Ще има ли данъци за пчеларите ???

Диян Димитров
Мнения: 104
Регистриран на: Чет Апр 09, 2009 6:42 pm

Re: Ще има ли данъци за пчеларите ???

Мнение от Диян Димитров »

А роеве мога ли да продавам ?
Диян Димитров
Мнения: 104
Регистриран на: Чет Апр 09, 2009 6:42 pm

Re: Ще има ли данъци за пчеларите ???

Мнение от Диян Димитров »

А мога ли да си продам пчелните семейства ако не съм лицензиран ?
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Ще има ли данъци за пчеларите ???

Мнение от valyo »

Диян Димитров написа:А мога ли да си продам пчелните семейства ако не съм лицензиран ?
Идеята е да не можеш и пчели да гледаш. Само с лиценз и изпит. Ще дойде време да отиваш първо в пчеларския съюз и даваш едни пари. Те ти дава една тапия че можеш да гледаш (ако искаш) пчели и че си минал курс. После с тази тапия да ходиш по държавните институции за държавно "лицензиране" и накрая - всичкия мед с фактура, данъци и кожодерщина. Плюс че вече пчеларския съюз става силен и той ще иска съвсем не символичен данък, наречен годишна такса.

Това е черното бъдеще което аз "провиждам" да ни чака. Затова не съм много за "обединяването" на пчелари - защото родната практика показва че тези обединения, кристални в началото, се ояздват накрая от гадове.
Инак, при съществуващо вече обединение, отворило уста да ни лапне, трябва някаква форма на противодействие. За мен тя е в сдружаването по места и масово деклариране на НЕсъпричастност с "централното" тяло пред държавните институции. Тогава приказката за "легитимност" няма как да мине.
В многообразието е силата. Нас не трябва да ни итересува че министъра или този или онзи или онази "Европа" му било по-лесно да работи с ЕДИН съюз. Той е избран и е там не за да му е лесно а за да ние добре на нас. НО това се забравя бързо бързо след избори...
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Ще има ли данъци за пчеларите ???

Мнение от светльо »

В това за многообразието има много логика - никога не съм го мислил по този начин.
Вярно е, че при съществуването само на един, основен, главен съюз много по-лесно биваме манипулирани - да се объркат нещата/ интересите е даже свръх лесно, чрез главен съюз.
При създаването на много регионални - или не е длъжно да са регионални, въпроса е да не съществува един главен съюз, а няколко дружества, то тогава може да се създаде нещо подобно, като генералните директори на големите компании т.е. да има взаимодействие м/у дружествата на кръгла маса, но която маса да се съставлява от именно въпросните дружества, а не да принадлежи на едно такова. Тогава централното тяло за пред държавните институции ще има съвсем, съвсем друг облик, ще бъде многолико, а не еднолично - най-малкото няма да е регионално, както в случая Софийско, от където се командва целия парад.

Има - според мен има много резон в тази идея и не е лошо да се обмисли по-сериозно. Това с главен национален съюз винаги ще е ...... експлоататорско, ето те вече си правят мафийка и ние нямаме никаква възможност за ответна реакция, всички сме зависими от една бандичка, която играе само за нейна лична угода.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Аватар
shulio
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Май 31, 2009 11:28 pm
Местоположение: Аспарухово (Монтанско),10бр. ЛР

Re: Ще има ли данъци за пчеларите ???

Мнение от shulio »

Защо всички в този сайт искат да играят по правилата на държавата? Или поне по тези правила, който те искат. Почти всички закони в България са направени така, че да имат няколко тълкувания и ако си достатъчно информиран може да си ги заобикаляш както си искаш и никой да ти не каже нищо.

Пресен пример:

Имам заведение в което се слуша музика. Незнам дали знаете, но има разни организациии, които искат пари на седящо място на месец за това, че пускам музика или телевизия или каквото и да е. Та идва една жена на средна възраст вади ми някакъв документ и вика трябва да плащаш. Няма проблеми викам ще проверим и ще ви се обадим да платим. Проверих аз как стоят нещата - че има към 20 организации който се борят да вземат тези пари и си правят мръсно един на друг. Идва оная след една седмица и почва пак за пари - казвам и че има още 20 като нея и кой гарантира че утре няма да дойде друг да иска пари. Тя почна да обяснява как те са най легитимните и т.н. Тогава и казах че искам да пише в договора, че ако има други искове към мен за плащане на авторско право да го поемат те. Тя каза добре ще напишем и ще дойдем. Вече втори месец я чакам.

И пак не плащам. Като дойде другия и на него така ще кажа. Ама никой неще да поеме отговорността да плати после на другите ако имат иск към мен.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Ще има ли данъци за пчеларите ???

Мнение от valyo »

shulio написа:Защо всички в този сайт искат да играят по правилата на държавата? Или поне по тези правила, който те искат. Почти всички закони в България са направени така, че да имат няколко тълкувания и ако си достатъчно информиран може да си ги заобикаляш както си искаш и никой да ти не каже нищо.

Пресен пример:

Имам заведение в което се слуша музика. Незнам дали знаете, но има разни организациии, които искат пари на седящо място на месец за това, че пускам музика или телевизия или каквото и да е. Та идва една жена на средна възраст вади ми някакъв документ и вика трябва да плащаш. Няма проблеми викам ще проверим и ще ви се обадим да платим. Проверих аз как стоят нещата - че има към 20 организации който се борят да вземат тези пари и си правят мръсно един на друг. Идва оная след една седмица и почва пак за пари - казвам и че има още 20 като нея и кой гарантира че утре няма да дойде друг да иска пари. Тя почна да обяснява как те са най легитимните и т.н. Тогава и казах че искам да пише в договора, че ако има други искове към мен за плащане на авторско право да го поемат те. Тя каза добре ще напишем и ще дойдем. Вече втори месец я чакам.

И пак не плащам. Като дойде другия и на него така ще кажа. Ама никой неще да поеме отговорността да плати после на другите ако имат иск към мен.
Случайно имам музиканти приятели. Този въпрос съм го дискутирал многократно с тях. Те от какво да живеят е същината на въпроса в края на крайщата.
Моля не се обиждай, но ти си в ролята на крадец в момента. Ползваш нещо, създадено с труда на друг, то ти носи полза а ти не искаш да си платиш цената. Все едно да ти ям меда на корем и да си водя приятели. Представи си заведението без музика - колко клиента ще имаш?
Това е принципния въпрос. А как е релизиран принципа е съвсем друга работа. Наистина, там има много проблемеи. Включително че голяма част от парите отиват не при музикантите а в агенцийте с които те имат договор . Но това все пак е по-добре от нищо.
Доколкото си спомням ставаше въпрос за 300 лева на година средно. Това е по лев на ден. 10 клиенти да имаш това са по 10 стотинки на клиент. Спокойно можеш да си го позволиш и без да вдигаш цени мисля.
Въпроса ти за това на кого трябва да плащап също не е точен. "Музик аутор" имат правата на най-много музиканти, наши и чужди. Мисля че тя е тази дето може да събира пари.
Поздрави. Нещата винаги имат 2 страни.
колменеро

Re: Ще има ли данъци за пчеларите ???

Мнение от колменеро »

[quote="shulio"]Защо всички в този сайт искат да играят по правилата на държавата? ...

И пак не плащам. quote]
За съжаление повечето хора в България разсъждават като теб. За това сме и в това положение. Но пък сте първи по хленчене и оплакване.
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Ще има ли данъци за пчеларите ???

Мнение от светльо »

Проектирвайки собственото си его върху цялостната картинка, човек не вижда действителноста такава каквато е.
Колегата и хората разсъждаващи като него, не са виновни на никой, на нито един музикант - погледнете какво е написал, преди да разсъждавате и хвърляте обвинения свободно. 20 организации .... 20? .... бих казал повече от съмнително и съмнението се оказва факт, след поставеното напълно основателно и законосъобразно условие
shulio написа:казвам и че има още 20 като нея и кой гарантира че утре няма да дойде друг да иска пари. Тогава и казах че искам да пише в договора, че ако има други искове към мен за плащане на авторско право да го поемат те. Тя каза добре ще напишем и ще дойдем. Вече втори месец я чакам.
Пита се в задачата, къде е въпросната трудолюбива другарка и организацията й, която толкова е загрижена за финансовото положение на музикантите и певците ....... а де?
Всичко е фалш, пълен фалш - и аз имам приятели и познати от музикалната сфера, не е да не виждам кое как е.

Това, че държавните ни управници крадът, крадът при това безобразно не е вина нито на собствениците на заведения, нито на музикантите, нито на обикновенния потребител в чиято категория се вписвам и аз т.е. всичката ми музика, а тя е над 200GB е все пиратска. Допълнително вина си имат музикалните студия, издатели и т.н. - защото музикалните изпълнители не печелят и на половина от това, което печелят издателите.

Като цяло и на селските тарикати им е ясно, защо трябва да се плащат данъци, но е факт, че над половината данъци са без никаква обосновка по-различна от това да се облажават тесен кръг от хора т.е. нямам никакви скрупули от скриването и неплащането на данъци, всеки един който мога да заобиколя си го позволявам без никакво чувство за вина.

п.п. та внимателно обмисляйте преди да твърдите, кой каква вина носи за сегашното ни положение.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Ще има ли данъци за пчеларите ???

Мнение от valyo »

Стига глупости - организациите не са дваисет.
И Въпроса е съвсем прост, няма нужда да си търсим извинения. Кръчмарите ползват нещо което им носи полза и което е резултат от труда на други хора и за което те не искат да плащат с аргумента че единствения труд който трябва да бъде платен е само положения от тях! Е къде е правдата?!
Знаете ли как ( с колко усилия и нервна амортизация) се прави песен?

"Нищо не давам на държавата!" - Защо ли ми е познато?
Колегата "Цеко Сифоня" когото уважавам като пчеларски познания, замисля ли се че така както отказва да плати каквото и да е на държавата, утре ще отиде в болницата и ще вика - ама нищо не правят за мене, няма лекарства, няма лекари, няма сестри? Ами няма да има Цеко - те не са дочакали твоите данъци и са отишли в Англия.
Замисля ли се че иска децата и внуците му да учат история, да могат да се изкажат грамотно и убедително, да са им отворени вратите за научна и културна дейност, а не да са ограничени от липсата на възможности до простата практика, че това в края на краищата зависи и наличието на КАЧЕСТВЕНИ учители, които пак ги няма защото няма данъчни постъпления с които да им се плати съответното КАЧЕСТВЕНО заплащане?

Музикантите ни (дето не са чалгаджии, т.е. директно заслужили ако не примка то затвор) и те погладуват, погладуват и станат я програмисти я кръчмари - това съм го виждал лично. И по радиото, логично най-свежата българска музика остава на Лили Иванова.....
Лекарите ни погладуват погладуват, почакат да си внесем данъците и те си вземат чуковете.
Учителите -ми то само Дон Кихотовци и пълни некадърници вече стават учители . И признавам и своя грях, малката ми щерка иска да стане учител, за да има както тя казва и добри учители в България а аз всячески и обяснявам че това е ужасен избор предвид възможностите пред нея.
Знаете ли колко лекари знам дето са си "дигнали чуковете"?

Ама не може да се обясни това всекиму.

Там където нещата се получават, там където ситуацията е каквато искаме при нас да стане - там не правят така, уверявам ви. Както искате ме разбирайте.

Така мисли средния българин, затова умолявам средния българин да не се сърди на политиците си че и те са като него - крадливи, егоисти и в с кръгозор до под периферията на шапката си.
Мдам.

Между другото - НЕ се извинявам на никой почувствал се засегнат този път.
Аватар
shulio
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Май 31, 2009 11:28 pm
Местоположение: Аспарухово (Монтанско),10бр. ЛР

Re: Ще има ли данъци за пчеларите ???

Мнение от shulio »

Няма нужда да се извиняваш за нищо. Аз от своя страна също. Данъци каквито мога да заобиколя ще ги заобикалям винаги. И това дето "искаме да идем там" - аз примерно не искам нещата да стават както в Европа нито като в америка. Общо взето съм анархист и всякаква държавност ме отвращава. От тук идват и другите ми възгледи.

За музикантите съм съгласен че трябва да се плаща. Това и на лелката го казах. Но като давам пари искам да съм сигурен че друг няма да дойде да ми иска за същото нещо. Когато ми представят такъв договор в който да пише че на друг за това нещо няма да давам пари - подписвам го на момента и давам 300лв. Ама да ме клатят както те си искат нема да стане.

Организацията се казва ЕАЗИПА. От Мюзик аутор казаха че не я признават и ако сключа договор с ЕАЗИПА може да ми вземат пари и Мюзик аутор. ЕАЗИПА казва същото.

Музикантите са си виновни. Кой ги е карал да подписват договор за права с 2 и повече сдружения. Когато се разберат и всичко е точно - плащам веднага. Ама докато има и най малко съмнение че искат да ме .......... нищо не давам

И организацииите са найстина 20. Едни за класика, едни за чалга едни за незнам кво си . На някой места се припокриват и е едно голямо мазало
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Ще има ли данъци за пчеларите ???

Мнение от светльо »

valyo написа: "Нищо не давам на държавата!" - Защо ли ми е познато?
защо отъждествяваш "не давам на държавата"="не давам на творците".
Не агитирам никой за нищо, всеки си преценява как да постъпва, защото отговорноста за това си е негова - аз лично познавам не един или двама творци, които са ми разказвали за отношението на държавната управа и издателските агенции към тях, и допълнително сам виждам това с очите си ..... изкуствата и културата са последни по приоритет за държавата.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Ще има ли данъци за пчеларите ???

Мнение от valyo »

valyo написа:............
........ умолявам средния българин да не се сърди на политиците си че и те са като него - крадливи, егоисти и в с кръгозор до под периферията на шапката си.
Мдам.......
Аватар
shulio
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Май 31, 2009 11:28 pm
Местоположение: Аспарухово (Монтанско),10бр. ЛР

Re: Ще има ли данъци за пчеларите ???

Мнение от shulio »

Защо продължаваш да си мислиш че се сърдим на политиците? Те се оправят поеденично както и аз и повечето правещи нещо хора в тази държава
beehoney
Мнения: 68
Регистриран на: Сря Авг 17, 2011 6:38 pm

Re: Ще има ли данъци за пчеларите ???

Мнение от beehoney »

аз изцяло подкрепям valyo въпреки че никак не ми харесва факта че с мойте данъци и осигуровки издържам 2 цигани и 1 пенсионер но това е тема която по-добре да не зачеквам... и ще се огранича с пчеларството
всички пчелари в това число и аз искаме държавата да ни дава парички било на кошер, било на кило мед а защо не и на брой пчели в кошера и всеки вика искаме, искаме държавата е длъжна. А когато дойде ред да спазваме правилата които държавата налага за да даде нещо изведнъж ставаме по ниски от тревата и се чудим какви врътки да направим за да не и дадем нищо или как да я измамим за да вземем някои лев по някоя програма и да го похарчем я за нови гуми я за нов телевизор но не и за пчели... Та нали точно от данъците и осигуровките идват парите по пчеларската програма нали пак от тези пари се плаща членски внос в ЕС за да се върнат онези бленувани пари по програми като млад фермер и субсидии или според вас парите растът по дърветата и държавата е бездънна касичка която трябва само да дава. Като чета повечето колеги си спомням една сцена по Анимал планет как в едно гнездо се бяха наредели 4 птиченца и всяко зяпнало към майка си за да го нахрани. Сравнението може да не е точно но ние сме нищо повече от това гарджета дето само сме зяпнали и искаме а държавата трябва само да ни хрантути докато може ами след това...
Аватар
shulio
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Май 31, 2009 11:28 pm
Местоположение: Аспарухово (Монтанско),10бр. ЛР

Re: Ще има ли данъци за пчеларите ???

Мнение от shulio »

В заведението имам клиент който се занимава с газови инсталациии. Каза ми оня ден че е спечелил конкурс за газифициране на детска градина. Проекта му е бил за 100000 евро а от общината му казали да пише 250000 и остатъка да даде в еди коя си партия. Ето там отиват данъците ни. За това ще избягвам който данък мога - защото не отива там където трябва

Клиента ми каза че им е казал че няма да участва в тези сметки и е отказал.
Публикувай отговор

Обратно към “Кредити от държавата / Credits and grants”