Бялата комунига - Melilotus albus Medic

Модератор: korradi

Публикувай отговор
kolev
Мнения: 13
Регистриран на: Чет Сеп 25, 2008 9:15 am
Местоположение: Русе

Бялата комунига - Melilotus albus Medic

Мнение от kolev »

Какво мислите за това разтение, има ли някой който да го е засадил?
Ето и малко информация за него?
Изображение
Бялата комунига - Melilotus albus Medic е отлична медоносна и фуражна култура.
Тя е изключително непретенциозна към почвите, на които се отглежда. Бялата комунига вирее на запустели, непродуктивни, бедни и осолени почви. Бялата комунига може да се използва за зелено торене, за укрепване на склонове и т.н. Като бобово растение тя натрупва в почвата голямо количество азот около 15 кг/дка. Бялата комунига не понася само киселите почви. Най-подходящи са почвите с рН6,8. Най-добре вирее на варовити, каменисти с лек наклон почви. Коренова и система е мощна и достига на дълбочина около 2 м. Стъблата и са прави, голи, силно разклонени, зелени с антоцианово оцветяване. Височината им варира от 0,5 до 2 м.

Бялата комунига дава голямо количество нектар и в сухи години - няма равна на себе си
Бялата комунига цъфти в продължение на 2 месеца, защото цветчетата и се разтварят по различно време. Всяко растение има огромно количество цветчета – до 1 500 броя . Те отделят нектар по всякакво време от сутрин до вечер. Добивът на мед от един декар е от 30 до 80 килограма. Тя дава голямо количество нектар и в сухи години и няма равна на себе си. Има ценен цветен прашец с бледожълт цвят. Медът от бяла комунига притежава отличен вкус и има ярко изразени лечебни качества. Пчелите посещават интензивно цветовете от ранна сутрин до късна вечер, тъй като цветчетата отделят нектар при всякакво време, дори и в пек.

Медът от бяла комунига е светъл с много сладък приятен вкус и нежен аромат - подобен на ванилия. Медът от нея има силно изразени лекарствени свойства. Принадлежи към първокласните видове пчелен мед. Кристализира бавно до получаването на бяла дребно-зърнеста структура.

ПП Цялата статия на http://agrosaveti.com/bee-keeping/bee-a ... uniga.html


Искам да засадя 10-тина декара медоносна разтителност и не мога да се спра на нещо конкретно, за сега лидер ми е Лофанта, но така като гледам какво пишат за Бялата комунига и започвам да се двоумя.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Бялата комунига - Melilotus albus Medic

Мнение от valyo »

Приятел, кажи едно място дето се среща. Аз се отчаях че някой в БГ ще ми продаде семе или разсад. Намерих един френски сайт за семена и мисял да поръчам от там.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Бялата комунига - Melilotus albus Medic

Мнение от valyo »

може и да не съм добре но утре ще си поръчам от франсетата. Ще ми пратят 100 грама за къмто 21 евра. Още се чудя какво друго да си поръчам :( щото имат поне на каталог каквото ти хрумне. Май ще е аморфа и пореч.
Поздрави.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Бялата комунига - Melilotus albus Medic

Мнение от valyo »

Алексей, за втори път ти благодаря днес. Но Беклемето ми е далечко, освен това франсетата пратиха семената -сега има един плик 100 грама (семето прилича на това от босилека, преди да се орони от вътрешната ципичка). Напролет ще сея. Чудя се само дали да не го смеся със семе от бяла детелина. За нея знам, че се радва ако има повечко азот в почвата, а нали бялата комунига е азото-отделяща. Така и за сено е по-добре мисля, а чичо гледа една коза за която от година на година му е все по-трудно да набавя сено. Както се казва - 2 в едно. Притеснявам се само дето детелината много бързо покълва - тази година август засях на сянка, само с едно поливане а след седмица беше зелен килилм. Та да не вземе да задуши комунига, но ще опитам.
plm
Мнения: 20
Регистриран на: Съб Май 30, 2009 4:45 pm
Местоположение: Габрово-10 двумайчини фарар

Re: Бялата комунига - Melilotus albus Medic

Мнение от plm »

Aleksey, цъфна ли комунигата? Питам защото да разбера едногодишна или двугодишна е комунигата по нашите ливади.
Последно промяна от plm на Пет Юли 09, 2010 10:47 pm, променено общо 1 път.
plm
Мнения: 20
Регистриран на: Съб Май 30, 2009 4:45 pm
Местоположение: Габрово-10 двумайчини фарар

Re: Бялата комунига - Melilotus albus Medic

Мнение от plm »

А съм и голям фен :D Мислех да сея няколко декара тази пролет но не намерих семена навреме.
Aleksey ,мерси за информацията .
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: Бялата комунига - Melilotus albus Medic

Мнение от ico_dok »

От софийското равно поле(Долни и Горни Богров), покрай Ботева града, покрай ябланската халваджийница, до Плевена и после до ТроянЪТ - навсякъде покрай пътя цъфти бялата комунига. Край Чурек цъфтят едновременно и бяла и жълта. В Плевенско жълтата прецъфтя и ще събирам семена да разхвърлям по ливадите и синурите, после и от бялата - останалото си е от природата, да се саморазселва.
mindi
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Авг 16, 2010 8:44 am

Re: Бялата комунига - Melilotus albus Medic

Мнение от mindi »

Колеги, новобранец пчелар съм но много желая да си посадя малко БЯЛА КОМУНИГА, който може да помогне БЛАГОДАРЯ предварително, да пише дали ще ми продаде или е склонен да размени семена от моите медоносни видове :ЕВОДИЯ, АЛБИЦИЯ, КИТАЙСКИ МЕХУРНИК, СОФОРА, АМОРФА и други ??????????????????????
nitona
Мнения: 5
Регистриран на: Пет Авг 28, 2009 6:20 pm
Местоположение: Бургас

Re: Бялата комунига - Melilotus albus Medic

Мнение от nitona »

Който търси разсад от бяла комунига,некаразгледа този саит. http://www.bulherbs.com/b31.htm Има и цени на разсада.
stan
Мнения: 214
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 1:20 pm
Местоположение: Севлиево - 4 ЛР
Обратна връзка:

Re: Бялата комунига - Melilotus albus Medic

Мнение от stan »

nitona написа:Който търси разсад от бяла комунига,некаразгледа този саит. http://www.bulherbs.com/b31.htm Има и цени на разсада.
Ето какво ми отговориха оттам
-----------------------------------------
Здравейте!
Минималното количество разсад, което можете да си поръчате, е за 5 декара. Ние работим на едро за фермери, които култивират билки. На вас, вероятно, бялата комунига ви трябва за пчелин и ви са необходими малки количества. Ако е така, съжалявам, че не можем да ви бъдем полезни.
Доставянето на семената за отделните видове билки е сложна и скъпа работа и не е възможно да произвеждаме по-малки количества от посочените по-горе.
Още веднъж съжалявам, ако не бихме били в състояние да ви предложим необходимите разсади.
С поздрави, Дина Попова
Dina Popova
BulHerba Ltd.
Ventsi- Daniela Popova
Tel+359 4761 55 51
Fax + 359 4761 55 05
Mobile + 359 878 33 90 60
www.bulherbs.com
Демокрацията престава да съществува, когато вземате от тези който искат да работят и давате на тези който не искат.
Т. Джеферсън
славов
Мнения: 119
Регистриран на: Пон Яну 04, 2010 8:24 pm
Местоположение: нова загора

Re: Бялата комунига - Melilotus albus Medic

Мнение от славов »

днес пътувах от ТЕЦ 2 до Любимец покрай пътя е пълно с бяла комунига която цъфти в момента но така и не видях пчели по нея,а и по жълтата комунига рядко се виждат пчели.Навярно има други медоносни растения от които пчелите предпочитат да събират нектар.Все още не е прецъфтяла и е рано да се събират семена.
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: Бялата комунига - Melilotus albus Medic

Мнение от Veselin »

славов написа:днес пътувах от ТЕЦ 2 до Любимец покрай пътя е пълно с бяла комунига която цъфти в момента но така и не видях пчели по нея,а и по жълтата комунига рядко се виждат пчели.Навярно има други медоносни растения от които пчелите предпочитат да събират нектар.Все още не е прецъфтяла и е рано да се събират семена.
страхотен медонос ако има ВЛАГА -стига до 2 метра !!!Пчелите просто полудяват и магазините не стигат.Друг е въпроса че лично на мене не ми харесва и го давам само на едро .Едва ли ако си засеете семена колеги ще изкарате добиви. Аз бих могъл да ви ги подаря семената колкото искате!!!-това е моето мнение,иска си условия...
Публикувай отговор

Обратно към “Медоносна растителност / Honey vegetation”