България увеличава износа и консумацията на пчелен мед

Модератор: Margarita Dikova

Публикувай отговор
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

България увеличава износа и консумацията на пчелен мед

Мнение от Dinko »

За първи път от много години отчитаме увеличен износ на български пчелен мед за Европа, съобщи в Добрич при откриването на поредното изложение «Пчеломания» председателят на националния браншови пчеларски съюз Ганчо Ганев.

По данни на Ганев износът на мед през м.г. е увеличен с 1500 т, като на европейския пазар сме реализирали между 7200-7700 т. «Основният пазар за нашия мед е Германия, която е и най-големият разпределител» - каза още Ганев. Той добави, че българинът е увеличил консумацията на пчелен мед, като вече са достигнати средно на година по 600-650 гр на човек, при консумация средно до 500 гр годишно доскоро. За сравнение Ганев посочи, че един немец средно годишно консумира над 1 кг мед.

Браншовият съюз отчита по предварителни данни увеличение на производството на пчелен мед за 2010 г. – общо между 12 и 13 хил. т, като още до юли от страната са били изнесени 1000-1500 т мед, произведен от рапица. «Рапицата стана основна култура за първия мед, който се произвежда у нас, след това е кориандърът и после слънчогледът» - добави Стойчо Стойчев, координатор на бранша за Добрич. По данни на съюза в страната има 700 хил. пчелни семейства, като пчеларите от България, наред с тези от Англия, Испания, Словения и Румъния, получават най-много средства за подпомагане на дейността, каза още Ганев.

Европа дава на пчелно семейство у нас 2.71 евро и заедно с националните доплащания се получава по 10.50 лв. на семейство, добави още Ганев. Миналата година изкупната цена на меда се е движила между 3.80-4.20 лв./кг, като се очаква тенденция за леко покачване за тази година, коментира още браншовикът. Според него тази тенденция се дължи на факта, че на пазара липсват големите износители на мед страни като Аржентина, Бразилия, Чили, Уругвай, Кашмир и Индия. Ганев добави още, че в Европа едва 3 на сто от пчеларите са професионалисти, но те притежават 33% от общия брой пчелни семейства. У нас положението е идентично, като едва 1,5-2 на сто са професионални пчелари.

В страната в момента се произвеждат едва 100-150 кг пчелно млечице, като основно то е предназначено за българския пазар, докато преди години странат ни е произвеждала между 1 и 2 т от скъпия продукт и го е изнасяла, каза още Ганев.

Виржиния Георгиева


Източник: standartnews.com
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: България увеличава износа и консумацията на пчелен мед

Мнение от tatu »

Тоя ганю защо не си затвори плювалника веднъж завинаги къде са тия 10,50 на кошер .Заради такива изроди съм спрял да ходя по изложения.Нека ходят само тези които вземат големите субсидии.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: България увеличава износа и консумацията на пчелен мед

Мнение от Dinko »

Аз не съм получил нищо като ЗП.
Ако някой е получил да пише тук :roll:
tsvetomir dimitrov
Мнения: 51
Регистриран на: Пон Дек 10, 2007 9:17 am
Местоположение: pleven

Re: България увеличава износа и консумацията на пчелен мед

Мнение от tsvetomir dimitrov »

аз също вече не ходя на изложения гнус ме е да гледам едни и същи мошеници всяка година те заслужават никой да не посещава техните изложения и да ги оставим спокойно да разпределят парите по между си тези убийци на българското пчеларство
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: България увеличава износа и консумацията на пчелен мед

Мнение от Dinko »

Земеделски Производител

Колега харалампи трябва да си по културен ?
Ще си изгубиш профила :idea:
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: България увеличава износа и консумацията на пчелен мед

Мнение от volodq »

Аз също не можах да си позволя да ида тази година на нито една пчеларска среща,а да не говорим за зсахар и стимулиращото подхранване.Не зная за кого работят такива като Ганев?
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
колменеро

Re: България увеличава износа и консумацията на пчелен мед

Мнение от колменеро »

volodq написа:Аз също не можах да си позволя да ида тази година на нито една пчеларска среща,а да не говорим за зсахар и стимулиращото подхранване.Не зная за кого работят такива като Ганев?
И как по точно Ганев ти попречи да отидеш на някоя пчеларска среща, а също и да си подхраниш стимулиращо? Не познавам този човек и не съм член на съюза му, само питам.
Публикувай отговор

Обратно към “Пчеларството в Европейския съюз / The beekeeping in the European Union (EU)”