екостоп

Модератор: Scutellator

зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: екостоп

Мнение от зуница »

Колега, ico_dok, ментово масло 10мл. си закупих от една аптека за 4лв.Предполагам във всяка аптека го има или могат да го доставят.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: екостоп

Мнение от Майка »

Ico_doc, не съм третирала с тимол пролетта, но прочетох, че е ефективен при външна температура над 8 градуса.
Търсиш ментол, предполагам ще разтваряш тимола с ментово масло. Каква е рецептата, по която ще третираш?
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: екостоп

Мнение от ico_dok »

Прочетох, че в препарата Екостоп има тимол и ментово масло - идеята ми е да ги смеся и да третирам със сместа. Двете вещества вероятно действат синергично и убиват акара с по-голяма вероятност. Това е!
Някой има ли данни колко е тимола и ментовото масло в една плочка Екостоп?
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: екостоп

Мнение от dimitarbonev »

Как мислиш. Примавет ще вземат да напишат колко % е това и това и... край с екостопа. Всъщност този препарат е най-нискоефективния продаван на пазара.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: екостоп

Мнение от Майка »

Важното е, че знаем нещо основно, а то е, че тимолът се разтваря в мазнини. Пропорциите ще ги налучкваме.

Екостопът е нискоефективен, според мен, защото въпреки, че съдържа ментово масло /и заради това действа по-дълго/ би трябвало да се подновяват плочките. С две или дори три плочки в кошера не може да се постигне ефект, трябва да се подновяват плочките Екостоп дори и само за това, че пчелите ги омазват с прополис. Както и защото с времето, ако не се поставят нови дози тимол/Екостоп/ , изпаренията намаляват, съответно и ефектът на препарата.
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: екостоп

Мнение от зуница »

"Екостоп разработен като пластична плочка осигурява възможност тимолът и ментовото масло да се освобождават бавно при вложено в продукта действащо количество- 5 грама тимол, който не стресира и не прогонва пчелите, майката и пилото."
Част от (http://www.primavet.com/ekostop.php).
Само информация.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
dachkov
Мнения: 22
Регистриран на: Нед Фев 13, 2011 5:26 am

Re: екостоп

Мнение от dachkov »

ico_dok написа:Прочетох, че в препарата Екостоп има тимол и ментово масло - идеята ми е да ги смеся и да третирам със сместа. Двете вещества вероятно действат синергично и убиват акара с по-голяма вероятност. Това е!
Някой има ли данни колко е тимола и ментовото масло в една плочка Екостоп?
http://www.primavet.com/Ekostop.pdf
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: екостоп

Мнение от ico_dok »

Благодаря колега Дачков!!!
Аз стигнах вчера до информацията за продукта по по-трудния начин - като посетих един пчеларски магазин и прочетох и преписах информацията от опаковката.
Когато зададох въпроса си имах предвид факта, че Екостоп е лекарствен продукт и фирмата производител може да не и се иска
........ Примавет ще вземат да напишат колко % е това и това и... край с екостопа. .......
но е длъжна да напише какво има вътре - всички активни съставки с точен грамаж. Никой не иска от Примавет да си издава производствените тайни.
Аз смятам да поекспериментирам с тези две съставки, пък ако е добре за "мухичките" още по хубаво.
Немаловажна страна е и финансовата - да пресметнем колко излиза третирането.
ivan1
Мнения: 79
Регистриран на: Нед Мар 13, 2011 7:10 pm

Re: екостоп

Мнение от ivan1 »

тимола се разтваря добре и в алкохол (спирт),защо не опиташ мисля че така е по млесно.Аз така смятам да направя.Ако знаеш някакви недостатаци пиши. Благодаря предварително
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: екостоп

Мнение от ico_dok »

ivan1 написа:тимола се разтваря добре и в алкохол (спирт),защо не опиташ мисля че така е по лесно.Аз така смятам да направя.Ако знаеш някакви недостатъци пиши. Благодаря предварително
А кое ти подсказа, че няма да разтварям тимола в спирт?
Намеренията са ми да разтворя тимола в спирт 95гр. 1:1, след това да прибавя ментовото масло и в зависимост от общия обем на сместа да сметна колко грама от двете вещества има в 10 мл. Това ще ми даде дозата в милилитри на кошер.
Възможно е, макар и малко вероятно двете течности да не се смесват - тогава накапването на плаките може да се прави поотделно - а така даже е по-лесно.
ivan1
Мнения: 79
Регистриран на: Нед Мар 13, 2011 7:10 pm

Re: екостоп

Мнение от ivan1 »

кога смяташ да започнеш,има ли значение външната температура.До колкото съм чел тук и там маслото,независимо какво стига да не е вредно спомага за по бавно и продължително изпарение на тимола.На изложенията рекламираха тимол +течен парафин растворени на водна баня,така излиза по изгодно.Ако знаеш нещо повече пиши.Благодаря предварително .
ivoborisov78
Мнения: 25
Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 7:26 pm

Re: екостоп

Мнение от ivoborisov78 »

СЪВРЕМЕННИТЕ ПРОТИВОВАРОАТОЗНИ ВМП СА СЛЕДНИТЕ:

1. ВМП, прилагани чрез опушване. Към тях спадат Фолбекс ВА под формата на ивици с а.д.в. бромпропилат; Варостат А, Варостат Ф, Родовар и др., с а.д.в. амитраза.

2. ВМП, прилагани чрез напръскване. Типичен представител на тези ВМП продукти е млечната киселина.

3. ВМП, прилагани чрез накапване. Към тези ВМП спадат: Перицин под формата на гранули и Ценафикс, съдържащи а.д.в. кумафос и Апитол с а.д.в. цимазол.

4. ВМП, имащи контактно действие. Те се прилагат чрез влагане на а.д.в. на ВМП в контактни ивици, изработени от дърво или пластмаса с продължително действие (45 дни). Към тях спадат Варостоп и Байварол с а.д.в. флумитрин, Апистан с а.д.в. флувалинат, Варотом и др.

5. ВМП, които действат чрез изпаряване. Летливите вещества, съдържащи се във ВМП от тази група се използват в течна форма върху материали, които лесно попиват течности, смесени с инертен носител и директно в кристална форма.
Тази форма на приложение на ВМП се утвърди като най-подходяща.

С успех за борба срещу вароатозата се използват: Тимол, който се прилага по два начина: чист тимолов прах, или смес от равни части тимал и пудра захар се поръсва във всяко междурамие; Тимол, поставен в тензухена торбичка (10-15 грама) върху дъното на кошера за по-дълъг период; Биологичен ВМП Екостоп-плочка (тимол 5 грама и ментолово масло 2 мл); Апилайф ВАР (тимол и още три компонента); Тимосет на базата на тимол; Апиквард, също на базата на тимол. Акарицидното действие на ВМП на базата на тимол е в продължение на 45 дни. Те убиват не само акарите, намиращи се върху пчелите, но и излюпващите се и тези, които са в пилото. Предимството им пред останалите ВМП, е че не се натрупват остатъчни вещества в пчелните продукти. Същото се отнася и за ВМП Варостоп.
http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=bg
ivan1
Мнения: 79
Регистриран на: Нед Мар 13, 2011 7:10 pm

Re: екостоп

Мнение от ivan1 »

това със смесването на тимол с пудра захар и наръсването на междурамията не ми харесва-пчелите ще го изхвърлят най много за 24 часа извън кошера
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: екостоп

Мнение от OVanBASTEN »

ivan1 написа:това със смесването на тимол с пудра захар и наръсването на междурамията не ми харесва-пчелите ще го изхвърлят най много за 24 часа извън кошера
Защо?
ahilesoviq
Мнения: 5
Регистриран на: Нед Яну 10, 2010 8:54 pm

Re: екостоп

Мнение от ahilesoviq »

За екостоп ,,примавет'' изнесе една лекция на изложението в Плевен,там се каза че екостоп има активно деиствие 48 дни ,каза и за заклеването на плочките просто трябва да се повдигнат със летвички и няма да ги облепят със прополис ,Цената на една кутия във Плевен беше 12 лева и вътре има 6 плочки.
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”