3,1 млрд. лева струва издръжката на малцинството

светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: 3,1 млрд. лева струва издръжката на малцинството

Мнение от светльо »

Ще ти отговоря teraforming - въпроса ти е искрен и логичен, разбирам този въпрос и той трябва да се разгледа на няколко етапа.
Но преди това искам да те предупредя - ще бъдеш засегнат, не че искам аз да те засегна или да те обидя, нямам такова намерение, но трябва да кажа някои неща, които са малко неудобни. Опитай се да се абстрахираш от самата обида, опитай се поне да повярваш, че не искам да те обиждам и това, което ще прочетеш не е лично, то дори няма общо с теб.

Та по ред - това, че не мразиш е хубаво, хората трудно могат да разберат, защо омразата не решава, а само поражда още проблеми, нищо, никога не е било решено с омраза, само се създават куп главоболия. Но не ограничавай това отношение само до християнсткото си разбиране - ако не мразиш само, за да се придържаш към християнското си разбиране, това не е липса на омраза, а подтисната омраза. Омразата не може да иде никъде - хората си мислят, че въпроса с омразата може да бъде решен, като просто я подтиснат, като я скрият в себе си, но това е грешно, защото омразата си остава, тя няма къде да иде, продължава да вирее в човека и да генерира, това е вулкан, който ако никога не изригне, то поне със сигурност ще съсипе живота на човек. Това е огромната грешка в християнството - омразата не се подтиска, а са надмогва, омразата трябва израстне, да се трансформира, само тогава може да се каже, че омраза вече няма.
Ако липсата на омраза, ако постъпките ти са само, за да се придържаш към християнството, то това не е искрено, това е фалшиво, това е просто едно съображение от някакви догми, а не вътрешно лично разбиране - ако омразата липсва, без значение от християнското учение, без значение какво пише в библията, тогава това е искрено, тогава монетата е чиста. Правилното не идва от християнството, не идва от никой закон или догма, правилното идва от вътрешната нагласа и разбиране на човека - една и съща постъпка, може да бъде напълно правилна, може да бъде и напълно грешна, това не се определя от никакви външни норми, това се определя от постъпващия.

Сега - изграждаш някакъв човек, който има къща, кола и т.н., съпоставяш го с друг човек, който няма два камъка един върху друг, краде и т.н.
По какво реално сравняваш двата човека - по някакви външни признаци, критерии за които са пак някакви външни обществени споразумения т.е. ти сравняваш не самите хора, а постъпките им.
Ето ти два примера тогава - в твоя квартал си купуват къщи двама другоземци. Ти не ги познаваш, не знаеш историята им - посрещаш ги по дрехите, но те еднакво облечени. Съдиш по постъпките им - но и двамата се държат прилично, бачкат, не правят престъпления и т.н. Всичко изглежда наред и нормално - но, ако единия от двамата се е сдобил с пари за тази къща, чрез кражба от семейство и да речем е убил дори хората от това семейство? Ти не знаеш това и за теб си е също толкова редовен човек, колкото другия - да приемем, че се е стреснал и е решил да не прави повече престъпления, може да приемем, че пък прави, но е адски добрия професионалист, който дори не дава повод да го заподозрат, има и такива хора повярвай. Това е един прогнил човек, който е опасност, но ти не можеш да видиш това, ти не правиш разлика м/у единия и другия. Къде е тогава тежката присъда, че единия бил не знам си къв, а другия обратно?

В своята слепота, човек бърза да се хване за всичко, което му намерят ръцете и самомнението - когато бързаш, няма начин да не сбъркаш, няма начин да не изпуснеш. Аз толкова съм бързал по задачи с тези пчели, че съм се осъзнавал чак като стигна в някое село, където се чудя защо съм дошъл тук, след като не съм тръгнал за тук.

Ето го втория пример - тези видими показатели, по които определяш, са много относителни.
Да приема ли, че един знатен политик, който има не една, а 100 къщи, 100 коли, репутация, имидж, медали, награди, дипломи, има не банков влог, а цяла банка и т.н. е повече от мен - макар да е извършил най-тежките престъпления, като примерно, че е обявил война на някоя държава, че ме и пратил там да мра за глупавите му интереси. Власта и имането ли са определящи за човешкото в човека и кой е повече човек?

В постъпките си хората не са еднакви, малко под повърхноста те пак имат различия - но в дълбокото те са баш еднакви. Човек се ражда и умира по един и същи начин - да може да се роди в богато семейство, може да умре богат, но писъка след раждането и пътуването след смърта са еднакви, както за мангала, така и за мен. Смърта и живота не правят разлика м/у хората, ни най-малко не ги интересува кой какво бил направил - от вселенското време, за един миг тези хора ги има, в следващия миг ги няма, дори цялото човечество се появява и изчезва от лицето на земята, само за един миг.

Трудно е за човек да приеме, че е същия като друг човек - това е разбираемо, както богатия не може да си представи, че е равен с мизерния, така и бедняка не приема равенство с царя. Но същината на човек не е постъпките му, не е социалната йерархия, не е образованието му, нито имането му - в същината си човекът е като всички човеци. Всички дръвчета по тази земя, независимо къде растат, независимо какъв плод дават и какъв вид имат, всичките имат корени, а тези корени са дошли от костилка, всеки зад листата, клоните и кората си, имат една и съща субстанция. Водата някъде може да е жълта, другаде може да е черна, някъде може да е замърсена с нефт, на други места може да е солена, но това идва от местата през които минава водата, в същината си водата е една и съща. Така е и при хората - в същината си хората са безцветни, индуистите казват, че в сърцевината си хората са вираги, безцветни, там разлика няма, субстанцията е една и съща при всички ни.

Питам - след като всички идваме от едно, всички отиваме в едно, всички в сърцевината си сме едно, защо да не съм еднакъв с одрискания мангал?
Мангала изпитва ли жажда - аз не изпитвам ли жажда, циганина има ли нужда от храна, аз не огладнявам ли, циганина не иска ли да прави секс, циганина диша ли същия въздух, стъпва ли по същата земя, живее ли под същото небе, сънува ли, огравя ли го същото това слънце ...... щом съществуванието, щом твоя Бог е одобрил този човек да живее и да съществува, кой съм аз, че да отричам висшата воля? Нима твоя Бог мери с различен аршин циганина и мен - ако е така, ти може да не си расист, но твоя Бог си е чиста пробва дискриминатор. Ти от къде знаеш, че това просещо цигле на което даваш пари, не чука сестра си, даваш ли си сметка, че утре не само може да те окраде, а дори да те убие - къде е твоята справедливост, къде е твоята трезва преценка? - ти или вървиш против твоя Бог или вървиш против себе си.

Човечеството трябва да проумее най-накрая една фундаментална житейска закономерност, тя трябва да се разбере - каквото обществото стори на индивида, индивида после ще върне същото, а ако не може да върне, то той насипва в себе си и се изгубва в хаоса на отчаянието. Колкото по-грозно се е отнесло обществото към човек, толкова по-грозно ще е последствието. Докато не се промени отношението човек не може да види, приликата му с всички човешки същества.
Човек се ражда табула раса - той не се ражда циганин, българин, китаец, американец, християнин, будист, ислямист, демократ, комунист, фашист, капиталист и всички други глупости, които можете да се сетите. Каквото се напише в/у този лист, после според написаното ще реагирва и постъпва човека, но същноста му е изначално чиста и всичко, което е написано остава на тази земя, остава в този живот, и не написаното, а белия лист напуска живота.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
grand_pn
Мнения: 23
Регистриран на: Нед Ное 15, 2009 4:19 pm

Re: 3,1 млрд. лева струва издръжката на малцинството

Мнение от grand_pn »

Защо трябва да приличаме ние на дрисливия мангал,а не вземе той да се опита да заприлича на другите.Нали това е интеграцията,а не само да чакаш всичко да ти даде държавата и това всичко да се обръща в бира и пържоли,а когато свършат помощите тръгваш веднага да крадеш и десетте циганчета дето не си и дал една стотинка от тяхната собствена помощ-детските и тичат голи в снега веднага ти служат за оправдание за твоите кражби,че нямало какво да ядат.Това,че имат по 10,а и до 15деца а всеки що годе здравомислещ човек има максимум 3 деца защо?-Защото някой правят деца,но мислят как ще ги отгледат,а някой правят и мислят,че ще има повече помощи.Нека да се приеме детски да се взимат до трето дете щом имаш повече значи си преценил че имаш достатъчно пари за да ги гледаш и без помощ от държавата и да видим тогава другаря циганин дали ще прави деца,защото той може да не знае да чете,но да си направи сметка може!
srg
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 6:00 pm

Re: 3,1 млрд. лева струва издръжката на малцинството

Мнение от srg »

Когато човек исказва несъгласие с нещо той е длъжен да предложи алтернатива иначе е несериозно. За съжаление алтернативите които съм чувал за " решаване " на циганския въпрос са чиста утопия или реализацията им би ужасила и хората които са я предложили като видят крайния резултат.
Скоро чух че в някакав американски град отбелязват годишнина от събитие в което негарка била арестувана за това че не отсъпила място на бяла жена в автобуса. Не смятам американците за пример, но определено са извървели много път оттогава. А при нас при всеки повей на неблагополучие вместо да се обърнем към хората които създават правилата и съблюдават за спаването им, започваме да гледаме на кръв малцинствата.
Относно християнските ценности - в тях има много мъдрости. Едно от тях е "че те не са виновни, защото не разбират какво правят".
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: 3,1 млрд. лева струва издръжката на малцинството

Мнение от светльо »

srg написа: А при нас при всеки повей на неблагополучие вместо да се обърнем към хората които създават правилата и съблюдават за спаването им, започваме да гледаме на кръв малцинствата.
Точно - никой не казва ..... то е глупост да се каже, че ние трябва да станем като циганите, но не мислете, че просто циганите са виновни. Това с многото деца - ми няма какво да се лъжем, за по-малко от век, населението по света се е увеличило почти двойно, хората прогнозират, за следващите 50 години да сме над 10 милиарда. А до сега не съм видял и не съм чул, нито една страна, която да е взела мерки за контролиране на раждаемоста, а ще видите, че с това темпо ние ще бъдем живи, как това ще стане най-наболелия въпрос в света - огромното население.
С тези помощи, че те реално подпомагат и стимулират циганите да се размножават - циганина е малоумник, той е говедо, първосигнален човек, той разсъждава така "за всяко дете, че ми увеличат помощите с 100лв" .... самата държавна институция го кара да мисли така и какъв да е резултата, освен настощия питам се аз. Ръгат се циганите, да се оправят циглетата, е го на колко кофи с боклук има - толкова му е мисленето, него го грее стотака всеки месец, няма мисъл за бъдещето на децата си, няма мисъл за градивност. Но вместо да се акцентира в/у бита и образованието на циганите, какво се прави - раздават се пари, като бонуси, имаш дете имаш пари, нямаш дете, нямаш пари ..... е че бахти сталиниския метод братче. Съжалявам, но вината не е нито наша, нито на циганите, вината е на държавните институции - ако търсите кого да обвините, там търсете, а не в циганите, сами виждате сега да цапнеш мангал си готов осъден за расова дискриминация от същите тези институции, които им дават парите и ни докарват на това дередже.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Аватар
shulio
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Май 31, 2009 11:28 pm
Местоположение: Аспарухово (Монтанско),10бр. ЛР

Re: 3,1 млрд. лева струва издръжката на малцинството

Мнение от shulio »

SRG ето ти един подход

Всички да станат равни пред закона. Ако циганче се ужени преди 18 години да се съди мъжа и за полов акт с непълнолетна. Да се криминализира продаването на булките по пазарите. Както казаха по горе - независимо дали имаш 2 или 20 деца да получаваш помощи от държавата само за 2 деца. Да не се позволява заселването на който и да било на която и да било поляна - не да се бутат гета ами да не се позволява да се появят. Щото когато некой иде и си построи барака ако идат и му скръцнат със зъби той ще се омете ама като станат много бараки тогава става еврпейски проблем :). Абе изобщо трябва да се изкоренят техните обичай и да им се насядят нашите. Как то на нас сега ни насаждат да кажем Свети Валентин :) и още доста други работи. И други неща мога да предложа ама няма смисъл да си хабя мисълта. Не съм аз този, който иска да оправи света - това е Бойко Борисов :)
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: 3,1 млрд. лева струва издръжката на малцинството

Мнение от светльо »

shulio написа:Всички да станат равни пред закона.
Ето този фундамент в България липсва адски много - богатите са над бедните, циганите са над българите, мутрите са над обикновените хора, политиците над народа и прочие, и прочие ...... не може да се дели закона - един за такива, друг за онакива, докато има такива вратички, всичко останало е гола вода, кал по гърба и ръце из джобовете.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
srg
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 6:00 pm

Re: 3,1 млрд. лева струва издръжката на малцинството

Мнение от srg »

Правилата трябва да се спазват от всички. И като казвам от всички имам впредвит и нас. В това е основния проблем на обществото.
Като казвам "алтернатива" имам впредид начин за интеграция. Това за което shulio говориш са уредени законово, просто те трябва да се прилагат. Ако те не работят трябва да се променят.
Аватар
teraforming
Мнения: 189
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 2:18 pm
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА
Обратна връзка:

Re: 3,1 млрд. лева струва издръжката на малцинството

Мнение от teraforming »

Колега Светльо, благодаря ти за изчерпателния отговор. Не разбрах защо трябва да се обидя.
Като цяло каза доста истини, верни са но си направих един извод без да те познавам. А именно че през живота си не си имал по сериозни контакти с цигани, и си в позицията на някой който от далечината на собственото си спокойствие може да казва какво е правилно.
Пожелавам ти никога да не ти се случи нещо, с което да си промениш мнението.
Аз и преди го написах - нормалното човешко цивилизовано съзнание разсъждава като теб, но когато се сблъскаш с дивака и усетиш как стоят нещата си променяш мисленето.
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: 3,1 млрд. лева струва издръжката на малцинството

Мнение от светльо »

teraforming макар, че не обичам и избягвам да споделям личния си живот из форумното пространство нека ти кажа малко неща за мен.

Израстнал съм в квартал намиращ се на не повече от 100 метра от циганска махала. В детската градина половината деца бяха цигани и още там - вярвате или не, още в детската градина съм участвал в сбиване, което не е точно сбиване, а разделяне на децата на два отбора черни и бели, и гневно, яростно замяране с всички налични играчки. До 4-и клас в класа ми бяхме около 45 деца, 20 от тях цигани - колко пъти, като дете са ме били и са ми вземали стотинките (защото в онези времена с левче можех да изкупя цяла закусвалня) ще ми е трудно да изброя, знаете много от тях повтарят и то по няколко пъти, та имаше случаи деца в трети клас на възраст за 6+ клас. Вече след трети т.е. от 4-и клас на горе един по един циглетата отпаднаха. Страшно много разправии, проблеми и побоища съм имал с цигани - най-големия пердах дето съм ял е именно от една камара мангали аз сам срещу тях, това някъде вече 7-8 клас, от побоя имах няколко счупвания на челюста и до ден днешен тя си трака.

Последната разпра с мангали ми бе точно преди три години - стигна се до ситуация 10 човека, аз сам с нож на гърлото ....... какво, що, накратко казано убих им един кон.
Това, което ме отърва - защото бяха от най-долната пасмина в града ни, бе че точно в това лято, двама от тях убиха хора (различни случаи - не едновременно) та лежат в момента в Белене, а останалите при некво кръщене ли кво е, не знам се сбили и малко се поизбили помежду. Та точно тези елементи, които се чудех в багажника ли да извозвам един по един - или да разчитам, имах тогава близък приятел много силен адвокат от София (сега вече живее в чужбина) да викна него и да заведа дело, защото нито от полиция, нито от закон бях защитен, всеки просто ми вдигна рамене, но след този случай м/у различните ромски фамилии + че града ни беше вдигнал ръце от тях, ги изселиха.

Забележи - никъде в поста си, не съм казвал кое е правилно, нищо такова. Никъде не казвам, че тази пасмина не се нуждае от юзди, никъде не казвам, да не се защитавате от тях, не съм ръгнал и да рева за циганите, расовата дискриминация в момента в България е от страна на циганите, циганската мафия, мешерето не знам имате ли си представа колко са силни и богати ..... наистина ужасно силни и безумно богати.

Мисълта ми е конкретна - циганите могат да се интегрират. Начини има и те не са открити от мен - въпроса е, че това не е ваша, нито моя работа, а онези на които им се плаща за това от нашите данъци, реално не желаят и не се стремят да интегрират циганите, тези хора горе вместо да си вършат работата, само се чудят какви още разпри да вкарат м/у нас, защото така по-лесно властват, експлоатират и манипулират - както циганите, така и нас. Погледнете - каква им е отчетната дейност, какво ми хвърлят в очите .... колко пари били похарчени по циганите, аз ли съм им ги дал тези пари, вие ли сте ги дали тези пари, кой де факто не си е свършил работата, какво ми я снясат тази информация, реално погледнато, онези които са хвърлили на вятъра тази огромна сума, че тези хора първо трябва да си подадат оставките, а да не говорим, че трябва да бъдат изправени пред съд - ма нъцки, били похарчени еди колко си пари, ето на вижте мангалите са си па мангали, и народа какво да мрази още по-силно циганите ли, па на крадците горе, ръцете измити.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Аватар
teraforming
Мнения: 189
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 2:18 pm
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА
Обратна връзка:

Re: 3,1 млрд. лева струва издръжката на малцинството

Мнение от teraforming »

Като цяло говорим за едно и също, само не съм съгласен че работата трябва да се свърши от онези горе само. Те са магарето дето тегли каруцата , а ние сме тези дето ги храним и с камшика трябва да ги пришпорваме. Значи е наша работата да изискваме, а не да мълчим.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: 3,1 млрд. лева струва издръжката на малцинството

Мнение от valyo »

И така не става. Ако ставаше само от тези отгоре, щеше да има интегрирано а не капсулирано турско малцинство в Германия.
Говорите утопии.
За да се интегрират циганите отгоре нищо не трябва да правят освен да спрат всички помощи и субсидии. А българите да са щастливи да приемат като братя, "братята". Да са щастливи сина им да вземе цганка или циганин да се ожени за щерка им. Да ги канят на гости и т.н . ит.н. А циганина да забрави мешерето, и да примеме че закона е този дето казва какво е добро и зало , а не правилото че ако не ме видят всичко е добро.
Абе няма как да стане. Затова най-добре да се спре с всякакви субсидии за да не се харчат на вятъра данъците на Светльо :)
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: 3,1 млрд. лева струва издръжката на малцинството

Мнение от valyo »

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4369611
тоест пичове, другари колеги и съдумници, целта е не да ги интегрират а да ги сегрегират
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: 3,1 млрд. лева струва издръжката на малцинството

Мнение от светльо »

Ще рече човек, че то спирането на помощи за циганите няма да окаже никакво влияние - нали точно, заради онези горе съществуват такива напълно незаконни организации, като мешерето, нали точно те трябва да поставят закона пред циганина. Кое е утопия - от онези горе нищо не зависи? ...... е каква им е работата тогава се чудя тогава, имали изобщо нещо, което да зависи от тях.

п.п. за сегрегацията вече бе подчертано и тя се прави точно от онези горе.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: 3,1 млрд. лева струва издръжката на малцинството

Мнение от valyo »

Мисълта ми беше че онези горе в Германия правят много , може би всичко по силите си за да облекчат интеграцията им, но въпреки това не се получава. Което е индикация че само с техни действия не става. Трябва и мнозинството да иска и допуска интеграцията и то не само на думи(затова давам примера със смесените бракове) а и самото малцинство да го поиска. Като тук има една дебела червена нишка. То не може да бъде принуждавано до иска това или онова ....
Та затова казвам че по-добре никакви пари да не се харчат в тази насока, само ги разглезваме и научаваме че докато са НЕИНТЕГРИРАНИ са облагодетелствани. Като се интегрират и си губят привилегийте....
Аватар
shulio
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Май 31, 2009 11:28 pm
Местоположение: Аспарухово (Монтанско),10бр. ЛР

Re: 3,1 млрд. лева струва издръжката на малцинството

Мнение от shulio »

Абе що им не направят една държавица и да ходят там като еврейте :). И тогава който не иска да спазва законите на България или която и да е там държава - да си ходи в негоавата си циганска държава. Ако иска да живее в Германия примерно - ще живее като германец с всички плюсове и минуси на това. Мисля, че така е доста справедливо :)
Публикувай отговор

Обратно към “Кредити от държавата / Credits and grants”