екостоп

Модератор: Scutellator

ivan1
Мнения: 79
Регистриран на: Нед Мар 13, 2011 7:10 pm

Re: екостоп

Мнение от ivan1 »

Пчелите заклейват тимола защото ги дразни .От статийте които съм чел на ден умират около 10 пчели от активното действие на тимола.Затова тимолът се слага на специлно пригодени места на определена рамка (така правят в Германия)или в сециални кисийки от марля или тензух за да не ги изхвърлят пчелите.Затова това със пудрата захар и тимола ми се струва апсурт и пари време на вятара .
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: екостоп

Мнение от ZhivkoBG »

Вчера преди свечеряване уж по хладното реших да третирам с екостоп знам, че температурата не трябва да е много висока над 22 градуса мисля и под 15 заради томола активната съставка в плочите...
За около час и половина два стана касапница пред прелките Незнам със собствените пчели ли се биха или с чужди ?!? имам 2 отводки едната на 6 другата на 3 рамки... пчелите вентилираха като луди...
Тази сутрин огледах имаше изхвърлени пчели и оформени вече ларви на прелетната дъска... около 15-20 на по-силния и на половина на слабия... и в момента продължават така усилено да вентилират... на 2 метра от сандъците се усеща миризмата на ментовото масло
Имаше и малко вароа по земята предполагам в сандъка са много повече, от старите ДБ и няма как да изтегля дъното...
Дали не им навредих повече от акара...
Ако напече отново през деня предполагам заради вчерашната жега се получи така...
дали няма да стане същото и да има още подмор ?!?
Точно пилото в момента е много ценно и това през август...
Обърках нещо, но какво ?
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: екостоп

Мнение от ZhivkoBG »

Да допълня, че на по силния сложих 2 плочи, а на слабия една ! Действах смело, защото на опаковката пише няма странични ефекти ! И нямаше описано нещо свързано с температурата при която да се третира !
А на практика стана някаква касапница чак откъснати глави и крайници по земята и за капак тази сутрин и пило изхвърлят !
Някой който има опит с тимол или екостоп може ли да даде съвет ?!?
Да оставя ли плочите или да ги махна ако трябва !
Иначе пчелите си работят... носят прашец още от 6 сутринта... но здраво вентилират...
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: екостоп

Мнение от ZhivkoBG »

Отворих ги, намалих им дозата и се успокоиха !
Намалиха усилената вентилация и изглеждат бодри и работят здраво...
Моя грешка, подведох се по упаковката и без малко голяма беля да стане...
Вече имам някакъв опит...
Ако няма 12 рамки ДБ максимум 1 плочка и то на крайните пити където няма много пчели !
за по слаби половин пак накрая на питите...
Ако е над основните рамки голямата доза им идва в повече ! и дава подмор...
Като гледам колко малко акар падна... аз им навредих повече от акара... но пък дано е за добро... да не се развъди за напред !
Почвам от нулата и май ще съм самоук !
Всеки казва по нещо различно и накрая...
Сами трябва да решаваме и преценяваме !
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: екостоп

Мнение от Dinko »

Преди 3 години слагах екостоп, но ми се видя скъпо.
Беше към 3 лева на кошер цяла плочка.
Но го слагах март/април беше хладно.
По влажните ми капаци още миришат :D
На тези отвадки може да сложиш по 1/5 от плочката или по малко.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: екостоп

Мнение от Scutellator »

Аз съм казвал многократно че оксалната киселина е по-добрия вариант за третиране през активния сезон, отколкото тимола. Тимола е добър когато е в сиропа, но действа повече върху нозема и вируси, отколкото върху вароа.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: екостоп

Мнение от ZhivkoBG »

За напред ще знам... когато е по-хладно всичко е наред..., но като напече малко се почва с боя по прелките ! Незнам чужди пчели ли налитат заради силния аромат на ментовото масло или със своите се бият...
Гледам и нищо немога да направя...
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: екостоп

Мнение от зуница »

Ароматите и феромоните са оная част от живота на пчелите която е най-непопулярна сред пчеларите.Доколкото помня чуствителността на пчелите към миризми е десетки хиляди пъти по-силна от човешката чувствителност.Ако пчеларят усети силна миризма от кошера, какво ли усещат пчелите?Тях направо ги задушава.Ние хората определяме дозите по собствената си чувсвителност.Нормално е в такъв случай да предозираме и да получим шок и дезорганизация и дори отравяния с изпарения на безвредни вещества.Парите на тимола не действат отравящо върху акара.Те дезориентират женските индивиди, които спират да снасят и да се хранят.От изпаренията на тимола акарите си мрат от глад.Увеличаването на дозата за по-бърз ефект чрез отравяне на акара води до същия ефект и сред пчелите съобразно чувствителността и размера им отнесени към акара.С други думи парите на тимола трябва да действат в ниска концентрация през продължителен период от време.Концентрацията трябва да е такава , че да не дезорганизира живота на пчелното семейство.Или пчелите не трябва да губят връзката помежду си и с майката основана на феромоните.Силната миризма подадена от вън просто заглушава и унищожава тази връзка.Ефекта който наблюдаваме е описан от много колеги.Напускане на кошера , масов бой , налитане в чужди кошери и агресия.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: екостоп

Мнение от Scutellator »

Концентрацията трябва да е такава , че да не дезорганизира живота на пчелното семейство
И каква е тази концентрация?
Предполагам си ползвал тимол и може да споделиш твоя метод за да не се лутат като в лабиринт начинаещите.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: екостоп

Мнение от ZhivkoBG »

По-силният е с една плочка, а по-слабия с половин ! На крайните пити далеч от пилото !
Първоначално сложих 2 плочки на силния и 1 на слабия на горните летви над пилото и даде подмор и пчелите се държаха като полудели това го направих вечерта преди работа...
На сутринта като се прибрах видях за какво става въпрос, веднага ги отворих и намалих дозата на половина и дръпнах плочките на края зад преградната дъска...
В момента невиждам да има проблеми освен, че става бой пред прелките от време на време...
И се чудя чужди пчели ли налитат или със своите се бият ?!?
Ще ги махна на края тия плочки... сандъците така са пропити с аромата, че и без плочки ще мирише до напролет...
danielita
Мнения: 44
Регистриран на: Съб Апр 07, 2012 7:19 pm

Re: екостоп

Мнение от danielita »

ZhivkoBG написа:По-силният е с една плочка, а по-слабия с половин ! На крайните пити далеч от пилото !
Първоначално сложих 2 плочки на силния и 1 на слабия на горните летви над пилото и даде подмор и пчелите се държаха като полудели това го направих вечерта преди работа...
На сутринта като се прибрах видях за какво става въпрос, веднага ги отворих и намалих дозата на половина и дръпнах плочките на края зад преградната дъска...
В момента невиждам да има проблеми освен, че става бой пред прелките от време на време...
И се чудя чужди пчели ли налитат или със своите се бият ?!?
Ще ги махна на края тия плочки... сандъците така са пропити с аромата, че и без плочки ще мирише до напролет...

от апилайф вар моите миришеха така много е силен аромата и е продължителен. Аз използвах ОК и тимол в сиропа. Незнам какво стана дали от ОК ли, но пчелите ми отслабнаха. Възможно ли е от третиране с ОК майките да намаляват яйцеснасянето и дали при третиране умират пчели?
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: екостоп

Мнение от Scutellator »

Възможно ли е от третиране с ОК майките да намаляват яйцеснасянето...?
Да, когато захарния разтвор е по-висок и пчелите го погълнат. Затова и по тозин начин се третира през зимата.
Ако третираш по нашата рецепта, не би трябвало да имаш проблеми и причината най-вероятно се дължи на нещо друго. Имали сме случай при който казанчето с разтвора (около 1 л) веднъж по време на ицидент е бил разлят върду целия кошер по преме на пролетното третиране. Същия кошер се по-късно се оказал един от най-силните в този пчелин.
дали при третиране умират пчели?
При всяко едно третиране умират пчели. Няма безплатен обяд. Оксалната киселина обаче има доста голям безопасен марджин - мисля че 35:1 или 70:1, не съм сигурен (тоест поне 35 пъти по-смъртоносна за акарите отколкото за пчелите). Това е доста висок марджин, дори и за синтетичен акарицид.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
danielita
Мнения: 44
Регистриран на: Съб Апр 07, 2012 7:19 pm

Re: екостоп

Мнение от danielita »

Scutellator написа:
Възможно ли е от третиране с ОК майките да намаляват яйцеснасянето...?
Да, когато захарния разтвор е по-висок и пчелите го погълнат. Затова и по тозин начин се третира през зимата.
Ако третираш по нашата рецепта, не би трябвало да имаш проблеми и причината най-вероятно се дължи на нещо друго. Имали сме случай при който казанчето с разтвора (около 1 л) веднъж по време на ицидент е бил разлят върду целия кошер по преме на пролетното третиране. Същия кошер се по-късно се оказал един от най-силните в този пчелин.
дали при третиране умират пчели?
При всяко едно третиране умират пчели. Няма безплатен обяд. Оксалната киселина обаче има доста голям безопасен марджин - мисля че 35:1 или 70:1, не съм сигурен (тоест поне 35 пъти по-смъртоносна за акарите отколкото за пчелите). Това е доста висок марджин, дори и за синтетичен акарицид.

Работя по вашата рецепта 35 гр. ОК 900мл. вода и 100гр. захар.

Разтвора става леко бял, така ли тр да е ?
danielita
Мнения: 44
Регистриран на: Съб Апр 07, 2012 7:19 pm

Re: екостоп

Мнение от danielita »

днес забелязах и 1 2 пълзящи пчели с деформирани крайници но немога да разбера от кое семейство са. Днес третирах отводките с ОК др седмица като извадя меда и основните. До сега основните поне 3 пъти съм ги третирал с ОК гледах по дънните табли за акари имаше и някой друг акар но не мн. дали не се дължи на това че работя с 2 стр. рамки и още от появата на овошките по4нах да изрязвам зап търтеево пило. Но определено майките са намалили яйцеснасянето, дори имам отводка която го е намалила няма пило трупа мед “. Тая година е мн. шантава
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: екостоп

Мнение от Scutellator »

Ако разтвора става белезникав, значи ползваш твърда вода (с калций). В този случай Калция прави химично съединение с ОК, и я неутрализира. Кислелинноста на разтвора става по-ниска отколкото трябва да е, съответно пада и ефективността.

Ако семесйтвата се блокират- добавяй магазини/корпуси! По всяка вероятност се дължи на силна паша(която може и да е вече преминала). Когато пилото намалее, всичките акари се наблъскват в тези малко на брой килийки! Лошото е че точно тези пчели трябва да подменят старите. Ако акарите им дойдат в повечко голяма част от тях ще умрат от една или друга болест преждевременно или пък въобще няма да успеят да се излюпят.
Ето как едно силно семейство се превръща в слабо и на границата между живота и смъртта.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”