Държавата без данъци от БТК

Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Държавата без данъци от БТК

Мнение от Dinko »

Държавата няма да получи нито лев от БТК. Скоро компанията ще е под шапката на кипърска офшорка. Собствениците й "Вива Венчърс" - Австрия, могат да се слеят с едноименното дружество, регистрирано в Кипър. Това разреши Комисията за защита на конкуренцията.

Така най-голямото у нас публично дружество ще се контролира от собственик, който е защитен от офшорното законодателство в Лимасол.

Замаскирането на БТК обаче не свършва дотук. КЗК е разрешила също да се изпълни опцията, позволяваща на Тор Бьорголфсон да купи "Вива". Това ще стане чрез фонда му "Новатор", регистриран на Британските Вирджински острови - също офшорна зона.

Според комисарите договорът между Тор и "Вива" не дава възможност на исландеца "еднолично да определя стратегически решения на "Вива", както и решения и въпроси, свързани с бюджета, бизнес плана, големите инвестиции и определянето на висшия мениджмънт". Край на цитата. Интересно обаче как от тези права ще бъде лишен инвеститор, който на практика ще притежава 100% "Вива" и мажоритарния пакет от БТК. Защото след сделката исландецът ще има 65% от телекома, които са собственост на "Вива", както и своите и досега притежавани около 25 на сто. Общо 90 на сто от БТК. Дали е възможно някой, който има 90% от едно дружество, да не упражнява контрола? Отговорът е еднозначен.

Не само тези въпроси обаче повдига решението на КЗК. Под голяма въпросителна се поставя сигурността на държавата. Защото това дружество, което обслужва и министерствата на вътрешните работи и на отбраната, ще бъде под контрола на офшорка. Какво ли ще каже по въпроса НАТО, чийто член сме от година?

Да не говорим за нарушаването на основно изискване от приватизационния договор. Което бе поставено още със старта на продажбата на БТК - без офшорки. Веднъж медиите разкриха опит на новите собственици от "Адвент" да вкарат кипърски фирми в сделката. И бяха спрени. Сега обаче ще се намесят ли съответните държавни органи?

Тук е и мястото да бъде припомнена още една голяма лъжа. Това, че покупката на БТК била голяма американска инвестиция, както убеждаваше всички бившият US посланик Джеймс Пардю. Ще кажете ли сега, г-н Пардю, кои по-точно са американските инвеститори? Тези, регистрирани в Кипър, или тези, регистрирани на Британските Вирджински острови? Или някои, които са си тук, у нас, и се крият зад скалъпени "инвеститори" и офшорки?



Мнения

Кой всъщност е собственикът?
Петър Димитров, КБ
В случая е важно да се каже дали "Вива Венчърс" има право да се продаде. Защото ние при воденето на преговорите настоявахме в договора за приватизация на БТК да се запише, че и "Вива Венчърс" не може да сменя собственика си за определен срок. Защото с влизането на офшорки не се знае кой е собственикът, а системите на МВР и МО са в БТК. И нашата сигурност е като на длан. Въпросът е чия е дланта? В тази посока е опасността. Кой действително е собственикът на телекома. Дали не са познати български имена, които не са толкова големи патриоти, че да им строим паметник.


Да се потърсят виновните
Красимир Каракачанов, БНС
Цялата сделка с БТК е далавера, от която България загуби стотици милиони. Разбира се, че влизането на офшорки ще се отрази върху националната ни сигурност. Все пак това са комуникации, а офшорките са на други държави. Те попадат в ръцете им, а това е малко съмнително. Цялата сделка с БТК трябва да се преразгледа и да се потърсят виновните.


Сделката не е прозрачна
Иван Сотиров, СДС
По принцип приватизационните сделки, които стават чрез офшорни фирми, са лош знак за приватизационния процес. Това не е добра практика, създават се много подозрения. В този род сделки в перспектива нещата приключват. Те не са прозрачни и не са добра среда за едно бъдещо развитие.


Европа: Зад “Вива” се крият офшорки
Европа открито заяви, че "Вива Венчърс" е само фасада. Това се казва в полемичния доклад на ЕС за мафията в България, който бе публикуван от в. "Билд" и Би Би Си. Документът предизвика лавина от коментари у нас и в Европа, а преди ден цитати от него бяха излъчени и по "Дойче веле".
Ето какво се казва едно към едно:
38-годишният исландски милиардер Тор Бьорголфсон сключи неотдавна с инвестиционното си дружество "Новейтър Телеком интернешънъл" договор с фирмата "Адвент Интернешънъл" за закупуване на част от акциите на нейната дъщерна фирма "Вива венчърс", която притежава 65% от БТК. Налице е опция целият пакет на "Адвент" във "Вива Венчърс" да бъде продаден, така че исландският милиардер вероятно ще стане собственик на 65% от българския телеком. Бьорголфсон притежава вече малък пакет от акциите на БТК и от няколко месеца е член на ръководството на дружеството. Говори се, че той е спечелил състоянието си след 1994 г. с производството на лимонада и бира в Санкт Петербург. Вестници като "Обзървър" и "Гардиън" го свързаха с руската мафия. Днес той има дял в банки, фармацевтични предприятия и телекоми в цяла Европа, но главно в Източна. По време на управлението на Симеон Сакскобургготски 65% от телекома бяха продадени след дълги усуквания само за 230 млн. евро на неизвестната регистрирана във Виена фирма "Вива Венчърс", за която се твърди, че е дъщерна фирма на известния фонд "Адвент Интернешънъл". Пускането на борсата на останалите 35% пък донесе печалба от 300 млн. евро, което според мнението на експерти означава, че дружеството е било приватизирано на по-ниска от реалната цена. Пазарната цена на телекома се преценява сега от някои експерти на 1 млрд. евро. Освен това според мнението на осведомени има основания да се предполага, че "Адвент" е само фасадата на "Вива Венчърс" и в действителност зад дружеството се крият съмнителни офшорни фирми.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

БТК с най-високи цени на Балканите

Мнение от Dinko »

21-04-2006

Плащаме 18 пъти повече от сърбите за обаждане от домашния телефон
Фиксираните телефонни услуги са най-скъпи в България от всички държави на Балканите. Това съобщи сръбският вестник "Данас". Изданието сравнява цените в съседните държави след увеличението, което местният телеком обяви от 1 май. Въпреки поскъпването импулсът си остава най-евтин в Сърбия. В Македония той се таксува 5 пъти по-скъпо, в Хърватия - 9 пъти, в Румъния - 8 пъти, а в България цели 18 пъти повече от обаждането в Сърбия. От приватизацията на родния телеком през 2004 г. услугите у нас са поскъпнали с над 50%, изчислиха преди седмица синдикатите. Само преди дни БТК обяви, че ще увеличи отново абонаментната месечна такса, и тя вече ще е 11,50 лв. без ДДС. В Сърбия след поскъпването един импулс за първа зона в силен трафик ще струва 0,3 динара за гражданите и 0,5 динара за бизнес абонатите без ДДС (1 евро е равно на 87 динара). Това прави по-малко от един евроцент на импулс. У нас само при свързване БТК начислява 11 стотинки (5 евроцента). На доста по-ниски цени от българите разговарят и чехите, които вече са членове на Евросъюза. От 1 април 2006 г. Чешката телекомуникационна компания предлага 6 тарифни плана. Абонаментът с включени безплатни минути струва от 13 до 50 лв. за различните планове. Разговорите след 19 ч вечер и в събота и неделя са напълно безплатни. Цената на минута разговор с други стационарни телефони в натоварена часова зона е 10 ст.

Източник: в-к Стандарт
http://www.standartnews.com
apis1964
Мнения: 289
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 8:06 pm
Местоположение: гр.Габрово
Обратна връзка:

Мнение от apis1964 »

То не е само БТК,ами мобилните оператори,куриерските служби,техните цени са с пъти по-високи от тези в другите страни.
:roll: :roll: :roll:
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

БТК - ужилване по царски

Мнение от Dinko »

БТК - ужилване по царски
Преди 2 г. подписаха най-скандалната приватизация у нас. Кръгът “Симеон” източи милиарди от телекома, а сега ще разпродаде имотите му

19-06-2006
Международният скандал, в който е замесен бившият премиер Симеон, случайно съвпадна с една печална годишнина - подписването на сделката за БТК. Тя безспорно може да претендира за "далаверата на века" у нас. На 20 юни 2004 г. телекомът бе харизан на безценица на близката до царя фирма "Вива Венчърс". За две години шепа приближени и роднини на Симеон източиха милиарди от компанията. За сметка на всички българи. "Стандарт" предупреди за аферата още преди парафирането на сделката. Тогава вече бе ясно, че съдбата на телекома е решена от бившата власт и той ще отиде в ръцете на "Вива Венчърс". "Стандарт" разкри, че зад регистрираната във Виена фирма всъщност стоят хората на Сакскобургготски. Новите собственици "спестиха" от цената за компанията и за лиценза за третия мобилен оператор. След като две години прибираха неправомерно тлъсти дивиденти, сега те готвят разпродажба на парче на имотите на БТК.

Фото "Стандарт"Колко точно пари ще вземат хората около Симеон Сакскобургготски от далаверата с БТК? Едва ли някой може точно да изчисли. И най-приблизителните сметки обаче сочат, че милиарди левове ще потънат в банковите сметки на царя и неговите приятели.

Първо, компанията бе продадена за смешна сума. За 65% от телекома "Вива Венчърс" плати 230 млн. евро. Продавачите се направиха, че не забелязват независимите оценки на наши и чужди експерти, според които стойността на компанията е над милиард лева. Пазарът обаче показа, че експертите са прави. При предлагането на борсата на останалите 35% от БТК държавата взе над 650 млн. лв. А цената на една акция достигна 1320 лв. Така пазарната капитализация на компанията се изчислява на 1,2 млрд. евро за 100% от акциите. Това означава, че "Вива" трябваше да плати не по-малко от 650 млн. евро. Така само от първия ход царските "инвеститори" си спестиха 370 млн. евро.

Вторият подарък, който царят направи на купувача, бяха двата дивидента. Новите собственици взеха 46,5 млн. евро от печалбата за 2002 г., въпреки че тогава компанията си беше изцяло държавна. От дивидента за 2004 г. "Вива" си прибра още 50 млн. евро, макар че влезе във владение едва през юли.
Поредната "отстъпка" "Вива" получи за третия GSM лиценз. Той бе даден без търг и конкурс и платен с пари от телекома. За него царските приятели платиха само 54 млн. лева, което е едва 25% от реалната цена. За сравнение "Космо България Мобайл" спечели лиценза за втори GSM оператор на търг за 135 млн. долара. Сметките показват, че и оттук новите собственици са спестили над 150 млн. лв.

Но благините за "Вива" не свършват дотук. Собственикът на една от най-печелившите ни компании ще пести и от данъци. Такива изобщо няма да се плащат у нас, защото БТК ще стане офшорка. И за това има схема, която вече се изпълнява. Първо, регистрираната във Виена "Вива Венчърс" стана собственост на едноименно дружество с регистрация на остров Кипър. После се оказа, че виенското дружество ще бъде изкупено от фонда на исландеца Тор Бьорголфсон "Новатор". Той е регистриран на Британските Вирджински острови - пак офшорна зона. Вето над сделката има до 2007 г., когато изтича забранителният срок за препродажба на "Вива". Тор обаче вече назначи свои хора в Управителния съвет на БТК.

Най-голямото "ужилване" обаче тепърва предстои. Готви се продажбата на апетитни имоти на телекома - сгради в центровете на големите градове и почивни станции по морето. За 60 млн. лв. е спазарена Телефонната палата на ул. "Гурко", алармираха синдикатите още преди няколко месеца. След 3 дни на общо събрание на телекома ще бъде гласувано създаването на дъщерна компания "БТК имоти". Тя ще обедини всички недвижимости, собственост на БТК. После следва продажбата им. Телекомът има над 800 сгради в страната и 60 почивни станции, които ще бъдат разпродадени, смятат синдикалистите. Почивните бази са под ключ от месеци. Говори се, че ще бъдат разпродавани, сигнализираха служители на компанията в редакцията на "Стандарт". Несъмнено хората на Симеон ще смъкнат доста пари от апетитните бази.

Така кръгът "Сакскобургготски" за пореден път ще осребри картата "БТК". И отново ужилването е за сметка на всички българи.


Юпитата направиха пари от сделката
Гроздан Караджов, бивш шеф в БТК

- Г-н Караджов, вие сте един от хората, които отдавна говорят за скандалната приватизация на БТК, за връзката с хора от обкръжението на Симеон Сакскобургготски и негови роднини. Сега обаче за първи път има разкрития за директно участие на негови близки в тази сделка. Как ще коментирате?

- Има връзка на семейството на премиера със сделката за БТК. Те са акционери в БТК след нейната приватизация. Директната връзка трябва да я посочи самият Симеон. В сделката за телекома имаше 15 офшорни фирми, чиито имена бяха оповестени публично. Сакскобургготски, като бивш премиер, трябва да каже зад коя офшорка кой е стоял. Защото е наивно да смятаме, че службите за финансово разузнаване или премиерът, или службите за контраразузнаване не са наясно кой стои зад купувача. Сега е време да излезе наяве това.

- Възможна ли е версията скандалът да се използва за сваляне на цената на компанията преди евентуална предпродажба?

- Не смятам, че случаят е такъв и италианската прокуратура е направила разследване, свързано с братовчед на Симеон, за да намали цената на БТК. Това е доста абсурдна връзка. Очевидно има един кръг на юпита, с които Симеон идва в България. Те са покровителствани от близки на царя хора в икономическите среди в България и чужбина. Тези юпита направиха доста пари благодарение на това, а една от най-големите им сделки е именно приватизацията на БТК. Така става пределно ясно кой е злоупотребил с властта и кои са роднините на царя. Това е неговият син, юпитата. Единият е бил съдружник с въпросния граф, другият е бил негов бизнес партньор. Всичко е навързано. Това е очевидна корупция.

- Вие алармирахте и за предстоящата разпродажба на имоти на компанията. Колко са те на брой и за какви суми могат да се продадат?

- Във всеки областен град има сграда на БТК, това са 28 имота. В София има поне 12 големи сгради в различните квартали. Почивните станции са около 62, но 5-6 от най-големите бяха прехвърлени преди приватизацията на "Български пощи". За Палатата на "Гурко" се говори, че ще бъде продадена за 60 млн. лв. Това лесно може да се пресметне само по цената на имотите. Като съберете подземна и наземна част, площта е около 7-8 хил. км метра. Сметката отива точно около 30 млн. евро. Освен това сега БТК прехвърли съоръженията, обслужващи армията и МВР. Така държавата ще трябва да отделя 10 млн. лв. годишно за поддръжката им.


Изхвърлиха на улицата 13 хил. служители

Няколко верни царски "придворни" получиха сладки постове в БТК за заслуги покрай аферата. Първо, гласът на Симеон - Димитър Цонев, стана говорител на БТК, след като изтече мандатът на кабинета "Сакскобургготски". След него на топло местенце бе уредена и Гергана Сърбова. От няколко месеца тя е директор в компанията. Преди да постъпи на работа в БТК, Сърбова бе председател на Комисията за регулиране на съобщенията. Именно по време на нейното шефстване там БТК получи без търг и конкурс третия мобилен лиценз. С пост в телекома е и още един бивш кадър на царското управление. Антон Пиралков, който сега е директор за връзка с инвеститорите, по време на жълтото управление бе начело на Агенцията за българите в чужбина.

Но докато царските любимци се настаняваха в телекома, оттам бяха изгонени хиляди дългогодишни служители. За две години са освободени над 13 хил. души, а до края на 2006 г. ще си отидат още 5 хил. души. Това прави над 18 хил. от общо 24 хил. работещи в телекома преди раздържавяването. Уволняват се болни, жени в майчинство. Много работници са принуждавани със заплахи да напуснат "доброволно".

Още една печална статистика беляза телекома, откакто е частен. Цените на услугите се повишиха с 50% от 2 г. насам. Затова над 150 хил. абонати се отказаха от домашните си телефони.

От компанията отчитат и драстичен спад в печалбата. Към март т. г. е с 30% по-малко, отколкото през март 2005 г.


Източник: в-к Стандарт
http://www.standartnews.com
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Мнение от Dinko »

Решават съдбата на БТК до края на април

Последна редакция: 15.03.2007, 10:32

Публикуване: 15.03.2007, 10:21
бьорголфсон

© Money.bg

Автор: Николай Танев

Размер на шрифта: a a a
Още по темата

* Два турски телекома искат да купят БТК
* Бьорголфсон обмисля да продаде БТК

Консултантът по продажбата на 65%-ната опция от капитала на БТК, Lehman Brothers ще обяви какви са приетите оферти за телекома в края на април, съобщиха от агенция „Ройтерс".

Инвестиционната компания Novator, която е собственост на исландския милиардер Тор Бьорголфсон, очаква от четвъртата по големина американска инвестиционна банка да й предложи в срок от две до шест седмици, но не по-късно от края на април 2007 г., каква да бъде бъдещата съдба на българския телеком.

Най-вероятно ще финализираме сделката с опцията върху БТК през юни, когато изтича и забраната за продажба от приватизационния договор на телекома, заяви говорителят на Novator Асгеир Фридгерсон.

Все още има възможност Бьорголфсон да не продаде цялата си опция върху 65% от капитала на БТК, която се оценява на около 1.2-1.3 млрд. евро, като прибегне до частично запазване на дела си в телекома.

Според неназован източник, запознат с консултационния процес, в момента Lehman Brothers преговарят с шест стратегически и финансови инвеститори, които искат да закупят опцията, чиито имена не са все още официално изяснени.

Припомняме, че за потенциални кандидати за българската телекомуникационната компания са спрягани два турски стратегически инвеститора Turk Telekom и Turkcell, както и частните инвестиционни фондове Texas Pacific Group, Providence Equity Partner Inc, Warburg Pincus, Mid Europa Partners и Bain Capital.

В началото на януари исландският милиардер Тор Бьорголфсон заяви, че възнамерява да преразгледа инвестицията си в българския телеком БТК, като обмисля да продаде опцията си върху капитала на компанията. Тогава поради нарастващия интерес от страна на различни чуждестранни инвеститори, фондът на исландеца „Новатор" назначи инвестиционната компания „Lehman Brothers" за съветник относно опцията.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Мнение от Dinko »

Дават 1,3 млрд. евро за БТК
Турци и американци играят за телекома

29-03-2007
БТК бе продадена на "Вива Венчърс" за 230 млн. евро през юни 2004 г. Още преди подписването на сделката "Стандарт" алармира, че цената е ниска. Тогава оценки на експертни компании показаха, че телекомът струва над 1 млрд. лева - толкова, колкото сега са склонни да дадат инвеститорите за него. Това се потвърди и при публичното предлагане на остатъчния 35-процентен дял на Българската фондова борса. Той бе продаден за над 600 млн. лв. в неплатежни инструменти. Така капитализацията на компанията мина нивото от 1 милиард лв.

Кандидат-купувачи са готови да броят до 1,3 млрд. евро за 65% от БТК. Участниците във финалното наддаване са петима, съобщи "Файненшъл Таймс". Това са двата турски оператора "Тюрк Телеком" и "Тюрксел", както и инвестиционните фондове "Провидънс Екуити Партнърс" (Providence Equity Partners), консорциум между Texas Pacific Group и Warburg Pincus и също Mid-Europa Partners. Имената на руската АФК Система и Bain Capital също се споменаваха сред кандидатите, но впоследствие компаниите се отказаха от участие, съобщават от FT.
Целият телеком се оценява между 1,7 млрд. и 1,9 млрд. евро. Според "Файненшъл Таймс" 23 март е бил официалният краен срок за подаване на оферти, но е възможно процедурата да се удължи.

В началото на годината стана ясно, че фондът на Тор Бьорголфсон "Новатор" обмисля продажбата на опцията за придобиване на 65% от капитала на БТК. Тя бе издадена на "Новатор" от "Вива Венчърс" (собственост на инвестиционния фонд "Адвент Интернешънъл"), която е мажоритарен собственик на телекома. Съветник на Novator по продажбата е инвестиционна банка "Лемън Брадърс". Чрез други свои фирми Тор държи и още проценти в капитала на БТК.

Евентуални проблеми за бъдещите купувачи могат да се окажат необходимите инвестиции от около 50 млн. евро в цифровизацията на мрежата на БТК, сравнително дългите срокове за освобождаване на компанията от част от недвижимия й портфейл (оценен на около 250 млн. евро), както и възможността от възпрепятстване на сделки с активите на дружеството от страна на миноритарните акционери, коментира изданието. Един от ключовите въпроси за бъдещия купувач вероятно ще бъде възможността за прехвърляне на дълга по продажбата към самата компания, смятат още от FT. В случай на евентуално сливане може да се стигне и до отписване на БТК от регистъра на публичните дружества. За целта бъдещият собственик ще трябва да отправи търгово предложение към останалите акционери. В публикацията се посочва, че вероятно "Новатор" ще упражни опцията за покупка на 65-процентния дял непосредствено преди да го продаде.

КОИ СА КАНДИДАТИТЕ

* Mid-Europa Partners е инвестиционен фонд с портфейл около 1,1 млрд. евро. Той притежава дялове в няколко мобилни и фиксирани оператора в Европа и в естонските железници.
* Providence Equity Partners е американска компания от едноименния град във Вирджиния, но има и офиси в Лондон и Ню Йорк. Има също инвестиции в кабелни оператори, мобилни оператори в Европа, САЩ и Канада. Турски провайдър на платена телевизия, както и "Холмарк" и "Метро Голдуин Майер".
* Консорциум Texas Pacific Group и Warburg Pincus - първата компания е инвестиционен фонд с близо 30 млрд. долара активи. Основан през 1992 г. Вторият фонд е инвестирал близо 25 млрд. долара в над 550 компании в 30 държави по света.
* Тюрк Телеком е турският национален фиксиран оператор. Преди години компанията участва в приватизацията на БТК в консорциум с "Коч холдинг".
* Тюрксел e първият турски мобилен оператор, създаден през 1994 г. Основен акционер в него е финландската "Сонера". Преди няколко години двете компании в консорциум участваха у нас в наддаването за втория GSM оператор, но търгът бе спечелен от гръцката ОТЕ.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Мнение от Dinko »

Предлагам БТК да се конфискува в полза на държавата.
Виновниците за продажбата в затвора.
Лично аз искам обезщетение от 100 000 лева,
но нямам пари да ги съдя.
srg
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 6:00 pm

Мнение от srg »

Познавам компанията отвътре. И смятам че тя трябваше да бъде продадена иначе щеше да фалира. Не защитавам хората които я продадоха,но те избраха по-малкото зло. Пък и не важно на колко оценяш стоката си,а колко са склонни да дадат купувачите. :?
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Мнение от Dinko »

Аз не само познавам БТК отвътре но съм участвал и в нейното построяване. построил съм много централи и съм положил много
кабели в извън работно време /събота и неделя на доброволни начала/
След революцията дълго време ни лъгаха ,че на всеки служител ще дадът акций от БТК, накрая ни изгониха като мръсни котета.
Чиновници които нищо не разбират продадоха БТК на цена равна на годишната и печалба 200 милиона.До тук са откраднати 4 милиарда
според мен, без да слагам моралните вреди към изгонените служители.
srg
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 6:00 pm

Мнение от srg »

Съгласен съм с теб Dinko, но след като се заговори за приватизация на БТК /а това продължи 7-8 гдини / всички директори,чиновници а и не само те, започнаха да я карат от днес за утре и тогава знаеш какво става . Накои хара загубиха всякъкъв срам и започнаха да идват на работа само за да видят дали има нещо което може още да бъде прибрано. Иначе като гледам сме се занимавали с едни и същи неща в компанията. :)
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Мнение от Dinko »

Последните 15 години бях измирител. А съм започнал
когато всичко беше жици по стълбове и нямаше кабели.
Некъдърното управление няма да коментирам.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Мнение от Dinko »

Турски компании оглавяват наддаването за БТК
Зад тях са фамилията Харири и скандинавската "ТелиаСонера"
от Татяна ПУНЧЕВА, Даниела СТЕФАНОВА


Базираната в Дубай "Огер телеком" (Oger Telecom), собственик на "Тюрк телеком", и турският мобилен оператор "Тюрксел" се надпреварват в наддаването за контрола над БТК, съобщи в. "Файненшъл таймс".

Двете компании са отправили по-високи оферти от другите два кандидата - частни инвестиционни фондове, пише изданието, цитирайки неназован източник, запознат с продажбата. Четирите оферти са оценили БТК за между 1.65 и 1.95 млрд. евро при пазарна капитализация на компанията от 1.8 млрд. евро на Българската фондова борса.

Според "Файненшъл таймс" в надпреварата участват фондовете Mid Europa Partners и консорциум между Texas Pacific Group и Warburg Pincus.

"Дали новият собственик на БТК ще бъде телекомуникационен оператор или финансов инвеститор не е толкова драматичен въпрос в тази сделка. В първия случай операторът ще ползва собствен капацитет, за да управлява, или ще го подсили, а във втория - финансовата институция ще наеме експерти", каза Антони Славински, председател на асоциация "Телекомуникации". "Въпросът по-скоро е какво ще е качеството на този екип. Несериозно е предварително да се каже дали екипът на един телеком ще е по-добър от този на една финансова институция. Всичко е въпрос на умение, на пари, на виждане, на основни цели на собственика. Сегашните финансови собственици на БТК например смениха три екипа", допълни Славински.

При това развитие на нещата се вижда, че има вероятност и стратегически инвеститор да вземе БТК, което е по-добре за самата компания, тъй като може да се работи повече за развитието на стратегически дейности като мобилната телефония и интернет свързаността, каза Ангел Рабаджийски, изпълнителен директор на инвестиционния посредник "Карол". Целта на инвестиционните фондове е по-скоро да оптимизират компанията финансово за последваща препродажба.

"Според мен смисълът на препродажбата на БТК, която първо беше приватизирана, а сега се продава на нов собственик, е че колкото повече се случват тези препродажби, толкова повече се разкъсва именно връзката с политическия елит, който е направил приватизацията. Бих казал дори, че колкото по-масирано БТК участва на борсата, толкова мениджмънтът й става по-независим", поясни Славински на въпрос за политическото влияние върху телекома.

Зад "Тюрк телеком" стои "Огер телеком", който заедно с "Телеком Италия" приватизира турската компания през 2005 г. и сега притежава 55% от капитала, а останалата е собственост на турската държава. Самият "Огер телеком" е част от контролираната от семеството на убития ливански премиер Рафик Харири "Огер груп". "Тюрк телеком" участва в консорциум с "Коч холдинг" при приватизацията на БТК през 2004 г. Тогава консорциумът предложи малко над 200 млн. евро за 65% от БТК.

Мобилният оператор "Тюрксел" пък е собственост на "Сонера холдинг", познат като "Телеком Финландия" и понастоящем собственост на най-големия скандинавски мобилен оператор "ТелиаСонера", "Чукурова груп" и "Ем Ви холдинг". Исландският бизнесмен Тор Бьорголфсон, който притежава опция за ???? купи 100% от настоящия собственик на 65% от БТК - "Вива Венчърс", обмисля продажбата на тази опция. За целта той е наел консултанта "Леман брадърс" да събере шортлиста от кандидати с интерес към придобиването на опцията.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Мнение от Dinko »

Американци купили БТК за близо ?2 млрд.

Лили Георгиева


БТК най-вероятно е вече собственост на американска инвестиционна компания, обявиха източници на в. "Труд", цитирани от money.bg.

От наддаването за компанията са отпаднали най-богатите кандидати - дубайската "Огер телеком" и турската "Тюрксел", съобщава вестника.

Близкоизточните инвеститори бяха готови да броят 1,9 млрд. евро за БТК, но явно цената не е била единствено решаваща, коментира "Труд".

Новият собственик ще е финансовият консорциумът "Тексас Пасифик" - "Уорбърг Пинкъс" или инвестиционния фонд "Мид Юръп Партнерс".

Вестникът съобщава, че в София се очаквал да пристигне досегашният собственик - милиардерът Тор Бьорголфсон, за да финализира сделката.

Представител на Бьорголфсон е заявил, че продажбата ще бъде извършена най-вероятно на 11 юни, когато изтича тригодишната забрана за продажба на мажоритарния дял от БТК.

Според агенцията „Ройтерс" във финалната надпревара за българския телеком са останали две компании - един стратегически и един финансов инвеститор. Източник близък до сделката е съобщил, че на финалната права за закупуването на 65 процентната опция от капитала на БТК са останали дубайският телеком "Огер телеком" и американски частен инвестиционен фонд.

Според агенцията, сделката е навлезнала в своята финална част, като се очаква да бъде окончателно финализирана до няколко седмици.

Най-близко до победата от стратегическите инвеститори е дубайския телеком, а битката между финансовите инвеститори ще се реши между консорциума "Тексас Пасифик" - "Уорбърг Пинкъс" и инвестиционния фонд "Мид Юръп Партнерс".

Към момента собственик на 65 процентната опция върху капитала на БТК държи американската компанията „Адвент Интернешънъл", която се управлява именно от милиардера Тор Бьорголфсон.

„Адвент Интернешънъл" закупи мажоритарния дял от БТК в приватизационната процедура през юни 2004 г. за сумата от 280 млн. евро, а в момента този дял от българския телеком се оценява на стойност между 1.2 и 1.3 млрд. евро.

Припомняме, че от БТК прогнозираха спад в нетната си печалба през следващите две години поради намаляващия й пазарен дял в страната и понижаването на цените на телекомуникационните услуги в България.

Печалбата на българския телеком се очаква да се понижи с 16% до 116.6 млн. лв. през тази година и до 105.6 млн. лв. през 2008 г., въпреки очакван ръст в приходите през двете финансови години.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от dimitarbonev »

Колко е разликата в цената на която беше раздържавена БТК и колко е сега цената и колко е годишната печалба. Далаверата е голяма. Другото няма нужда от коментар.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Мнение от Dinko »

AIG купи БТК
AIG закупи 65-процентовия дял на „Вива Венчърс” от БТК.

03-05-2007
Споразумението между „Новатор” и „Вива Венчърс ГмбХ” с AIG Global Investment Group е подписано късно снощи, въпреки че от БТК съобщават официално, че документът е парафиран днес.

От компанията съобщиха, че допълнително се очаква AIGGIG да придобие в кратки срокове още 25% от акциите на БТК като част от сделката. Трансферът на акциите на БТК към AIGGIG ще стане на или след 11 юни 2007 г., когато отпадат всички ограничения, определени в приватизационния договор от 2004 г. Сделката се сключва под определени условия, сред които са одобрение от страна на регулаторните, отговарящите за конкуренцията органи.

След приключване на операциите по придобиването на акциите и в съответствие с българското законодателство, AIGGIG ще обяви търг за оставащите дялове от БТК. Цената за придобиването на една акция е 11,25 лева, което е равностойността на 2,112 млрд. лева за 65% от акциите и също включва наскоро предложения дивидент от 0,55 лв. за акция. С това общата стойност на БТК възлиза на 3,249 млрд. лева.

Счита се, че тази сделка е най-голямата частна M&A транзакция в България към днешна дата.
Публикувай отговор

Обратно към “Кредити от държавата / Credits and grants”