И ДРЕБНОТО ПЧЕЛАРСТВО ТРЯБВА ДА СЪЩЕСТВУВА

Модератор: Margarita Dikova

Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Мнение от toko652003 »

Затова нека не игнорираме любителското пчеларство - то просто е нужно на обществото.
Никой не го игнорира и си мисля ,че при днешните условия а и когато влезем в Европейския съюз то ще има повече шанс от колкото професионалното ,на истинските професионалисти ще им е много трудно да оцелеят в тези и бъдещите условия , трябва да са много гъвкави , а не както сега да плачат ,че някои не им изкупувал меда на прилични цени или че захарта се дигнала и още повече ще трябва да се конкурират за в бъдеще с Европеиските пчелари при неравни условия :!:
да не забравяме че при тях има субсидии а тук нищо дори и проверка за гнилец не се прави
Европейските пчелари си продават САМИ МЕДА или от кооперативи , няма такива посредници както в България и на хубави цени това трябва да се запомни от пчеларите в България .
Докато нямаме право да си продаваме меда в търговската мрежа в естествен вид няма да се промени нищо , корупцията е на много високо ниво елементарни правила няма :idea:
toko6520035927(Skype)
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от dimitarbonev »

Преглеждах темите и въпрек и, че тази тема е поизоставена реших да напиша нещо. Вчера при мен дойде един пчелар с 3 кошера от едно съседно село. Имал варовито пило и не знаел как да се справи. Обясни ми на бирзо какви престъпления е извършил, а аз останах втрещен. Надявам се разбирате за какво става дума давал им антибиотици.
Казах му какво мисля по въпроса и дори му препоръчах този восък да не го предава за основи. Попитах го дали е третирал за акар -Не. Дали се е консултирал с ветеринар - не. Просто така си бил решил.
Та тази случка ме доведе до мисълта, че на тези хора трябва да им се помага докато не е станало късно. Тях искаме или не ще ги има, а Ако не предприемем нещо по въпроса можем горко да плачем след това. Лошото е че това не е изолиран случай. Повечето такива пчелари даже не са сметнали за необходимо да се регистрират. Други се стискат да закупят ленти. Опитвам се да им помагам доколкото мога. но не вярвам, че това ще реши нещата.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re:

Мнение от nikoko »

dimitarbonev написа:Преглеждах темите и въпрек и, че тази тема е поизоставена реших да напиша нещо. Вчера при мен дойде един пчелар с 3 кошера от едно съседно село. Имал варовито пило и не знаел как да се справи. Обясни ми на бирзо какви престъпления е извършил, а аз останах втрещен. Надявам се разбирате за какво става дума давал им антибиотици.
Казах му какво мисля по въпроса и дори му препоръчах този восък да не го предава за основи. Попитах го дали е третирал за акар -Не. Дали се е консултирал с ветеринар - не. Просто така си бил решил.
Та тази случка ме доведе до мисълта, че на тези хора трябва да им се помага докато не е станало късно. Тях искаме или не ще ги има, а Ако не предприемем нещо по въпроса можем горко да плачем след това. Лошото е че това не е изолиран случай. Повечето такива пчелари даже не са сметнали за необходимо да се регистрират. Други се стискат да закупят ленти. Опитвам се да им помагам доколкото мога. но не вярвам, че това ще реши нещата.
А дали си слънце за да огрееш на всякъде, на всеки с по 3 , 4 , 5 и т.н. кошера? Дали ще можеш да ги накараш да повярват в това което им казваш? Вярно, че от това зависят и твоите семеиства, че все пак опрашването в природата зависи много и от тези малко на брои за отделния човек, но много като к-во кошери.Къде е истината или по-скоро, каде е паритета м/у необходимостта и разумния компромис?
Поне аз не намирам одговор на зози въпрос.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: И ДРЕБНОТО ПЧЕЛАРСТВО ТРЯБВА ДА СЪЩЕСТВУВА

Мнение от Gojyto »

А едрото не може да се равнява по ка4ество на дребното ;)
honeyed
Мнения: 124
Регистриран на: Чет Окт 30, 2008 11:08 pm
Местоположение: Бургас

Re:

Мнение от honeyed »

Преглеждах темите и въпрек и, че тази тема е поизоставена реших да напиша нещо. Вчера при мен дойде един пчелар с 3 кошера от едно съседно село. Имал варовито пило и не знаел как да се справи. Обясни ми на бирзо какви престъпления е извършил, а аз останах втрещен. Надявам се разбирате за какво става дума давал им антибиотици.
Казах му какво мисля по въпроса и дори му препоръчах този восък да не го предава за основи. Попитах го дали е третирал за акар -Не. Дали се е консултирал с ветеринар - не. Просто така си бил решил.
Та тази случка ме доведе до мисълта, че на тези хора трябва да им се помага докато не е станало късно. Тях искаме или не ще ги има, а Ако не предприемем нещо по въпроса можем горко да плачем след това. Лошото е че това не е изолиран случай. Повечето такива пчелари даже не са сметнали за необходимо да се регистрират. Други се стискат да закупят ленти. Опитвам се да им помагам доколкото мога. но не вярвам, че това ще реши нещата.[/quote]

Всичко зависи от човека,може да имаш един кошер и да го гледаш като по учебник.Когато човека е МЪРЗЕЛИВ И НЕМАРЛИВ многото кошери не го правят професионалист.Така че спора дребни/едри,няма смисъл тук нещата са между НЕМАРЛИВЦИ И ГРИЖОВНИ стопани.Дано последните са повече.
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: И ДРЕБНОТО ПЧЕЛАРСТВО ТРЯБВА ДА СЪЩЕСТВУВА

Мнение от ivan5555 »

да но заради немарливите страдат и грижовните.и тогава накъде.при мен един случай. вика ме един пчелар от село с5-7 кошера . нещо не вървели.в 3 тия кошер гледам -американски.той с нищо не може да се обърка .през живота си съм имал 2 пъти. веднага съм ги ликвидирал.казвам му на тоя да ги изгорим той се опъва невежа .ще ги лекувам ми казва.предложих му подарък отводки -пак се дърпа.е какво да правим в такъв случай? трябва закон добра организация добри проверители. да се преглеждат пчелите на регистрирани и на нерегистрирани. мисля че проверителите са задалжителни и след като видим че са си свършили работата тогава да им разписваме. дребните пчелари са най страшни за разпространение на болести. дали с 5 или без кво му пука а който има 105 ще му пука и още как
georgi_an64
Мнения: 166
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 2:11 pm
Обратна връзка:

Re: И ДРЕБНОТО ПЧЕЛАРСТВО ТРЯБВА ДА СЪЩЕСТВУВА

Мнение от georgi_an64 »

Закон има но няма кой да го спазва - нито ветринарите, нито кметовете по места. А немърливият пчелар си е немърлив независимо колко пчелни семейства има 1 или 100. Напълно съгласен съм с теб че ветринарите трябва да си получават парите след действително извършен преглед и подпис от пчеларя.
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: И ДРЕБНОТО ПЧЕЛАРСТВО ТРЯБВА ДА СЪЩЕСТВУВА

Мнение от ivan5555 »

щом говорим за болести не познавам пчелар с много кошери да се отнася немарливо. като знае колко пари е вложил и труд.
georgi_an64
Мнения: 166
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 2:11 pm
Обратна връзка:

Re: И ДРЕБНОТО ПЧЕЛАРСТВО ТРЯБВА ДА СЪЩЕСТВУВА

Мнение от georgi_an64 »

ivan5555 написа:щом говорим за болести не познавам пчелар с много кошери да се отнася немарливо. като знае колко пари е вложил и труд.

Но дали този пчелар с многоте кошери може да обърне такова внимание на всеки един от тях и да не му убегне нещо. Пак казвам че който милее за пчелите бройката няма значение.
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: И ДРЕБНОТО ПЧЕЛАРСТВО ТРЯБВА ДА СЪЩЕСТВУВА

Мнение от ivan5555 »

щом има много кошери има и опит . когато и аз имах малко кошери ги разглеждах като прочитна книга . сега за това време ще прегледам 5.един немарлив пчелар не може да стигне и мине 100 кошера
Аватар
bobmastar
Мнения: 106
Регистриран на: Пон Дек 01, 2008 1:10 pm
Местоположение: В.Търново 70 ДБ кошера

Re: И ДРЕБНОТО ПЧЕЛАРСТВО ТРЯБВА ДА СЪЩЕСТВУВА

Мнение от bobmastar »

Колиги смятам че професионалист за нашите Български условия е пчелар с по-вече от 30
кошера.
Но смятам че вие омесихте темата : навъдиха се (мамини синчета) , взеха пари по програмите и като натряскаха едни големи пчелини по 100,200 и 500 кошера извадят мед една или две години купят мерцедеса и пчелите да се оправят сами
-те професионалисти ли са ??????
Има и друга група (като един мой комшия) Те са стари пчелари който на времето са имали големи пчелини били са добри в занаята - но сега не-могат но пък им се иска държат до 10 кошерчета в окаяно състояние (огънати с найлон,ако ги ритнеш ще се разпаднат, подмяна на рамки - никаква и така нататък......). - Към тях има и едни дето завъдили пчели за да имат не да ги гледат (като отворих един такъв не се виждаха рамки имали или няма вътре не беше почиствано от години .
Да се разделим на такива който си гледат пчелите независимо колко са и колко печелят от тях или колко знаят по въпроса. И на такива немарливци който въдят болести и мъчат пчелите, себеси и околните. http://beehoneyportal.com/forum/posting ... f=20&t=214#
:idea:
georgi_an64
Мнения: 166
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 2:11 pm
Обратна връзка:

Re: И ДРЕБНОТО ПЧЕЛАРСТВО ТРЯБВА ДА СЪЩЕСТВУВА

Мнение от georgi_an64 »

Да се разделим на такива който си гледат пчелите независимо колко са и колко печелят от тях или колко знаят по въпроса. И на такива немарливци който въдят болести и мъчат пчелите, себеси и околните. posting.php?mode=reply&f=20&t=214#
Точно това и аз имах в предвид в предишните си постове.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: И ДРЕБНОТО ПЧЕЛАРСТВО ТРЯБВА ДА СЪЩЕСТВУВА

Мнение от Dinko »

Тя държавата ни разделя.
Не може някой с години да прави кошери ,
а на друг да отпуснат 50 000 лева и той
да си купи 200 кошера.
Не е честно........
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Re:

Мнение от toko652003 »

honeyed написа:
Всичко зависи от човека,може да имаш един кошер и да го гледаш като по учебник.Когато човека е МЪРЗЕЛИВ И НЕМАРЛИВ многото кошери не го правят професионалист.Така че спора дребни/едри,няма смисъл тук нещата са между НЕМАРЛИВЦИ И ГРИЖОВНИ стопани.Дано последните са повече.
Точно!
toko6520035927(Skype)
petermar
Мнения: 233
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:12 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: И ДРЕБНОТО ПЧЕЛАРСТВО ТРЯБВА ДА СЪЩЕСТВУВА

Мнение от petermar »

ba4o_ivan1976 написа:
Dinko написа:Тя държавата ни разделя.
Не може някой с години да прави кошери ,
а на друг да отпуснат 50 000 лева и той
да си купи 200 кошера.
Не е честно........
то нали знаиш от кадето дошло там отишло - така че кои не е виждал пчели и с 25000евро за повечето ще стане предполагам ще останат лихвите да връщат барабар с парите - ша доживеем ще видим :cry: :cry: :cry:
Само изчакайте няколко години и ще имате огромен избор от цели пчелини за разпродажба на "промоция". :wink:
Nil satis nisi optimum
Публикувай отговор

Обратно към “Пчеларството в Европейския съюз / The beekeeping in the European Union (EU)”