Гентамицин?

Модератор: Scutellator

DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Мнение от DAN »

Има успешни методи за лечение на Американския гнилец.
Като пиша думата Американски си казвам: "Пак са ни заразили с някоя чужда болест, както например устойчивия Колорадски бръмбар и др. такива".
Преди 5-6 години присъствах на лекция изнесена от "Магистър по пчеларство" от Македония. Този човек заедно с други изследователи работили върху експеримент за лечение на Американски гнилец. Резултатите, които са постигнали са почти 100 процентово излекуване на семействата. Вярно, че методът е трудоемък и в лечението са включени и антибиотици, но има добри резултати.
Той категорично изключва метода на "лечение" чрез изгаряне, което много ми допада, защото тази работа с горенето не е за чувствителни хора. Според мен трябва да сме борбени и всеотдайни, защото сме големи длъжници на пчелите.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Мнение от toko652003 »

ФЕРАРИСТ написа:Писах че няма да се занимавам повече с това, но после се замислих че е добре да позадълбая малко повече, не че съм приел нещата лично, но все пак мисля че ако продължа малко повече тоя дебат, ще е по - добре......
И си много прав наистина
аз продължавам да твърдя ,че четеш избирателно
виж ми попредните постове аз не отричам че Американския гнилец
не се лекува .Аз отричам това му лечение в домашни условия (личен пчелин) приемам само такова лечение ако в радиус от пет километра няма други пчелини (по възможност в лаболаторни условия) но си мисля че не си струва труда и разходите по лечението , по добре е да се изхарчат пари за съвсем нови семеиства отколкото да се мъчиш да излекуваш старите .
ОПАСНОСТА Е МНОГО ГОЛЯМА да стане фал покрай тези експерименти
в смисъл да се заразят и чужди пчелини



:idea: :!:
ФЕРАРИСТ
Мнения: 135
Регистриран на: Пет Апр 07, 2006 3:58 pm
Местоположение: Ямбол, Ст. Загора
Обратна връзка:

Мнение от ФЕРАРИСТ »

toko652003 написа: аз продължавам да твърдя ,че четеш избирателно
виж ми попредните постове аз не отричам че Американския гнилец
не се лекува
Ми значи не виждам причина да си засегнат.....
toko652003 написа:Аз отричам това му лечение в домашни условия (личен пчелин) приемам само такова лечение ако в радиус от пет километра няма други пчелини (по възможност в лаболаторни условия) но си мисля че не си струва труда и разходите по лечението , по добре е да се изхарчат пари за съвсем нови семеиства отколкото да се мъчиш да излекуваш старите .
ОПАСНОСТА Е МНОГО ГОЛЯМА да стане фал покрай тези експерименти
в смисъл да се заразят и чужди пчелини
Всичко при нас става в "домашни условия", никой сериозен пчелар според мен не кара болно семейство в нещо наречено специализирана лаборатория или каквото и да е там, поради простата причина че такива мисля няма, а и всеки има някакво решение за себе си, когато някой започне действия като тези, той или знае какво прави, или тепърва почва да го изпробва, но във всеки един от тези случай е по - добре отколкото ако не прави НИЩО, плюс това в висчки изброени линкове и материали е изброено лечение в полеви и домашни условия, никъде не виждам нещо за други условия, освен нещо като карантина в района, стига да има кой да я обяви де.......можело с тия експерименти да се заразят чужди пчелини.....ами ако чуждите пчелини заразяват твоя с подобно бездействие както например може да е в нашия случай.....трябва ли да ми дреме за другите пчелини ако техните собственици се вяскат веднъж месечно да си изкопат картофите, и между другото погледнат кошерите(под "погледнат" имам впредвид външен поглед)...из селото има 2-3 неделни пчелари, преглед веднъж месечно, два пъти ако в края на сезона има нещо като мед да се извади и ако нашите не са го изнесли вече, за акари само са чували, но не за борба с тях, тогава такива като нас трябва ли да се притесняват че с мерките си могат да застрашат някой......или трябва да изчакаме чинно естествения подбор да си свърши работата, и семействата им да си заминат за да си поемем въздух.....или трябва да се обърнем към ДВСК или арменския поп.....НЕ.....моето скромно мнение е че имаш ли начин, имаш ли случай, имаш ли възможност - прави каквото трябва, а да става каквото ще......
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Мнение от toko652003 »

Ами точно това ми е мисълта че вероятноста да се разпострани по немарливост и заради някои недобросъвестен стопанин които не си поглежда пчелите е по голяма в същия случаи ако налетят неговите които са още здрави на вашите лекуваните и ако не са ''доизлекувани'' както не си ги гледа става верижна реакция ;)))
продължавам да твърдя ,че е подобре да се вземат драстични мерки както е общата практика (изгаряне) .Моментално ликвидираш опасноста(ампутираш) а не я оставяш да тлее или някой да прихване и сетне пак да ти дойде нагости 8) .
ФЕРАРИСТ
Мнения: 135
Регистриран на: Пет Апр 07, 2006 3:58 pm
Местоположение: Ямбол, Ст. Загора
Обратна връзка:

Мнение от ФЕРАРИСТ »

toko652003 написа: продължавам да твърдя ,че е подобре да се вземат драстични мерки както е общата практика (изгаряне) .Моментално ликвидираш опасноста(ампутираш) а не я оставяш да тлее или някой да прихване и сетне пак да ти дойде нагости 8) .
Е това вече е изказано мнение, а не някаква критика от сорта - "Къв си ти тука да лееш мозък, ний не сме боси"....... :idea:
Това вече е цивилизован дебат..... 8)
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Мнение от toko652003 »

хехе
Досега да не беше варварски спокойно няма да те ям

Виж сега аз отсамото начало бях добронамерен спрямо вас като пчелари в смисъл че ако ти дойде Американския на гости (на никого не го пожелавам ) по лесно да се ликвидира опасноста (изгаряне) :wink:
Това че си играете с дявола си е наистина ваш проблем



8)
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

toko652003 написа:хехе
Досега да не беше варварски спокойно няма да те ям

Виж сега аз отсамото начало бях добронамерен спрямо вас като пчелари в смисъл че ако ти дойде Американския на гости (на никого не го пожелавам ) по лесно да се ликвидира опасноста (изгаряне) :wink:
Това че си играете с дявола си е наистина ваш проблем



8)
Цивилизован диалог и в същото време, когато се отнася до нещо толкова важно, може би е добре да бъдем и малко /но само малко/ по твърди и директни.
Няма да повтарям вече изказани мнения и в същото време за да дам все пак моето становище, /макар и никой да не ми го иска/ съм склонен да подкрепя "токо". За начинаещите според мен, радикалния метод е задължителен. За другите - почерпете от опита на други, /но не задължително по-възрастни / по-препатили колеги. Може би ще се окаже, че е по-добре да "отрежете ръката, за да оживее организма".
Едно е важно според мен: Контрол /по-един или друг начин/ на пчелините около вашия. Някой ще попитат как? Ами вие решете. Има различни начини, но не правете никакви компромиси. Защото може и да горите, но на следващата година отново да се наложи и това да се повтаря често.
Дано не ви се налага!!!!
Димкис
Мнения: 168
Регистриран на: Вто Фев 07, 2006 3:45 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Димкис »

Его извадки от руски пчеларски форум/пчеловод..../около гнипеца

Давайте обмениватся опытом кто какую профилактику от гнильца делает.


Я вот в этом году не сделал, погибло семей 5 :bli




Это уже не профилактика, это оставление больных семей без лечения.

Профилактика применяется к здоровым семьям, чтобы предотвратить заболевание. :imho



Профилактика простая. Чистота инструмента, дезинфекция всего инвентаря. И выбраковка слабых семей. Но это все поможет, если на пасеке гнильца нет. А как я посмотрю 5 семей погибло, это значит как минимум 10 больных. На 50 семей. 20% больных. Такую пасеку уничтожать а не лечить нужно, это Вам любой ветеринарный врач скажет. Конкретная опасность для половины района как минимум!
Кстати а что Вы с медом делаете?



Я например, по образованию ветврач. Это от пораженности зависит. Но ллечить надо, и срочно. Всех. Конечно, лучшее лекарство от гнильца- керосин. тут я с Yahenом согласен, но 50 семей жечь- больно накладно.
Я бы дал по 1 г ампиокса на 1 л сиропа + 2г норсульфазола на 1 л. мешать можно. Этот литр- на 5 рамок пчел. Так- 3 раза через неделю, чтобы охватить весь расплод, + замена гнезда полная. Пораженную сушь- сжечь, ульи, рамки, инвентарь- дезинфекция по наставлению. Замена запасов вместе с заменой гнезда. Расплод пораженный собрать в семьи - инкубаторы, их лечить дополнительно. Мед можно только на конд. фабрику, а воск- на тех. цели. Рекомендации касаются европейского гнильца, понятное дело. С американским- лучше сразу покупай новые ульи и пчел, тут и впрямь на этой стадии только керосин поможет.



Чисто по человечески пчел жалко. А 100% гарантию никто, понятное дело, не дает.
Для 100% надо и ульи сжечь, и пасечный домик, и сарай, где соты были. Ну, конечно, точок перекопать на штык с известью. :D
Одно понятно- соседям- пчеловодам это спокойнее. :P


...............Дано никой да не стига до това.
ФЕРАРИСТ
Мнения: 135
Регистриран на: Пет Апр 07, 2006 3:58 pm
Местоположение: Ямбол, Ст. Загора
Обратна връзка:

Re:

Мнение от ФЕРАРИСТ »

Димкис написа:Его извадки от руски пчеларски форум/пчеловод..../около гнипеца

Давайте обмениватся опытом кто какую профилактику от гнильца делает.


Я вот в этом году не сделал, погибло семей 5 :bli




Это уже не профилактика, это оставление больных семей без лечения.

Профилактика применяется к здоровым семьям, чтобы предотвратить заболевание. :imho



Профилактика простая. Чистота инструмента, дезинфекция всего инвентаря. И выбраковка слабых семей. Но это все поможет, если на пасеке гнильца нет. А как я посмотрю 5 семей погибло, это значит как минимум 10 больных. На 50 семей. 20% больных. Такую пасеку уничтожать а не лечить нужно, это Вам любой ветеринарный врач скажет. Конкретная опасность для половины района как минимум!
Кстати а что Вы с медом делаете?



Я например, по образованию ветврач. Это от пораженности зависит. Но ллечить надо, и срочно. Всех. Конечно, лучшее лекарство от гнильца- керосин. тут я с Yahenом согласен, но 50 семей жечь- больно накладно.
Я бы дал по 1 г ампиокса на 1 л сиропа + 2г норсульфазола на 1 л. мешать можно. Этот литр- на 5 рамок пчел. Так- 3 раза через неделю, чтобы охватить весь расплод, + замена гнезда полная. Пораженную сушь- сжечь, ульи, рамки, инвентарь- дезинфекция по наставлению. Замена запасов вместе с заменой гнезда. Расплод пораженный собрать в семьи - инкубаторы, их лечить дополнительно. Мед можно только на конд. фабрику, а воск- на тех. цели. Рекомендации касаются европейского гнильца, понятное дело. С американским- лучше сразу покупай новые ульи и пчел, тут и впрямь на этой стадии только керосин поможет.



Чисто по человечески пчел жалко. А 100% гарантию никто, понятное дело, не дает.
Для 100% надо и ульи сжечь, и пасечный домик, и сарай, где соты были. Ну, конечно, точок перекопать на штык с известью. :D
Одно понятно- соседям- пчеловодам это спокойнее. :P


...............Дано никой да не стига до това.
Боже милостиви опази пчелите ни от всичко гнило американско!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”