Еводия

Модератор: korradi

Angel_A
Мнения: 77
Регистриран на: Чет Фев 05, 2009 8:10 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Еводия

Мнение от Angel_A »

Колеги, ПОДАРЯВАМ семена от Еводия които събрах в Пловдив. Сега е времето за засаждане!!! Засаждат се по следния начин: Взима се касетка (голяма саксия или някъкъв съд с дълбочина около 25 см.) и се напълва с пръст. Семената се засаждат на дълбочина около 0.5 - 1 см. и се оставят на открито (на атмосферни влияние) да ги вали дъжд, сняг, слънце и каквото там дойде. При това положение кълняемоста е над 50% казвам го от личен опит от миналата година. Покълват около края на март месец (тогава се плевят внимателно от разните там тревички) и около май месец се разсаждат в кофички от кисело мляко или някъкъв удобен за целта съд. На есен се засаждат вече на постоянното място (около пчелина) и чакаме мед. :D
Моля, който желае семена да си напише адресa за доставка (ще ги изпратя по пощата в пощенски плик като писмо). Мисля, че по една чаена лъжичка на колега е достатъчна (там се събират над 150 семена). Имам в наличност за около 50-60 писма така, че побързайте (освен това както казах по-горе сега е момента за засяване).
P.S. Няма да изпращам писма извън България (все пак разходите са за моя сметка).
Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.
Angel_Zhelyazkov
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Окт 18, 2009 5:30 pm
Местоположение: Svilengrad

Re: Еводия

Мнение от Angel_Zhelyazkov »

Браво колега, ако бяха всички като тебе нямаше да има проблеми на света.Имам едно питане обаче навсякаде където прочета за Еводията пише , че дървото давало ако е развито добре до 60 кг мед ,ама днес прочетох в една книга, че до 30 кг и то от декар и се разочаровах много.Кое последно е вярно .
Бог забавя, но не забравя!!!
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Еводия

Мнение от genata_fi »

Трудно е да се докаже, това дърво е ново за нас, така че ... вярваме на написаното. Аз съм насадил 4, след 7-8 години ще ти дам точен отговорор. :lol:
Angel_A
Мнения: 77
Регистриран на: Чет Фев 05, 2009 8:10 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Еводия

Мнение от Angel_A »

Angel_Zhelyazkov написа:Браво колега, ако бяха всички като тебе нямаше да има проблеми на света.Имам едно питане обаче навсякаде където прочета за Еводията пише , че дървото давало ако е развито добре до 60 кг мед ,ама днес прочетох в една книга, че до 30 кг и то от декар и се разочаровах много.Кое последно е вярно .
Колега, все още не мога да ти кажа дали добива е от декар или дърво защото ги насадих съвсем скоро преди 2 год., но има няколко вида еводии. В случая за големите добиви цитират конкретно Evodia Daniellii (Корейска Еводия) като останалите видове също са медоносни (може би не толкова много). Освен това пише, че не се влияе от засушаване и продължават да нектароотделят и не на последно място е, че цъфти към края на август когато друго цъфтящо почти няма. Предполагам още, че не напразно в някой публикации от англиски го наричат (Honey Tree) или в превод медено дърво. Така или иначе си мисля, че не е лощо да се пробва нещо ново, а резултатите ще ги отчитат поколенията след нас. Успех на всички колеги.
Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.
Bee82
Мнения: 8
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 5:39 pm

Re: Еводия

Мнение от Bee82 »

Здравейте колеги получих семената за Еводия. В едно пакетче има около 50 семенца, цена 15 лева.Ако някои иска да ми изпрати имена, адрес и телефон на имейл jivko5@abv.bg и аз ще му изпратя по куриер с наложен платеж. Моля пишете как желаете да ги получите до офис на куриера или на адрес!
Medeniqt
Мнения: 33
Регистриран на: Нед Май 13, 2007 4:15 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Еводия

Мнение от Medeniqt »

Колеги на моя пчелин есента засях 5 дръвчета-Еводия на 5-6 години по 4 метра. тази година се появи зелинина по тях, освен това имам и 3 бр еводии в саксии по 45 см. Които чакам да пораснат за да ги засадя на пчелина наистина са много добър избор за пчелин. Имам засят и китайски мехурник и и гледечия. За 5 годишните платих по 50лв/бр. в разсадника срещу овущарския в Пловдив. А малките ми ги даде един колега който ги продава в с. Гълъбово. Ако някой проявява интерес мога да му дам контакти.
Магазини за мед,пчелни продукти и инвентар
Пловдив
Адрес ул. Ибър №28, ул. Ангел Кънчев №2
Тел: 0899 452 850, 032/ 957 292, 032/ 627 530
Сайт: http://www.hoseyni.com
http://www.ivanka-hoseyni.hit.bg
Angel_A
Мнения: 77
Регистриран на: Чет Фев 05, 2009 8:10 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Еводия

Мнение от Angel_A »

Aleksey написа:....Това е моята плантация от еводия.Хиляди благодарности на колегата който ми изпрати безплатните семена.Скоро ще ги прехвърля в по големи съдове и догодина ще ги засея на постоянно място.Ще падне чакане докато се види нещо от тях,но за никъде не бързам и без туй съм решил да се пенсионирам на 170г. :P :P :P
Не догодина колега, а тази есен. На есен се хващат по-добре. А догодина ги поливай по-често и ще се изненадаш от разстежа им (добре е до всяко дръвче да сложиш по едно колче към което да го привържеш леко, защото при поливане много бързо израства и при буря може да се скърши). Не, че няма да избие отново (ще се учудиш на кореновата система колко е буйна като го засяваш на постоянното място), но все пак. Успех.
Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Еводия

Мнение от genata_fi »

Според мен, ако са още млади, по-добре напролет да се засадят на постоянно място, климата се промени и е по-добре пролетта да се засаждат. Есента засадих към 100 фиданки по метър акации и 100 напролет, оцеляха само тези от пролетта.
А еводията наистина развива страхотна коренова система, така че е хубаво да се прехвърля в по-големи саксии.
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: Еводия

Мнение от ico_dok »

genata_fi написа:Според мен, ако са още млади, по-добре напролет да се засадят на постоянно място, климата се промени и е по-добре пролетта да се засаждат. Есента засадих към 100 фиданки по метър акации и 100 напролет, оцеляха само тези от пролетта.
Не си прав Гена, есенното засаждане е в пъти по-добро, защото кореновата система има време да се адаптира и развие преди силните зимни студове. При пролетно засаждане започва развитие на надземната част , а корените поради студената почва не се развиват и ако растението оцелее се развива бавно и трудно. За есенно засаждане говорим след опадване на листата и настъпване на есенното застудяване - разбирай средата на ноември ориентировъчно.
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Еводия

Мнение от ivandespotov »

ico_dok написа:
genata_fi написа:Според мен, ако са още млади, по-добре напролет да се засадят на постоянно място, климата се промени и е по-добре пролетта да се засаждат. Есента засадих към 100 фиданки по метър акации и 100 напролет, оцеляха само тези от пролетта.
Не си прав Гена, есенното засаждане е в пъти по-добро, защото кореновата система има време да се адаптира и развие преди силните зимни студове. При пролетно засаждане започва развитие на надземната част , а корените поради студената почва не се развиват и ако растението оцелее се развива бавно и трудно. За есенно засаждане говорим след опадване на листата и настъпване на есенното застудяване - разбирай средата на ноември ориентировъчно.
Есенното засаждане е винаги по добро, влагата от природата помага много.При Гената явно е станала някаква аномалия!
venco
Мнения: 58
Регистриран на: Пон Мар 01, 2010 10:52 pm

Re: Еводия

Мнение от venco »

ivandespotov написа:
ico_dok написа:
genata_fi написа:Според мен, ако са още млади, по-добре напролет да се засадят на постоянно място, климата се промени и е по-добре пролетта да се засаждат. Есента засадих към 100 фиданки по метър акации и 100 напролет, оцеляха само тези от пролетта.
Не си прав Гена, есенното засаждане е в пъти по-добро, защото кореновата система има време да се адаптира и развие преди силните зимни студове. При пролетно засаждане започва развитие на надземната част , а корените поради студената почва не се развиват и ако растението оцелее се развива бавно и трудно. За есенно засаждане говорим след опадване на листата и настъпване на есенното застудяване - разбирай средата на ноември ориентировъчно.
Есенното засаждане е винаги по добро, влагата от природата помага много.При Гената явно е станала някаква аномалия!
А от зимните студове как ги запазвате
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Еводия

Мнение от genata_fi »

По пронцип е така, явно всичко си зависи от климата, при нас в северозападна Б-я е по студен климата. Но това е факт. Акациите са от един и същ разсадник, есенните не се хванаха, пролетните всички до една се хванаха. Може и от самия растителен вид да зависи. А и това е мнение и на собственика на разсадника. Просто климата се е променил.
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Еводия

Мнение от medar1967 »

Четейки темата за Еводията у мен се зароди желание да имам такова дръвче до пчелина си....няма да вадя мед от еводия но ми е интересно - все пак съм и лесовъд.... Ако някой колега може да помогне бих си купил наесен фиданка или семенца....
malina68
Мнения: 13
Регистриран на: Съб Юли 03, 2010 12:13 am

Re: Еводия

Мнение от malina68 »

medar1967 написа:Четейки темата за Еводията у мен се зароди желание да имам такова дръвче до пчелина си....няма да вадя мед от еводия но ми е интересно - все пак съм и лесовъд.... Ако някой колега може да помогне бих си купил наесен фиданка или семенца....
извършвам разподажба на мн. добри фиданки от еводия. Ако проявите желание мога да ви прeдоставя пикирани в кофички или през есента след спиране на вегетацията. За повече информация на e-mail: taki6668@abv.bg
Последно промяна от malina68 на Пет Авг 13, 2010 10:12 pm, променено общо 1 път.
plm
Мнения: 20
Регистриран на: Съб Май 30, 2009 4:45 pm
Местоположение: Габрово-10 двумайчини фарар

Re: Еводия

Мнение от plm »

Март месец тази година засях 15 фиданки Еводия на нивата на 200 метра от пчелина. Това беше проба за да разбера дали сърните ще ги опасат при положение че сях на много "закътани места" . До преди две седмици всичко беше наред ,но сега като ги проверих видях само клечки . :cry:
Публикувай отговор

Обратно към “Медоносна растителност / Honey vegetation”