екостоп

Модератор: Scutellator

Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: екостоп

Мнение от Scutellator »

Майка написа:И аз се опитах да я намеря, но не я откривам.

Рецептата е:
1 кг тимол се разтваря в
1 литър спирт /аз ползавам 70 % етилов спирт медицински/

Върху плодниковите рамки поставям целулозни гъби домакински и изливам по 20 мл от разтвора на семейство. Повтарям 3 или 4 пъти през 6-7 дни.
Тимола струва някъде 22 евро/ 0,500 кг (без ддс) в Гърция (Анел) или 60 лв в Бг при техния представител. 1гр тимол на кристали = 1,32 гр тимол.
Тимола е най-добре да се разтваря в чист спирт (99% или там някъде) ако няма да се използва цялото количество веднага, защото във вода се разпада за 16 дни.
Има няколко начина за използване на тимола
1 чрез подхранване със сироп или кърмова маса - лечебните дози варират
от 0,2 г/л сироп/ кърмова маса
до максимум 1 мл разтвор тимол (1:1 тимол:спирт) за 1 кг кърмова маса/сироп


2 чрез изпаряване
- в специално пригодени рамки ( от типа Frakno или Brooks-Knight рамки.) имат прозорче в горната част, където се сипва тимол на кристали, без пчелите да имат пряк достъп до него и мрежичка през която да излизат изпаренията.

- памучни парцалчета напоени с тимол (2,5х 10 см са напълно достатъчни или тези домакиснки гъби, които Майка използва, разрязани на 3 на 4)

или ето тази рецепта
http://www.hertsbees.org.uk/bee_tips/th ... ecipe.html

Тимола се разтваря много добре и в мазнина (в този случай действа по-дълго), не само в алкохол (който също спада към мазнините)

Майка, съжалявам че ще ти го кажа , но 20 мл тимол на семейство си е направо РАЗХИЩЕНИЕ.
Дори половината от това е предостатъчно за цял курс на 1 семейство.

И да не забравя - измийте си добре ръцете преди да отидете до тоалетната.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
dachkov
Мнения: 22
Регистриран на: Нед Фев 13, 2011 5:26 am

Re: екостоп

Мнение от dachkov »

Appendix 4. How to use thymol
Thymol can be purchased in crystal form, and then either dissolved in alcohol or used
directly as crystals.
A. Precautions
Read the thymol label before using and take all recommended precautions. Thymol is a
hazardous substance.
Avoid:
• Skin contact – Thymol can cause skin burns.
• Eye contact – Thymol can cause serious damage to eyes.
• Ingestion – Thymol is harmful if swallowed.
• Breathing it in – Thymol can cause harmful effects.
Read the thymol label before using and take all recommended precautions.
B. Operator safety
• Wear acid-resistant gloves.
• Use goggles.
• A dust mask is required when handling the pure chemical to prevent the dust from
being inhaled.
• Have ample water and rags available in case of an accident or spill.
• Be careful when disposing of containers. Wash thoroughly with water.
C. Avoiding residues
• Do not apply thymol when honey supers are on hives, or during nectar flows, if
honey is to be extracted for human use.
Do not apply thymol when honey supers are on hives.
D. Amount to use
• The amount of thymol used per treatment depends on the treatment method.
E. Application methods
Thymol works by producing a vapour that penetrates the hive. It is important that there is
enough space between the top bars of the top super and the lid to allow the thymol
vapour to reach all parts of the colony. Use a wooden rim above the top super of the brood
nest.
Thymol can be applied as:
• Liquid soaked into absorbent pads.
• Crystals.
APPENDIX 4
100
1) Absorbent pads (figure 1)
• The absorbent pads are made from vermiculite, the green foam used by florists.
• Cut the foam into 6 cm x 4 cm rectangles with a thickness of 0.5 cm.
• For each hive to be treated, dissolve 4 g of thymol in 4 ml of alcohol (75%).
• Stir the solution thoroughly to dissolve the thymol crystals.
• Use a large syringe to take up 8 ml of the thymol solution and deposit on the piece
of foam.
• Place two pieces of foam on the top bars at opposite corners of the brood box.
• Place the rim on the box before putting on the lid.
• Apply another 8 ml of solution to each piece of foam 2-3 times at 8 day intervals.
2) Crystals
• Use lids from plastic jars about 5-7 cm in diameter.
• For each hive to be treated put two lids on the top bars at opposite corners of the
brood box.
• Put 4 g of thymol crystal in each lid.
• Place the rim on the box before putting on the lid.
• Apply another 4 g of thymol to each lid 2-3 times at 8-day intervals.
Figure 1 Applying
thymol acid using an
absorbent pad.
http://homepage.ntlworld.com/gandboss/B ... -guide.pdf
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: екостоп

Мнение от Майка »

Майка написа:В стар брой на Пчела и кошер има материал за използването на тимола срещу вароатозата. Мисля, че броят е от септември месец 2005 г. Тук ще препиша рецептата, която е дадена във вестника. Според автора на статията, Франц Шивиц /зам. председател на Пчеларския съюз в Словения/, рецептата е на Института по пчеларство в Болония.

"1 кг тимол на кристали се разтопява в 1 л алкохол /какъвто употребяваме и за разтвяряне на прополиса/. След това с ножче изрязваме 5 мм дебело парче от материал, което добре попива течността. Големината на получените парчета е 70х70 мм. Върху всяко парче накапваме около 20 мл разтвор на тимол. Изчакваме малко време, за да се изпари алкохолът и слагаме получената плоча. Препоръчително е плочата да се раздели на четири части и всяка да се постави в един от ъглите на кошера. Така изпаренията на тимола ще се разпръснат по-добре из кошера и по-малко ще заплашат младото пило. Плочите остават в кошера 10 дни, след това ги заменяме с нови, свежи. Чрез двукратно поставяне на тези тимолови плочи унищожаваме толкова вароатоза, че пчелите могат леко, без никакви третирания да издържат до ноември, когато окончателно ще ги изчистим от вароатозата с оксалова киселина.
Кога унищожаваме вароатозата с тимол
Това правим след последното вадене на меда, което за нашите условия е краят на юли - началото на август, когато сме дохранили пчелите /ако е необходимо/. Над пилото тогава се намират широки венци с мед за зимата, които ще защитят младото пило от агресивното действие на тимола. За да предотвратим грабеж, третираме всички семейства едновременно, за да ограничим летенето.
Когато температурата надвиши 30 градуса С, може леко да се случи част от запечатаното пило да загине или майката за малко да престане да снася. Така след няколко дни обстановката се нормализира и пчелите свикват с необичайната миризма на тимола.
По принцип, на препоръчаните условия на използване абсолютно отговаря препаратът Api life var. Резултатите от отстраняването на вароатозата са еднакви , разликата е единствено в цените."

Тъй като имам намерение да третирам след медосбора с тимол издирвам рецепти за това.
В "Алтернативна борба с вароатозата" също има рецепта. Там третират с втечнен тимол накапан на плочи от гъби. Тимолът се втечнява при 55 градуса С на водна баня.
Първоначално слагах 98 % етилов алкохол медицински от аптеката, но после реших, че е по-удачно да разтварям тимола в по-нискоградусов алкохол, за да не е прекалено интензивно изпаряването в началото. Така или иначе тимолът се изпарява, в разтвор или на кристали.
Когато работя с тимол и спирт слагам домакински латексови ръкавици, а при работа с киселини киселиноустойчиви ръкавици, те са доста по-плътни от домакинските.
Вариантът с втечняване на водна баня е по-икономичен, защото не се използва спирт, но не съм го пробвала.
Не съм слагала и тимол на кристали, защото трябва да си осигуря специално място в кошера за тази цел.
Колкото до дозировката - досега не съм уморила семейство, третирайки по този начин. Само съм си утежнила бюджета според Scutellator, тъй като малко съм модифицирала рецептата и третирам всяка седмица, така че тимолът да действа, обхващайки цял цикъл от развитието на пчелите. А ако съм се престарала и малко след това. :)

Ако остане малко разтвор, той може да се ползва за третирането през следващите 10 - 15 дни. Но за следващата година не трябва да се използва такъв разтвор, променя се съставът му, става токсичен за пчелите. Индикатор за промяната е промененият цвят, от безцветен става кафеникав.
Последно промяна от Майка на Пет Мар 18, 2011 3:37 pm, променено общо 1 път.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: екостоп

Мнение от Scutellator »

Тимола не се използва при високи температури защото изпаряването му е по-интензивно и убива повече пчели (и пило) (според изследване направено в Нова Зеландия - дневната смъртност при тимола е около 10 пчели дневно, което е 3 пъти по-малко от мравчата киселина и 4 пъти повече от варостопа например, но общо взето е около стредната стойност за всички тествани препарати). При медосбора не се използва, защото оставя остатъци в меда и във восъка (без да се натрупват във восъка), но тъй като е летлив остатъците намаляват с времето. Има допустими стойности на тимол в меда, които ако бъдат надвишени единствено променят леко вкуса и съвсем слабо аромата към мащерков (не е вреден за хората). Когато имате мед с надвишени стойности на тимол - не се притеснявайте - колко пчелари изполват тимол? прекупвачите така или иначе смесват меда и разреждат тези стойности (както всъщност прекарват и меда с високи стойности на захароза, или "захарния мед").

Миризмата на тимола е проблем само когато сериозно се прекали с него - тогава семействата може да започнат да се нападат.
С него се третира в продължение на 4 седмици (въпреки че 3 седмици са достатъчни при някои) , независимо как се използва - сироп, кърмова маса....
Ако се позва сироп- се сипва през 6-7 дни.
Между другото тимола първоначално се е използвал като добавка в сиропа против вкисване (консервант)

Тимола има негативно въздействие върху потентността търтеите, когато се използва над опрелени дози и период от време, което предполага, че все пак макар и минимално, има някакво въздействие върху търтеите(вероятно и върху бъдещите майки) дори и когато се изполава в препоръчителните дози (според друго американско изследване, използван умерено, такива не се откриват).
Последно промяна от Scutellator на Съб Мар 19, 2011 5:55 pm, променено общо 1 път.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: екостоп

Мнение от Scutellator »

харалампи написа:хм ..... явно миризмата на тимола е силна .....
Всъщност, не е силна, аз бих я определил като леко доловима (ще минат няколко минути докато се запиташ "от тимола ли мирише така?". Много по-слаба е от ароматизатор "борче" например. Миризмата на мента е в пъти по-силна от тази на тимола.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: екостоп

Мнение от Scutellator »

Действието на тимола като акарицид все още не е напълно изяснено - никой не може да каже как действа и какво причинява на акарите, но е известно че е най-ефективен когато няма пило. Вероятно миризмата няма нищо общо с неговото акарицидно действие, по-скоро - тимоловите изпарения (две различни неща).
Тимола е силен антисептик ( клас биоциди) с антимикробни, фунгицидни и редуциращи бактериалната резистентност към антибиотици свойства чрез синергичен ефект (Wikipedia). Тимола е ефикасен препарат против нозематоза ( за разлика от фумидила, тимола убива и спорите).


С тимол третирам от тази година. До сега третирах само с варостоп, а тимола е първата ми крачка към спиране изцяло на третиранията (възнамерявам да третирам няколко години само с него, докато престане да ми бъде нужен).
За тимола ме открехна един пчеловъд в чужбина - той използва само тимол (във кърмовото тесто - против вароатоза и нозема) и оксална киселина, защото не се натрупват във восъка, като "твърдите" препарати, което пък му вреди на качеството на майките които произвежда.
За тимола в сиропа - от същото място, е ... в последствие аз се позаинтерисувах малко повече и се порових из нета...
Част от сиропа се складира в питите (това важи най-вече на есен), каквато е и целта на самото третиране с тимол - този сироп да остане за през зимата (против нозематоза), част от тимола се изпарява още при самата преработка на сиропа и именно тези пари действат против акара.

До колко тимола е ефикасен в сиропа като акарицид - ще стане ясно след няколко години.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: екостоп

Мнение от valaz »

Мисля, че би било разумно да се влага определено количество тимол във восъчните основи. От там той ще действа на акара продължително време и особено през периода на размножаването му в запечатаното пило. Интересувам се, в какви дози се добавя тимола в сиропа за подхранване? Какъв е срока на годност на тимола на кристали?
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: екостоп

Мнение от valyo »

Струва ми се не неразумно а безумно да се влага тимол или какото и да било друго лекарство във восъчните основи и то целево. Сещам се за поне 3 основателни причини да не се прави и за НИТО 1 в полза на влагането.
p4elar
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Авг 29, 2006 2:11 pm
Местоположение: Генерал Тошево Добричко

Re: екостоп

Мнение от p4elar »

а от къде може да се закупи тимол на кристали ?В аптека ли в магазин ли
зуница
Мнения: 269
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: екостоп

Мнение от зуница »

За тимол опитай тук и пиши за резултата.(http://www.valerus-bg.com.)
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: екостоп

Мнение от Scutellator »

Anel - гърция.
Техен представител за бг са http://renyshoney.eu/index.html
0,500 кг - 60 лв
1гр тимол на кристали = 1,32 гр тимол.
Това е само за обща информация, тъй като всички изчисления за дозите се правят на базата на тимола на кристали (предполагам това е единствената форма под която може да се закупи). Молекулярното тегло е нужно за други цели - когато тябва да определиш колко тимол си дал в действителност и какви са остатъците в последствие например, за изследователски нужди.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
nikberk
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 11:57 am
Местоположение: Berkovitsa

Re: екостоп

Мнение от nikberk »

Scutellator написа:Действието на тимола като акарицид все още не е напълно изяснено - никой не може да каже как действа и какво причинява на акарите, но е известно че е най-ефективен когато няма пило. Вероятно миризмата няма нищо общо с неговото акарицидно действие, по-скоро - тимоловите изпарения (две различни неща).
Тимола е силен антисептик ( клас биоциди) с антимикробни, фунгицидни и редуциращи бактериалната резистентност към антибиотици свойства чрез синергичен ефект (Wikipedia). Тимола е ефикасен препарат против нозематоза ( за разлика от фумидила, тимола убива и спорите).


С тимол третирам от тази година. До сега третирах само с варостоп, а тимола е първата ми крачка към спиране изцяло на третиранията (възнамерявам да третирам няколко години само с него, докато престане да ми бъде нужен).
За тимола ме открехна един пчеловъд в чужбина - той използва само тимол (във кърмовото тесто - против вароатоза и нозема) и оксална киселина, защото не се натрупват във восъка, като "твърдите" препарати, което пък му вреди на качеството на майките които произвежда.
За тимола в сиропа - от същото място, е ... в последствие аз се позаинтерисувах малко повече и се порових из нета...
Част от сиропа се складира в питите (това важи най-вече на есен), каквато е и целта на самото третиране с тимол - този сироп да остане за през зимата (против нозематоза), част от тимола се изпарява още при самата преработка на сиропа и именно тези пари действат против акара.

До колко тимола е ефикасен в сиропа като акарицид - ще стане ясно след няколко години.
Искам да се върна на темата за тимола.Понеже през зимата закупих от Гърция Тимол кристали и течен парафин http://www.anel.gr/index.php?page=shop. ... =1&lang=el
с аерозола и имам идея да третирам с него ,но проблема е че не съм сигурен в начина на смесване на тимола с парафина и кога и колко се третира с него.Ако някой е работил или е запознат с начина на работа моля да сподели опит.
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: екостоп

Мнение от volodq »

valaz написа:Мисля, че би било разумно да се влага определено количество тимол във восъчните основи. От там той ще действа на акара продължително време и особено през периода на размножаването му в запечатаното пило. Интересувам се, в какви дози се добавя тимола в сиропа за подхранване? Какъв е срока на годност на тимола на кристали?
Аз съм си купувал восъчни основи с тимол и мисля да мина на такива през 2012г.-педлагат ги BeeHome(не съм рекламен агент).
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
naka
Мнения: 2
Регистриран на: Съб Яну 16, 2010 5:29 pm

Re: екостоп

Мнение от naka »

може ли някои да ми каже,какьв е минимума и максимума на температурата за третиране с тимол или екостоп.и може ли да се дава кьрмова маса през февруари и март,и в каква доза.
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: екостоп

Мнение от ico_dok »

naka написа:може ли някои да ми каже,какьв е минимума и максимума на температурата за третиране с тимол или екостоп.и може ли да се дава кьрмова маса през февруари и март,и в каква доза.
Кажете, колеги ползващи тимол-време ли е за третиране и при каква минимална температура е ефективен, за максимални е още рано :wink:
Днес търсих мравчена киселина в Плевен, но нямаше. Не искам да слагам лентички със синтенични инсектициди. Имам тимол купен от изложението и ми се ще да го ползвам.
И още един въпрос - знаете ли къде може да се намери ментово масло?
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”