"Монд" за България

Публикувай отговор
Гост

"Монд" за България

Мнение от Гост »

"Монд" за България: Убийства, корупция и безнаказаност

Френският вестник публикува обширен материал, посветен на организираната престъпност у нас и мерките за борба срещу нея, предприети след убийството на Емил Кюлев
13.12.2005

В рубриката "Хоризонти" в. "Монд" помества обширна публикация, озаглавена: "България: убийства, корупция и безнаказаност", поводът за която е убийството на банкера Емил Кюлев през октомври. Към нея в уебсайта на изданието е публикуван разговор с Павел Найденов, бащата на убития през март 2003 г. Илия Павлов.

Френският вестник припомня събитията около убийството на Емил Кюлев, реакциите на политиците след него, обявяването по-късно същия ден на мониторинговия доклад на Европейската комисия, в който едно от основните предупреждения към София бе да вземе ефективни мерки срещу организираната престъпност и корупцията.

"Тези, които стоят зад убийството на Кюлев, са против европейската ориентация на България", припомня думите на вътрешния министър Румен Петков изданието.

Откакто новото правителство, оглавявано от Сергей Станишев, дойде на власт, бяха извършени 9 показни убийства, сред които тези Георги Илиев - бивш шеф на групировката ВИС, по-известен в чужбина като президент на ФК Локомотив (Пловдив) и на Шинка Манова - високопоставен митнически чиновник, на няколко пъти уличавана в корупция.

Към настоящия момент всички тези убийства са останали неразкрити - и ненаказани, отбелязва "Монд".

Понякога полицията хваща заподозрени, но те твърде бързо биват пуснати отново на свобода от съда, тъй като никога няма достатъчно доказателства срещу тях.

Полицаи и магистрати си прехвърлят топката и се обвиняват едни други за неуспехите си в борбата срещу корупцията.

В София се зароди една каста на новобогаташи, които очевидно стоят над закона: мутрите. В компанията на своите мутреси те, седнали във високопроходимите си автомобили със затъмнени стъкла, денонощно хвърчат с пълна скорост по улиците на града, без значение накъде са се запътили.

Обикалят най-скъпите столични ресторанти и бутици, а за да са сигурни, че не остават незабелязани, регистрационните номера на колите им обикновено съдържат четири еднакви цифри - символ на привилегирования им статут, разказва "Монд".

В същото време корупцията в съдебната система не е предмет на спор за обикновените хора - тя е очевидна.

"Както 90% от моите избиратели, и аз мисля, че съдиите лесно могат да бъдат купени", цитира думите на депутата от левицата Иво Атанасов вестникът.

"В един малък град, където всички се познават, се изисква огромен кураж, за да застанеш сам срещу организираната престъпност. Магистратите не чувстват никаква подкрепа от централната власт, а това е страшно и твърде демотивиращо", казва още Атанасов.

"Партията ни трябва да поеме своята отговорност за нетърпимото ниво на престъпност. Корупцията е неделима част от системата в България и всички политици носят колективна отговорност", заявява пък Владимир Дончев от НДСВ.

"Заради комунизма у нас няма стари фамилии, натрупали богатство в продължение на много години - има само новобогаташи. Вярно е, че много от тях са спечелили първия си милион по брутален и незаконен начин. Те ще узаконят бизнеса си и в рамките на едно поколение всичко ще се нормализира", споделя още Дончев пред френския вестник.

В същата рубрика "Монд" публикува статия, озаглавена "Бригадата на борците". В нея изданието разказва накратко за живота, бизнеса и смъртта на Илия Павлов и помества разговор с неговия баща - Павел Найденов.

Според Найденов убийството на сина му е дело на конкуренти на "Мултигруп", които са му завидели за мощта и богатството. "Сред тях имаше сурови и ограничени хора, готови на всичко, за да бъдат те най-силните", споделя бащата на Илия Павлов.

"У нас си има правило: когато някъде бъде назначен нов съдия, той бива проверяван. Урежда се среща с него, на която се правят се определени намеци. По принцип съдията се прави, че не разбира за какво става дума. След това обаче в джоба му се пъхва пачка банкноти и най-често той си трае, прави се, че нищо не се е случило. Приел един път обаче, той е обвързан завинаги", разказва бащата на Павел Найденов.

Пред журналист от вестника той показва и стар семеен албум със снимки. На няколко от тях синът му е в компанията на бившия премиер Симеон Сакскобургготски.

"Илия се срещна с един от синовете на Симеон в Ню Йорк през 1992 г. Харесали са го и после се запозна с цялото царско семейство. През 1996 г. когато Симеон се върна от изгнанието си, отседна в нашия хотел във Варна.

След това ние участвахме в комитета, който го подкрепи, за да влезе в политиката. Когато Симеон женеше дъщеря си, ние бяхме поканени на сватбата.

След убийството на Илия, той ми предложи помощ. Но аз съм уморен, вече не ми трябва нищо", завършва Павел Найденов.
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Мнение от ттитто »

какво общо има с пчелите това?!?!?!?!?!
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Мнение от toko652003 »

ттитто написа:какво общо има с пчелите това?!?!?!?!?!
ми бедна и ограбена държава
бедни и ограбени пчелари
проблемите с пчелите , никой не ги взема на сериозно , че отрасъла загива
всичко е оставено на автопилот ,оправяите се както можете с две думи
помощ от никъде :wink:
не остава нищо друго освен да викаме неволята :idea:
toko6520035927(Skype)
Публикувай отговор

Обратно към “Кредити от държавата / Credits and grants”