно нищо не са направили.Чрез метода на изпарение няма ограничение на броя третирания.
нека направим сметка кави методи за третиране ползваме в България
#чрез някой от многобройните видове акарицидни препарати било то варостоп,варотом,перицин,камуфас и др- третирането с тези препарати освн че има опасност от остатъци в меда,бягство на семейства (има и такъв вариант) те не унищожават напълно акара не повече от 80-90% поради ред причини недостатъчна доза резистентност и др.
#чрез биологична борба-дълбоко дъно на него му дават 30 %
чрез строителна рамка-реже се търтиевото пило тук мисля че се дават стойности около 50%
направа на отводка-тук не съм чел какви проценти са но едва ли са кой знае колко
#използването на селектирани майки-без да се впускам в подробности само ще кажа че това трябва да се прави независимо от това как третираш но не мисля че българските майкопроизводители могат да ни доставят такива майки че да не ни се налага да третираме.
#чрез киселини
мравчена киселина-лично според мен много добър метод но да се прави с изпарител рано на пролет и есента след медобера и да следва третиране с оксалова киселина когато свърши пилото.

има още неща които могат да се напишат но няма да се разтягам много
Това е лично мое мнение и нека ниой не се чувства задължен да го приема а да го прочете след това да потърси допълнителна информация от други източници и да си направи равносметка кое е най добре за него аз моята вече съм я направил.
ще третирам двапъти с мравчена киселина пролетта и есента и след това с оксалова когато няма пило.
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

друга причина поради която няма да ползвам препарати само заради удобството им е, че дори и да го правя правилно за да се получава по малка резистентност никой не ми гарантира за околните пчелини в областа.С други думи ако акарите в моите кошери нямат резистентност към даден препарат то тези които пчелите ще обменят с пчели от други пчелини може и да имат и когато започнат да снасят в моите кошери то аз на следващото третиране няма да унищожа същия процент и ще си имам още повече допълнителни домашни нелюбимци :cry:
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Оксалова киселина информация

Мнение от valvrv »

ето линк към форума с най много информация за третиранията с Оксалова киселина положителни и отрицателни стани,методи и др.ще ви трябва поне горе долу да разбирате английски на разположение са над 200теми
ако някой има въпроси преровил съм доста обширен материал за третиранията с оксалова киселина нека пита ако имам инфо ще му го дам
http://www.beesource.com/cgi-bin/ubbcgi ... VZSN&dex=2
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”