Законът вече разграничава ферма от лично стопанство

Модератор: Margarita Dikova

Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Законът вече разграничава ферма от лично стопанство

Мнение от Dinko »

Законът за животновъдството вече разграничава ферма от лично стопанство

04.01.2010 08:02

С одобрените от Министерски съвет промени в Закона за животновъдството се въвеждат няколко отделни понятия за дейността на животновъдите.

„Животновъден обект” е всяко териториално обособено място, на което се отглеждат селскостопански животни. Обектите, в които се отглеждат животни с цел добив на суровини и храни за лична консумация, се определят като лично стопанство и собствениците им нямат право да търгуват с произведените в обекта суровини и храни.

„Ферма” е животновъден обект, в който се отглеждат животни с цел добив на суровини и храни, с цел предлагане на пазара.

„Лично стопанство” е животновъден обект, в който се отглеждат животни, с цел добив на суровини и храни за лична консумация.

„Собственик на селскостопански животни” е физическо лице, едноличен търговец или юридическо лице, което притежава документи, доказващи собствеността върху животните.

„Собственик на животновъден обект” е физическо лице, едноличен търговец или юридическо лице, което притежава документи, доказващи собствеността върху обекта.

„Земеделски производител”, отглеждащ селскостопански животни, е правоспособно и дееспособно физическо лице, едноличен търговец или юридическо лице, отглеждащо животни във ферма и притежаващ необходимата квалификация за това.

Законът, в новия си вид, влиза в сила от следващата седмица при обнародването в Държавен вестник.

Промяната в действащия закон бе наложена от новите обществени, структурни и пазарни условия в страната, установени с членството ни в Европейския съюз, и бяха инициирани от неправителствения сектор в животновъдството, казват от земеделското министерство.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Законът вече разграничава ферма от лично стопанство

Мнение от toko652003 »

Още бюрокрация.

Излежда регистрацията е неизбежна.
toko6520035927(Skype)
petermar
Мнения: 233
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:12 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Законът вече разграничава ферма от лично стопанство

Мнение от petermar »

Най - после внесоха яснота по въпроса. До сега всички бяха под един знаменател.
Nil satis nisi optimum
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Законът вече разграничава ферма от лично стопанство

Мнение от drone »

Днес прекратих регистрацията като земеделски производител на жена ми.Не мога да си позволя да вкарвам в бюджета поне 70 лв. на месец, срещу обещание за гарантирано мизерно съществуване като пенсионер. Не че с предишните вноски беше по-ново, но поне можеха да се позволят от много хора. Сега вече става нетърпимо и гледайте какво става. Държавата поне прибираше някакви средства, ама сега едва ли ще има и за постната пица на хер Флик. Пък и при мен случаят беше по новото тълкувание "лично стопанство", а не "ферма". Така, че пак трябваше да прекратя дейността.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Законът вече разграничава ферма от лично стопанство

Мнение от toko652003 »

Не си ли регистриран не можеш да продаваш никак.Меда остава само за собствена консумация.Решението е да минаваме изцяло в сивия сектор. Като питат защо ти е такъв голям пчелин/? казваш, че опрашваш безплатно.
Ще ни накарат зорлен да станем престъпници, осигуровките при среден пчелин са непосилни.
toko6520035927(Skype)
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: Законът вече разграничава ферма от лично стопанство

Мнение от ivan5555 »

като си регистриран зем. производител не значи че трябва да се осигурявам всеки месец щом се работи на трудов договор съм осигурен . а дейноста като зем. пр. я пущам за 2 мес.и плащам само за тях.да не им плащам за цяла година я.
midis69
Мнения: 69
Регистриран на: Сря Фев 11, 2009 6:37 pm
Местоположение: Варна

Re: Законът вече разграничава ферма от лично стопанство

Мнение от midis69 »

Един колега ми каза,че чул нещо и за определени бройки не само на кошери, а и на крави, овце ,прасета и др.Ако имаш над тези бройки трябвало да се регистрираш като зем. произв.Някой чул ли е нещо подобно?Не стига,че на работа ме дерат с данъци,а сега и да им плащам като зем.производител за пенсия която не очаквам да доживея като ги гледам как вдигат пенсионната възраст.Предпочитам да си купя4 места край село със заем,и да сложа във всяко от тях необходимия брой кошери по всяка вероятност двусемейни,но пак няма да им платя .Но от оплакване файда няма ,турците вече протестираха срещу закона заради тютюна,и може да изкрънкат нещо.Така ,че ако някой знае точно как са нещата нека да коментира тук и да видим какво ще се прави.А между другото къде са сега пчеларските организации дето ни подканяха за протести?АААААААА Пламене какво стана, бе тая дандания е от 2месеца,защо не чувам за протест пред министерства,сега да ви видя.Ако го направите както трябва ,хем ще ми запушите устата,хемще ме накарате да повярвам,че това дето го приказвахте миналата година,смятате да го вършите,хем ще дойда не само аз, ахиляди пчелари да протестираме .СЕГА ДА ВИ ВИДИМ.
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: Законът вече разграничава ферма от лично стопанство

Мнение от nikoko »

ivan5555 написа:като си регистриран зем. производител не значи че трябва да се осигурявам всеки месец щом се работи на трудов договор съм осигурен . а дейноста като зем. пр. я пущам за 2 мес.и плащам само за тях.да не им плащам за цяла година я.
Т.е. как я пущаш само за два месеца?
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: Законът вече разграничава ферма от лично стопанство

Мнение от ivan5555 »

значи открехна ме един инспектор от НОИ имаш право да спираш и пущаш дейноста аз не бях правил така дотогава иси платих но от 3 гд. пущам дейноста в НОИ за 1-2 мес. подавам декларациия че спирам.като дойде лятото я пущам пак . и така.осигоровки плащам само за периода когато развивам дейноста
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: Законът вече разграничава ферма от лично стопанство

Мнение от nikoko »

ivan5555 написа:значи открехна ме един инспектор от НОИ имаш право да спираш и пущаш дейноста аз не бях правил така дотогава иси платих но от 3 гд. пущам дейноста в НОИ за 1-2 мес. подавам декларациия че спирам.като дойде лятото я пущам пак . и така.осигоровки плащам само за периода когато развивам дейноста
Кога точно подаваш за спиране и кога за пущане - обясни по-подробно
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: Законът вече разграничава ферма от лично стопанство

Мнение от ivan5555 »

като се сетя лятото .важно да развивам дейност 1-2-3 мес. колкото решиш. за миналата пуснах дейноста август за 45 дни.
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: Законът вече разграничава ферма от лично стопанство

Мнение от nikoko »

ivan5555 написа:като се сетя лятото .важно да развивам дейност 1-2-3 мес. колкото решиш. за миналата пуснах дейноста август за 45 дни.

45 дни И след това я спираш?
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: Законът вече разграничава ферма от лично стопанство

Мнение от ivan5555 »

да . служителката ми казва когато искаш пущаш когато искаш спираш. до сега нямам проблем ще видим бъдещето какво ще покаже с новите си закони
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: Законът вече разграничава ферма от лично стопанство

Мнение от nikoko »

ivan5555 написа:да . служителката ми казва когато искаш пущаш когато искаш спираш. до сега нямам проблем ще видим бъдещето какво ще покаже с новите си закони
За служителката от коя служба става въпрос?
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Законът вече разграничава ферма от лично стопанство

Мнение от Майка »

Много набързо прочетох Кодекса за социално осигуряване, но не видях да има разграничение за осигуровките на земеделски производители, упражняващи само земеделска дейност и такива, които работят и по трудов договор.
Така беше досега, едните плащаха осигуровки върху 65 лв. другите върху 130. Сега има ли го това разграничение? Видях, че земеделските производители се осигуряват върху 240 лв., това и за двата вида земеделски производители ли е? Друго, което е по-различно от миналата година е, че е намелен процента на осигуровките - от 26 % на 24 %.
Освен 10 % Данък общ доход какви други нови разходи-данъци ни очакват с новите изменения?
Публикувай отговор

Обратно към “Пчеларството в Европейския съюз / The beekeeping in the European Union (EU)”